Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çiğ Yumurta

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında gurkankas tarafından paylaşıldı.

1. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    birçok sporcunun antrenmana başlamadın önce çiğ yumurta içtiğini gördüm. bunun vücuda bir faydası varmıdır? aynı etkiyi yumurtayı pişiripde yesek aynı etkiyi görürmüyüz? şahsen çok iç kaldırıcı bi olay !!

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:

Yumurtanın çiğ olarak içilmesini tasvip etmiyorum; sağlık açısından hiç uygun değil. Pişmişini bile sindirmek kolay değilken çiğ olarak içmenin mantıklı bir tarafı yok. Ki antrenmandan önce içilmesi de tavsiye edilmez. Antrenmandan yaklaşık iki saat önce öğün almış olmak ve o öğünde de proteinden çok karbonhidrat ağırlıklı besinleri tüketmek gereklidir.

3. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Rocky Balboa içerdi antremanlardan önce süt + yumurta = balyoz gibi yumruklar
    belki de Apollo , İvan Drago ve bir sürü adamı yenmesinin sırrı budur. :)
    yada etlere vurarak çalışması olabilir. :)

4. Apennin_67

Apennin_67 Aktif Üye

Seviye:
    annem bana küçükken çiğ bıldırcın yumurtası yedirirdi bi araştırmak lazım merak ettim acıkcası

5. ilyasss

ilyasss Forum Bağımlısı

Seviye:
    valla bende bir tek rocky nin içtiğini gördüm sporcu olarak.ama flimde bence izleyiciyi etkilemek için olduğunu düşünüyorum.5yumurtayı bardağa kırıp direk löp diye içmek:eek: ...

bende çiğ yumurtanın faydalı olmadığı okudum çoğu yerde.hatta çok pişmişi bile iyi değildir..çoğu yerde kayısı kıvamında olması gerektiği yazılıyor.hani rafadan mı derler kafadan mı o muhabbet işte:)

Berkay Mestan bunu beğendi.
  6. naz34

naz34 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Benim de okuduklarımdan bildiğim aşağıdaki gibi..
    Ama yine de sağlık konusunda bi bilene danışılmalı..(Dr.)
    En doğru bilgiyi onlardan almalıyız..:)

"
    Çiğ yumurta tüketimi bilinenin aksine bazı vitaminlerin vücutta kullanılmasını engeller.
    Bu nedenle çocuklarınızın sabah kahvaltısı için yumurtayı pişirmenizde fayda var.
    Çiğ olduğu kadar fazla pişirerek tüketilen yumurta da pek sağlıklı sayılmaz.
    Bu nedenle en sağlıklı yumurta kıvamı kayısı yumuşaklığı dediğimiz
    ( çok olmuş kayısı gibi yumuşak ama çok akıcı olmayan)
    sarısı tok ve etrafında yeşil halka bulunmayanıdır.
    Sarısı etrafında yeşil bir halka oluşmuş ise yumurtanızı fazla pişirmişsiniz demektir. " şeklinde yazılanlardan bildiğim böyle..:)

Ama çiğ yumurtanın ses için faydası olduğu da söyleniyor..... "

Bakkalda, markette satılan kaçgünlük olduğu bilinmeyen yumurtayı da çiğ içmek hiç akıllıca değil bence..

İlkokul çağında bana ,her gece ,bir bardak ılık sütün içine bir kaşık bal, bir yumurtanın sarısını karıştırıp zorla içirirdi ( nur içinde yatsın) canım annem..
    Ama yumurtaları bakkaldan değil, hergün bahçemizdeki tavuklarımızdan alıyorduk..:p
    Bu her gece içtiğim ( süt+bal+yumurta sarısı ) karışımının etkisi varmıydı bilmiyorum ama çok zayıf bir çocuk olmama rağmen , hiç hasta olduğumu hatırlamıyorum...

esenkalınız......

Berkay Mestan ve mcaliskan23 bunu beğendi.
  7. mcaliskan23

mcaliskan23 Bisikletkolik

Seviye:
    Çiğ içmek önerilmiyor yumurtayı kaynadıktan sonra en fazla 3 dk sonra ocaktan alıp yemek gerekli fazla kaynayınca besin değeri azalıyor çünkü. Ayrıca en kaliteli protein yumurta proteinidir.

8. kayhan

kayhan Misafir

kuş gribi çiğ yumurta dan geçebilir. tavuk ürünleri çiğ tüketilmemelidr.

9. Özgür Nevres

Özgür Nevres Forum Bağımlısı

Seviye:
    Geçmişte birkaç yıl şan eğitimi aldım ve hocalarımız bunun doğru olmadığını defalarca söylemişti.
    Gene de Tübitak'ın sitesinde şöyle bir açıklama var:

"Çiğ yumurta içmek, ses sanatçılarının uzun yıllardan beri boğazlarını temizlemek ve seslerini açmak için kullandıkları bir yöntem. Ancak, aslında bunun tam olarak bilimsel bir mantığı ve kanıtı bulunmuyor.

Bunun nedeni de aslında anatomimizde yatıyor. Ses tellerimiz, larinks adıyla bilinen ses kutusunun üst kısmında yer alıyor. Burası, soluk borusunun bir bölümü. Yani, besinlerin midemize giderken izlediği yol olan özofagus borusundan küçük dilimiz aracılığıyla ayrılmış durumda. Kısacası, yediğimiz besinlerin hiçbirisi, yanlış yutma sonucu soluk borumuza kaçırmadığımız takdirde ses tellerimize temas etmiyor. Bu nedenle de, doğrudan ses yumuşatan bir besin olması pek mantıklı görünmüyor.

Ancak, bazı besinlerin, gerçekten de gırtlak sağlığı ve ses güzelliği üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri olabiliyor. Örneğin limon, yabani hardal otu, vs. gibi bazı bitkisel bileşimli gargaralar, boğazı daraltıcı özelliğe sahip olduğu için, kalın ve boğuk seslerin çıkmasını engelliyor.

Tütün, alkol ve benzeri uyarıcılar, acı ya da çok baharatlı besinlerse, yine boğaz yapısına etki ettikleri için ses üzerinde etki gösterebiliyor. Çiğ yumurta içeriğinde bulunan N-asetil sistein amino asidinin, alkol ve sigara dumanı kökenli toksinleri arındırıcı özellikteki glutation bileşiğinin yapıtaşı olduğu biliniyor. Belki bu nedenle, uzun vadede gırtlak sağlığı üzerinde olumlu bir etki yaratabiliyor olabilir.

Unutulmaması gereken diğer bir nokta da, çiğ yumurtada bulunan avidin adlı proteinin, biyotin emilimini sekteye uğratabildiği ve Salmonella cinsi zararlı omurgasızlardan kaynaklanan besin zehirlenmesine yol açabileceği."

kaynak: http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=6&soru_id=2860

10. carlosbauer

carlosbauer Üye

Seviye:
    valla gayet mide bulandırıcı bi olay lakin biraz tuz ekerek üstüne mideyi alıştırmak mümkün , hatta ondan sonra sabahları insan arıyo çiğ yumurta içmeyi :)

ben de küçükken rocky , brucelee gibi abilerimize özenip onların diyetlerini yapardım

sonrada başıma iş almak için ne kadar pislik mahalle varsa sabah oralardan geçerdim :)

herhalde sabahın körü olması sebebiyle yırttık başımıza bi iş almadan :)

fakat rock abimiz gibi hiç bi zaman 5-6 yumurtayı kırıp içemedim bi kere de lakin bi taneden fazla içebilmişliğim yok

gerçekten faydası olup olmadığını bende merak ediyorum aslında

pişmişinin en büyük faydası uzun süre tokluk hissi veriyo bunu biliyorum fakat çiğ yumurtanın avantajları dezavantajları nelerdir bilenler varsa aydınlatırlarsa iyi olur

o zamanki kafayla tabii biz çiğ yumurtayı içince kaplan kesiliyoduk psikolojik olarak :) acaba gerçekten mi öyleydik :)

11. Muhammed PINAR

Muhammed PINAR Forum Bağımlısı

Seviye:
    bıldırcın yumurtası'nın boy uzatmada etkisi olduğunu duymuştum o sebep le içirmiş olabilir :)

12. M.Huzeyfe ÇAVUŞOĞLU

M.Huzeyfe ÇAVUŞOĞLU Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    ayrıca sesi de güzelleştiriyormuş

13. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Zuhal hanım, çiğ yumurta ile ilgili söylediklerinize katılıyorum ama pişmiş yumurtanın sindirimin zor olduğu size has bir durum olabilir. Sarısı bir nebze ama yumurtanın beyazı sindirim hızı ve kalitesi konusunda proteinli gıdaların en tepesinde yer alır. Ayrıca yapılan antremanın tarzına bağlı olarak antremandan önce de tüketilebilir. Dediğiniz gibi bisiklet antremanı gibi kardiovasküler antremanlar için hemen öncesinde hızlı emilen karbonhidrat alımı faydalıdır ama ağırlık sporları ile uğraşanların öğününe proteini de eklemesi lazım. Kana karışan protein vücudun nitrojen balansını etkileyerek performansı artırabiliyor.

Yumurtanın içimine gelirsek, bir aralar 8-10 yumurta akını bir pet şişeye doldurur azını kapatıp sıcak suyun içinde 2-3dk bekletirdim. Hafif beyazlaşmaya başladığında sudan alıp çantama atardım ve antreman sonrası tüketirdim. :in:

14. Bedreddin Vardar

Bedreddin Vardar Kıdemli Üye

Seviye:
    şimdi adı aklıma gelmiyor ama yumurtada pişince etkinliğini yitiren bir madde var bu madde yumurta çiğ olarak içildiğinde saç dökülmesine neden oluyormuş geçmişte sporcuların protein açısından tükkettiği bir besindi çiğ yumurta fakat günümüzde onlarca çeşit protein tozları hapları var ağırlıklı olarak bunlar kullanılıyor ayrıca bildiğim kadarı ile antrnman sonrası yumurta beyazını pişirip yemek protein ihtiyacını kaliteli ve hızlı bir şekilde karşılıyor

15. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Çiğ yumurta derken beyazı ve sarısını öncelikle ayırmak gerekiyor.

Beyazı vücudun kullanabileceği en değerli protein kaynağıdır. Biyolojik değeri %100 olarak kabul edilir.

Sarısı ile birlikte kullanıldığında ise biyolojik değeri %85 lere tekabül eder

Çiğ olarak sarısını içmenin hiç bir yararlı tarafı yoktur. Çünki protein %100 oranında beyazındadır.

Ben akşamları yatmadan önce ve sabah kalktığımda 2 yada 3 yumurta beyazını eğer düzgün kahvaltı edemiyeceksem tüketiyorum.

Hem pratik bir çözüm hemde Vücuduma bir yumurta beyazı ile 3 ila 4 gr arası saf protein almış oluyorum.

Ama ben bu sıralar ciddi bir ağırlık programının içerisindeyim. Normal sedanter bir insan için gerekliliği pekte söylenemez.

Ayrıca dayanıklılık sporu yapanlar içinde çok gerekli değildir. Belki antremanlardan sonra 1-2 yumurta beyazı çiğ olarak tüketilebilir. Ama aşırıya kaçmamak şartı ile.

Ben 11 seneden beri triathlon yapıyorum ve yarışma hayatım boyunca hiç çiğ yumurta tüketmedim , eksikliğinide hissetmedim.

Şu sıralar ciddi anlamda direnç antremanı yaptığım için bazı durumlarda çiğ yumurta tüketiyorum.

Bu bir tavsiye değildir ben tüketiyorum tüketin demiyorum ...

16. ahmett.01

ahmett.01 Kıdemli Üye

Seviye:
    bu konu hakkında bildiğim ve söylemek istediğim tek şey şu:çiğ yumurta kadar iğğğğrenç bişe bugüne kadar tatmadım.ama pişmişini severek yerim.

17. Ayberk Türk

Ayberk Türk Forum Demirbaşı

Seviye:
    valla arkadaslar benim bildigime gorede cig yumurta sesi gür ve kalın cıkartırmıs ... ciğ yumurta bece yenmemeli ...

18. nükleer kedi

nükleer kedi Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çiğ yendiği takdirde yumurtanın sarısı beyazın etkisini azaltıyormuş fakat piştiği takdirde bu etki ortadan kalkıyormuş

19. bymodifieci

bymodifieci Üye

Seviye:
    protein Kas gelişimi için önemli bi besin kaynağıdır...Yumurta ne kadar çok pişerse o kadar iyi olur...Çİğ yiyenlere yumurta kabuğundan zararlı mikroorganizmalar bulaşabilir...(tavuğun dışkısı vs. yoluyla.)Yumurtanın sarısını yememeye dikkat edin derim.. kolesterol var sarısında...yiyebildiğiniz kadar yumurta beyazı yiyin(tam pişmiş). bol su için...Ama o yediğiniz proteinlerin yani yumurtaların hakkını verin...(Antrenman/spor vs.)O proteinler sizlere kas olarak geri dönecektir..Body sporuyla uğraşanlar bilir....Profesyonel değilim.Sorumluluk kabul edemem....Araştırırsanız haklı olduğumu anlıcaksınız.:)

20. devilhere

devilhere Kıdemli Üye

Seviye:
    Uzmanlar yumurta konusunda şunları demiş ...

Az pişmiş ve çiğ yumurtanın zararları nedir?

Yumurta içinde ‘Salmonella’ adı verilen bir mikroorganizma var ve bu besin zehirlenmelerine neden oluyor.‘Ayrıca bazı besin öğelerini vücut çiğ kullanamıyor - çiğ yumurtanın sindirimi güçtür - Çiğ yumurta B7 vitaminini engeller’

Günde kaç yumurta yemek lazım?

Uzmanlar:‘Sağlıklı bireyler bir tane tüketilebilir’ diyor. Ancak doktor tarafından yumurtaya alerjisi olduğu tespit edilen kişiler yumurta yememeli.

Yumurtayı sabah mı yemeliyiz, akşam mı?

Uzmanlar sabah kahvaltısında yumurta yenmesinin tokluk hissi yaratacağını ve kan şekerini düşürmeyeceğini söylüyor. Ya da öğlen sebze yemeklerinde yumurtayı kullanabilirsiniz.

Bıldırcın yumurtası daha mı faydalı?

Uzmanlar bir tavuk yumurtasının ortalama 50 gram olduğunu söylüyor. Eğer bu grama eşit bıldırcın yumurtası yerseniz kolesterol içeriği daha yüksek. Dolayısıyla uzmanlar normal yumurta yenilmesini tavsiye ediyor.

alıntıdır...