Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çıkmaza sokan sorular!!!!

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Tolga E. tarafından paylaşıldı.

1. Tolga E.

Tolga E. Yeni Üye

Merhaba,

Çok özenerek bir bisiklet almaya ve 4 kilometre gidiş 4 kilometre dönüş olan iş ev arası yolculuğuma bisikletle devam etmeye karar verdim. Yani hem asfaltta hem de kozyatağı bostancı vs semtlerinin parkura benzeyen ara yollarında keçi gibi performans göstermeye uygun arada da kır gezilerinde arazi amaçlı kullanmaya sıcak bakan bir bisiklet almaya karar verdim.
    Zor olanı karar vermek gerisi gelir sözüne tamamen ters olarak karar vermesi gayet kolaydı benim için ama sıkıntı şimdi başladı.

Sıkıntı 1: Ölçü.

ben 196 boyundayım. Bunu söyleyince her kafadan bir ses çıkıyor. Kimisi diyorki "dostum sana 27,5 yada 29 janttan aşağısı scooter gibi görünür çirkin olur" Kimisi de zaten bu jantlardan aşağısı senin için sağlıksız olur deyip kozmetik görünüşün dışında işi bir mantığa oturtuyor. Kimisi de "Kardeşim jantın bi önemi yok. Kadro boyunu doğru seç de hangi Jantı kullanırsan kullan" diyor. 29 diye bi jant yok diyen de var.. Şimdi bu durumda Allah razı olsun herkes yardım etmeye çalışıyor ama söylenen sözler siyahla beyaz kadar farklı. Bu durum bana yardım etmek yerine daha çok çıkmaza sokuyor... Acaba diyorum olması gereken bu söylenenlerin dışında hem jantı hem de kadroyu büyük seçmek mi. 26 jantlar estetik olarak daha güzel dizayn edilmiş gibi. 29 jant ise benim gerçeğimse (ki bunu hala çözmüş değilim) neye karar vermeliyim. Ve daha bir sürü şey...

Bu sıkıntının sorusu: Benim doğru kadro ve jantım ne olmalı?

Sıkıntı 2: Bisiklet tipi.

Bisiklet almaya karar verince bir MTB alırım demiştim. Türkiyenin yolları malum. Ama en son canlı bir bisiklete dokunduğumda 18 yaşındaydım. Bir sürü gelişme olmuş. Ve haftalardır sadece MTB araştırıyorum. Dolayısıyla citylerle ilgili hiç araştırma yapmadım. Bilgim yok. Şimdi çoğunlukla şehir içinde olacağım için bir city bike mı almam gerektiğini yoksa yurdumun arazi parkurunu aratmayan ara sokakları nedeniyle MTB ile mi devam etmem gerektiğine karar veremedim. Hafta sonları sahilde gezinti hayalim de var ya :).

Bu sıkıntının soruları:
    Şehir bisikleti ile semtlerimin çukurları ve kaldırım iniş çıkışları sorun yaratırmıki yada bisikleti parçalamayayım. Bide kırda arazide ne olur halim bunları düşünüyorum. MTB alırsam aldığıma pişman olurmuyum. Veya lastiği değiştirerek city ye oldukça yakın bir performansa gelirmi hani olmaz ya 40-50 kmlik bi parkura çıksam. Son olarak da sanki MTB lar daha yakışıklı gibi. Onlar kadar yakışıklı olanlar var mıki. Özellikle Sedonaya bakmak istiyorum servis avantakı için.

Sıkıntı 3: Bu aslında bi sıkıntı değil. Yukarıdaki sıkıntılara göre yapacağınız yorumlar ışığında bana bir model tavsiye etmenizi rica ediyorum. 1000-1300 civarı bir bütçe için. az çok bi artış yapabilirim heralde. (Sedonalara içim biraz ısınık)

Yardım amaçlı yazdığınız her bir harf için teşekkür ederim.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Haziran 2014
  2. Özgür R

Özgür R Karanlık Taraf

Seviye:
    Merhaba,

Haftanın 5 günü işe gidip geleceğinizi düşünürsek ve hafta sonları da sahilde gezinti yapacaksanız şehir bisikleti alın. Ayda 1 kere kıra araziye gittiğinizde de sizi idare eder merak etmeyin.

3. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Sıkıntı 1:
    Gorsel olarak tuhaf gelir mi bilemem. Teknik olarak dogru kadro boyunda 26" tekerlekli bir bisiklet size olur.
    Ornek isterseniz dogru kadro boyu secmis 1,60 boyunda bir surucude 28-29" tekerlekli bisikleti rahatlıkla kullanabilir.
    28" jant boyu/çapı, 29" dış lastikle beraber tekerin çapı.
    Iddialar ve tecrubeler farkli da olsa 26" teker capi kucuk oldugu icin arazi vb. kosullarda daha kolay kontrol edilebilir, ayar kacirma ve tel kisaligi nedeni ile gerilime direnci daha kuvvetli oldugu icin daha zor kirilir tezleri var.
    29" teker capinda ise ivmelendikten sonra daha hizli ve rahat yol aldiginiz gercegi var.
    Siz hangisi kafaniza yatarsa onu secin. Sonucta 29" tekerlerde, iyi akort edilmisse ve cok uyduruk kalitede degilse, oyle zirt pirt ayar kacirip tel kirmaz...

Sıkıntı 2:
    Cogunlukla sehirde ve ulaşım icin kullanacaksanız city bike / tour bike / hibrid bike denilen tiplerden birini secebilirsiniz. Ama sepeti bagaji camurlugu olsun, marketten birseyler yuklerim, kisinda yagmur camurda gidecegim derseniz, gercek bir city bike bu donanimlarla satilir. Digerlerinde extra olarak almaniz gerekebilir.
    Oyle cukura girmekle, kaldirima dalip cikmakla bisikletiniz kirilmaz! Havasi azsa lastigi keser ve patlar, janti kalitesizse jant yamulur, ikide bir akort etmeniz gerekir. Kalitesiz jant kullanan sozde MTB alirsaniz da ayni sorunlari yasarsiniz.

Sıkıntı 3:
    Kim ne derse desin bu bilgilere gore caninizin cektigi, gozunuze hos gelen bisikleti alin. 1.000.-TL ye hangi tip olursa olsun guzel bir baslangic bisikleti alirsiniz. Deneyimledikce bisikleti modifiye etmeye calisir veya gercekten neye ihtiyaciniz olduguna karar vererek satar yenisini alirsiniz...

Hangi kadro boyu olduguna gelince pek cok web sitesinde hesaplayici var. Buradaki ingilizce.
    http://www.ebicycles.com/
    http://www.ebicycles.com/bicycle-tools/frame-sizer
    Boyunuzu ve bacak boyunuzu olcerek istediginiz bisiklet turune gore bilgileri girerseniz (cm veya inch olarak girebiliyorsunuz) size ortalama ideal kadro boyunuzu verir

mete semiz bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 26 Haziran 2014
  4. Abdullah Cimis

Abdullah Cimis Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    26 veya 28 jant seçimi tamamen zevk meselesi. 26 küçük, 28 büyük oluyor seçim sizin. Kadro boyu çok önemli onu da söyliyim. Benim ttavsiyem güzel kadrolu bir MTB almanız kafanız rahat eder. Sedona, Scott MTB kadroları çok güzel duruyor.