Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre Yollarında Bisiklet Kullanımı

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi' kısmında Cüneyt HOCAOĞLU tarafından paylaşıldı.

1. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Malesef diyorum, Ankara'da sağlıklı olarak bisiklet kullanılacak yol olmadığı için, çevreyolunu kullanıyoruz. Fakat 01.09.2010 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandığı şekliyle (KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK
    YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK )MADDE 11 – Aynı Yönetmeliğin 100 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 100 – Karayolları Trafik Kanununda ve bu Yönetmelikte yazılı kayıt ve şartlar dışında ve aksine bir işaret bulunmadıkça yol durumlarına göre römorksuz araç cinsleri için saatteki asgari ve azami hız sınırları aşağıda gösterilmiştir.
    Diyor Yönetmelik ve azami hızlar gösteriliyor.

Motorsuz Bisikletler :
    YERLEŞİM YERLERİ İÇİNDE : 30Km
    ŞEHİRLERARASI ÇİFT YÖNLÜ KARAYOLLARINDA: 45 Km
    BÖLÜNMÜŞ YOLLARDA: 45 Km
    OTOYOLLARDA: GİRİLEMEZ, bu da çevre yolları bizlere malesef yasak. Ne yapalım bizde bulduğumuz başka yerlerde pedallarız.

2. Mustafa Özgür Aslan

Mustafa Özgür Aslan Yeni Üye

Seviye:
    Şehirler arası yolculuklarda hangi yollar kullanılıyor?

3. Caner HOCAOĞLU

Caner HOCAOĞLU Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Arkadaşlar Otobanlar ve Bisiklet giremez işareti olan yollar dışında her yere girilebilinir. Bisiklette hız sınırını aştığı için ceza yiyen birinede rastlamadım :) Varmı sizin çevrenizde böyle bir vaka, enteresan olsa gerek bisiklet ile hız sınırını aşmaktan ceza yemek :D

4. serhat toy

serhat toy Forum Demirbaşı

Seviye:
    Nasıl yani...
    İzmir'den urla'ya, kuşadası'na , çeşme'ye falan gidemeyecek miyiz artık?

5. ali bayrak

ali bayrak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bir türkiye klasiği :)
    yasaklar çiğnenmek içindir kardeşim kafana yakma sen:)

6. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Otobanlar dediği paralı yollar oluyor. Bir de bazı tünellerde bisiklet giremez diyor ki, tünele girmeden de geçilemeyecek yerler var, nasıl bir muamma çok tuhaf. Diğer yollarda bisikletle gitmekte sorun yok. Hız sınırları şehir içinde zaten aşması zor, aşsan da radar olmaz, şehir dışında da eğer radara gireceksem bisikletle gireyim :)

AHMET67 bunu beğendi.
  7. altug akyel

altug akyel Yeni Üye

Seviye:
    hocam bilgi için teşekkürler. Tesadüf bende bugün ilk defa yasak olduğunuda tahmin ederekten baglıca eskısehır yolu arasına girdim, epeyde keyif aldım.Bu otoyol olmasada en azından eskisehır yolu paraleli cevre yolunu kullanmakta kararlıyım.(umıtkoy-aoc arası)

baska rut onerisi olan varmı ?

8. Barış BİRLİK

Barış BİRLİK Engineer / Archer / Cyclist

Adı:
    Barış Birlik
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yanlış anlamışsınız diyorki "ŞEHİRLERARASI ÇİFT YÖNLÜ KARAYOLLARINDA" bunlar bizim kullandığımız yollar , " OTOYOL "lar ise bisiklet at arabası vb. gibi hiçbir motorsuz taşıtın giremeyeceği özel yollardır örneğin Anadolu Otoyolu " TEM " ... Lütfen karıştırmayalım :) Zaten karayolundan çıkıp otoyola girdiğinizde farkı anlarsınız :)

9. Barış BİRLİK

Barış BİRLİK Engineer / Archer / Cyclist

Adı:
    Barış Birlik
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu arada hocam yazmışsınız Bisiklette hız sınırını aştığı için ceza yiyen birinede rastlamadım :) diye Eskişehire bekleriz az ceza yemedik burada :) Şaka gibi ama gerçek , bisikletle ilgili faliyetler yasak :) Yılmaz hocamız düzeltmeye uğraşıyor ama il meclisi işte burunlarını sokmadıkları yer yok !

AHMET67 ve Serden Us bunu beğendi.
  10. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    O il meclisini allah ıslah etsin. Her şeyi yasaklıyorlar. Yakında çarşıda hiçbir yere bisikletle girilmeyecek. Yılmaz Hoca bisikleti destekliyor hatta bununla ilgili çok büyük ve örnek olacak bir proje üzerinde çalışılıyor şuan, umarım biran önce faaliyete geçirirler.

Serden Us bunu beğendi.
  11. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Eskişehir içinden geçen çevre yolunda peşime ekip arabası takılmıştı. Ben sabit hız 35 ile gidiyorum, ekip normal yolda giderken bir anda yavaşlayıp emniyet şeridine girdi. Müziği kapadım anons ederse duymak için. Uzun süre benle aynı hızda peşimden devam edip sonra ayrıldı. Bana hız kontrolü gibi gelmişti ama yine de emin değilim. :)

12. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Şehirlerarası yollarda eskiden 50 idi yanlış hatırlamıyorsam. Gelişen bisikletlerle artması beklenirken, azaltmışlar.

13. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Cidden hızdan dolayı ceza yiyen oldu mu? :)
    Nasıl oldu?

14. serhat toy

serhat toy Forum Demirbaşı

Seviye:
  15. AHMET67

AHMET67 Aktif Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    demek bu yüzden otobanda ezilen bisikletci için kazaya karışan aracı aramadılar bisikletcilere büyük ceza olsun diyemi zaten bulunman yasak olan yerde ezilsende suçlu sensin ee bravo başka ne diyeyim birde haklı adamlar okadar bisiklet yolu yaptılar yatırım yaptılar sen onları bırak otobanda yol al olacak şeymi kardeşim

Cem Şentin bunu beğendi.
  16. ismail direnci

ismail direnci Aktif Üye

Seviye:
    Eskişehire yeni atanan trafik müdürüde bir cins adammış öyle duydum :)
    Ben Kızılcıklı Caddesinde giderken trafik polisini gördüm adamlar beni sonradan gördü hop diye bağırdılar ama ben duymamazlıktan geldim :D

17. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Arkadaşlar, otobanlara bisikletle girmek yasak, yasak amma, ben Ankara'da Eryaman'da oturuyorum, her nekadar Eryamanın içi bisiklet için müsait olsada, yinede otobana giriyorum, bazen Samsun istikameti, bazen Gölbaşı istikametine doğru, otoyol polisleriyle de karşılaşıyorum, bu güne kadar birşey demediler, belkide kasklı, ışıklı vs. olmam birşey sormalarını engelledi. Yasak derlersede artık durumumuzu izah ederiz. Çünkü otobanda iyi oluyor. Biz nasıl olsa kıyıdan kıyadan gidiyoruz.

18. Mehmet Keten

Mehmet Keten Forum Bağımlısı

Seviye:
    geçen hafta Ankara'da bulunan bir avm'ye gittim bisiklet ile malum içeride bisiklet dükkanı var bakıp çıkacaktım içerideki çeşitlere.kapıdaki güvenlike bisikleti bakıma getirdiğimi söyledim güvenlikte içeride binmeyin sadece olur dedi.bende bisikleti elimde sürerek içeride dükkanı aramaya başladım derken bir güvenlik hemen durdurdu beni bisiklet ile içeri giremezsin dedi iyi ama dedim ben kapıdaki güvenlike anlattım oda tamam dedi zaten dedim burada bisikletçi var bu nasıl mantık adam bisiklet sattığında müşteriye nasıl olacak.derken bu olaya canım sıkıldı çıkmaya karar verdim kapıya doğru yürüken arkamdan bir güvenlik daha bağırdı beyefendi bakarmısınız baktım dedimki buyur ne oldu dediki telsizle anons geçildi içeride birisi bisiklet ile geziniyormuş :) dedim işte dükkana baktım çıkıyorum kime ne zararım oldu.tam çıkış kapısına geldim yine güvenlik yanıma geldi çıkış kapısını buldunuzmu dedi yani buraya geldiğime bin pişman oldum bisiklet ile sanki elimde bisiklet değilde bombalı paket taşıyormuş gibi bir görüntü oluştu :) burası Türkiye her türlü duruma alışık olmak lazım bisikletle.

19. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bazen otoyollar mesafeyi oldukça kısaltabiliyor. Birde tünellerde sıkıntı var. Yaklaşık 10 gün önce 3100 metrelik bir tünel geçmek zorunda kaldım. Yolun kıyısında sanırım yayalar için yapılmış yarım metrelik kaldırım vardı. O kaldırımdan ağır ağır gidebildim. Zaten 2 şerit olan bu kadar uzun bir tünelde yoldan gitmekte cesaret.. Tüneller yapılırken kaldırım kısmı en azından biraz geniş tutulabilirdi... Tünellere dikkat!