Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Clipless pedal (Ve sonrasinda ayakkabi)

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Erhan U tarafından paylaşıldı.

1. Erhan U

Erhan U Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhaba,
    Yol bisikleti ile kullanmak uzere clipless pedala geçmek istiyorum. Bir sure hem forumda hem internette arastirdim, neyin ne oldugunu kismen ogrendim ancak bir konu var ki hala karar vermemi guclestiriyor.

Anladigim kadari ile iki tip clipless sistem var. Bunlardan birisi 3 nokta baglantili kaller ile yol clipless, digeri 2 nokta baglanti ile cift tarafli mtb clipless.

Bir de bunlarin karisimlari var.. Mesela mtb clipless ama pedali genisleten braketi var, ya da bir taraf duz bir taraf kilitli vs....

Isin asli, oyle hibrit urunlere cok bulasmak istemiyorum ve 3 nokta baglanti kalleri olan yol pedallari daha cok icime siniyor. Yalniz sıkıntım su; bu pedallari kullanmak icin giyilen ayakkabilarin kalleri acikta oldugundan yurumenin hayli zor oldugu soyleniyor.

Ben bisikleti 60-70 km'lik suruslerin yanısıra kisa surusler veya evden sahile gidip orada arkadaşlarla bulusmak icin kullaniyorum.

Peki uzun turda sorun yok cunku bisikleti surup durmadan eve dönüyorum. Ancak bu pedallari, birileri ile bulusmak icin 15-20 km yol yapacagimda normal bir spor ayakkabi ile kullanabilir miyim emin olamadim.

Bir de bu pedallarin, ciddi trafik icinde (mesela aksam saatlerinde bagdat Caddesi) cok yavas seyir halinde kitlenmeden kullanilmasi mumkun mu? Yani ayagimda kalli ayakkabi olsa dahi trafigin icinde kalinca bir sure kitlemeden kullanabilir miyim?

(cepten yazinca yazinin sonuna gelince basini unutuyor insan, biraz uzun oldu)

Sent from my C5303 using Tapatalk

2. Efe Yamac Yarbasi

Efe Yamac Yarbasi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    kısa mesafeler için spor ayakkabıyla kullanabilirsiniz yol pedalını. alanı daha geniş olduğu için mtb pedalından daha rahat bence. ama ayakkabılarla trafik içinde falan kitlemeden gitmek pek akıl karı olmuyor. pedalı cevirirken kendiliğinden kilitlenme eğiminde oluyor pedal zaten. ters tarafına basarsanız da, basamıyorsunuz. durmadan dışarı kayıyor vepedalı çeviremiyorsunuz. en iyisi kilitli kullanmaya alışmak.

3. Erhan U

Erhan U Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhaba tekrar, spor ayakkabi ile kullanilabilir olmasi, benim kararsizligimi cok buyuk oranda gideriyor aslinda. Tesekkurler.

4. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben aşırı trafiğe girdiğimde (sürekli dur-kalk yapacaksam) kali pedaldan çıkarıyorum ve ayakkabımın burun ucuyla basıyorum pedala. Kilitsiz en rahat pozisyonun bu olduğuna karar verdim kendim için.
    Şu ana kadar bir sorun yaşamadım, ama o "en rahat pozisyonu" bulana kadar Efe Bey'in dediği gibi sıkıntılar yaşanabilir.

SPD pedalları düz pedala çevirmek için genelde adaptörler oluyor. Her markanın farklı oluyor ama oluyor. Normal ayakkabı ile sürmek istediğinizde bu tip şeyler kullanabilirsiniz;

ör. Look Quartz için;
    http://www.deltabisiklet.com/?_Args=_ProductInfo,3960,OdesisMc

Shimano için;
    http://www.universalcycles.com/shopping/product_details.php?id=22313

5. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Şu ürün ilginizi çekebilir:
    http://www.deltabisiklet.com/?_Args=_ProductInfo,2361,OdesisMc

Performansının iyi olacağını sanmıyorum ama yol pedalına lastik tabanlı spor ayakkabı ile basmaktan iyidir diye düşünüyorum.

Efe Bey'in de dediği gibi yol pedalını kendi ayakkabısı ile kitlemeden kullanmak oldukça güç, ben çok yoğun trafik içinde sürekli kilitleyip açmak yerine sadece bir pedalı çevirerek gitmeyi daha rahat buluyorum. Yalnız kilitli pedala iyice alışmadan yapmanızı tavsiye etmem, kilitlemiş olduğunuz tarafa düşebilirsiniz.

6. Erhan U

Erhan U Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Teşekkürler.. O zaman yol pedalina geçtikten sonra farkli ihtiyaclar icin gecici çözümler var diyebiliriz.
    Bu arada kilitli olduğu halde kendinden braketli pedallari gormustum ama adaptor olarak da takilabildigini bilmiyordum.. Cirkin ama kullanisli.

7. ArdaE

ArdaE Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ben de araştırmıştım bu konuyu, benim bulduklarımı seninle paylaşayım.

3 nokta bağlantılı pedalların artısı pedala aktarılan gücü daha geniş bir yüzeye aktarıyorsun, bu nedenle performansa bir nebze etkisi mevcut. Artı uzun yolda daha az ayak ağrısı yapıyor(muş). Bir de kullanım amacı nedeniyle hem ayakkabılar hem de pedallar daha hafif tasarlanıyor.

Eksileri ise senin belirttiğin gibi kocaman kalleri var ayakkabının altında ve ayakkabıları da sadece ve sadece bisiklete binmek için, indiğinde ayakkabı değişimi şart gibi birşey. Bir de genelde spd muadillerine nazaran pahalılar (ayakkabı, kal, pedal)

SPD (2 nokta) sistemlerin artıları, mtb için tasarlandıkları için genelde işkenceye çok daha fazla dayanıklılar, parçaları görece ucuz ve ayakkabılarını normal hayatta da kullanmaya devam edebiliyorsun.Bir de hibrit çözümleri (çift taraflı pedallar, 15-20 liralık pedal adaptörleri vs.) mevcut.
    Eksileri bir nebze ağırlar (gerçi shimano a600 gibi ultra hafif pedallar da var), bazı insanlarda uzun kullanımda ağrı yapabiliyorlar ve baskı yüzeyleri 3 noktaya göre dar.
    Ben halihazırda m520 kullandığım ve çok alıştığım için yola geçtiğimde değiştirmeyi düşünmüyorum. O SL ayakkabılar bisiklet üzerinde çok iyi de inince çok komik ve kullanışsız oluyorlar. Spd'ler bana rahat geliyor, günde 8 saat binsem bile spd kaynaklı bir taban ağrısı olmuyor. Ama zaten performans binicisi değilim, keyif için biniyorum, dolayısıyla salt performans için düşünüyorsan beni referans alma :)
    Normal ayakkabı ve kilitsiz kullanma için, normal ayakkabı ile kullanabilirsin kullanmasına (millet eggbeater'leri bile kullanıyor) ama pedalın hibrid değilse veya adaptörün yoksa tavsiye etmem. Zaten göreceğin üzere minicik pedallar, hem ayağını üzerlerinde tutması zor olur hem de mekanizmalarına gereksiz baskı uygulamış olursun.
    Kısa duraklamalar için kilidi çözerek devam etmen gerekiyor. Işıklara, köşelere, köpeklere, trafiğe vs. yaklaşırken genelde tek ayağı veya çok gerekliyse çift ayağı açıyorsun. Ben normalde solu veya kaldırıma yakınsam sağı açıyorum ama bu da kişisel tercih tabi. Hiçbirini açmadan arabaya, direğe, vs. tutunanları gördüm ama bana tehlikeli ve saçma geliyor bu haraket.

SL'ler için şöyle bir alternatifin de var bu arada :
    http://www.amazon.co.uk/Shimano-SPD-SL-Cleat-Cover/dp/B004YIDQ9G

yusufgs3625 bunu beğendi.
  8. Erhan U

Erhan U Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Tecrübelerinizi paylasmissiniz, tesekkur ederim.. Anlasilan performansa amacli olmadikca yanlis secim diye bir sey yok. Bu da guzel bir sey.
    Son bir sorum olacak. Sonucta su anda bisiklet uzerinde normal pedal var. Normal ayakkabi ile surecegim zaman, mesela ayda 2-3 kez, bir pedali sokup digerini takmak baglantilara zarar verir mi? (dislilere felanl

9. Tahsin Y.

Tahsin Y. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Zarar vermez duzgun yapildigi takdirde ancak bunu 2 kere yaparsiniz 3unde usenirsiniz

10. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Ilk olarak, yogun trafikte de sahilde de kitli pedal kullanmaktan korkma. Her sekilde kitli pedal ile bisikletin kullanimi ve kontrolu cok daha kolay.
    Bu sekilde kullanmaya 1 ay icinde alisirsin. O gunden sonra da bir daha kitli pedal olmadan bisiklet kullanamazsin.
    Ben her gun 3km ise gidip geliyorum yol bisikletim ile, onu bile ayakkabilarim ile yapiyorum. Cantamda ayakkabi tasiyorum, ya da ofiste birakiyorum.

Yurume konusunda ise tamamen haklisin. Burada yol-dag ayrimi yok. Performans amaci arttikca ayakkabilar sertlesiyor ve yurumek imkansiz hale geliyor. Butun yol pedallari icin kallere takilan plastik kapaklar var. Onlar ile yurumeyi guvenli hale getirebilirsin ama asla olmasi gerektigi gibi olmaz. Ayni sey MTB pedali icin de gecerli. Tamam daha guvenli fakat kesinlikle yurumek icin degil.
    Cyclocross ayakkabilari biraz daha kosmaya uygun, ama yine de ideal degil.
    Yurumeye uygun ayakkabilar tur ve sehir ayakkabilari. Onlarla da performans olmuyor.

O nedenle, eger performans surusleri yapiyorsan, alabilecegin en performansli yol pedalini ve ayakkabisini al. Cok kisa yuruyusler icin, yani kafenin onunden masaya kadar vs. kal kapaklarini kullanirsin. Daha uzun yuruyus yapacagin zamanlar icin ise ufak bir cantada ayakkabi tasirsin yanina.

Ben musette denilen bez cantalar ile tasiyorum ayakkabimi. En ufak bir rahatsizlik da vermiyor.
    Pedal takip cikarmak normalde sorun olmasa da, disleri cok guclu olmadigi icin dikkatsiz montajda sorun yaratabilir.

11. ArdaE

ArdaE Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Benim görüşüm evet, zarar verir :(
    Pedallar üstüne normal kullanımda çok ciddi bir miktarda yük biniyor, hatta takarken greslemezsen bu yük nedeniyle bir süre sonra aynakolun bir parçası haline bile gelebiliyor. Bu kadar yük binen bir parçanın ayda 2-3 defa takılıp çıkarılması oldukça riskli. Takarken uygulayacağın tork ve sürtünme illaki ekstra aşınma ve vida dişlerinde metal yorgunluğuna neden olur.

Eğer hibrit düşünmezsen en iyi alternatif yukarıda arkadaşın gönderdikleri gibi seçtiğin pedala uygun basit bir pedal adaptörü alman bence. İkinci resimdeki (benim de bir süre kullandığım) adaptör epey ufak ama iş görüyor. Resimde devasa çıkmış :)

12. Erhan U

Erhan U Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Tesekkur ederim.. Evet cok kisa mesafe yuruyusten bahsediyorum. Zaten gercek anlamda bir yürüyüş gerekiyorsa mutlaka cantam olur yanimda..

Performans amacli, yarisir vaziyette sürmuyorum, ama gezer gibi de sürmuyorum. Daha cok kendimle yarisiyorum diyebilirim. Dolayısıyla pedal ve ayakkabi secimini yoldan yana yapmak istiyordum, suphelerim vardi. Her mesajda biraz daha azaldi suphelerim.
    Teşekkürler..

13. Erhan U

Erhan U Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Dogru soyluyorsunuz, bana da dusundukce kötü bir fikir gibi gelmeye basladi..

14. Mert Dönmez

Mert Dönmez Üye

Seviye:
    Bu konu benimde kafamdaki bir çok soruya cevap oldu konuyu açan ve cevaplayan herkese teşekkürler.

15. Erhan U

Erhan U Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bu mesaji atlamisim, ürün onerisi icin tesekkurler.. Daha hic clipless kullanmadigim icin nasil olur bilmiyorum ama tekini kilitleyip diger ayagi pedal uzerinde, cok guc harcamadan sadece emniyet amacli tutmak hic fena fikir gibi gelmedi.

Neyse, 1 sorunuma binbir cesit cozum geldi :) Guzel oldu.. Arada kalmak kadar gıcık bir sey yok..