Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre KİrlİlİĞİ

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında BİLGE tarafından paylaşıldı.

1. BİLGE

BİLGE Üye

Seviye:
    Merhaba. Birgün biz babamla bisiklete binerken iki çocuk bizi ingiliz zannetti,
    bize ''helloo'' dedi daha sonra babam çocuklara ''merhaba çocuklar'' derdemez çocuklar ''hadi ya gidelim ingiliz değillermiş ing. değillerse işimiz yok'' dediler ve gittiler. Bisiklete binerken çoğu zaman bu olayla karşılaşıyoruz.Aslında normal çünkü:bizim ülkemizde malesef bisiklet kullanımı az:( .Hep araba araba.düşünseniz ya araba çevremizi ne kadar kirletiyor eksoz gazı çıkartarak,eğer böyle giderse Dünyamız son yüz yılda yok olacak. Artık masallardada ''bir zamanlar yem yeşil dir dünya vardı herkes mutlu yaşardı''diye geçecek.İnsanlar en yakın yolculuklarda bile arabayı tercih ediyorlar:( hem maddi durumumuz arabaya yetmeyebilir ama bisiklet. Uzun yolculuklarda araba kullanılmasına bir şey demiyorum.Başka ülkelerde bisiklet kullannımı normalden daha çok çünkü onlar ülkelerine değer veriyorlar, ama biz hep çöpleri yere atmak ağaçları koparmak gibi çirkin işler yapıyoruz...:(
    LÜTFEN ÇEVREMİZİ KİRLETMEYELİM KİRLETENLERİ UYARALIM...

nazz bunu beğendi.
  2. Pelin

Pelin Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    Kesinlikle haklısın Bilge'cim keşke insanlar bisiklet konusunda bilinçli olsa hem sağlık açısından hemde çevre açısından yararlı olurdu.

3. unlu

unlu Kıdemli Üye

Seviye:
    "BİLGE" cim tebrik ederim seni:in: . Senin bu yaşta bunları düşünmen gerçekten sevindirici. Başkaları pek aldırış etmese de sen kendin hep bu duyarlılığı göster:in:

4. deutz

deutz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Cevre kirliligi buyuk sorun,ya insan kirliligi? Sizin rastladiklariniz en buyuk kirlilik bana kalirsa...

Aslinda en onemlisi baskalarina aldiris etmeden dogru olani yapmamiz,insallah bizleride yildirmazlar...

Paylasim icin tesekkurler:)

5. ergin

ergin Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bilge'cim Türkçe ne hayran kaldım ve yazdıkların konusunda hala hayret içersindeyim.Çin dünyanın en kalabalık ülkesi ve onlar çözümü bulmuş o kadar insanın araba kullandığını düşünseniz ya,yaşanmaz bir yer haline gelidi o zaman ancak onlar bisiklet kullanmanın her yönden fayadlı olacağı bilincini çoktan halkına benimsetmiş.Yaşlısı genci hepsi bisiklet kullanıyor ancak ne yazıkki bizim ülkemizde bisiklet çoğuna çocuk aracı gibi geliyor keşke bizim ülkemizdede motorlu taşıtlar yerine bisiklet kullansa
    TOPRAKLARIMIZIN,ALDIĞIMIZ OKSİJENİN KIYMETİNİ BİLELİM VE MOTORLU TAŞIT YERİNE SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN BİSİKLETİ TERCİH EDLİM

6. BİLGE

BİLGE Üye

Seviye:
    Geçen gün bir metin okudum:bir adam varmış.Hafta sonu gelmiş ve adam evde oturup tembellik yapacağını düşünmüş.Eline gazetesini almış koltuğuna oturmuş.Tam o sırada oğlu gelip ''baba bugün sinamaya gitmek için bana söz vermişrin''demiş.Bunun üzerine baba ''bir bahane bulup çocuğu oyalamalıyım''diye düşünmüş.O sırada adamın gözüne dünya haritası olan bir puzzle ilişmiş ve demişki ''oğlum bu puzzleı yaparsan seni sinamaya götüreceğim''demiş ve ''bunu 1 günde zor bitirir diye içnden geçir mutlu olur.Ama bundan 10 dk sonra oğlu puzzle ı bitirdiğini söyler.Adam şaşırır.Puzzle ı görmek ister gerçekten bitmiştir.Oğluna nasıl yaptığını sorar oğlu '' babacığım dünya haritası puzzle ı nın arkasında bir adam resmi vardı adamı düzeltince dünyada kendiliğinden düzeli verdi.

dünyayı düzeltmek için işe kendimizi düzeltmekten başlamalıyız...

Sercan bunu beğendi.
  7. Sercan

Sercan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bravo sana! Bunları düşünmen çok sevindirici. Bir çok abinin, ablanın dikkat etmediği şeylere dikkat ediyorsun, Türkçe'ni güzel kullanmaya özen gösteriyorsun, çevre bilincindesin... Daha ne diyeyim! Keşke herkes senin kadar duyarlı olsa. Kendine iyi bak, bu devletin sen büyüdüğünde sen ve senin gibilere ihtiyacı olacak. Umarım o gün geldiğinde ülkene yararlı bir evlat olmayı başarırsın. Ben buna inanıyorum.