Cervelo Test Team'in kullandığı rotor aynakol ne işe yarar diyenler için

Scudo

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim yanımda kullanan 2 kişi var. 2 side bir daha normal. Aynakol kullanmam diyorlar. 2 kere denedim onların bisikletin de gerçekten alışma süresi ister. Ama şu bir gerçek kadans ortalaması artıyor. Buda daha hızlı gitmenizi sağlıyor.
Bende yaprak almayı düşünüyorum. Ama şuanki karbon aynakolun yapraklarının eskimesi lazım :)

• Beğen
Tepkiler: Domestik

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet.KOÇ Q-rings yapraklar. 2side Sram red ayanakol'a takılmış durumdalar.

• Beğen
Tepkiler: Domestik

3rsin

Daimi Üye
Tepki
194
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
normal yapraklara gore ayni kadans ve nabizlarda daha fazla guc uretiyorsun. kullanmadim ama youtube da videolar var. bende alip kullanmayi dusunuyorum. ozellikle tirmanislarda cok yararli olacagini dusunuyorum. ben ayakta tirmanmayi seviyorum (daha rahat nefes aliyorum ve kendimi daha rahat hissediyorum) normal yaprakla olu noktalarda hissedilir derecede guc kaybediyorum, ritmim bozuluyor.
farkli derecelerde oval yapraklar var (%10 ve %16 rotor da)

• Beğen
Tepkiler: hakankcksrklk

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu
Bir hort da benden :D denedin mi abi? Ya da başka deneyen var mı? Forumu ve yabancı kaynakları yeterince taradım aslında ama yorum istiyorum.

Ve 2 sorum var:

1- arka aktarıcı kafesini oynatıyor galiba, sıkıntı olur mu?
2- aliexpress' ten almak sağlıklı olur mu?

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Nerdeyse 1.5 senedir rotor q-ring yaprakları kullanıyorum. bir daha normal aynakol çok zor kullanırım. @Mustafa Zeybek sorun olsaydı bu kadar süre içinde olurdu. zannetmiyorum. 2. soruna gelecek olursak aliexpressden hiç bişi tavsiye etmiyorum.

20180129_115518.jpg 20171217_100159.jpg

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Yavuz S.
Denemek için Aliexpress'ten almayı düşünüyorum çünkü orijinalini almaya kalksam 300 lira kadar para demek. Tabi aliexpress' teki orjinalinin verimliliğini muhtemelen vermez ama bakacağız artık.

Bisikletiniz muhteşemmiş

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mustafa Zeybek Teşekkür ederim . ayrıca belirtmek isterim ki küçük yaprak Q-XL 36 diş büyük yaprak Q-rings 53 diş. ikisi arasında büyük ovalite farkı var. küçük çok daha fazla oval.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Yavuz S.
Küçük diş yokuşta kullanıldığı için olsa gerek. Şu büyük Çin tatili geçtikten sonra aliexpressten denemelik bir tane edenmeyi düşünüyorum. Sonrasına bakarız. 2 aya editlerim :D

Cevap için teşekkürler

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Shimano üretimi BİO-PACE denen bir ayna kol kullandım. Aynen şimdi ki gibi oval yapıdaydı. Bir seneden fazla kullandım. Şu an diş sayılarını hatırlayamıyorum çok zaman geçti üzerinden. 1993-1994 yıllarıydı, yani oldukça eski bir teknoloji aslında. Faydasına gelince ; özellikle yokuş çıkarken katkısı çoktu ve yüklendikçe daha fazla verim alıyordunuz. Muhakkak bir sınırı da vardı ama özellikle oval yapının tepe noktalarını geçince bacakta bir rahatlama yaptığını hatırlıyorum. Sonra ne olduysa kaybettim o ayna dişliyi ve bir daha da denk gelmedi.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Orhan Akarkut
Şimdilik yok şu uzun Çin tatili esnasında araştıracağım. Denemelik olduğu için en ucuzunu almayı düşünüyorum.
MOTSUV Bicycle Oval Shape Narrow Wide Chainwheel 32T/34T/36T/38T 104BCD Chainring Bike Oval Crankset Single Plate Bicycle Parts
(link) to Clipboard
(from AliExpress Android)

alembey

Üye
Tepki
98
İsim
Dinçer
Bisiklet
Fuji
Peki bu aynakolu kullanirken on arttiriciyi nasil ayarlayip, ne zaman vites gecisi yapacagiz?