Circles & Cycles - PEKİN'DE TÜRK RESSAMA ALTIN MADALYA

mehmetbaris87

Daimi Üye
Tepki
175
http://h2.haberturk.com/Resimler/11243_421x281.gif

PEKİN'DE TÜRK RESSAMA ALTIN MADALYA
Pekin Olimpiyatları'nda 'Circles&Cycles' adlı eseriyle altın madalya kazanan Türk ressam Elif Çimen, resimdeki başarısını olimpiyatlarda tescil etmenin onurunu yaşıyor.

Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde yardımcı doçent olarak görev yapan Elif Çimen, Pekin Olimpiyatları'nda 'Circles & Cycles' (Tekerlekler ve Halkalar) isimli tablosu ile altın madalya kazandı.

2008 Pekin Olimpiyatları Güzel Sanatlar Organizasyon Komitesi 80 ülkeden katılan 300 sanatçı arasında Çimen'in eserini altın madalyaya layok gördü.

Pekin Kültür Sarayı'nda düzenlenen ödül töreninde, altın madalya ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge'un imzaladığı sertifikayı alan Çimen, görev yaptığı Balıkesir'e döndü.

Çimen, altın madalya getiren eserin oluşumu konusunda da şu bilgileri verdi:
''Daha önce Çin'e gitmemiştim, fakat Çin'de son dönemde araç fiyatlarının ucuzlaması sonucu bisiklet kullanımının azalması ve otomobillerin hava kirliliğine yol açmasından esinlenerek, hem sporu hem de sosyalliği, çevreciliği, ekonomikliği temsil eden bisikleti işledim. Tuval üzerine akralik çalışmamda, sokakta park eden araçlar yerine park eden bisikletleri çizdim. Bisikletlerin tekerlekleri de olimpiyadın halkalarını ve renklerini temsil ediyor. Resmimi tamamladıktan sonra organizasyona gönderdim.''
Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ödül aldığını bildiren Çimen'in Pekin'e gidiş-dönüş uçak biletlerinin karşılanması sayesinde ödülünü almaya gidebildi.
Elif Çimen'in ''Circles & Cycles'' isimli eseri, eylül ayı sonuna kadar Pekin'de Kültür Sarayı'nda ve Yasak Şehir'de sergilenecek.

Kaynak:HaberTurk

Scudo