Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çeşme-Ilıca-Alaçatı

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Nuri Kongur tarafından paylaşıldı.

1. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    merhaba arkadaşlar. yaz tatilimizin bir kısmını geçirdiğim çeşme ve çevresinden çeşitli enstanteneler sunuyorum sizlere....

tepeden çeşme

bu fotoğrafta çeşmenin sahilinden bakılınca görülebilecek deniz feneri var. arka plandaki kara parçası yunanistana ait. sakız adası.

sahil şeridinden bir başka açıyla bakılınca. en soldaki bölüm kızılayın gençlik kampı.

çeşme limanı. genelde ro-ro gemileri ile avrupadan gelen ve gurbetçilerimizi taşıyan yolcu gemileri uğrar.

yine sakız adasından kareler. bisiklet aynasından göründüğümü sonradan farkettim.

tekke plajı .ilçe merkezindeki tek plaj, ufak bir yer bu sene moda olan loca sistemi gördüğünüz gibi orada da var. geçen senede vardı o şeyler.

benim küheylan :)

solda çeşme kalesi ve sahil

sahile demirlemiş tur tekneleri. günibirlik eşek adası turlarına gidiyorlar. aslında daha çoklar. görünüşe göre diğerleri demir almış.

balıkçı barınağı.

hoş bir yat. ekolojik ayak izi tavana vurmuştur bu yat sahibi amcanın..

araya sıkışıp kalmış eski bir ev.

bir başkası

Berke ÖZTÜRKMEN, irfancan ve enis57 bunu beğendi.
    Nuri Kongur

Seviye:

bulunduğum alan hakkında bir fikir vermesi açısından..

çeşme açık hava tiyatrosu. bütün konserler orada verilir. çeşme şarkı yarışmasının da yapıldığı yerdir. oradan önce çeşme kalesinde yapılıyordu sanat etkinlikleri.

önünde bayrak dalgalanan yer çeşme belediyesi. ondan önce gözüken balkonlu beyaz bina oldukça eski bir yer.

dibek taşı. bir zamanlar buğdayın dövülüp bulgur yapıldığı yer artık çöp kutusu olmuş.

çarşıya iniliyor bu merdivenden

çarşı içindeki eski kilisenin yukardan görünüşü. kilisenin büyüklüğü çeşmenin eski nufusu hakkında bir fikir veriyor aslında insana. bina şimdilerde resim sergileri için kullanılıyor. bir kaç kere gittim. karma sergilerdi hep ve hakim grup emekli öğretmenlerden oluşuyordu. ortak temada atlardı. sonsuz yeşillikte özgürce koşan atlar. sanırım ruh hallerini yansıtıyordu bu tema....

çocukluğuma götüren bir manzara. eskiden millet tükettiği yağ veya yoğurt kaplarına böyle çiçekler ekerdi. bir nevi o atıkları dönüştürülerdi. zamanla özellikle saksıların ucuzlaması veya milletin ayıplamasıyla o alışkanlık kayboldu gitti.

alev alatlı'nın viva la amort adlı kitabındaki karakterlerden birisi "bastığı yerden yeşil bitmeyen türk'ten sakın" diye uyarıyordu arkadaşını. sanırım bu ev sahibinden sakınmaya gerek yok...

yukardaki çiçekli evin önünde park edili bu araçta. ev sahibi 1970 lerden kalma bir tabloda yaşıyor gibi.

Nuri Kongur

Seviye:

artık içinde kimsenin yaşamadığı ve muhtemelen mirasçılarının bir yansada yerine yeni bina dikebilsek dediği eski bir ev kalıntısı. pence doğramalarındaki o renge bayıldım doğrusu.

çeşme çarşısına paralel arka sokakta bir esnaf gölgede serinlemeye çalışıyor

aynı sokağın girişi

ve nihayet çarşı içine gelebildik. öğle vakti olduğu için çarşı çok kalabalık değil.
    eskiden derici, halıcı, kuyumcu ile doluydu bu çarşı. şimdi incik boncuk satan hediyelik eşya, yiyecek dükkanları ve korsan kitapçılarla dolu. çarşı boyunca 5 tane kitapçı vardı. hepside bandrollü kitapların ama fiyatlar tanesi 3 ile 5 lira arasında oynuyordu.

biraz önce yukardan gördüğümüz kilisenin yan cephesi

Nuri Kongur

Seviye:

burası rumeli pastahanesi. türkiye'deki ilk sakızlı dondurmayı buranın kurucusu olan osman amca yapmıştır. sakız dediğimiz doğal ağaç sakızı. ham hali ağaç reçinesidir, saydam renktedir ve çiğnedikçe süt rengini alarak sertleşir. ağıza hoş bir koku verir, ferahlık veren bir aroması vardır. işte o sakızın olduğu dondurmayı da ilk osman amca yapmıştır. şimdilerde çeşmede sakız ağaçlarının çoğaltılacağı ile ilgili bir reklam dönüyor kanallarda. umarım gerçekleşir de onlarında resimlerini çekip burada yayınlarım.

kapıdaki delikanlı 2-3 yaşlarında iken vefat etmişti. şimdi işletmenin yönetimi oğullarının elinde. ilk turunç reçelinide, incir reçelinide onlardan alıp yemiştim. turunç hala yetişirmi bilmem ama incir reçelini yaptıklarını tahmin ediyorum. onlarında aroması çok müthişti.

Nuri Kongur

Seviye:

eskiden ılıca kasabasıydı, şimdi ise ılıca mahallesi. mahalle ama ilçeye 6-7 km uzakta. yukardaki görüntüler altın yunus kavşağına yakın bir yerde yol kenarında bahçe malzemeleri satan yerde çekildi. renklerin cümbüşü beni büyüledi doğrusu.
    sadece benmi yoksa erkeklere has bir durummu bilmem, renk adlarıyla aram hiç hoş değil. bir gün bursa'da leylak rengine eflatun dedim. başka bir arkadaşa sordum oda eflatun dedi. sonra renk adlarının olduğu bir katolok falan bulmaya çalıştım ama o zaman koşullarında yoktu. artık aramıyorum. sadece zevk almaya bakıyorum ahenk ve çeşitlilikten. ama özellikle bayanlar renklerden bahsederken, adını hiç duymadığım renkler işitiyorum...:eek:

Nuri Kongur

Seviye:
    ılıcaya geldik.
    burada nereyi kazsanız bir süre sonra sıcak suya rastlarsınız, o yüzden adı ılıca.

burası plaj olarak küçük gözüküyor ama aslında 3 km yi geçkin bir plaj bandının ucu. arada dolgularla bölünmüş gibi duruyor.

çeşme yelken kulübü

burası yıldız burnu . dolgu dalga kıran var. burada denizden sıcak su kaynıyor. kışın yüzmek için birebir.

Nuri Kongur

Seviye:

o gördüğünüz sakin denizin diğer yüzü. dalga kıranın diğer tarafı. karşıda görülen yapı türkiye'nin ilk 5 yıldızlı tatil köyü altın yunus

şerıtın oteli ve geri planda çeşmenin meşhur rüzgarını elektrik enerjine dönüştüren rüzgar türbinleri.

yıldız burnundan ılıca plajının sonu ve yine geri planda rüzgar türbinleri. biraz sonra tepede görülen moil petrol istasyonuna gideceğim.

sıcak suyun kaynadığı yer. giriş ücretsiz. dileyen istediği gibi gelip giriyor.
    üniversite yıllarında sömestir tatilinden sonra yaptıklarımızdan bahsederken arkadaşlarla birbirimize ben denize girdiğimden bahsederdim. elbette millet bana inanmayan gözlerle bakardı. insan yemin etse başı ağrımaz. denizse deniz. sıcak orası ayrı konu :D

şimdilik bu kadar. daha yakın plan ılıca plajı ve alaçatı var. birde martı timi :)

8. srud aziz

srud aziz Üye

Seviye:
    bi an sanki çeşmedeyem gibi geldi, ama fotolar bitince kendimi konyada buldum:) ... anlatım süper fotolar harika ellerine sağlık arkadaşım... devamını bekleriz....

Nuri Kongur bunu beğendi.
  9. Yunus Emre POLAT

Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben de Çeşme'yi biliyorum sanmıştım. Meğer görmediğim yerler daha çokmuş. Pedala basan ayağın, makineyi tutan ellerin dert görmesin. :)

10. serdar gültekin

serdar gültekin Bisikletkolik

Seviye:
    Görüntüler de, anlatım da harika. En az iki üç defa baktım her resme. Ayaklarınıza sağlık.

11. gokhan erdogan

gokhan erdogan Bisikletkolik

Seviye:
    şu eski evin pencereleri muthiş güzel ,birde yogurt kovalarındaki çiçekler bizimde vardı eskiden dönüşüm olayı : ) ayagına gozlerıne saglık nuri abi

12. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çeşme yi tanımamıza çok yardımcı olduğunuz için ayrıca çok teşekkürler.

13. m.varolfb

m.varolfb Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok güzel fotograflar çekmişsiniz ellerinize sağlık, oraları gidip görmüş olmasak da sayenizde tanımış olduk.... teşekkürler...

14. Berke ÖZTÜRKMEN

Berke ÖZTÜRKMEN Onursal Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Aaaaaaaah Çeşme ah. Çocukluğumun geçtiği çeşme ile hiç alakası kalmadı artık ama Çeşme yine Çeşme. Çarşısında bir sakızlı dondurma yiyesim geldi şimdi.

Nefis resimlerdi ben bakarken büyük keyif aldım. Paylaşımınız için çok teşekkürler.

15. burak gezer

burak gezer Aktif Üye

Seviye:
    çok güzel resimler. gitmiş gibi oldum:)

16. Anıl MÜLK

Anıl MÜLK Aktif Üye

Seviye:
    Bol bol tarih ve deniz kokan birazda sıcak bir gezi olmuş, ayaklarına sağlık gerçekten çok güzel resimler.... Teşekkürler...

17. Asmirk

Asmirk Forum Demirbaşı

Seviye:
    Valla Şu kısa zamanımda bana birde İzmir Çeşme Yaptıracaksınız ya helal olsun size :) . Ellerinize sağlık harika fotolar ve aynı ahenkte yorumlama gerçekten, en az 5 sene olmuştur adam akıllı Çeşmeyi görmeyeli valla. Gitmiş kadar oldum Ayaklarınıza sağlık :)

18. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    Nuri hocam ne zaman gittinde çektin 2-3 gün evvel konyada değilmiydin:eek: ne güzel resimler çekmişin ayağına eline sağlık

Nuri Kongur

Seviye:
    cedrick41 kardeşim şu anda da konyadayım zaten :) haftaya inşallah dönüyorum kocaeliye. selamlar buradan :)

cedrick41 bunu beğendi.
  20. paramedik34

paramedik34 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu ülkede ölmek istediğim tek yer.. Teşekkürler..