Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

City mi Mtb Mi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında halil bahcetepe tarafından paylaşıldı.

1. halil bahcetepe

halil bahcetepe Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar Forumda Turlara Cıkan Bisikletler Citymi Mtbmi

Benim Suandaki Fikrim 90% Şehir icinde Geri kalanda Dağ Olacak patika olcak

mtb her alana girebildigini görürken

28 jantta city biraz uzak kalıyor dağ bayırdan

ilk olrak geotech life meni sildim attım karaladım:) city bisikletten

sedona 321 yöneldim lastik olsun kadro olsun daha güzel

yol bisikleti olarak suanda düşünmedigimden dolayı mtb city arasında kaldım :)

kitlenebilir maşalı mtbmi alsam yoksa 28 jantlı kitlenebilir maşalı bir bisikletmi baksam mtb tarzında:)

ama gel gelim eski bisikletim 2001 model demirden ağır ve yıpranmış boyanmış bianki 28 jant mtb teker takılı vede cok ağır 26 kg civarında attırıcısı aykolda zincirde bozuk cöplük ama gidiyor iadare ediyor bayırlarda pedala basıcak gücünüz olmuyor bu bisiklette.

city bisiklet uludağ cıkarmı yada büyük ada turunda katılabılırmıyım vede yalovadaki şelale şile turu vs vs katılabılırmıyım city olarak iyi bir bisiklet secimi nasıl yaparım kitlenebilir maşalımı almalıyım yoksa 321 yol bisikleti tarzında düz maşalı bisikletmi bakmalıyım. kararı bir türlü veremedim askerden sonraki ilk iznimde paramın durumuna göre 800 1000 tl arasında birikim olursa

700 tl bir bisiklet peşin geri kalanda kask vs vs

trek 7.5 fx güzelde istanbulun sahil yolu haricindeki yollarda şehirler arasında fazlada olsa girintili mıcırlı yollarda düşüp kayma şansınız yüksek..

bir türlü 2 aydır mtb şehir bisiklet konular acıp sorular soruyorum facebooktan arkadaşlarla konuşuyorum sahılde bisiklet turlarına cıkanlara soruyorum. ama cevaplarıda kafa karıştırıcı :D 26 jantlı bir mtb 28 jantlı bir şehir bisikleti turunda tabiki 2 pedal fazla hızlı gider 28 jantlı bısıklet sizde 2 pedal ona yetişmek icin cevirmeniz gerekir dedi ama ben mtb düz yol lastigiyle tura katıldım vede 800 km karadeniz turu düzenledık coğu arkadaş düz yol bitmesi dolayısıyla bizde sümere manastırına gittik yol bisikletli arkadaşlarda bizi bırakıp geri döndüler yol bisikleti o sebebden önermiyorum city bisikletli arkadaşlarımızda sümere manastırına cıktı sorun teşkil etmedi ama city 28 jantlı bisiklet kontrolu daha zordur dağ tırmanısında kitlenebilir süspansionlu bisikletlerdi bu konuşmayı alıntı olarak facebooktaki bir arakdaş yazdı mesaj olarak

yol bisikletleri en ufak yukarı doğru egimli yolda mtb fark attı ama cogu zamanda mtb arkadaşlar olarak yol bisikletleri önden mtb arkadan seyretti. şeklinde yazmış..

sizin kullanacagınız city bisikletler tatmin edecektir. ama mtb kendine özgün özelliklerinede isteyeceksiniz... 26 mtb bugun istanbulun hertarafında var satışı coktur. ama neden city almıyorlar derseniz city her alanda kullanamıyorsunuz en ufak bir patika yoldan bayır aşagı inerken city kontrol daha hassastır. düşüp ucabilirsiniz 26 inclik mtb size bu faydası sağlar 1. mtb 1 city bisiklet arasında fark tekerdir. masa kadro özellige göre degişmektedir.

Facebook özel mesaj

90% yoldan cıkmayacam geri kalanda dağ turları patika vs vs city

70 % yolda sonrasıda dağ bayır mtb

100% yoldan cıkmam diyorsanız yol bisikleti..

benim ilk bisikletim mtb oldugu icin suanda city kullanıyorum memlunum
    ilk gittigim alan uludağ iznik turu ve yalova sudüşen şelalalesi oldu city gidebilecegi en engebeli yoldu su düşen şelalesi coğu kişi mtb gidiyordu.

benim mtb hafif mtb 12 kg city bisikleten hafifti 800 tl aldım dedi. ilk bisikletimi cok turlara cıktık bagaj takılıyor ama v fren sistemli mtb daha iyidir.
    sedona mtblerine bagaj takılır.

şimdi sedona 321 var tavsie ederim geotech life aceranın jant ve lastikleri biraz daha eziktir vede uzun yolda seni üzer dedi. sedona 321 kadro olarakta tavsie ederim kitlenebilir maşa alırsanız lastıklerıde mtb lastigi takarsanız mtb gibi olmasada dağ gibi alanlarda gider ama orjinalligini bozmamak daha iyidir.

city şuanda beni tatmin ediyor 90 % yolda oldugum icin 2 3 sefer dağ turuna gidiyorum olursa 90% ramen sende yolda kullanıcaksan mtb önermen gidipte almaya deymez ağırlıkları olarak hafifte alsan lastıklerin genişlik 26 jant olması seni nedemek istedigimi cıkartırsın ayda 5 defa mtb yerlerde ihtiyac duyarsın bu seferde bana neden mtb almadım kafamı karıştırıdn deme dedi:) arkadaş facebooktan alıntı amatör bisikletcilerin cogu city mtb başlar. mtb tabiki ihtiyac duyorsun karar senin hafif mtb önerim fiyatlarına bakınca anlarsın.. dedi.

istanbuldaki pendik sahilinde genellikle baz alırsak mtb daha fazla gördüm

60 % mtb
    40 % city
    30% yol bisiklet

sizce kararım ne olmalı ne yapmalıyım secemiyorum kahretsin:)

2. Gokhan Arikan

Gokhan Arikan Aktif Üye

Seviye:
    Ben city bike derim.321 çok güzel bir model ,ayrıca Trek ve Scott markalarının da çok güzel city bike modelleri var.Yine de fiyat ile performansını karşılaştırırsak Sedona 321 rakipsiz gibi.

3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Dağ bisikletinin tur bisikletine göre en büyük avantajı arazide daha esnek hareket edebilmek. Bakın, arazide hareket edebilmek demiyorum, sadece daha rahat hareket edebilmek.

Ne gibi durumlarda avantajı oluyor MTB'nin. İlk olarak, bol çamurlu arazi. Yarışmıyorsanız eğer bi karış çamurda ne işiniz var?
    2. olarak, çok dik inişler ve çıkışlar. Yürüyerek zor geçilen yerleri bisikletle geçmeye çalışacaksanız eğer, dağ bisikleti almak gerekiyor. Fakat bu yokuşu çıkacak duruma gelmeniz sizin 1 senenizi alır zaten. İnmek ayrı bir dert, öyle dik inişleri tavsiye etmiyorum kesinlikle.
    Son olarak da gevşek zeminler. Buna örnek olarak kumsal vs. verilebilir ama öyle bir ortama zaten yılda 1-2 kere girersiniz.

Kısacası, sizin dağ yolu dediğiniz asfalt olmayan fakat çoğunlukla düz, sert arazi olacak. Bu tür bir yolda ne ön maşa sizin işinize yarayacak ne de kocaman dişli lastikler.

Size tavsiyem ise benim Sedona 321 almanız. Daha sonra bu bisiklette disk fren setine geçmeniz.
    Eğer dişsiz lastiğin size güvensiz geldiği yerler olursa da, cyclocross için üretilmiş, 28" dağ bisikleti tarzı bir lastik almanız.

ÇağlarT bunu beğendi.
  4. a.rezak inal

a.rezak inal Üye

Seviye:
    ben de city bike almanızı öneririm.çok daha geniş kullanım alanı var.yani sadece asfaltta kullanılacak diye bir kaide yok.

5. halil bahcetepe

Seviye:
    sedona 321 2012 heralde geldigim asker dönüşünce alıcagım ilk bisiklet olucak geri kalan paraylanda km saati vede ıvırsıvır bagaj lastık zıncır kıtı olucak 321 ben cok begendım istanbul bikeoutdoor aradım 321 elimizde yok dedi bana gelirmi bilmem ama zor gibi ozaman internet satışında nasıl var dedim kaldırın dedi mağzamızda depomuzda yok ama ilerdeki sürede getirecegiz cok satılan bisiklettir. 2012 yılı asker ilk acemilikten gelip 2011 almayınız sonuçta 2012 alırım 1 yılda ne degişir ne gelir 2012 modellerine bakın derim dedi sedona önerebilecegim bisiklettir. başka mağzalarda bir internetten araştırın yeşil bisikleti aradım 321 var elimizde sedona aradım ana merkezini dedi 321 2012 üretime devam ediyor.

yeşil bisikletteki şatıştaki arkadaş beni teknik servisteki ustaya yönlendirdi
    dedi toplama önermem eskiden ceşit azdı toplama yapıyordunuz şimdide bukadar ceşit varken bence size göre bisiklet kesinlikle vardır. 321 tavsie ederim benim kendi çocuguma aldım her alanda zevkle kullanıyor. mtb istanbul sahil yolunda sizi yormaktan başka hiçbirşey dokunmaz zaten city varken mtb biraz geride kalır ama dağ doğa turunda kiralarsınız en kötü bir tur cevreni varsa gittiginiz parkkurda kiralık bisikletlerden kiralamak daha mantıklı..

sedona 321 vaz geçemiyorum trek fx 7.5 şuanda düşünmüyorum kuzende var ömürboyu garantili kadrosu var..ama fiyat olarak sedona suanda makul seviyemde...

6. halil bahcetepe

Seviye:
    Bu Durumda KEFKEN MAŞUKİYE ŞİLE KARTEPE ULUDAĞ YALOVA SU DÜŞEN ŞELALESİ OLSUN SEDONA 321 RAHATLIKLA GİDEBİLİRMİ '

SEDONA 741 800 TL V FRENLİ KİTLENEBİLİR MAŞALI BİR BİSİKLETİ GÖRDÜM METİN BİSİKLETTE BAGAJ DESTEGİ VARDIR DEDİ AÇABA MTB ALIP DÜZ TEKER TAKIP ÖYLEDE KULLANMA AVANTAJINDA VAR AMA NEKADAR İŞİNİ GÖRÜR BİLMEM NEDİ.. KARAR SON NOKTASINA GELDİM 3 GÜNDÜR ARTTIRDIM FORUMDA ARAŞTIRMALARIMI :)

321 SEDONA İADRE KONUSUNDA BU DEDİKLERİM YERLERDE GİREBİLİRMİ YOKSA MTB ALIP BU TÜR KONULARDA DAHAMI RAHAT EDERİM

7. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Şehir bisikleti almanız daha avantajlı, çakıllı stabilize yollarda kilitlenebilir maşalı olanları tercih etmenizi öneririm.

8. halil bahcetepe

Seviye:
    321 en kötü kitlenebilir maşa takarım ama orjinalligini bozmamam lasım:)

mtb bakıyorum tekrar gidince321 bir kitlenebilir maşalı mtb bakacam

9. halil bahcetepe

Seviye:
    arkadaşlar mtb özellikler her alanda kullanabilme oldugu icin mtb daha cok giriyor ama uzun yolda mtb beni rahatsız edermi düşüncesine giriyorum 26 inc tekerli bir mtb tabiki uzun yolda yavaş gidiceginle kalmadıgı icin dağ kesimlerinde 26 inc tekerler daha rahat edicegim belli oluyor. ki bunun yanında

sedona 321 e bakıyorum bu bisikletle uludağ yalovadaki su düşüren şelalesi olmak üzeri gibi yerlerde sıkıntı cıkartırmı diye düşünüyorum kar tepe gezisine katılırım coğu yerde istanbuldaki turlar mtb tabanlı oldugu icin city yol bisikletinden üşengeç kalıyorum yol yarış bısıkletıne hiç bakmadıgım oldu ama
    city bisikletlerine ve mtb baktım..

örnek vercek olursak haftada 2 hafta pendik sahilinde maltepe sahili arasında tek basıma bisiklet calışıcaksam haftanın 1 günü doğa gezisi düşünüyorum patika vede dağ yolu olacak gittim yollarda söyledim yalova cevresi ama secimi bu sebebten mtb düşünüyorum düz teker 1 mtb işimi görür ama uzun yolda ise nekadar beni zorlar işte bu sebebten halen kesinleştiremedim..

city bisiklet sedona 321
    mtb sedona 741lere baktım salcano baktım salcanoyu kadro olarak renklerı begenmedım.

bide bikeoutdoor sedona 321 getirmiyorlarmış dendi bana başka istanbulda hangi mağzalarda satışı var 321 in

trek 7.0 fx baktım son olarak şehir ici bisikletine ömürboyu kadro garantisi var alırsamda sebeb o :)

10. halil bahcetepe

Seviye:
    cevaplarınızı bekliyorum

11. Önder AŞIK

Önder AŞIK Kıdemli Üye

Adı:
    Önder
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bikeoutdoor mağazasından aldım 1ay önce sirkecide 2010 modeli vardı ama beşiktaş şubesinde vardı aradınızmi?

12. halil bahcetepe

Seviye:
    ben beşiktaşı aradım sirkecide mağzasının telefonu yok sanırsam sitesinde

metin bisiklet var sedonanın bayisi en kötü odan tahmin ederim 1yıl sonra üretime devam ederse:)

2011 kasımda askerlık var ondan 2012 bakalım ne gibi yenilik eklenicek kadroya zaten 6 ay kaldı 2012 acele etmiyorum..

decathlon da lastik kitleri ve km saati kask vs vs alacagım bakalım

13. halil bahcetepe

Seviye:
    evet artadaşlar mtb daha avantajlıdır citymi ?

14. Kaan Bayhan

Kaan Bayhan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Mtb aldınmı şehirdede kullanabilirsin o yüzden mtb daha avantajlıdır bence

15. soner kulak

soner kulak Forum Demirbaşı

Seviye:
    bende bir adet city bir adet yol bisikleti var. %70 arazi %30 yolda kullanıyorum daha sonra bir tanede üst seviye mtb aldım.ancak hemen sattım.çünkü city bike mtb nin yaptığı herşeyi çok rahat yapabiliyor.dağlarda sürekli citybike bisikletimle geziyorum.ayrıca düz yolda citybike mtb den çok daha hızlı ve az yorucu.mtbnin kontrolü daha kolay ama alışkanlık meselesi alıştıktan sonra city bike ile de aynı yollarda rahatlıkla gidilebilir.tek dezavantajı city bike yedek parça bulmak mtb ye göre daha zor ama bulunabiliyor.pek çok mtb ci bir kaç seneden sonra ya trek fx 7.5 tarzı bisikletlere yada yol bisikletlerine geçiş yapıyor.hele birde tur yapma sevdaları çoksa.

16. Burak Ark

Burak Ark Kıdemli Üye

Seviye:
    Dağ bisikleti bence.

17. halil bahcetepe

Seviye:
    Serkan Taşdelen Ustadla konuştum mtb diyor başka birşey demiyor :)

türkiyeyi mtb gezdim mtb önerim her yolda her şartta her yerde mtb gider.
    türkiyeyi mtb geziyorum gezmeyede devam edicem dedi..

mesela city bisiklette alıcaksan kitlenebilir maşalı almanı tavsie ederim düz maşa dağ bayırlık yerlerde sorun cekersin.. ama düz yoldada düz maşa önerim aslında ben masalara fazla takmam hangi maşa olursa kullanırım dedi onlara fazla takılma ama özelliklerine bütcene en iyi olan senin bisikletindir.

mtb alıcaksanda kitlenebilir maşalı vede düz yol lastık secimini unutma..

mtb türkiyede daha karlıdır. v fren al hidrolik mekanik frenler masraflıdır.

dedim yol yavaş gitme vs vs

dedi o sizin kuvetınızle alakalıdır. yol bisikletiyle turlar düzenledık en önde mtb ben gittim yol bisikletli arkadaşlar yoruldu kesildi. 10 kg kadar düzenleme yaparsan agırlıgı ındırırsın. dedi mtb yogunlaştım.. mtb alıp 2 yıl 3 yıl kullanıp satıcam city dönerim en kötü..

mtb tek bir avantajı vardır düz rahatsız etmemesidir vede masrafları diyer bisikletlere göre azdır.
    ülkemizin yolları cok güzel olduguna göre cokda bozuktur her yol bozuk olmasada düz yol doğuda yada karadeniz bölgesinde city seni iadere etmez edersede yol hassasiyetini sen düşün.:) bunlarıda bir başka arkadaşımız city olan alerjisını belirtti

mtb scott paran yetiyorsa önerim sedona ve carratech gibi markaların biskletide güzeldir.

sana uygun sedona şuanda 800 tl 711v önerim kolay gelsin. facebook özel mesaj

sordugum coğunluk istanbul ici mtb önerdiler city fazla ağırlık göremedim sahilde ortalama 80% mtb düz lastık trek scot ve sedona gibi ünlü markalı kullanıcısını gördüm.. mtb ağırlık olarak alıcam

ToffieBoi bunu beğendi.
  18. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Arkadaş her şeyi açıklamamış mı, niye hala MTB almak istiyorsunuz anlamıyorum :)

Benim 3 tane bisikletim var. Alma sırasına göre Tur, Yol ve MTB
    Yol bisikletinden sonra MTB almayı kesinlikle düşünmedim çünkü tur bisikletim herşeyi yapıyordu. Fakat kulüp idmanlara dağa çıkmaya başlayınca istemeye istemeye aldım MTB'yi.

19. cihan celik

cihan celik Aktif Üye

Seviye:
    Noktalarda mi cumlelerdemi anlayamadim ama cok problem var. Okurken anlamakta gucluk cektim. Size yardimci olmalarina kolaylik saglamak acisindan, yazdiginiz metni onizle deyip okuduktan sonra kaydet demeniz hayriniza olacaktir.

20. halil bahcetepe

Seviye:
    city bisiklet mtb arasında nekadar fark var ? ben bunu cözmüş degilim.

dağ gibi yerlerde city giriyormu örnek vericek yer olursam likya yolu.
    örnek vericek olursam zigana dağ karadeniz. bu tür yerlerde city performans beklermiyim? mtb önerileri bu sebebden ama sahil kesiminde düz teker mtb önerileride yapıldı. ama perfformans sahilde mtb nasıl olur bilmem. yalova sudüşen selalesi gibi yerlerede gidicegim doğa turları ve sahil turu olmak üzeri genel düşünceli bir bisiklet. tüm isimi görebilecek bu dedigim yerlere gidecek bisiklet arıyorum saygılar.

ondan size mtb citymi diye konumu actım ..