Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çocuk ile beraber gezebilirmiyim ?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında OsmaniyeRehber tarafından paylaşıldı.

1. OsmaniyeRehber

OsmaniyeRehber Forum Bağımlısı

Adı:
    ibrahim
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar . 8 yaşında bir kızım var , bugün ısrarlarına dayanamadım ve beraber gezdik.Araçların yoğun olduğu yerlerde kaldırımdan sürdürdüm , şehrin sakin kenar mahallelerinde gezdik.Oralarda gezerken önümde sürdürdüm ben hemen onun arka tekerine paralel sürdüm.Kavşaklara gelirken önceden uyardım , her yol ayrımında durmaya çalıştım.Başka neler yapabilirim , tavsiyeleriniz neler ? Veya çocukla gezinti yapılırmı ? Cevablarınız için şimdiden teşekkürler.
    Not : Kask alacağım siz söylemeden yazayım dedim.
    Buda gezimizin strava kaydı.

2. Muhammed-Arslan

Muhammed-Arslan Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    @OsmaniyeRehber Uygun gördüğünüz güzergahlarda yapılabilir neden yapılmasınki,ben kızımla geziyorum ama avatar resminde gördüğünüz gibi bir koltukta gezdiriyorum ha derseniz büyüyünce ne yapacaksın,bir bisiklet alıp uygun gördüğüm yerlerde sürmesine izin verecem bu arada 7 aylık oğlumuda koltuğa terfi ettirecem:)

m/yalcin, OsmaniyeRehber ve suat akman bunu beğendi.
  3. soner kalaycıoğlu

soner kalaycıoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    selamlar..benim de iki oğlum var,şlmdi orta okulda,bisikleti sevdirmeye çalışıyorum.bilgisayarın başından kalkmak istemiyorlar.tecrübelerime göre ana yolların kaldırımı dahi olsa uzak durun.araç lastiği patlar,acemiler var.tali,sakin yolları kullanın.siz önden gidin,sürat yapmayın.sanırım bisiklet vitessiz.benimkiler ortaokul 7.de vitesliye daha alışamadılar,zincir arka çarkta küçük dişlideyken,vites koluyla oynamış,ayağa kalkıp pedala abanınca düştü,zararı yok ama olabilirdi.bisikletinin hertarafını kontrol edin.gevşek yerler varmı,çünkü onlar hatayı savuşturamazlar.(bizde kötü malzeme ile ,ayakta pedal basma yeri kırılması,pedal gevşekliği).hep bildiğiniz aynı yerlere gidin,o yola alışsın.(aynı araç sürücüleri gibi).selamlar..

m/yalcin bunu beğendi.
  4. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Merhaba @OsmaniyeRehber ! Tebrikler :harika:
    Benimde 8 yasinda ve 4 yasinda iki cocugum var. 4 yasindaki kaski ve denge tekerli bisikleti ile bahcede biniyor. 8 yasinda olan ise kaskini takiyor benimle evden okula okuldan eve gidiyor. Bazende trafik olmayan yerlere gidip birlikte cok cok hafif kros suruyoruz :)

Dogru yanlis bilemem ama benim uygulamam:
    Tarfik ve insan icine cikmadan once ilk buna karar verdigimizde genis bir alana gittik. yere taslar dizdim ve hic ayagini koymadan gittikce hizini arttirarak zig-zag yaptirdim, daireler cizerek surdurdum, hizlanip dusmeden ani fren yapmasini calistirdim. Bunlarda sorun yasamaz hale gelince benimle surmesine izin verdim. Eger sozumden cikarsa, bisikletle okula gitmek yerine 2 gun yuruyor.

Trafik varsa yolun durumuna gore onumden gidiyor. Surekli olarak "durmasi, beklemesi, tekrar pedala basabilecegi, yavaslayarak devam etmesi, ondeki - arkadaki araclarin durumu" uzerine yonlendirme veriyorum. Yol ve trafige gore kendisini duvarla benim bisikletim arasinda tutarak daha gorunur olarak ben riskli tarafta kaliyor, araclara gerektiginde elimle uyarida bulunuyorum veya seridi doldurdugumuz icin sollama yapana kadar yavasliyorlar. Kavsaklarda kaldirimdan diger kaldirima yoldan gecislerde risk gorursem iniyoruz ve bisikletler elimizde geciyoruz. Kaldirimda surekli olarak yayalara saygili bir sekilde surmesi gerektigini soyluyorum ve duruma gore uyariyorum. Nasil arac yolunda bizimde hakkimiz varsa ve saygi gormeyi bekliyorsak, kaldiriminda yayalara ozel oldugunu ve saygi gosterip gerekiyorsa yavaslayip durarak onceligi onlara verecegimizi anlatiyorum. Elbette bu konusmalari duyan yayalarda bize hosgorulu davranip yol veriyorlar :)

Ayrica basamak inmek, toprak yolda surmek, bozuk zeminlerde gecmek istiyor. Akrobasi yani :) Bende nasil yapacagini gosterip acikliyorum ve duserse sorumlulugun kendisinde oldugunu, bana sikayet etmemesini, guvenemiyorsa vazgecip baska zaman ve yerde denemesini soyluyorum.
    Gidonu hafifce cekip kucuk tumseklere nasil cikacagini, frenlemenin 2 frenle yapilacagini, basamaklardan inerken ayaga kalkip agirligini geri vermesini ve sadece arka frenle kontrol etmesini, bozuk zeminlerde pedal basmadan hizla gidecekse ayaga kalkip dizleriyle suspansiyon yaparak dengeli bir sekilde cukurlari taslari gecmesini kavriyor gittikce. Hafif ve uzun yokuslarda hizini arttirip giriyor ve yavaslamaya baslayinca ayakta pedal cevirebiliyor.
    Ama en kucuk risk hissettiginde frene basip inerek sagda beklemesi gerektigini de biliyor.

Kisacasi surekli olarak trafigi ve genel kurallari, bisiklette birseyi nasil yapacagini ve dikkat etmez risk alirsa basina ne gelcegini anlatacaksiniz. Bir arac kazasinda (trafikte) cok ciddi sonuclar yasayacagini kavratacaksiniz. 1 dakika gec kalmanin hastaneyi boylayip hic gidememekten cok daha dogru tercih olacagini benimseteceksiniz!

Keyifli pedallar :)

5. Muhammed-Arslan

Muhammed-Arslan Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Aranızda en genç olupta,hayata hızlı başlayan bi benmiyim yav:),Benim yaşlarda evli olup çocuklu olan başka yokmu?:(

6. OsmaniyeRehber

Adı:
    ibrahim
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    soner kalaycıoğlu cevabınız için teşekkürler.
    Muhammed-Arslan cevabınız için teşekkürler.
    suat akman suat abi trafik içerisinde benzer yönlendirmelerde bulunuyormuşuz.Farkında olmadan doğru yapmışım.Verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkürler.:srnsml:

suat akman bunu beğendi.
  7. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Muhammed-Arslan ruh esini bulup isini gucunu hayatini yoluna erkenden koyabilen birisi olmussun iste fena mi :)

Muhammed-Arslan bunu beğendi.
  8. OsmaniyeRehber

Adı:
    ibrahim
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Muhammed-Arslan koltuğu nerden aldın çok güzel görünüyor.3 yaşında bir ufaklık var onuda böyle arkamamı alsam ne yapsam :)

9. m/yalcin

m/yalcin Aktif Üye

Adı:
    YALÇIN
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ben de 10 yaşında oğlum ve 11 yaşında kızımla beraber sürüyorum.mutlaka kask,gözlük ve eldiven kullanıyoruz.bisikletle çıkmadan önce genel prensiplerde anlaşıyoruz.önde kızım ortada ben ve arkada oğlum oluyor.böylece ikisiyle de iletişim içinde oluyorum .kavşak vb. mutlaka duruluyor benim komutamda geçişler yapılıyor.şükür şimdilik iyi gidiyor.geri kalınması veya öne geçilmesi gerekirse mutlaka ben trafik tarafında perdeleme yaparak giderken akışları içten oluyor.ayrıca yorulma olursa mutlaka güvenli bir şekilde durup dinleniyoruz.gezi sonunda çikolata,dondurma veya istedikleri bir şey almalarına izin vererek onları ve kendimi :Dteşvik ediyorum.

10. Muhammed-Arslan

Muhammed-Arslan Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Ben almadım sağolsun yengem almanyadan hediye getirdi,ama decatlonda bulabilirsin maksimum 150 tl dir ve tavsiye ederim hem çocuk için iyi oluyor sizle birlikte güvenle geziyor.

11. OsmaniyeRehber

Adı:
    ibrahim
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Aynen bu gün bizde gezinin ortasında Lipton ıce tea takviyesi yaptık , illaki bir şey isterler :koptum: