Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Cıvatada ölçü nasıl hesaplanıyor?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Bülent Gökmen tarafından paylaşıldı.

1. Bülent Gökmen

Bülent Gökmen Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yurtdışından burada bulamadığım Renkli Cr-Mo veya alaşım cıvata (boğaz borusu, gidon ve çeşitli aksamlar için) alacağım ancak ölçüleri cıvatanın baş kısmından mı yoksa baş kısmına kadar mı alınıyor net nir bilgim yok. Takılacak yerlerde eksik ya da fazla pay olmadığı için net bilgi olmadan sipariş veremiyorum. Bilgisi olan konu hakkında yardımcı olursa sevinirim.

Ayrıca disk ve amortisör cıvatalarında titanyum mu yoksa Cr-Mo mi önerirsiniz?

2. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sertlik ve sağlamlık açısından titanyum iyidir. Ölçü yü çok takmamalısın dostum al örnek bir civata gib hırdavatçıya sana hertürlü bilgiyi verir.

Bülent Gökmen bunu beğendi.
  3. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:

Boyutlarından ziyade geneli kapsayacak şekilde tüm civataların çap ve metrik ölçülerine de dikkat etmek gerekmektedir, ki gözle seçim yapılamayacak değerde bir çok ölçüler mevcuttur. Bunu bisiklet ve parçalarından yola çıkarak örneklemek gerekirse de;

-head cap (baş)
    -countersunk (gömme-havşa)
    -button head (düğme)

olarak en kullanılabilitler olarak sıralayabiliriz, ki aşağıda ki görselden de görüleceği üzere bu üç tip alyan vidalara bisikletin çeşitli parçalarında, çeşitli ölçülerde ve türlerde olmak üzere rastlamak mümkündür.

yine aynı şekilde bu vidalar fully ve partially (tam diş-sonsuz ve yarı diş) olmak üzere ikiye ayrılarak yine çeşitlenir. Fully denilen tam diş metrik vidalar kullanım olarak daha yaygın gibi gözükse de özel üretilmiş parçalara ait ürünlerde daha çok yarı diş denilen (partially) vidalar daha sık kullanılmaktadır. Sele borusu, teknik ve sınırlıayıcı kısımlarda olduğu gibi. Ki bu yarı/tam kısmını da bir aşağıda ki görselden de daha net bir biçimde anlayabilirsiniz. "D" düzlemi solda fully şeklinde iken sağda ki örnekde "D"-"F" şeklinde ölçülendirilmiştir. "E" ise doğrudan çap (Ø) değerini göstermektedir.

tekkir ve Bülent Gökmen bunu beğendi.
  4. Bülent Gökmen

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Arkadaşım 10 numara bi bilgi paylaşımı yapmışsın, tekrar teşekkür ederim. :alkis:

5. Bülent Gökmen

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bu bağlamda http://www.ebay.com/itm/2-KCNC-Ultralight-AL-BOLTS-CAGE-SCREW-M5x15mm-RED-/110632578726?pt=Cycling_Parts_Accessories&hash=item19c2372ea6 ilanda belirtilmiş olan ürün M5x15mm deniliyor ancak detaylarında bahsettiğim başlı ve başsız ölçüleri bulamıyorum. Boğaz borusu için 4X 2.5cm (başlı) ve Amortisörü kadroya sabitleyen viidalardan da 4x 2cm (başlı) vida bakıyorum ama sizin verdiğiniz listeye uyupta detaylı satan yok :(

6. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    4x2.5 cm olmaz 4x25 olur ki mm. cinsinden, 4x2 cm de 4x20 mm. olur. DIN normuna göre 4 mm. yivli 20 ve 25 mm. uzunlugunda vidalar!

Bu sekilde arayin paslanmaz V2A tipi DIN M4x20 veya M4x25 . Daha acik nasil aciklanabilir bilemiyorum.

https://www.google.de/search?lr=&biw=1214&bih=549&tbm=isch&sa=1&q=DIN+M4x20&oq=DIN+M4x20&gs_l=img.3...12913.13588.0.14013.2.2.0.0.0.0.490.584.1j4-1.2.0....0...1c.1.38.img..2.0.0.vElQr1brDpM

Bülent Gökmen bunu beğendi.
  7. Bülent Gökmen

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Şimdi Tamamdır... Benim başından beri merak ettiğim (başlı ya da başsız diye) vida uzunluğu şemaya göre C+D toplamı değil. Yani değerlerde C nin değil sadece D nin uzunluğu baz alınıyor. İlanı da demek ki buna göre veriyorlar. Bu bağlamda yuvaya göre E (vida genişliği) ile D yi hesaba katarak siparişi mi verebilirim.
    Tekrardan yardımcı olan arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum.