Ciddi bir konu Salcano NG 303 SRD ile ilgili lütfen salcano ve bianchiye sahipler oku

• Konuyu başlatan Elber Batuhan KELEKÇİ
  • Başlangıç Tarihi
E

Elber Batuhan KELEKÇİ

Misafir
Arkadaşlar öncelikle aranıza bugun su dakika ile katılmış bulunmaktayım.Daha öncedende forumu takip ederdim ama üye olmak bugüne nasipmiş ne diyeyim.Şimdi soruma gelmek istiyorum bende bir bisiklet tutkunuyum,eskiden 24 inc ile başladığım Bianchi extrem bisiklet ile bu tutkuya sahip oldum.Ancak bu modelin eskidiğini düşünerek (4-5 sene civarı oldu :) ) yeni bir bisiklet almaya yonlendım.Bu bisikletim v fren arkadan amortisörlü düz bir bisikletti bir adım öne geçerek başka daha yuksek bir model almaya koyuldum.Uzun araştırmalar sonucunda fiyat karşılaştırmaları vb vb durumlar ile Bianchi Rain ve SALCANO NG 303 SRD arasında kaldım 303 SD ye kafam takıldı bir ara ancak sonunda NG 303 SRD ye karar kıldım.Almadan önce bu işin uzmanına teknik servisine gitmeliyim diyerekten servise yöneldim.Tanıdık ağabeyimize olayı anlattım.Burda söylediklerini size aktaracağım ve ''sizden bu cevabın fanatiklik üzerinemi yoksa hiç kimsede bu bisikletin olmamasından bu modeli görmemesinden mi kaynaklandığını ve model onerilerinizi (Bİanchi veya SALCANO olacaktır çünkü Edirneden yaşıyorum başka markalar servis vb vb açıdan bana yararlı olmayacaktır) model önerilerinizi bekliyor olacağım ( acil ama :) çünkü biran once kullanmak gerekirse incelemesini yazmak istiyorum )Neyse eservise girdik ve SALCANO kataloğunu önüne sundum (aslında bütün parça bilgisi ezberimde ama ağabeyimizin anlayacanı sanmıyorum. )Daha Salcano ismini dıyar duymaz Salcanoyu ne yapacaksın Bianchi al (herhalde Bianchinin tamiri çok kolay yada bu '' kimsede olmayan bisikleti tanımadığı için uğraşmak istemedi '' .Yok Salcano aslında marka değilmiş sonradan toplanıp fabrika açmış,yok Bianchi dünyaya mal yolluyormuş dedi.Daha kataloktaki parçalara bakmadan bu yorumu yaptı.Ağabeyimiz bana gitti V-break önerdi ben inadına disk fren istediğimi ve hidrolik olması gerektiğini söyledim.Onun cevabı şuydu hemen disk frenlerin pabuçlarının aşınacağını,fren hidroliğinin borusunu koparıp boşaltabileceğimi (burda tepem attı sanki hayvanız fren hidroliğini ısıracağız :boese157: ) birsürü sorun çıkacağını Salcanoyu özelliklede hidrolik disk freni ve diğer disk fren türlerini (mekanik - telli ) olanıda kötüledi.Ben senin yerinde olsam gider Bianchini hiçbir amortisörü olmayan v-brek 500 liralık bisikletini alırım dedi.Sonrtada cep telefonunu göstererek buda telefon bununlada görüşülüyor gidip telefona 1000 lira ben vermem diyerek benzetmeyi oturttu cuk diye.Tepem bu noktadan sonra iyice attı.Kadroyu örnek vererek hafifliğini söyledim .Onun cevabı suydu kadroyu Bianchi kendisi üretiyor ama salcano alıyor dedi dandik damgasını yapıştırdı hemen.Ben bu bisikletle bana verdiği örnekteki 500 liralık bisikletin bununla karşılaştırılamayacağını söyledim.Salcanonun parçalarına laf attı kötü dedi Bianchi ile karşılaştırılamaz bile dedi.Ben bu ng303 srd nin sadece kadrosunun Salcanoya ağıt olduğunu diğer parçaların uzun yıllar uzmanlaşmış firmanın parçalarının olduğunu söyledim.O demekki daha özellik listesine bakmadan bana gitti gitti Pedalı örnek verdi WELLGO da neymiş ilk defa duydum bu parçayı,sonrada vites setini ve frenini shimano türevi olduğunu söyledim, git Bianchi al dedi.Bianchinin bu özellikteki biskletinin 1000 lira üstü olduğunu söyledim ancak onunla bunu karşılaştıramassın bile diyerek lafı ağzıma tıktı.Bianchini burda daha sağlam vbe üstün olduğunu üstüne basa basa belirtti bu noktadan sonra elimdeki katoloğu kapıp gitme isteği duydum.Lütfen bu konuda yardım edin Salcano NG 303 SRD nin artılarını kullananlar özellikle hatta butun Salcano kullanıcılarının ve butun bianchi kullanıcılarının cevap vermesini bekliyorum .Harbiden bu servisin dediklerinin gerçek olup olmadığının öğrenmek istiyorum Lütfen Cevap Yazın 1 hafta içerisinde alacağım bisikleti babam tam ikna olmuşken goya uzman servisin dedikleri kabul ederek benim dediklerimi hiç dikkate almayarak bisiklet almaktan vazgeçti özellikle Salcano NG 303 SRD den lütfen kullananlar ve bilgisi olanlar yazsın ki babama bu servisin doğru olmadığını bu söylediklerinizi cevaplarınızı kanıt olararak gösterebileyim.

Lütfen Yazıyı Okuyun Acil

Scudo

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Kimse bianchideki parçalara kötü demiyor ancak edeceği fiyatın çok çok üstünde satıldığı için bu kadar kötülenen bir marka.Ben 303 srd kullanıcısıyım ve senin dediğin olayları bende yaşadım.Parça listesini önüne koy ve fiyatlarını araştır Bianchi'nin insanları nasıl kazıkladığını görüceksin ve tercihin hemen değişecektir:) 303 serisi alıp kullanan çok arkadaş var ve aldığına pişman olan kimseyi görmedim.Fiyat/performans oranı en iyi bisiklettir sanırım bu sene 303'ler.Eğer bütçenizi az daha arttırabilirseniz 255 srd'yede bakın derim.Şimdiden hayırlı olsun bisikletiniz.

Hasan Topcan

Forum Demirbaşı
Tepki
220
Salcano ng 303 sd sürücüsüyüm ve çok memnunum size şunu söyliyeyim bianchi milletin yıllarca kanını eme eme bıkmadı ve hala emiyor.Sana tavsiyem salcano veya diğer modelleri deneyebilirsin.sedona merida kron gibi milletin yıllarca aklında kalan bir model var bianchi emin ol salcano kadar kaliteli değil.

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Selamlar,
Yazınızı baştan sona okudum. Açıkçası şaşıracağım veya farklı gelen herhangi bir diyaloğa raslamadım :) Çevremizde hatta belkide tüm dünyada sizin diyalog kurduğunuz esnaftan çok fazla var. Kendi sattığım ürünün özelliklerini ballandıra ballandıra anlatılması çok normal birşeydir. Gerçeklik sınırını aşmadıkçada bunda herhangi bir yanlış yoktur. Fakat herhangi bir ürün hakkında dayanağı olmayan, gerçeklikten uzak yorumlar yapmak oldukça yanlıştır. Hala zaman zaman bu tip insanlarla karşı karşıya gelirim. Tecrübeyle sabittir, istediğiniz bilimsel dayanağı gösterin kendi bildikleri dünyanın en doğru verisidir :) &Yani karşınızdakini inandırmayı çabalamaktan çok söylediklerinde hakşı olduğunu varsayacağı ''heee, hııı'' gibi nidalarla geçiştirip yüzüne gülümsemenizi öneririm. Ve mümkün mertebe en kısa zamanda ordan uzaklaşmanızı. Çünkü ömrünüzden boşu boşuna zaman gidiyor :)

Gel gelelim servis ile girdiğiniz diyaloglara.

@Elber Batuhan KELEKÇİ

Bir bisikletin tamirinin kolay olup, olmaması direk olarak üzerindeki donanımla alakalı bir durumdur. Ve aynı konseptteki farklı model bisikletlerde işlev olarak aynı parçalar kullanıldığından tamir olarak hemen hemen aynı kıvamdadır diyebiliriz. Aslında bu konu çok derin... Fakar genelleme yaparsak durum bu.

Ülkemizde çeşitli ucuz market bisikletlerinin bile bir markaya sahip olduğunu düşünürsek Salcano'nun bir marka olup-olmadığını tartışmak çok komik kaçar :) Bianchi daha ünlü bir firma fakat resmi olarak Türkiye bianchi ile Dünya'nın bildiği Bianchi'nin bnir bağlantısının olduğu bir gerçek olmasına rağmen bisiklet ve kadro kalitesi olarak aynı şeyi söyleyemeyeceğim....

@Elber Batuhan KELEKÇİ

Ağabeyin v-break fren önermekle iyi etmiş bence :) Bir çok kullanıcının bu frene ihtiyacı olduğunu sanmıyorum çünkü. Yani bu konuda inat etmemeni öneririm :) Ağabeyin disk fren sorunlarını biraz abartmış fakat, bilmeyen birisi tarafından ayarlanmasının büyük bir dert olduğunu, hor kullanım sonucu kısa sürede verimini kaybettiğini ve büyük masraflar açtığını belirtmem gerek. Çevremde abartısız haftada bir (bazen daha kısa :) ) hidrolik frenini söken, ayarlamaya çalışan, hidroliğini yenileyen, eline yüzüne bulaştıran arkadaşlar var. Bilinçsiz bakım ve kullanım sonucu paranızla rezil olmanız olası ;) Kaliteli bir v-fren'in performansı size yetecektir. Bakımı da faha kolay ve ekonomiktir. Fakat amacınız ''birazda bisikletimin havası olsun'' ise dükkan sizin :)

@Elber Batuhan KELEKÇİ

Kadronun Salcano'ya ait olduğunu söyleyerek, eğer ''bu kadronun satışı salcano'ya aittir'' demek ise doğru. Fakat bu kadroların Salcano firması kendi fabrikasında üretmediğini belirtmem gerek. Bir çok firma gibi Salcano'da kadrolarını uzakdoğu menşeli firmalara ürettiriyor ;) Bu ''Salcano'nun kadro üretecek donanımı ve imkanı yok'' demek değil. Fakat bu yolla üretimde maliyetin arttığı ve bunun direk olarka fiyatlara yansıması durumu sözkonusu. Diğer parçalar ise cidden alanında uzmanlaşmış firmalardan spariş edildiği ve donanımına göre fiyatı çok uygun tutulduğu bir gerçek. Sadece bazı donanımlar arasında küçük uyumsuzluklar sözkonusu. Bu küçük pürüzleri forumda kısa bir araştırma ile öğrenebilrisin. Çok önemli uyumsuzluklar olmamakla beraber almayı düşünenlerin bilmesinde fayda olacağını düşünüyorum. Fakat fiyatı sayesinde bu küçük unsurları kabullenmemizi sağlıyor :)

Benim tavsiyem, disk frende ısrarcı olmaman. V frenli daha üst model bir bisiklet tercih edebileceğin gibi şuanki seçtiğin bisikletin seviyesinde v frenli bir model seçerek kalan paranın size kar kalmasını sağlamanı öneririm. Firma konusunda iki firma arasından fiyat-performans olarak Salcano'yü öneririm.

Arkadaşım bunca yazıyı yazmaktaki amacım ne seni herhangi bir firmanın taraftarı yapmak, ne de benim satacak olduğum bir ürünüde seni almaya ikna etmek. Tek amacım doğru bilgiye ulaş.... O yüzden mümkün mertebe objektif yanıtlamaya çalıştım. Umarım sıkılmadan okursun ve anlatmak istediklerimi yeterince anlarsın ;) Şimdiden yeni bisikletin hayırlı olsun ;)

E

Elber Batuhan KELEKÇİ

Misafir
Peki bu bisikleti aldığımı varsayarsak ki benim aklım nedense hala disk frende bende anlamadım herhalde tecrube edınmek istediğimdendir servisin önerilerinide dikkate aldım yorumlarıda dikkate aldığımda bu bisikleti v-break e çevirmek mümkünmü,hidrolik disk fren eğer kullanırsam nasıl kullanmalıyım (ne zarar verir ne vermez ...)?

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Salcano NG 303 SRD kadrosu hem disk hem de v-fren uyumlu.Burada sıkıntı yok. Fakat, jant seti sadece disk uyumlu. O yüzden o jant seti ile v fren kullanamazsınız. Sanıyorum ki fabrika ile gerekli bağlantı kurulursa ihtiyacınız olan değişimler yapılır ve donanıma uygun yeni bir fiyat verilebilir. Ama buna kesin garanti vermeyeyim. Fakat Salcano firmasından yetkililerin, forumdaki salcano kullanıcılarının sıkıntılarına önem verip çözüm sunmalarından bu opsiyonu gerçekleştirebileceklerine inanıyorum.

Aklınızın disk frende kalması çok normal :) Ben de bu kışın bir disk fren seti almış 1 ay kullandıktan sonra satmıştım. İleride güzel bir dağ bisikleti kurarsam, mutlaka disk frenli olacağını da belirtmem gerek. Fakat şuan bisikletimi çok amaçlı kullanıyorum. Şehiriçi ulaşım, uzun turlarda, dağ bayır gezilerinde, yük taşıma v.b bir çok işte aynı bisikleti kullandığımdan sadece dağ şartlarına yönelik parçalar takmam pek akıllıca olmayacak. O yüzden benim tavsiyem, şimdilik bir v-fren sistemi olan bir bisiklet almanız, sonrasında cidden ihtiyaçlarınıza cevap vermediğine inanırsanız eğer o zaman disk frene geçmeniz ;) Ama şunu da çok iyi anlıyorum. V-frenli bir bisiklet aldığınızda ve o fren sistemi size ziyadesiyle yetse bile aklınızın bir köşesinde hep disk fren olacak :) Karar sizin ;)

Burak Coskun

Forum Demirbaşı
Tepki
861
fren olayın çok takışmışsın dostum..
hidrolik disk frenin var daha ne istiyorsun :)
bende srd kullanıyorum.3 ayda 750 km yaptım.yağmur çamur demeden seni durduruyor.frene tek parmağınla dokunman yeterli.disklerini yamultmadıktan sonra disk fren sana hiçbir sorun çıkarmaz.
selamlar.

mathcup

Daimi Üye
Tepki
175
Ben ng 303 sv kullanıyorum çok memnunum. Srd' de de aynı kadro var donanımı çok daha iyi tabi. Bianchi' ninde çok güzel modelleri var fakat piyasadaki benzeri donanıma sahip bisikletlerden daha pahalı bu biraz firmayla ilgili şüphe uyandırıyor , kazıklandığını hissediyorsun :).

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Ben şunu anlamadım; kime ne kanıtlayacaksın?

E

Elber Batuhan KELEKÇİ

Misafir
Gurol en azından okuyup değerlendirip yorum yapmışsın genede saol:rolleyes:
Bu yazıda hiçbir şekilde hiçbir şeyi kanıtlama amacım yoktur.Olan olayı anlattım bizzat ve servisin dediklerinde nelerin yanlış olduğunu veya nelerin doğru olduğunu tecrube sahibi kişilerden öğrenmek istedim.Ha burdaki yazılarda bisikleti almama delil olacaktır o da var :D Herhangi bir yanlış anlama olmaması dileği ile iyi pedallamalar:) :)

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
selamlar Elber, bisiklet almayı düsündügümden piyasayı yakından takip eden biriyim diyebilirim, bianchi.com.tr de özel seri diye belirtilen bisikletler haricinde olanlar gereğinden fazla hantallar, donanımları cok iyi degil (kalitesiz demiyorum, cok alt seviye ya da seridısı). özel seriler ise aynı donanımı taşıyan diğer bisikletlere göre çok çok uçuk fiyatlı.. o yüzden tercihin bianchi olmaması belki daha iyidir.. Gerci son zamanlarda biraz fiyat kırmıslardı, elite ve peak modelleri biraz daha cazip olmusardı ama bu onu üst sıralara tasır mı bilemem =)

Edirne'de Trakya Boyu Dershanesi Çaprazında Delta şube açmıştı (Kipa Karşısı) oradan da birkaç model sorarak içini rahatlatabilirsin.. Anladıgım kadarıyla servis sıkıntısı yaşama korkusundan internet alısverisi ya da istanbul, ankara vb illerden bisiklet getirtmeyi düsünmüyorsun.. o halde kararın gayet mantıklı..

Disk fren olayına gelince, ben de disk meraklısıyım ama kullanım sartlarını göz önüne alınca önceligini yitiriyor, Edirne'de şehiriçi kullanım ağırlıklı olacaktır, zorlu arazi cok görmeyecektir.. eğer kafanda belirledigin fiyat aralığında donanımı daha yüksek v-fren modeller varsa onlara yönelmen daha iyi olabilir.. ama kayda değer bir donanım farkı yoksa bu yolda devam et derim.. şimdiden hayırlısı olsun..

Tepki
4
bianchi dünyaya mal olmuş olabilir ama salcano ingiltere başta olmak üzere bir çok avrupa ülkesinde satılıyor buda demek oluyorki salcano kötü bir marka değil avrupada bisklet satmak kolay iş değildir bir çok prosedürü var bendede salcano astro var 2000 km yol yaptım bugüne kadar arıza yapmadı 2000 de malzemeleri kendim daha iyi olsun diye değiştirdim sadece çıkan parçalarıda ümit dakota bisikletim var ona takacağım ayrıca ng 303 de fena değil sram ve shimano malzemeler var üstünde ayrıca hidrolik disk fren var anladığım kadarı ile:
NG 303 SRD http://www.salcano.com/userfiles/product/8_1.jpg
Peşin fiyat : 842,00 TL
Fiyat : 883,00 TL

KADRO :
DOUBLE BUTTED ALUMİNYUM
BOĞAZ :
RITCHEY MTN COMP 31.8
GİDON :
RITCHEY MTN FLAT
SELE BORUSU :
RITCHEY 31.6
FURŞ TAKIMI :
RITCHEY LOGIC ZERO PRESS FIT
ÖN VİTES DEĞİŞTİRİCİ :
SRAM FD-X5
ARKA VİTES DEĞİŞTİRİCİ :
SRAM RD-X5
AYNAKOL :
SRAM FC-IF 3,0
FREN TAKIMI :
SRAM HİDROLİK DİSK JUICY 3
RUBLE :
SRAM PG-820
VİTES/FREN KOLU :
SRAM X5 TRIGGER
ÖN HAZNE :
SHIMANO HB-M475
ARKA HAZNE :
SHIMANO FH-M475
ZİNCİR :
KMC CNHG-50
ELCİK :
RITCHEY
LASTİK :
HUTCHINSON PYTHON
JANT :
SALCANO X-PROD (WEINMANN)
JANT TELİ :
INNOX PASLANMAZ
MAŞA :
SUNTOUR SF9XCM-HLO
PEDAL :
WELLGO LU-C27G
SELE :
RITCHEY COMP VECTOR
KADRO BOYU ÖLÇÜLERİ : 14",16",18"
BİSİKLET AĞIRLIĞI (KG) : 13.6

Nyo Ykpogl

Aktif Üye
Tepki
72
Bence adam disk fren nedir onu bilmiyor teknolojinin gerisinde bir servis :) kesinlikle samet şenel kardeşime katılıyorum parçaları önüne koy bianchi ile kıyasla !!! Bende sana NG 255 SRD'yi tavsiye ederim...

• Beğen
Tepkiler: Samet Şenel

murat seçkin

Aktif Üye
Tepki
87
@gurol

arkadaş babasına servisin yanlış söylediğini kanıtlamaya çalışıyor sanırım

A

Adrenaturex

Misafir
bence salcona ve bianchi birbirine nazaran bana gore aynı ama herzaman salcona biraz daha agır basar :D

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
kesin olan bişey var bianchi salcano ile aynı malzemeyi kullansa neredeyse 2 katı fiyat koyar..arkadaş al salcanoyu rahat rahat bin servisle çok şükür fazla da işimiz olmuyor sen altındaki malzemeye bak iyiyse bitti salcano İSİM olarak kötüyse biz ne yapalım alet bianchidan iyi bu kadar ya ağzı olan konuşuyor

Tepki
5
Bianchi Daha önceden kendini kanıtladı türkiyede tabi millet başk markalara alışamadı bisiklete değil markaya bakıyorlar ne yazık ki ...