Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çocukken Zenginlik Belirtisi Sandığımız Olgular :D

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Hasan Ece tarafından paylaşıldı.

1. Hasan Ece

Hasan Ece Yeni Üye

Seviye:
    1. Pringles yemek
    Öyle herkes yiyemezdi Pringles'ı. Star gazetesi verecek de anca öyle. O fiyattan Pringles alıp yemek, paraya para demeyen ailelerin çocukları içindi.

2. Fazla tuşlu uzaktan kumandalar
    Misafirliğe gittiğinde kumandaya baktın ve kararını verdin. Mantık basit. Az tuş demek az fonksiyon demek, yani fakirlik. Ne kadar işe yaramayan tuş, o kadar zenginlik.

3. Atari yerine bilgisayar olması
    Biz fazla süren oyun seansları sonrası (1-2 saat falan yani) adaptörü soğutalım da ateriye zeval gelmesin diye çabalarken zengin çocuklar yavaştan 3 boyutlu ortamlara akıyorlardı.

4. Sapları renkli çatal kaşık bıçak takımları
    Evlerimizde bulunan ucuz metal işçilik sahibi çeşitlerine benzemeyen, adeta görsel ziyafet sağlayan bu takımlara sahip olanlar elbette zengin olmalıydı.

5. Bianchi marka bisiklete sahip olmak
    Vitessiz BMX'ler de güzeldi hoştu ama bir Bianchi'nin havasını yaşatamıyordu. Bianchi sahibiysen Bianchi sahipleriyle sürerdin, öyle sınıfsal ayrımlar yaşatırdı insana.

6. 36'lı Monami pastel boya seti
    Bizlerde en fazla 12'lisi olurdu. Buna sahip olan arkadaşlar resim derslerini bireysel şovlarına dönüştürürlerdi. Kullanmak istediğimizde bizleri süründürüp zevk alırlardı. Çünkü zenginlerdi.

7. Metal kutulu Faber Castell kuru boyaları
    36'lık pastel boyaların ekürisiydi, yanında bu varsa artık zenginlik çok abartı seviyedeydi. Bunlara sahip olan çocuk şatoda falan oturuyor olmalıydı.

8. Herkeste Şahin varken Doğan SLX'e binmek
    Şahin'in daha üst modeli olduğundan havalı gelirdi, çünkü Şahin'ler arasında Doğan zenginlik demekti. Hem de SLX. Neyse ki gerçeği büyüyünce anladık.

9. LC Waikiki'den giyinmek
    Çocukken havalı olmak için LC Waikiki'den giyinmek yeterdi. Torbası varsa okula bişey götürüleceği zaman kullanılırdı, logosu bile estirirdi zenginlik havasını.

10. Kivi yemek
    Nerede abidik gubidik meyve yiyen aile var, işte orada zenginlik var. Kilolarca mandalina alsan 1 kilo kivinin hissettirdiği kadar zengin hissettirmezdi.

11. Evin içinde merdiven olması
    O merdiven ister büyük kata çıksın ister dandik bir küçük odaya çıksın, her türlü gözümüzde zenginlik işaretiydi.

12. Furby sahibi olmak
    Hava atmak için okula getirenler bile olurdu. Valla bizde de olsa getirirdik çünkü zenginlik bunu gerektirirdi.

13. Siyah spor ayakkabının olması
    Ailelerimizin bize aldığı desenli beyaz spor ayakkabılarının yanında çok havalı dururlardı. Bunu giyen çocuk tabii ki de zengin olmalıydı.

14. Ve tabii ki ışıklı spor ayakkabıları
    Sahip olup giysek ışık çıkardığımızı bile göremezdik ama yine de isterdik. Çünkü bunları zenginlerin çocukları giyerdi.

15. Action-Man sahibi olmak
    Oyuncakların kralıydı, onlarca oyuncağa bedel fiyatından dolayı zengin arkadaşlarımızın action-man'lerine doğru düzgün dokunamazdık bile kırarız falan diye.

16. Desenli peçeteler
    Bizim evlerimizde en fazla düz beyaz peçeteler olduğundan rengarenk desenlilerine rasladığımızda diyorduk ki aha bu zenginlik belirtisi.

17. Almanya'dan çikolata getiren akrabalar
    Amcanız, dayınız, teyzeniz artık Almanya'da olan her kimse, size çikolata getiriyorlarsa siz de zenginsiniz demekti.

18. Barbie evine sahip olmak
    Misafirliğe gidip bunu gören erkek çocuklarının bile içi burulmuştur. Ev içinde ev var ve onunla oynuyorsun, müthiş olay. Evception.

19. Akülü araba!
    İşte çocuklukta zenginliğin nirvanası. Bu sende varsa sen Sabancı'nın çocuğu falan olmalısın. Akülü araban olduğunda diğer çocuklardan kendini soyutlamazsın aslında, sadece bunu kullanmaktan onlarla oynamaya sıra gelmez o kadar.

http://onedio.com/haber/cocukken-zenginlik-belirtisi-sandigimiz-19-olgu-255134

13 e katılmamakla beraber , benim en büyük zenginliğim daha uzağa su atan pompalı su tabancam , dediğimi tekrar eden papağanım , duman çıkaran trenim ve robocop um olmuştur . :D peki ya sizin ?

2. Ufuk Altınkaynak

Ufuk Altınkaynak Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    :( :( :(
    [​IMG][/url][/IMG]
    BİZİM ZENGİNLİĞİMİZ BUNLARDI...

Berksan, Nyusha, enes savaş ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  3. Hasan Ece

Hasan Ece Yeni Üye

Seviye:
    patlayan şeker günü mü yapsak :D hala üretiliyomudur ? , ekmek almaya gider kalan sonparaya yumiyumu mideye gömerdik :D , artan paranın bütçesine göre değişiyor tabi yukardaki örneklerle :)

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Biskrem yerine piknik bisküviyi koyalım :)

5. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Patlayan şeker hala çok nadir de olsa bulunuyor. Ben geçenlerde sınıftan bir kız arkadaşın elinde gördüm. Nereden bulduğunu sordum abisi bir bakkalda görmüş son kalan 9 10 taneyi almış gelmiş :) Kız arkadaşıma vermek istediğimi söylediğimde kendisi de kırmadı 2 tanesini bana verdiği sağolsun :) O buldukları bakkala tekrar gittim ama yoktu olsa 10 15 tanede ben alıp koyacaktım :)

Hasan Ece bunu beğendi.
  6. gökhangenel

gökhangenel Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    cino :(

7. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Ben kızımla beraber halen yiyorum, çok eğlenceli :D

Bir de bununla ilgili şehir efsanesi vardı: patlayan şekerle birlikte kola içersen mide delinip ölüyormuşsun :D

Murat Yavuz ve Tahir Keskin bunu beğendi.
  8. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bu vardı hamd olsun. Almanya'dan gelen kıyafetleri de unutmamak lazım. :) (Artık Türkiye'de her şey olduğu için kıyafet getirmiyorlar)

Geçenlerde 3 yaşındaki oğlumla yedik. Tırstı kerata, ağlayacaktı neredeyse. :)

BFOkuru bunu beğendi.
  9. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    İlk zamanlar oluyor öyle, sonraları sana bile bırakmıyor.

Bir madde de ben ekleyeyim:

Olips mentollü şeker yerine "Halls" alıp onu göstere göstere paketini açıp ağzına atmak.

Tahir Keskin bunu beğendi.
  10. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bizim yıllardaki sıralama bunlardan farklıydı
    Örneğin müzik dolabı hiç duydunuz mu sadece zenginlerde olurdu resmini bulursam koyarım.
    Televizyon apartmanda bir kişide olurdu her akşam ev dolar taşardı
    Converse all star giymek hiç bir yerde bulunmazdı sadece Ankara İzmir caddesinde amerikan pazarında
    Rifle kot mesela wrangler keza bunlar zenginlik sembolüydü
    Beyruta gitmek
    Kürk giymek:(((((
    benim yaşdakiler örnekleri çoğaltabilirler
    Bir de annemler akşam bir yere gideceklerse önce beni gönderirler xxx hanım teyze akşam müsaitseniz annemler size gelmek istiyorlar derdim konuyla ilgisi yok ama aklıma geldi birden hey gidi günler
    Bisiklette tek marka vardı ben hiç görmemiştim "Bianchi ".Yol bisikletinde de "Peugeot"Benim Bisan de luxe üm vardı vitessiz vitesli bisikletim hiç olmadı.

11. Umut Tekin

Umut Tekin Forum Demirbaşı

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Tabiki de magnum yemek en büyük zenginlik belirtisiydi kanımca :)

BFOkuru bunu beğendi.
  12. Emre Kılıç

Emre Kılıç Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bende hiç unutmam, bir arkadaşım sınıfa biskrem getirmişti. Öyle bakakalmıştım...

Osman Kıtay ve Tahir Keskin bunu beğendi.
  13. FelixTheCat

FelixTheCat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Konu ne güzelmiş ya özellikle 90lı yılları belirtmiş gibi geldi. Çocukken ucuz diye yediğimiz aldığımız şeylerin şu anda çoğunun olmayışı ve daha pahalısının veremediği tat çocukluğumuzu özletiyor. Bazı bakkallarda cino hala satılmakta fakat çocukken yediğim cinolarla alakası yok. Mesela bana en büyük zenginlik küçükken Dondurmaya vermeye paramın olmayışı ve meybuz almamdır. Nerede üretildiği belli olmayan meybuzların verdiği tat pahabiçilemez bişeydir. Birde aileler kızıyordu hep gizli saklı yiyorduk. Diğer bi zenginliğim de annemin akşam işten geç dönmesi ve beni avutmak için getirdiği horoz şekerleriydi.

14. VolkanS

VolkanS Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Askerde bol bol yedim, kantinde baya ucuzdu :)

15. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Meybuz candır. Ne safmışız arkadaş! Bildiğin en basit meyve şurubu ile karıştırılmış bolca suyun plastik kapta dondurulmuşu mutlu ediyordu bizi.

16. FelixTheCat

FelixTheCat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şu anda satılıyor mu bilmiyorum fakat meybuzu yemek için dayımlara giderdim. Yengem kızmıyordu günde 5 6 tane en az yiyorduk.

Tahir Keskin ve BFOkuru bunu beğendi.
  17. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bizim zamanımızda adı frigobuzdu konyada yoktu sadece ankarada sinemada görürdüm ben onu güzeldi gerçekten.Eskiden cips diye bir şey de yoktu sadece sakarya cad. ankarada belli şarküterilerde olurdu

18. meseduzu

meseduzu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    bizim tv kumandasızdı senelerce oğlum kalk kanalları değiştir derlerdi 12 tane düğme vardı yani toplam 12 kanal kayıt yapabiliyordun. uzandığım yerden kalkıp kanal değiştirmek ne zor geliyordu sonra uzun bir sopa bulmuşdum benim zenginliğimde o oldu nedenmi sopayla düğmelere basıyordum kanal değiştiriyordum dunyanın ilk pilsiz kumandasıydı yani

19. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Arkadaş senin yaş epey ufak. Bizim zamanımızda (standart giriş) yazdıkların zenginde dahi yoktu. Aklımda kalan Walkman sahibi olmak ve alman malı motorsikleti anımsatan bisiklet sahibi olanlara farklı bakılırdı. Çocukluğumda renkli televizyon sahibi olmak bile zenginlik sebebi sayılırdı. Bu arada çocukluğum Zeytinburnunda geçti. Bakırköyde o yıllarda algı belki farklıdır.

Mide de ciddi tahribatlara yol açıyor. Şehir efsanesi değil. Sıkıntıyı ileri yaşlarda yaşıyorsun.

20. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Öldürme kısmı şehir efsanesi olan :D
    Yoksa ben eve misafir vs gelmediği zamanlarda Coca Cola gibi asitli içecekler dahi almıyorum.

Osman Kıtay bunu beğendi.