Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çocuk bisikleti almayı düşünüyorum

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında malazivore tarafından paylaşıldı.

1. malazivore

malazivore Aktif Üye

Seviye:
    5 yaşını 2 ay kadar geçmiş bir oğlum var ve ona yeni bir bisiklet almayı düşünüyorum. Şu an kullandığı SALCANO marka 16 inch bir bisikleti var. Onunla Caddebostanda ortalama 2 haftada bir bisiklet yolunu 2 kez gidip geliyorduk. Salcano donanım olarak felaket ama 3 yıl kadar önce Haşim İşcan Altgeçidindeki bisikletçilerden almıştım. Çocuk bisikleti üretimi gerçekten içler acısı. O küçücük bacaklarıyla 13-15 kg ağırlığında en düşük kalite kadro ve donanıma sahip, yani çocuklara bisikleti baştan nefret edilecek şey olarak gösteren bisikletler ortalığı sarmış durumda. Neyse ki son yıllarda açılan bisiklet dükkanları sayesinde bu birazcık kırılabilir hale geldi. Bu arkadaşlar "Yeşil, Kaçkar, Delta, Aktif, Erdoğanlar vs." gerçekten çok önemli bir işlev görüyorlar cidden onların emeğini takdir etmek gerekiyor diye düşünüyorum.

Şimdi 20 inch düşünüyorum, fiyat olarak da maksimum 500 ytl ayırabilirim. Bizde tam bir eşitlik söz konusudur. Benim kullandığım bisiklet de yaklaşık 500 ytl lik. Fren donanımı, selesi, herşeyi çok yumuşak ve çocuk ergonomisine uygun olmalı. Kadrosu birazcık fark vererek çocuğun büyümesiyle birlikte büyüyebilmeli. 2-3 yıl sonra 24 inch aldığımızda elimizde kalmamalı vs. diye düşünüyorum.

Bir de çocuk bisiklet binmenin keyfini ciddi yaşamalı. Birkaç süslü boya ve zille çocuklarımız kandırılmamalı.

Çocuğu olan arkadaşlar ona almayı düşündüğünüz bisiklette sakın kısıntıya gitmeyin. Eldiven ve kask mutlaka ama mutlaka alın. Ön fren ve arka freni mutlaka olsun. Sakın ön freni sökmeyin. İkisini de kullanmayı öğrensin.

Asla çok kısa da olsa trafiğe çıkmasına izin vermeyin. Kesin kural koyun. Kendi bisikletlerinizi de alarak birlikte parklarda trafiğe kapalı alanlarda gezin inanın çok keyif alacak, sizin de keyfiniz ikiye katlanacaktır.

Selamlar
    Yardımlarınızı bekliyorum

serdar gültekin bunu beğendi.
  2. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    En yakınınızdaki Aktif Pedal Mağazasına uğrayıp Raliegh marka bisikletlerin 20" modellerini inceleyebilirsiniz... Fiyatlar oldukça cazip...

3. serdar gültekin

serdar gültekin Bisikletkolik

Seviye:
    Size katılıyorum, çocuklar için malesef uygun fiyatlı ve kaliteli bisiklet bulunamıyor. Scott gibi markalarda vara ama onlar da inanılmaz pahalı. Ayrıca duyarlılığınız için ve oğlunuza bisikleti sevdirme çabalarınız için sizi kutluyorum. Benim de 3 yaşında bir oğlum var onunla birlikte bisiklete binmek için sabırsızlanıyorum.

cihan cambaz ve Görkem Kılınç bunu beğendi.
  4. emrea

emrea Üye

Seviye:
    Aktif Pedal'ın Specialized çocuk bisikletlerinde de 2.el değişim uygulaması var. Internet sitelerini bir inceleyin. Ayrıca Ralleigh çocuk bisikletleri 2008'd Avrupa'nın en iyi üretilmiş çocuk bisikleti ödülünü aldı. Artık iş gidip görmenize ve beğenmenize kalıyor.

Hasan Çağri bunu beğendi.
  5. malazivore

malazivore Aktif Üye

Seviye:
  6. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:

Her zaman beklerim...

cihan cambaz bunu beğendi.
  7. Mert TÜLÜMEN

Mert TÜLÜMEN Yeni Üye

Seviye:
    Ümit Bisiklet'ten Hello Kitty Model 16 jant bisiklet aldım. Süslü püslü diye bir de Türk markası diye kandık.
    Bisikletin heryeri dökülüyor. Arkada sepeti var, jant sepeti taşımıyor sürekli gevşiyor ve fren pabuçlarının arasına giriyor. Ayrıca beyaz lastikleri çok uyduruk ufalanıp duruyor, 1 sezon anca dayanır. Hello Kitty Lisanslı ürün diye fiyatı piyasaya göre yüksek ama malzemeler hep çin malı ve çok kalitesiz. Kendi servisleri bile lisanslı ürünlerin kalitesinin düşük olduğunu itiraf ediyor.
    Bir de benim aldığım bisikletin iç lastiği yamalı çıktı firmaya söylüyorum gelin yeni iç lastik verelim falan diyorlar ancak ayıplı mal olmasına rağmen iadeye yanaşmıyorlar.
    Özetle yine yerli malı aldık yine mağdur olduk. Kimseye tavsiye etmiyorum.

8. cazci

cazci Dört Mevsim Pedal...

Adı:
    MEHMET CEM SAYGI
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Konunun üstündeki tozları alma zamanı...
    Çoğumuz için sporun,özgürlüğün,doğa sevgisinin ve daha birçok niteliğin başlangıç eşiği olan şu meşhir bisiklete başlama zamanı..

Evlatlarımız bizden daha şanslı,kendi çocukluğumuza göre-diyalektik olarak-farklı bir zaman ve uzamı yaşıyorlar.

Modern yaşamın bedeli olan yalnızmutsuzarızalı insan türünün,giderek asosyal mahluklara dönüşen teknoloji bağımlılığının,içinden çıktığı topluma yabancılaşmış,global trentlerin tutsağı,orta zeka gözlüğü ile her konuda ahkam kesen,şişkin egosu hep okşansın diye popülerliğe tapınan,hiç kullanmadığı şeylere paralarını saçan..ve ve ve.,

Biz büyüdük ve kirlendi dünya...Hayır eskiden de çok temiz ve iyi değildi dünya.Nüfus artıp iletişim ,teknoloji,medya geliştikçe paçoz,vulgar,sakil,kaknem ne varsa daha çok gözümüze sokulir hale geldi.Neden?

Kanımca tüm dünyada oluşturulmak istenen insan tipi için planlı yapılan bir şey bu.Çokuluslu sermayeler,markalar,sektörler,karteller,baronlar...Bizim en kayıtsız,masum,saf ve temiz zamanlarımıza göz dikmişler:Çocukluğumuza...

Ağaç yaşken eğilir ve bir güzel biçemlendirilir.Bu kaka dünyada tüketerek mutlu olması sağlanır.Kaybettiği sağlığı,aidiyet yada güven duygusu pusuya yatmış sektörler tarafından fırsattır.Bir bakmışsınız sizin canınız,sizden bir parça olan çocuğunuz acaip bir mahluğa dönüşmüş.

Bilim kurgu yaptığım sanılmasın.Kaygılarımın gerçeğe dönüşmemesini umsamda gerçekler sandığımızdan daha kötü..

Mevsim bahara,yaza dönerken bende ortanca evladıma bisikletli yaşama gaçiş planları yaparken,işin bağlantılı-ilintili yönleri gayrı resmi geçit yaptı kafamda...

Çünkü bisiklet benim ve çoğumuz içinde bir yaşam biçimi,felsefe,direnç ve güç noktası.Hatta Don Quijote olmaya vardırdığımız bir varoluş..

Oğlum ocakta altı yaşını doldurdu.Üç yaş civarı üç tekerli,ön tekere bağlı pedallı bir oyuncakla ilk adımını attı ve pek hoşlanmadı bu araçtan.Iki yıl kadar yurtdışında zorlu bir coğrafya da bisiklet deneyimi de uygun olamadı.

Şimdi-belki benimde çevirmeye başladığım o gerçek pedal tutkusunun başladığı yaş olduği için-aramıza katılma zamanı geldi.

Deneyimli arkadaşlardan ricam:eek:ğlum bir kez daha bisiklete burun kıvırıp uzaklaşmasın diye ne yapmalı,nasıl bir yol izlemeli ve nasıl bir bisiklet seçmeliyim?

Duygu-düşünce ve önerileni paylaşan herkese şimdiden teşekkür ederim...

ozgurgokalp bunu beğendi.
  9. ozgurgokalp

ozgurgokalp Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Carraro Bisiklet | 20″ CARRARO CROSS 415 KIZ ÇOCUK 18-V VB
    Ben kızıma bu bisikleti aldım. Şu anda 8. yaşının başında :) Bisiklet boyutuna göre ağır ancak benim kızım rahatlıkla kullanıyor. Sabahları baba-kız bisikletlerimizle yola çıkıyoruz okula kadar beraber gidiyoruz. Yaşadığımız yer bolca yokuşlu olmasına rağmen rahatlıkla kullanabiliyor. Bisiklet 18 vitesli ve donanım olarak kötü sayılmaz. En azından fren ve vitesleri sorunsuz çalışıyor. Ayrıca 1. viteste pedallar oldukça yumuşak olduğundan yokuş derdi bitiyor. Hatta Bike Ride Profile | Rengimle Kayakoye near Fethiye | Times and Records | Strava bu turu kızımla yaptık. 13.5 km, 277 mt tırmanışlı bir turdu ve çok ta keyif aldık. Tırmanış grafiğini de incelemenizi öneririm.

Tabi şunu da söyleyeyim; bu bisikletten önce daha küçük tekerlekli dandik bir bisikletle epey gezindik beraber. Ondan sonra bu bisiklete çok sevindi kızım.

cazci bunu beğendi.
  10. cazci

cazci Dört Mevsim Pedal...

Adı:
    MEHMET CEM SAYGI
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Teşekkür ederim @ozgurgokalp .Seçeneklere ekledim...

11. S.Koca

S.Koca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    @ozgurgokalp alakasız olacak ama konuyla hillside'ın solunda ki yoldan mı gittiniz?

12. ozgurgokalp

ozgurgokalp Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @S.Koca Evet aynen oradan. Kaya asfaltına varmadan önceki toprak yoldan Kaya'ya vardık.

13. S.Koca

S.Koca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    @ozgurgokalp maşallah iyi çıkmış birgün beraber turlamak isterim. Hangi günler çıkıyorsunuz? Bu arada konuyla ilgili olarak oğlum 7 Yaşında 20 inç kaç sene idare eder acaba fikrinizi öğrenmek isterim.

14. ozgurgokalp

ozgurgokalp Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @S.Koca özelden telefonunuzu gönderin tanışalım. Burada aktif olarak biz sürekli dolaşıyoruz. Kızımı da alıştırıyorum yavaş yavaş. Mesela bu akşam 1 saat 15 dklık bir antrenman için Kayaköy'e gidip gelmeyi planlıyorum.

Bu bisiklet tahminimce en az 3 sene idare eder. Ondan sonra 26 inç xs kadro bir bisiklete geçeriz herhalde.