Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevsad'dan Proje : Damacana kapakları fidana dönüşüyor

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında eYa tarafından paylaşıldı.

1. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Basına bu ay duyurulan "Damacana kapakları fidana dönüşüyor" kampanyası yaklaşık bir yıldır sessiz olarak yürütülüyordu. Toplanan kapaklar ile geçen yıl 2.500 fidan dikildi. :eek:

Eskişehir'in içme suyu ihtiyacının tamamını damacana ile satılan, tesisleri Büyükşehir Belediyesi ve Eski tarafından işletilen Kalabak suyu ile karşılanıyor. Şehir içinde "Kalabak suu" anonsları ile sokak sokak dolaşarak su satan 140 kamyon var.

Derneğimizin izci ve izci lideri, üniversite öğrencilerinden ilginç bir proje teklifi olarak gelen bu kampanya, dernek ve halkımız tarafından giderek büyüyen bir destek görüyor. Gerçekten çok sevindirici.

Tüm Eskişehirlileri kampanyaya desteklerini bekliyoruz. Kendi apartmanlarında, mahallelerinde damacana kapaklarını toplayıp, derneğimiz ile irtibata geçebilirler. Mümkün olduğu kadar da duyurabilirsek halkımıza güzel olur. Kampanyaya desteklerinizi bekliyoruz.

267 kapak 1 fidan. Kapaklar fidana, fidanlar ağaca, ağaçlar ormana... :in:

Yakında cevsad.org web sitemizde de detaylı bilgiler yer alacak. Bir de web sitesi hazırlanıyor. www.damacanakapagi.com adresinde yakında yayınlanmaya başlanıcak.

Kampanya son bir ay içerisinde basının da bir hayli ilgisini çekti. Anadolu Ajansının ve diğer gazetelerin kampanya ile ilgili haberleri ile sizleri başbaşa bırakıyorum.

Eskişehir Çevre Sağlık İzcilik Gençlik ve Spor Kulübü Derneği'nin (ÇEVSAD) başlattığı damacana kapağı toplama kampanyasıyla elde edilen gelirle fidan satın alınıyor.

Dernek Başkanı Emin Can, Yunusemre Devlet Hastanesi'nde biyolog olarak görev yaptığını belirterek bu yüzden plastik atıkların çevreye verdiği zararın ne kadar büyük olduğunu iyi bildiğini kaydetti.

Çevreye katkı sağlamak için dernek kurmaya karar verdiklerini ifade eden Can, şöyle konuştu:
    ''Eskişehir Çevre Sağlık Derneği 4 yıl önce kuruldu. Dernek kurucularının çoğu hekim, biyolog ve ziraat mühendisi. Kent genelinde çeşitli projeler ve faaliyetleri yürütüyoruz. Dernek üyelerinin çoğu okul öncesi, ilköğretim ve üniversite öğrencileri. Damacana kapaklarının fidana dönüştürülmesi üniversite öğrencileri tarafından projelendirildi. Projeyi kabul ettik. Projeyle plastik damacana kapaklarını çevre kirliliğinin bir parçası olmaktan çıkarttık. Kampanyayla toplanan kapakların geri dönüşümü ülke ekonomisine gelir sağlıyor. Elde ettiğimiz gelirle fidan satın alıyoruz. Bir fidan 267 damacana kapağının gelirine denk geliyor.''

ÖĞRENCİLER VE EV KADINLARINDAN YOĞUN İLGİ

Can, ilköğretim çağındaki çocukların evden veya çevrelerinden topladıkları kapakları derneğe getirdiklerini belirterek, kampanyaya ev kadınlarının da yoğun ilgi gösterdiğini bildirdi.

''Kampanyanın genişlemesiyle kentte damacana kapaklarının geri dönüşümü bilincinin daha iyi yerleşeceğini'' belirten Can, şunları söyledi:
    ''Bir ev kadını 'damacana kapaklarını ne yapacağımı bilemiyordum' dedi ve evde topladığı yüzlerce kapağı derneğimize getirdi. Bunun gibi çok insan var. Kentte 8 noktada damacana kapağı toplama yerleri oluşturduk. Akaryakıt istasyonlarında toplama noktası oluşturmak için iş yeri sahipleriyle iletişim kurduk. Özel bir geri dönüşüm şirketiyle anlaştık. Kapakların ağırlığı 200 kilogramı geçince derneğimize gelip alıyorlar. Kampanyayla bir parça da olsa plastik atıkların çevreye verdiği zararı önlemeyi çalışıyoruz. Satın aldığımız fidanları Orman Bölge Müdürlüğü'nün gösterdiği alanlara dikiyoruz.''

Kaynak : A.A

Hürriyet Gazeteinde haberin yayınlandığı tarih: 22 Haziran 2007

İki Eylül Gazetesi Yazarlarından Şaban Bağcı'nın Köşe Yazısı
    Haberin Yayınlandığı Tarih : 16 Haziran 2007

Konuyla ilgili basında çıkan diğer haberler :
    - Anadolu Üniversitesi e-gazete 20 Haziran 2007
    - Anadolu Gazetesinde 21 Haziranda yayınlanan haber
    - 20.06.2007 tarihinde Anadolu Gazetesinde Zehra Çam tarafından yazılan köşe yazısı
    - İki Eylül Gazetesinde 21 Haziran 2007 Perşembe tarihinde yayınlanan haber.
    - Sakarya Gazetesinde 20 Haziran 2007'de yayınlanan haber.
    - Akhaber Gazetesinde de 20 Haziran 2007 ve 22 Haziran 2007 yayınlandı.

2. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Eskişehirliler nerdesiniz ? :)

çağatay_çankaya bunu beğendi.
  3. çağatay_çankaya

çağatay_çankaya Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    cidden güzel bir proje

4. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Teşekkürler Çağatay. Proje Eskişehir halkının ve basının desteği ile giderek büyüyor. ;)

5. çağatay_çankaya

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    istanbulda da böyle bir proje olsa bende destek vermek isterdim..

6. bebeto_6149

bebeto_6149 Forum Demirbaşı

Seviye:
    abi damacana kapaklarını biriktirelim berki yazıda yazıyordur hepsini okumadım nereye verelim bunları

7. çağatay_çankaya

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    abi bunları bisikletle toplamak nasıl olur bsd bi yarışma düzenlese kim daha çok kapak toplacak gibilerinden

eYa bunu beğendi.
  8. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Çevsad'a kendiniz getirebilirsiniz. Telefonla daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer çok fazla biriktirdi iseniz (apartman, mahalle olarak) telefonla alınması için talepte de bulunabilirsiniz :in:

Tel : 0222 233 20 89
    Adres : Kırım caddesine sakarya caddesi tarafından giriyorsunuz, az ileride ilk sokağı geçer geçmez Hacıalibey mahalle muhtarlığı karşısı. No: 43-A.

9. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Kargo sorunu olmasa aslında İstanbul ve diğer illerden de destek istenebilirdi aslında. :rolleyes:

10. çağatay_çankaya

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    zaten sorun orada abi ama bence çevsad bu kampanya yı asıl ist'da başlatmalı :cool:

11. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    biz yapabilir miyiz acaba

12. çağatay_çankaya

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    tek başımıza pek fazla bişi yapamayız ki çevsad ve birkaç STK ve STÖ lardan yardım almamız lazım..