Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ceyhan, İmamoğlu, Aladağ Turu. Sağanak yağmurda.

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Murat PAR tarafından paylaşıldı.

1. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba bisiklet dostları.
    Ceyan'dan Kayseri Kapuzbaşı Şelalerine gidecek güzel bir rota planlamıştım.Yine Gaziantep ten Araçla Ceyhana ulaştım.Ancak kapuzbaşı şelalerine 50 km kaladığında geri dönmek zorunda kaldım.Ancak Adananın aladağ ilçesine ulaşmış oldum.Sebebine gelince.29 mayıs saat 4 gibi ceyhandan yola çıktım.İmamoğlunda kamp kurduğumda yağmur başladı.Sabah uyandığımda çadır biraz su almıştı.Çünkü mevsimik bir çadır dı yoğun yağmura gelmedi haliyle.Sabah ufak ufak atıştıran yağmurda yola çıktım.Devamı resimlerle birlikte geliyor.

Karşıdaki bulutlar yarına güç topluyor.

Doğada kamp yapmak bu işin en çok hoşuma giden yanı.Ancak bu defa dışarda yağmur olduğu için çadırın içinde idare ediyorum.Buda akşam yemeğim.

Uyandığımda çadırım eyep su almasına rağmen uyku tulumu su geçirmediği için kendim kuru kaldım Allahtan.Güne başlarken yolun manzarası.

Yukarda dağ görünmüyor.Kara bulutlar orda iyi şeyler olmayacağının habercisi.Zorlu tırmanış başlıyor.Aladağ a varmadan önce Hasandede geçidi var 1090 m.Şuan 80 metre rakımdayım.Tırmanış çok zorlayacak.Rampaları dönüşte inerken videoya aldım.İlerde yüklerim.

Zorlu tırmanışlardan biri.

Burası çarkıpare adında küçük bir köy.Buradan sonra kelerbaşı diye bir köye kadar rakım 600 m daha yukarı ormanın içinden giden yolla devam ediyor ve yağmur yoğunlaştı.

Çarkıpare köyünde o kadar sığınacak yer varken vakit kısıtlı olduğu için yola devam ettim.Ancak aşağıda videoda görüldüğü üzre ıslanmamdık hiç bir yerim kalmadı ve ormanda sığınacak hiç bir yer yok.Dursamda ıslanacam devam etsemde.Zaten tamamen ıslandığım için durduğumda birde üşüme problemi var.O nedenle devam ettim.

Yağmurun duracağı yok.Yol kenarında resimlerde görülen evin yanından geçerken üzerinde otları görünce evin terk edilmiş olduğunu fark ettim.Önümde tırmanmam gereken rampayı da görünce artık buraya sığınmam gerektiğine karar verdim.Tabi çantadaki yedek kıyafetler de dahil kuru olan hiç birşey kalmamış.

Yağmurdan dolayı kelerbaşı köyüne sığınmayıp yola devam etseydim.Kayseri Yahyalı kapuzbaşı şelalerine ulaşmayı hedefliyordum.Burası kapuzbaşına yaklaşık 60-65 km mesafede.Ama iyi tırmanış var.Aslında aşağıdaki rampayı görmeseydim.Belki yağmurda tırmanya devam eder başka bir sığınacak yer bulsam belki kapuzbaşına ulaşabilirdim.

Allahtan burası denk geldi.Saat öğleyi geçmişti.Yağmur hızla devam ediyor ve benim kuru olan hiç birşeyim yok.Üşümeye başladığım için çadırı kurup üzerimdeki kıyafetleri de çıkardıktan sonra mecburen başladım çadırda beklemeye.Bu arada evin sahiplerinin yakınları geldi.Durumu anlattım ve burada gece kalıp yola devam edeceğimi söyledim.Çok sıcakkanlı insanlar burası kelerbaşı köyü.Ve eşyalarım kururken bende başladım köyün etrafında gezmeye.

Yarın çıkacağım rampanın uzaktan görüntüsü.Acaba bu dağın arkasında nasıl bir manzara var çok merak ediyorum.

Tüm eşyalarımı sığındığım yerde kurumaya bırakmışken.Nasıl olsa yola devam edemeyeceğim ve bu gece burda kalacağıma göre vakit varken şu resimdeki rampayı boş bisikletle bir tırmanayım dedim.Bu dağın görünen sırtından yukarıdaki fotoyu çektiğim tepeyi aşağıda kırmızı çarpı ile işaretledim.

Ve ertesi gün bu köyde yarım gün kaybettikten sonra aladağ ilçesini görüp dönmye karar veriyorum.Çün yarın mesai var ve Kapuzbaşı şelalerine gitmek için kullanmam gereken vaktimi ven eşyalarımı kurutarak geçirdim.

Hasandede geçidine tırmanırken

Ve Hasandede geçidinden karlı Aladağlar zirvesi ve Aşağıda bulutların içinde Adananın Aladağ ilçesi.

Hasandede geçidinden muhteşem manzarayla Aladağ ilçesine iniş.

Devam edecek.

hogutmen, kellemusic, Vihra ve 23 kişi daha bunu beğendi.
  2. turul t.

turul t. Yeni Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    kolay gelsin.

Murat PAR bunu beğendi.
  3. mhd

mhd 410, Dahon VitesseD8

Adı:
    Mustafa H.Dığdığı
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Turunuzda çadırın su geçirmesi problemler yaratmış olmasına rağmen hoş bir gezi olmuş. Güzel fotoğrafları bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.

Yazının devamını bekliyoruz.

Murat PAR bunu beğendi.
    Son düzenleme: 3 Ekim 2015
  4. Volg

Volg Aktif Üye

Adı:
    Hüseyin Eren Kurt
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Çok hoş yollardır Aladağ yolları. Ancak fotoğrafta Aladağ biraz uzakta kalmış.

Murat PAR bunu beğendi.
  5. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Görüntülere bakılırsa muhteşem bir tur olmuş, ufak tefek aksilikler her zaman olabiliyor, hiç kafana takma, manzaralar insanı adeta mesh ediyor. Tam benlik bir tur olduğunu söyleyebilirim. Rampalar yeşillikler, göller, barajlar, unutmadan söylemek isterim, fotoğraflarda manzaralara önem verdiğin için bize de o anları yaşattığın için ayrıca tşk ederim. Ayakların ellerin dert görmesin.

Murat PAR ve Volg bunu beğendi.
  6. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Çok güzel bir tur olmuş; bu sebeple forumda pek tutmaz.
    Devamı da gelir umarım.

Murat PAR bunu beğendi.
  7. Volg

Volg Aktif Üye

Adı:
    Hüseyin Eren Kurt
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @recep24ank Abi eğer gidersen. Yol bisikletiyle gitmeni tavsiye ederim. Ben aladağa bisikletsiz gittim. Ancak yürüyerek bile mükemmel yollar. İnsan hızlandıkça hızlanmak istiyor. Hele bir de saat 5 gibi. Aladağa girmeden önceki yaylalıkta kaldık. Hesaplıyorum 5 günde 60 km koşmuşum ki bunun 2 gününde evden dışarı bile çıkmadım.

8. çifçi

çifçi Yeni Üye

Adı:
    Asiltürk D.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Aladağlar harikaymis yahu.

9. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:
    Yukarıdan ve aşağıdan çekilmiş Kelerbaşı köyünün inişinin videosunu aşağıya ekliyorum.

Hasan dede geçidinden pınarbaşı yaylasını takiben yukarıdaki dağın inişi.

Ve kapanış.Aşağıdaki videodaki inişi sağanak yağmurda tırmanmıştım.Kelerbaşı köyü Akören inişi.780m den 300 m ye iniş.Gelecek sezon bu sezonda gidemediğim karadeniz yaylalarında görüşmek dileğiyle.

Son düzenleme: 5 Ekim 2015
  10. OsmaniyeRehber

OsmaniyeRehber Forum Bağımlısı

Adı:
    ibrahim
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Tebrikler , Osmaniye den selamlar.Osmaniye ye doğru turunuz olursa buradan geçerken eşlik edebilirim.Bu güzel paylaşım için teşekkürler.

11. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:
    @OsmaniyeRehber Kardeş.Geçen sene gelmiştim.Gaziantep ten Zorkun üzerinden Hınzır yaylası ve islahiye den tekrar Gaziantep şeklinde rota vardı.Osmaniyeye kadar geldikten sonra Zorkunda malum tehkilelerden dolayı rotayı değiştirmek zorunda kaldım.İskenderun kırıkhan islahiye gaziantep şeklinde tamamlamıştım.Birdaha yolum düşerse görş inşallah.

OsmaniyeRehber bunu beğendi.
  12. Ali Burak T.

Ali Burak T. Aktif Üye

Seviye:
    ayaklarınıza sağlık ben gezmiş gibi oldum benide o kamp kısmı büyülüyor :)

13. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:
    @Ali Burak T. Sorma kardeş.Helede kamp ateşinde sucuk.Yanında birde çay.Tamam işte.

Ali Burak T. bunu beğendi.
  14. ozkanufuk

ozkanufuk Yeni Üye

Adı:
    Ozkan
    Bisiklet:
    Carraro
    Pedalına saglik,manzara muhtesem insanı bisiklete tesvik eder türde...oralara gitmiş kadar olduk sayende...Antep'te bu tur turların olursa işten artan kalan zamanlarda katılmak isterim...

15. Murat PAR

Murat PAR Aktif Üye

Seviye:
    @ozkanufuk Olur kardeşim.İlkbahara kadar artık yatıyorum.Bisikletimde dinleniyor.Çok hırpaladık çünkü.

16. kellemusic

kellemusic Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Fotoğraflar çok güzel. Güzel bir gezi olmuş hakikatten. Hemen hemen her turda beklenmedik durumlar oluyor, bunları okuması yada tecrübe ettiysem sonradan düşünmesi bana değişik bir haz veriyor. Ayrıca yağmur bulutları bende ayrı bir heyecan yaratır.
    Devamını beklerim. Kolay gelsin.

Murat PAR bunu beğendi.