Çevsad Gezisi: 24.06.07 Pazar, Midas'ın Antik Kenti (Karacahöyük) & Lületaşı Ocakları

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
Çevsad 1. Musaözü Şenliğinden sonra güzel bir gezi daha düşünürken haritadan güzel güzel yerler seçip bir güzel de rota çıkardık, inşallah gerçekleştirir ve mutlu mesut dönmüş oluruz.

Bu haftaki gezimizin ilk hedefi Midaion, Karahöyük, Midas'ın antik kenti.

Kısaca tanıyalım :
@Eskişehir Valiliği

Gezimizin 2. uğrak yeri Lületaşı ocakları olacak inşallah. Eskişehir'in en önemli simgelerinden lületaşının çıkarıldığı lületaşı ocaklarını gezelim görelim tanıtalım istedik. (lületaşına, beyazaltın ve aktaş da denir [soyadım burdan geliyo sanırım :) ] )

Dünyada ticari olarak işlenebilir Lületaşı yataklarının nerede ise tamamı yurdumuzda Eskişehir'de bulunur. Daha detaylı bilgiler için :

(link)
(link)
(link)

Rotayı da şöyle toparladık. Eskişehir'den Alpu yoluna girilecek. Sevinç köyü civarındaki iki küçük höyük olan "Karacahöyük" ve "Yassıhöyük"ü de bulabilirsek gezmeyi düşünüyoruz. Zaten yol üzerinde olmaları lazım. Sonra Sevinç, Ağapınar köyü geçilip Alpu yolundan sola Karahöyük, Midaion'a döneceğiz. Höyüğü epey bi gezeriz sanırım. Google Earth'den ilginç bir görünümü var :rolleyes: Merak edenler için koordinatlar : 39°47'30.22"N 30°51'19.14"E . (Süperman, sen gelme :p :D :D )

Buradan Bahçeçik - Karakamış - Beyazaltın yolu ile lületaşı ocaklarına ulaşmayı planlıyoruz. Google Earth'den burası daha bir ilginç görünüyor :eek: ( 39°54'49.54"N 30°50'3.45"E ve civarı)

Lületaşı ocaklarını gezebildiğimiz kadar gezeriz, hatta imkan bulursak ocaklara inmek için köylülerden yardım isteriz :)

Buradan dönüş yolunu da farklı ve sakin olsun düşüncesiyle Beyazaltın - Gündüzler - Yakakayı - Kızılcaören - Gökdere - Eskişehir rotasını planladık.

Toplamda 80 km civarı yol olacak gibi. Eskişehir'in iki önemli bölgesine hem pedallamış, hem görmüş tanımış hem de tanıtmış olmak istiyoruz.

Cuma gününe kadar hava gökgürültülü sağanak ancak Cumartesi durgun, Pazar epey güzel bir hava görünüyor.

Sabah 8:00-9:00 gibi erken bir vakitte çıkılması iyi olacaktır. Çıkış saatini şimdilik tam belirlemedik.

Bu gezide herkes yiyeceğini yanında getirmesi gerekiyor. Kask ve eldiven kullanmanızı da şiddetle tavsiye ediyoruz. Bir de şehirlerarası yola çıkılacağından 16 yaş altındakilerin gelmesini uygun görmedik, kusura bakmayın gençler ancak bu sizleri düşünerek aldığımız bir karar

Gezimize herkesi bekliyoruz. Evet liste oluşturmaya başlayalım

Scudo

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
Karahöyük Google Earth'ten görünümü :
(link)

Lületaşı ocaklarının sadece bir kısmı :
(link) (link)

vfor

Üye
Tepki
36
Gelicem inşallah

güzel bi yolculuk olcağa benziyor

CROSSCU31

Daimi Üye
Tepki
31
abi orası bizim köy yolda çok köpek var dikkatli olun bide höyüğün görmeye değer bişey olduğunu hiç sanmıyorum büyük bir toprak yığını ama ben orada bikeresinde testi bulmuştum güzel bişeye benziyordu ama kırıldı ha giderseniz arkada kulube var orda yatır varmış onun etrafında altın v.s bikaç değerli parçalardan çokmuş :D

Emre Ede

Forum Demirbaşı
Tepki
207
şu bisikleti toplayamadımyaa !! pühh bana !! :boese157: bisikleti toplayamadığıma değilde bu gezileri kaçırdığıma yanıyorum ben :( iyi eğlenceler Efrahim abi...

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
@EMREEDE

Bulursun bir bisiklet kardeş yaw ? Gelseydin :rolleyes:

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
@CROSSCU_31

Höyük bahane bisikletle gezmek şahane :D

Emre Ede

Forum Demirbaşı
Tepki
207
@eYa

abi emanet bisiklet kullanmaktan olabildiğince uzak duruyorum, bide emanet bisiklet alsam bile rahat edemiyorum, yeni bisikleti piyasaya çıkarıtıyım benden kurtulamıycaksınız şimdiden keyfini cıkarın bensizliğin :D :D

salih_26

Üye
Tepki
6
abi tam saatini bildirirmisiniz.... ben geliommmmmm listeye bni eklermisiniz???:)

vfor

Üye
Tepki
36
emre emaet memanet gel aslanım bizde selukla katılıcaz olmadı benim yol bisikletine bi bakım yaparız onunla gideriz güzel olur bu akşam bi toplantı yapalım olmazsa

emrecim ayrıca bu akşam selçuğun pisikleti topluyoruz inşallah muhakkak buluşalım bu akşam

Emre Ede

Forum Demirbaşı
Tepki
207
kendi bisikletim olmadığı sürece ben rahat edemiyorum abi,gelmiycem o yüzden,geotech i toplayana kadar yokum turlarda..
akşam görüşürüz abi haberleşiriz..saat 6,30 gibi akında olucam haberin ossun..

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
@salih_26

Aslında sabah 08:00 uygun ama herkes uyanabilecek mi :rolleyes: Hatta geç bile o saat. 07:00 daha uygun serin serin. :eek:

escudos

Aktif Üye
Tepki
29
efrahım abı bende gelırım benım ıcın saat sorun deıl ama erken kalka bılırım :D sıteden kontrol ederım sureklı degısmelerı

Ceyhun Pekuz

Daimi Üye
Tepki
127
Pazartesi son finalim var :boese157:
Cumartesi olsaydı gelirdim ne güzel :rolleyes:
Hehe şaka bir yana size iyi eğlenceler.Kaçırdığıma üzülüyorum, Midasa hep gitmek istemişimdir :(

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
@Ceyhun Pekuz

Başarılar Ceyhun, takma kafaya yine gideriz biryerlere ;)

sarda

Üye
Tepki
37
İnsanın aklını çeliyorsun Efrahim ... Ben oturup kpss çalışayım diyordum :D Şartları zorlayıp gelmeye çalışacağım inşAllah ... Gelemesem de size kazasız, belasız, keyifli yolculuklar...

salih_26

Üye
Tepki
6
abi pazar günü hawa nasılmış bi de tam saatini sölerseniz sewinirim??????

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
bu gezi de oldukça çekici gözüküyor... bakalım ayarlanıp gelebilecek miyiz.

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
@salih_26

İlk mesajda belirtmiştim gözünden kaçmış sanırım, ama iyi oldu tekrar bakıyorum hemen...

@eya

Pazar en yüksek 26, en düşük 12, parçalı bulutlu. Tam gezmelik görünüyor

Saati 07:00 ya da 08:00 yapalım. Siz seçin. ?

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
@maosxs

Buyur gel Serden ;)