Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

çıt çıt sesinde sonuca ulaştık.

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında murat yayla tarafından paylaşıldı.

1. murat yayla

murat yayla Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.forumda konularda çıt çıt sesi mağdurlarının oldukça fazla olduğunu gördüm ki bende bu gruptaydım.bisiklette hızlı kalkış yaparken,rampa çıkarken,pedala yüklenince çıt çıt diye yada daha sert çatırdama şeklinde ses geliyordu.gelen sesin en başlarda zincirin ön vitese sürttüğünü düşündük.bazı denemeler sonucu yanıldığımızı anladık.
    Bazı bisiklet konusunda profesyonel abilerimiz bize yardımcı oldu.bisikletin pedallarının bilyelerine ve orta göbeğe pas sökücü sprey sıkmamız gerektiğini sorunun büyük olasılıkla geççeğini söylediler.daha sonra
    http://www.henkel.com.tr/cps/rde/xchg/henkel_trt/hs.xsl/1978_2153_TRT_HTML.htm linkteki wd-40 isimli pas sökücüyü kullandık.spreyi sıktıktan sonra pedalı bayağı çevirdik ve aynı şekilde orta göbeğide.bu işlemin sonucunda ses ortadan kayboldu arkadaşlar.
    Sizin bisikletlerinizdede sorun belki aynı yerdedir belki farklı yerdedir.sorun aynı yerde ise çözüm yolu olabileceğine inanıyorum.
    Teşekkürler....

2. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sesin geçmesi güzel ama Tarık arkadaşımızın söylediğini de göz ardı etmemek gerek..

3. serkan hilal

serkan hilal Forum Bağımlısı

Seviye:
    senin o profesyonel dediğin abilerin bayabir amatör anlaşılan :)

4. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:

O sesler bir müddet sonra tekrar başladığında, sakın aynı işlemi tekrarlama!...Forumda bir arama yaparsan sağlıklı çözüm önerilerini de bulabilirsin.

5. Niyazi ALTUN

Niyazi ALTUN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Mekanik bilye aksamları kesinlikle sprey sıvı yağla yağlanmaz kardeşim.Kapalı olan mekanik bilye ve rulman benzeri aksamlar kesinlikle gres yağı ile yağlanmalıdır.

6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    bir eklemede ben yapayım gres yağı için piyasadaki her gres de bisiklet için yeterli değil kalitelisini kullanmanız lazım.BAzıları çok çabuk özelliğini yitirir bilgilerinize.

7. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    göbeği sökün,temizleyin,gres yağı ile yenileyin.sonrada sıkın iyice.daha faydalı olucaktır sonuç.

8. murat yayla

murat yayla Kıdemli Üye

Seviye:
    düşünceme katılan yada katılmayan herkese teşekkürler.düşüncelerinize saygım sonsuzdur.forumda baktığım zmn herkesin benimsediği bir çözüm yolu bulamadım varsada ben görmemişimdir.bende bu yöntemi denemek istedim ve faydası olduğunu gördüm.tabiki bu ilerde sorun çıkartma konusunu zaman göstericek.beklenmeyen bir durumla karşılaştığım zaman tekrar sizinle paylaşırım...

9. mert aygün

mert aygün Üye

Seviye:
    Bendede Salcano Impetus Var Pedala Yuklenince Tak Tak Dİye Ses Yapiyor Sİzce Neden.(ÇÖzemedİm)

10. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Söylediğin yöntemi denedim.Ciddi oranda ses kesildi.Sadece orta göbeğin alyanlarını açarak wd 40 ı sıkmamla pis bir yağ oluştu zaten pis yağı çıkarttıktan sonra alyanları geri taktım. Göbeği tam olarak açıp greslemek temizlemek gerekirse değiştirmek tabikide daha sağlıklı bir çözüm yolu. Ne kadar bisiklete wd 40 sıkılması tavsiye edilmesede sıkıpta pişman olan yada arızaya neden olan bir duruma şahit olmadım olanıda görmedim(zincir hariç). Sonuç olarak denedim ve işe yaradığını gördüm. Saygılar.

11. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    mert aygün kardeş"pedala yüklenince bisikletten tak tak"sesler geliyorsa,arka kaset dişli değiştirmen lazım.Zincir dişlilerin aralıkları fazla olduğunda ( aşındığında)bu sesi yapar.