Çıt sesi

Tunahan_06

Daimi Üye
Tepki
274
Bisiklet
Salcano
Doğru konu burası mı ondan da tam emin değilim ama.Eski bisikletimde pedal çevirmediğim zaman sürekli olarak gelen çıt gibi bir ses oluyordu ki sanıyorum çoğu bisiklette oluyor bu :D Yeni bisiklet aldım 2 ay önce ilk aldığımda öyle ses yoktu diye hatırlıyorum ama şimdi bu sesin geldiğini fark ettim.Sesin sebebi nedir veya her bisiklette oluyordu da ilk başta benim mi dikkatimi çekmedi?

Scudo

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
Pedal çevirdiğindemi çevirmediğindemi geliyor,çevirdiğinde geliyorsa seleborusu aynakol veya pedallardan gelebilir, çevirmediğinde ise seleborusu olabilir bisiklette bir çok mekanik parça olduğu için dikkatli bakıp kontrol etmek lazım, şimdi seleborusunu çıkar seleborusunun girdiği kadronun içine az birşey gres yağı sür çok az olsun ve elinle yedir iyice, sonra pedalları sök ve diş kısımlarına yine gres yağı sür tekrar tak, daha sonra aynakol vidalarını iyice sık, hala ses geliyorsa bir mp3 al kulağına tak ses mes kalmaz:D

Furkan Özdağ

Daimi Üye
Tepki
88
Rubleden gelen sesten bahsettiniz sanırım :) Vidalı göbekse ilk başta benden de gelmiyordu şimdi deli gibi ötüyor..Kaset göbek ise bu sesin gelmesi imkansız diye düşünüyorum..

Tunahan_06

Daimi Üye
Tepki
274
Bisiklet
Salcano
Seleyle alakalı değil,Furkan'ın dediği gibi göbekten geliyor. Vidalı göbek-Kaset göbek nedir bilmiyorum.Arka göbeğin üzerinde Shimano FH-M475 yazıyor,Ruble ise 9'lu sram.

gezgin2

Forum Demirbaşı
Tepki
327
Sorunun çözüm yolları;

1-Pedal aşınıyor olabilir,pedalı kontrol edin.
2-Gidon ve gidon boğazını sökün ve geri takın ses burdan geliyor olabilir
3-Orta göbek kirlenmiş veya bilya dağıtmış olabilir veya içi yağsız (gres) kalmış olabilir açın kontrol edin kendinize güvenmiyorsanız tamirciye gidin...
4-Ön maşada sorun olabilir servise veya tamirciye gidin.
5-Bütün bunlar sorununuzu halletmediyse pedala basış şeklinizi düzenli olup olmadığını bidaha düşünün.

Sorununuzu 5 şıktan birisi çözecektir, eğer çözmesse Teknosa'dan 35 tl'ye mini mp3 ve kulaklık alın :) Emin olun sorun kalmaz :)

Selami Daban

Forum Bağımlısı
Tepki
513
bir sebepte ben söyleyeyim jant tellerinin tansiyonunu bir kontrol et derim ama büyük bir ihtimalle arka göbek sorunun kaynağı

Tepki
131
sorun çözüldümü merak ettim :) bende de aynı sorun vardı her pedala yüklendiğimde çıt çıt beni deli eden o ses geliyordu bisikleti ters çevirdim tam göbeğin ortasında küçük bir delik gördüm oraya 5-6 damla civarı yağ damlattım ve ses kesildi şu an yağ gibi maşallah :) bu işlemi yapalıda yaklaşık 3 ay olmuştur sorn devam ediyorsa bence deneyin sizede yararı olabilir :in:

• Beğen
Tepkiler: Onur Kahraman

can demirel

Aktif Üye
Tepki
36
aynı sorun bendede var pedala yüklendiğim zaman çıt sesi deli etti beni yağlamama rağmen bu ses devam etti ama şimdi ses yok :S