Çift mi tek mi amortisör?

çiftmi tek mi amasör

• Toplam katılım
    23
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
Tepki
3
gelin bu konuyu tartışalım ya ben çift amasörlü ümit bisiklet aldım ama siz bisiklet forumda illa tek amasör diyosunuz ben çukurdan geçerken zıplıyorum ama sizinki tek zıplamıyo eee öle kazık gibi bir şeye nasıl biniyorsunuz anlamıyorum gelsin cevaplar

Scudo

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Çift amortisörlü bisikletler asla kötü değildir. Kullanım yerlerine göre çok da değerlidirler. 2.500-3.000 lira arası fiyatları vardır, ağırlıkları kullanım alanına göre hafiftir. Çok sağlam kadrolardır.

Ama işin içine Hi-Ten kadrolar girince, ön amortisörleri dandik olunca bu bisikletlere kötü demek, alanlara fikir vermek en doğal hakkımızdır.

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
Daha önce açılmış konulara göz gezdiriniz.

(link)

(link)

Konu açmadan önce lütfen arama yapınız.

• Beğen
Tepkiler: Önder Tarım

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Akıllıca dizayn edilmiş kaliteli bir bisiklet alacaksanız tabiki çift amortisörlü fark yaratıyor. Bunun için en azından 3-4 bin lira gibi bir bütçe lazım. Birkaçyüz liralık bütçeniz varsa arkayı geçin ön amortisörü olmayan bir modeli bile tercih etmek yerine göre daha mantıklıdır.

deniz çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
195
Arkadan amortisör bisikletle hızla çukura girdiğinde yay resmen savuruyor; gerçeği düz yol dururken ne diye çukura giriyorsunuzki! demir yığınını taşımaktansa kuş gibi kazık bisikletlere binmeyi isterdim! ayrıca biz çukurlara girerken ayağa kalkıyoruz ön esneme yetiyor zaten; çift amortisörlüyle yolda giderken bisiklet esneme yapıyor bu durumda biiskletin geometrisi değişiyor her yaylanmada vücüt hangi geometriye alışacağına bir türlü karar veremiyor bu ise dengesiz spordan başka birşey değil en ufak esnemede çok güç kaybına neden oluyor.

CanDou

Aktif Üye
Tepki
52
Arkadaşlar ne yazık ki böyle bilgisiz arkadaşları benim gibi birçok kişi endişeyle takip ediyor.

Öncelikle anketi açılan bisiklet türlerinin kendi içinde ayrı bir sınıf olduğunu ve bu bisikletlerin kendi sınıflarında (çift yayda downhill, düz mtbde yokuş gibi) mükemmel olduğunu, kullanım alanlarının yerine ve kullanıcının isteğine göre değiştğini dolayısıyla bu türleri birbirleriyle kıyaslamanın mantık dışı olacağını malesef açan kullanıcı ya iyi düşünememiş, ya da kıyasladığı bisiklet türlerine dair hiçbir bilgi edinememiş.

Kaldı ki arkadaşımızın "çift amortisörlü" diye kastettiği bisikletleri hepimiz az buçuk tahmin edebiliriz :) (bianchi, ümit, salcano, bisan vb. şeker çukulatasikletleri)

Ayrıca bu bisiklet türü -çift yaylı- bu ülkede en çok talep gören bisiklet olduğu için, bu pazar ve kâr odaklı markalar ucuz ve basit tasarımlarla hiçbir teknik özen ve sürücü memnuniyeti gözetmeksizin piyasaya sürüyor.

http://www.giant-bicycles.com/_upload_in/bikes/models/zooms/2009/ANTHEM%20X%200.jpg
Ama bu işin duayeni olan şirketler Downhill ve Dağ bisikletlerinde sürücülerin kullanım alanları, ağırlık, teknik yapı, kullanım kolaylığı, ergonomiklik, manevra kabiliyet vb. unsurları göz önüne alarak üretim yaparlar.

Ha bisiklet bisiklettir. Bisikletsever altındaki bisikletin güzelliğine değil onun üzerinde aldığı keyfe bakar. Bu ayrıdır. Fakat bilmediği ve araştırma acizliğini gösterdiği konular hakkında da edepsiz bir şekilde böyle atıp tutma eğilimine düşmez.

saygılarımla.

Tepki
12
çift amortisörlü biiskletler düz yolda giderken pedala abandığında hız kesiyor yaylandıkları için konfor içn güzel ama hız için tavsiye etmem :)

• Beğen
Tepkiler: Ercan Bayram

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
@Hakan Dokgöz

Yukarıda fotoğrafı olan Giant veya benzeri kalitede bir bisiklet kullandıktan sonra daha farklı bir yorum yapacağını garanti ederim :)

Tepki
3
ya daha iyi bana göre arkadaşlar çift hatta ben ümitin fuji yama adlı bisikletini alacaktım resmi burada hatta bir arkadaşda bana 3.amasör nerde diye şaka yapmıştı al sana 3.amasör (link)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@BURAK GÖMEÇ

Sen durumun ciddiyetinin farkında değilsin arkadaşım, asıl şakayı bence Ümit Bisiklet yapmış şu modelle.

Üzgünüm, konu kilitlenmiştir. Bisiklette arka amortisörün nasıl olması gerektiği, amortisör ve yay kavramlarının birbirinden farklı olduğu gibi konularda bilgi istersen forumda araştırarak bulabilirsin, ki bence de bulup okumalısın. O zaman neden ikisinin karşılaştırılmaması gerektiğini (en azından bu kadar yüzeysel) zannediyorum ki daha iyi anlayacaksın. İyi forumlar.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.