Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ciğere nikotin havaya duman

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Orhan Afacan tarafından paylaşıldı.

1. Orhan Afacan

Orhan Afacan Yeni Üye

Seviye:
    Paralı, zararlı ne bicim heves ?
    Ciğere nikotin, Havaya duman.
    Sigara içmekle atılır mı stres.?
    “Şirk koşuyor”haramdan çare uman.

Ne kanser, ne verem ne doğal afet
    Ne trafik adlı güncel canavar.
    Sağlıksız bir hayat, kötü akıbet
    Keyifle içtiğin sigarada var.

Özenti, merak derken içe, içe
    Zamanla olunur bir tiryakisi
    Parası ayrılır ekmekten önce
    Ağızda kokusu, parmakta isi.

Sigara yakımı gurur bir nevi.
    Dumanı havaya hoş üfürürsün.
    Sigara yıkımı maddi, manevi.
    Çok şeyi kül edip sen süpürürsün.

İki dudağında seyri bir sihir.
    Özgürlük, ,cesaret, güven mi verir.?
    Nefes, nefes içe çekilen zehir.
    Psikolojik bağımlılık hep gerir.

Uyurken içilmez beyin şartlıdır.
    Uyanınca ağızda biberon
    Sigara kokusuz ağız tatlıdır.
    Uyku; sigaraya dilerim sondur.

ORHAN AFACAN

2. Burak_Dingiloglu

Burak_Dingiloglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    1,5 ay oldu bırakalı, 10 yıldan beri günde bir paket içen biri olarak sadece 2 tane içtim onlarıda denemek amaçlı. Artık bende bir duman avcısıyım. :)

pilot ve Ali Nihat GÖRAL bunu beğendi.
  3. Orhan Afacan

Orhan Afacan Yeni Üye

Seviye:
    ilgi ve alakanıza tşk.

4. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    belirli yaşa kadar ikinci evliliği yapamayınca evleneyim diye başımı yakmak isteyen eş dost görücü usulü bir şekild etanıştırmak istedikleri hanımefendiler oluyor. sigara içiyorsa yekten görüşmüyorum. isterse dünyanın en iyi kadını olsun. sigarayı sevemedim. sigara içenden de hazzetmem.

5. Orhan Afacan

Orhan Afacan Yeni Üye

Seviye:
    güzel bir duruş hayirli olsun

thomisus lx bunu beğendi.
  6. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    Orhan Hocam teşekkürler. şiirleriniz hicvediyor. yüreğinize sağlık.

7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    şu şiiri yazan biri " teşekkürler " kelimesini yazmaya nasıl üşenir aklım hayalim almıyor.

Mehmet Can K., Onur YCL ve YüzSürKoş bunu beğendi.
  8. asirakgul

asirakgul Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Burak Bey tavsiyem şu olacak,
    Asla deneme amaçlı sigara içmeyin. Yoksa av olursunuz. Sigara çok sinsi bir tuzak ve bir kaç kez daha denerseniz av olmaktan asla kurtulamazsınız. Şu an 2 tane içtiniz bir şey olmadığını gördünüz. Beyniniz bunu size tuzak olarak kullanacak. Örnek veriyorum sigara içilen bir arkadaş ortamında daha önce nasıl olsa içmiştim diyerek 2 tane daha yakabilir yarından sonra içmem diyebilir tek tük başlayabilirsiniz. Bunları yıllarca sigara içmiş ve defalarca tecrübe etmiş biri olarak tavsiye ediyorum. Ben sigarayı 2011yılında Allencarr yöntemiyle bıraktım hamd olsun. Eğer irade gücünü kullanarak bırakmaya çalışan bunda da başarılı olamayan insanlar varsa Şiddetle tavsiye ederim. Detay öğrenmek isteyen arkadaşlara da istedikleri konuda yardımcı olurum.

9. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    https://eksisozluk.com/allen-carr--775203 ismini duymuştum da böyle biri olduğundan haberim yoktu

yalnız adamın kitabını okuyarak sigara bırakma konusu biraz zor kim okur ki sigara tiryakileri o kitabı okuyup sigara bırakmaz. hele gunde 2 paket içen biri kitap okuyarak bırakamaz bence

seminer: 600 ytl
    kitap: 10 ytl
    elektronik sigara: 190 ytl
    totalde: 800 ytl ediyor.

20 adet tütün 1.5 lira ayda 45 lira senede 540 lira

bir paket marlboro parlement 10 küsür lira ayda 300 lira senede 3600 lira

bir kitap 10 lira 3590 lira cepte iyiymiş :D

10. Onur YCL

Onur YCL “A bicycle ride is a flight from sadness.”

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bu eleştiriyi destekliyorum, bu kısaltma benim aklıma farklı bir kelime getiriyor... Bu arada sigaranın açık alanlarda dahi yasaklanması taraftarıyım. Orhan bey, şiiriniz için sizi de kutluyorum.

pilot bunu beğendi.
  11. asirakgul

asirakgul Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Valla ben seminere katıldığımda 360TL idi. İyi hoş 5.000 TL de olsa değer bu illetten kurtulmak için.

12. Okan A

Okan A Aktif Üye

Seviye:
    Seminer videoları Youtube'da var, alt yazılı filan izleyebilirsiniz. Ben kitabını internetten indirip okumuştum sigarayı bıraktığım dönem. Karar verme sürecinde kişiyi odaklayan bir yapısı var. Sonrasında işler yine kişisel iradenize kalıyor tabi ki.

Sigara bağımlılığını uzun süre yaşayan kişilerde ara sıra nüks etmeler beklenebilecek bir durum. Bırakma kararı verenlere tavsiyem "tek sigara" diye bir şey olmadığı fikrini akıllarına kazımalarının yanı sıra olur da sigara içtiklerinde hemen kendilerini yıpratacak şekilde davranmayıp bırakma dönemlerinde edindikleri deneyime sarılmaları...

asirakgul bunu beğendi.
  13. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Kıssadan hisse "Dumanını yeller alır, parasını da eller" diyorsunuz yani..

pilot ve Mehmet Can K. bunu beğendi.
  14. Burak_Dingiloglu

Burak_Dingiloglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:

Onlarıda vücuttaki değişikliği merak ettiğimden yaktım. Tansiyonum aşırı düştü içtikten sonra, terlemeye başladım. Hiç böyle kendimi kötü hissetmemiştim. Bir daha asla içmemeye karar verdim. Keşkede 10 sene boyunca hiç içmeseydim diyorum hem maddi hemde sağlığım bir hiç uğruna ciddi zararlar görüryormuş.

pilot bunu beğendi.
  15. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    30 sene 15 sene 10 sene içen ve bırakan 4 5 sene hiç sigara içmeyen çok kişi tanıdım anası öldü yada babası yada boşandı yada hayatında çok kötü bir olay meydana geldi yada bir anda bırakıp bir anda çok fazla kilo aldılar 70 kilo adam 120 kilo oldu bir tanesi sigarayı bıraktı 15 gun sonra öldü 5 sene hiç sigara içmeyip yeniden başladılar çoğu seminerler allen carlar bunlar hep para tuzağı herifler sigara bıraktırıyoruz diye milleti kandırıp zengin oldular nikotin bantları hapları elektronık sigaralar bunları kullanıp da temelli sigarayı bırakan yok bırakır evet 3 sene sonra 5 sene sonra hayatında bir önemli gelişme olur yine başlarlar gunde 1 paketten fazla sigara içenler 1 2 sene hıç içmesin yıne sıgarayı arıyorum dıyorlar

pilot bunu beğendi.
  16. pilot

pilot Forum Demirbaşı

Adı:
    mehmet coşkun uzak
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ben de tuzak olduğunu düşünüyorum bu sigara bırakma yöntemlerinin. İçiciler kendilerini kandırıyorlar. Bırakmak isteyen dilde değil gönülden bırakır. Benim babam 35 sene evvel iyi içiciymiş. Bu zaman zarfında değil içmek kokusunu dumanını bile almadı. Önemli olan istemek ve size sigarayı hatırlatacak ortam ve arkadaşlardan uzak durmak.

17. Okan A

Okan A Aktif Üye

Seviye:
    Ben de 22 sene içtim. Bir yıl önce bıraktım. Konsantrasyonumu bırakmaya odaklarken Alan Carr yöntemi yardımcı oldu. hiçbir yan yol yada destek ürün kullanmadım, Champix veya nikotin bandı gibi. Şaşırtıcı şekilde kolay oldu aslında. Şimdi aradan 1 yıl geçtikten sonra sallanmaya başladım. Daha sık aklıma geliyor, canım çekiyor. ama bu durum da beklenebilecek birşeydi. Bir yerlerde tekrar sınanacaktı kararım. O da bugünlereymiş demekki.

Evet o yöntemler para tuzağı olabilir, olmayabilir de. Bunu tartışmak yerine kişiyi bırakmaya, bir sigara az içmeye teşvik ediyorsa iyidir diye düşünüyorum. Ben yine de odaklanıp sigarayı yaşamından çıkarmak için kişisel çabanın geçer akçe olduğunun farkındayım. Sonuçta çıksın gitsin hayatlarımızdan da yöntemi ikincil önemde...

18. Mehmet Tuğrul CANBAŞ

Mehmet Tuğrul CANBAŞ Kıdemli Üye

Seviye:
    55 Doğumlu babam yatılı öğretmen okulu döneminde (16-17 yaşlarında) başlamış bu illete, 1991 senesine kadar içti, yaşımız çok küçüktü ama çok dayak yemişliğimiz vardır ağabeyim ve ablamla beraber sigara paketini sakladığımız için. Kendisi de arada sırada bırakmaya çalışır, sigara içen arkadaşlarından uzaklaşır, sigara içilen ortamlara girmezdi ancak bütün bunlar çare olmaz, en geç 1 ay sonra yeniden başlardı.

Sonra işten geldiği bir gün "ben bu illeti bıraktım" diyerek bıraktı ve o günden beridir bir daha içmedi.

Mesele ne kadar zamandır veya ne sıklıkla sigara içtiğiniz değil, sigarayı bırakmayı ne kadar samimiyetle istediğiniz...

19. erdem arda

erdem arda Yeni Üye

Adı:
    Mustafa
    Bisiklet:
    Drag
    Seviye:
    19 Sene kullandım. En son günde 1,5 paket kullanan birisiyim.
    Sigarayı bırakmak aklımdan bile geçmiyordu, hatta bırakanları görünce hayret ediyordum nasıl olurda nasıl bir iradeyle dayanıyorlar, içmeden nasıl durulabilirki.
    Benim icin nefes almak gibi normal birşeydi.
    Uzun lafın kısası birden bırakma kararı aldım. En az sigara kadar zararlı olduğunu bildiğim alternatif değil, bırakmak için bir araç olarak
    elektronik siğara kullandım. Almadan önce kendimi şartlandırdım. Bir hafta nikotin alışkanlığı geri kalan bir hafta da el ve dudak alışkanlığını azaltmak bitirmek di hedefim.
    15 gün sonunda elktronik sigara danda kurtuldum. Yaklaşık 1 yıl olmak üzere, hiç sigara içmedim. Şuanda bile bunları yazarken aklıma gelince canım istiyor.
    Ama biliyorum ki bu istek sadece 3, 5 dk sonra geçecek. önemli olan bu 3,5 dk lık bir zamanı siğara içerek değil başka şeylerle geçirmek.

Mehmet Tuğrul CANBAŞ bunu beğendi.
  20. ArdaE

ArdaE Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    96'dan 2006'ya 10 sene ve 2009'dan 2012'ye de 3 sene toplam 13 sene içtim. İlk bıraktığımda 2-3 sene geçtiği için ben de büyük konuşuyordum bir daha başlamam filan diye ama sağlam bir travma sonrası bir günde eski günlere geri döndüm. Bundan 2 sene önce yine bıraktım ama artık büyük konuşmuyorum :)

Sigara içmiyor olsanız bile ölene kadar bu illet sizinle kalıyor. Ciğerlerimiz iyileşiyor, damarlarımız iyileşiyor ama beyin 30-40 sene de geçse biyolojik olarak bağımlı kalmaya devam ediyor. Hayatında hiç düzenli sigara içmemiş, beyni bağımlı olmamış biri ayda yılda bir sigara / puro / nargile içse çok etkilenmiyor ama ben ve benim gibi eski tiryakiler için tek bir sigara bile geri dönüş bileti anlamına gelebiliyor.
    Bu nedenle hala bağımlı olduğumuzun ve hep bağımlı kalacağımızın bilinci ile hareket edip gardı elimizden geldiğince düşürmemekte fayda var.

Mehmet Tuğrul CANBAŞ bunu beğendi.