Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çerkezköy/TEKİRDAĞ-Saray-KIRKLARELİ/Kıyıköy/KASTRO Bisiklet ve KAMP

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Çağatay YL tarafından paylaşıldı.

1. Çağatay YL

Çağatay YL Yeni Üye

Yolculuğa çıkmadan önce sizlere bu yolculuğa neden çıktığımızı ve diğer ayrıntıları anlatayım.Biz bu geziyi yapışımızın 2.yılındayız. Daha önceleride yaptığımız için yolda pek zorluklar yaşamadık. Gideceğimiz yere arabaylada gidebilirdik.ama bisiklet bir sevdadır diyerek yollarda bisiklet sürmeye müsait olduğundan gezimizi bisikletle yapmaya karar verdik. Öncelikle gezi Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinden başlayıp,Kırklareli’ye bağlı Kıyıköy’ün Kastro beldesinde son buldu. Yol yaklaşık olarak 55km. Yaptığımız süre 6saat(molalar dahil-dönüş 5 saat).Tarih: 15 Haziran 2012
    Foto:Sağdan başlayarak gezidekiler: Ahmet,Ben (Çağatay),İlker,Kerem,Ozan

Düzergah: ÇERKEZKÖY-Kapaklı-Büyükyoncalı-SARAY-Güngörmez Köyü-Bahçeköy Köyü-Sultan Bahçedere Barajı-Kastro

Mesafe: ~55km
    Max hız:40km/s
    Toplam gidiş dönüş dahil yapılan yol: 130km
    Alınan Eşyalar: Bisiklet, şapka, gözlük, su, çadır, ufak çekiç, ince halat, mat, uyku tulumu, el feneri, çadır feneri, bisiklet tamir malzemeleri (iç lastik, yama, yapıştırıcı, zımpara), çanta, havlu, kişisel eşyalar(iç çamaşırı, t-shirt, şampuan, vs..)

Yolda bizimle olucak arkadaşlar: Ahmet, ben Çağatay, İlker, Kerem, Ozan

Yolculuğa başlamadan önce tüm malzemelerimizi kontrol ettik. Bir kaç olumsuz nedenlerden dolayı sabah yola 8 de çıktık.Çerkezköy’den 3 kişi ,Ben Ozan Kerem,daha sonra Ahmet ve İlker’i Kapaklıdan aldık.5 kişi pedal çevirmeye kapaklıdan itibaren başladık. Daha ilk yokuşta bütün bir kış bisiklet sürmediğimizi hissettirecek bir yorulmayla karşılaştık:)
    Kapaklı ve Büyükyoncalı’yı geçtikten sonra ilk mola yerimiz olan Saray’da durduk
    Saray Çerkezköy’den daha ufak bir Tekirdağ’ın ilçesidir. Sarayda bulduğumuz ilk börekçiye daldık:)Çaylarımızıda içip hararetimizi aldıktan sonra yola devam ettik.
    Saray Trakya Bölgesinin En büyük Askeri Tugaylarından birini bulundurmaktadır. Tamda o sırada tatbikat yapılmaktaydı.Korku ve heyecanla fotoları çektik:)
    Saray’ı geçtikten sonra Güngörmez’e gelmeden sağda bir dere gördük.
    Dere o kadar temizdiki arkadaşlar sıcaktan olsa gerek direk derenin içine girdiler.
    Tabi bizde fırsattan istifade fotoğraf çekmeye başladık. Dereden çıktıktan sonra bi 5-10dk kurumalarını bekleyip yolumuza devam ettik.
    Güngörmeze gelmeden birde sağ tarafta kalan bir çeşme var.oradanda sularımızı tazeledikten sonra yola devam ettik.
    Foto:Ç.köy-Güngörmez arası 30km
    Güngörmez köyünde 2.molamızı verdik. Güngörmez’e gelipte kahvelerde manda yoğurdundan üretilen ayranı içmeden buradan gitmeyin.Kesinlikle müthiş bir tat. Burada bisikletlerimizin bazılarının lastiklerini şişirdik, yükten olsa gerek baya bi inmişti. Ayranlarımızıda içtikten sonra Bahçeköy’e doğru yola devam ettik.
    Foto: Ben, Kerem, İlker, Ahmet
    Bundan sonra yolda çok seyrek araba görüyorsunuz. Ama yol o kadar düz ve pürüzsüz ki sanki şehirler arası otoyol:) Ama ne var ki Güngörmez ve Bahçeköy arası yol öyle dik ki sık aralıklarla bisikletten inmek zorunda kalıyorsunuz.

Zaten tüm gezi boyunca bizi en fazla yoran yol bu aradaki yol oldu. Araba geçmediğinden midir nedir yol daha yeni yapılmışçasına karşımızda duruyor. Bahçeköye geldiğimizde tam köyün merkezinde senelerdir uğradığımız bir köy kahvesi var. Köydeki 3-5 yaşlının takıldığı bir yer burası. Tam derenin kenarına yapılmış,tuvalet ve su ihtiyaçlarının karşılanacağı güzel bir mekan. Yanında buz gibi akan su kaynağı var.Oradanda sularımızı tazeledikten sonra kahvenin önüne masalara oturduk.
    Burada da her zamanki gibi limonatalarımızı içtik. Bahçeköy’e geldiğinizde kesinlikle limonata içmeden gitmeyin. Abimiz limonatayı günlük olarak taze limonlardan yapıyor.
    Foto: Ozan arkadaşımız yolda bulduğu ilk köpeğe sarıldı:)
    Ve yolumuzun üzerindeki son yerleşim yerindende böylece ayrılmış olduk. Bundan sonra önümüzde hiç bir yerleşim yeri çıkmayacağından mümkün mertebe hazrılıklarımızı yaptık. Sularımızı doldurduk. Gereken tüm ihtiyaçlarımızı giderdik. Yola çıktığımızda karşımıza tek tük köpek çıktı,ama bunlar zararsız hayvanlardı. Bahçeköy’den yaklaşık bir 4-5km sonra karşımıza kastro sapağı çıktı. Buradan sağa saptık ve yolumuza devam ettik. Sapaktan bir 2 km sonra sol tarafta Sultanbahçedere Barajını görmek mümkün. Giderek sıcaklığın artmasıyla birlikte sık sık mola verir olduk.
    En son Kastro ya inmeden önceki son dik bayırdaydı sıra. Bu bayırı yaklaşık bi 40-45 dk da çıkıyorsunuz. Bisiklet üzerinde çıkılıcak kadar geniş ve düz bir bayır değil.
    Sol tarafınız uçurum, sağ tarafınız göz gördüğünde dik kayalık, aynı zamanda spiral şeklinde dönerek ilerleyen bir staplize yol.
    Yolda hiç bir yerde gölgede mola vericek yer olmadığından mecbur durmadan yürüyorsunuz.
    Foto: Yolda gördüğümüz zararsız bir manda
    Sonunda yol düzleştiği an bisikletlere binip pedal çevirmeye başlıyorsunuz. Bundan sonra sürekli olarak frenle indik. Bunun nedeni sağ tarafımızın uçurum olması,yolun kaygan olması,virajların tehlikeli olması ve araçların önümüze çıkma riskini büyük olmasından. En sonunda kastro ya geldiğimizde bir oh çektik.
    Girişte bisikletlilerden 8tl civarı cüzi bir miktar para alınıyor. Daha sonra sizlere çadırlarınızı kurmanız için yerler gösteriliyor.

Bisikletlerimizi bir yere bırakıp çadırlarımızı kurduk.Her çadırın yanına elektrik çekiliyor.Kastroda bir restaurant,bir çay bahçesi,bir market bulunuyor. Bunlar sizlerin tüm ihtiyaşlarınızı karşılamaktadır. Denizi sakin,kumsalı güzeldir.
    Kastroda 3 gece kaldıktan sonra tekrar aynı yoldan evlerimize geri döndük. Gidişte 6 saatte aldığımız yolu dönüşte 5 saatte aldık. Bisikleti olan her insanın bu duyguyu yaşaması gereklidir.Biz daha bir çok gezidede bulunduk.Bu yaptığımız gezilerden sadece bir tanesiydi. Ama şu bi gerçek ki yazdığım ilk gezi yazısıdır.Dilim sürçtüyse affola. Evet arkadşlar gezimizin sonuna geldik.Daha sonraki bir çok gezimizde buluşmak üzere esen kalın...

Yolculuğun diğer detaylarına ve benim yaptığım diğer bisiklet turlarına buradan ulaşabilirsiniz: http://www.sports-tracker.com/#/workout/cagatayyl/20dg11406smhm104

Çağatay Yılmaz
    iletişim: Cy.19922@gmail.com
    Twitter: https://twitter.com/cagatayyl
    Web Sitesi: http://www.renkliklavye.com

2. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    Keyfiniz yerinde;
    çok guzel bir tur;ayaklariniza saglik.
    Obur gezileriniz'in anlatimi bekliyorum

3. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok keyifli ya tebrik ederim fotoğraflarda oldukça güzel :D

4. Ahmet.Uzun

Ahmet.Uzun Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Selamlar fotoğraflardaki iri yarı olan benim :D
    Çağatay sana da teşekkürler uğraşmış yazmışsın.

5. Mehmet Serpi

Mehmet Serpi Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Çok güzel bir tur olmuş.Ben 36 yıl önce kastro'da yüzmeyi öğrenmiştim.Daha sonra oralara çok gittim ama bisikletle gitmek hiç nasip olmadı.Bu turun tekrarını bekleriz

6. Ozkan Aydin

Ozkan Aydin Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok gÜzel bİr tur yapmiŞsiniz.pedaliniza yÜreĞİnİze saĞlik arkadaŞlar.paylaŞtiĞiniz fotoĞraflar gerÇekten harİka.denİzde Çok temİze benzİyor.

7. Soloo

Soloo Üye

Adı:
    SERCAN ŞİMŞEK
    Seviye:
    ZAMANI ve parası olduğu halde milyarlık bisikletlerini yatıran ve yatan arkadaşlara kapak olmuş sanırım :))) çok güzel :)

8. Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Güzel bir gezi olmuş arkadaşlar. Ben de bu tür bir gezi yapmak istiyorum ama bisiklet süren arkadaşlarımdan boş vakti olan bulamadım, tek de gitmek hiç olmaz. Yapıcaz inşallah biz de :)

9. Omer Faruk Can Yilmaz

Omer Faruk Can Yilmaz Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Merhabalar bende 3 gün önce Kapaklıdan Başlayıp saraya kadar yolu test için gitmiştim bisikletle... Tekirdağ , saray , çerkezköy , kapaklıda oturan arkadaşlar varsa sağlam bi bisikleti varsa en kısa zamanda Kastroya gün içinde gidiş dönüş tur düzenlemeyi düşünüyoruz suan ben ve kafadar bi arkadaşım var . katılacak arkadaşlar olursa özel mesaj veya facebook hesabıma mesaj bıraksınlar en kısa zamanda dönüş yaparım..

http://www.facebook.com/omerfarukcanyilmaz

10. Erdinç ALTINÇEKİÇ

Erdinç ALTINÇEKİÇ Kıdemli Üye

Adı:
    Erdinç A.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    eğlenceli bir tur olmuş...

iyi pedallar

NOT: KASKLAR vardı da fotoğraflarının çekilmesini mi istemediler? :D

11. Omer Faruk Can Yilmaz

Omer Faruk Can Yilmaz Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    :boese157: :D :D :D

12. Ahmet.Uzun

Ahmet.Uzun Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teşekkürler herkese
    Açıkçası o gezide hiç birimizin sahip olduğu bir kask yok(tu), şuan herkesin kaskı var. Yavaş yavaş bisikletlerimizi de tamamlıyoruz. Tek üzüntümüz, başımızın tacı bir fanatikimiz vardı kameralı evin merdivenlerinden çaldırdık. Sahibi çok sevinse de, acı bir kaybımız oldu :D

13. F.Yıldırım

F.Yıldırım Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çağatay bu bisikletlerle böyle tur olduysa yeni bisikletlerle bu yazın yapacağımız tur nasıl olur kim bilir :D Güzel konu açmışsın hacı :D

14. Mert DOLUEL

Mert DOLUEL Aktif Üye

İstanbul / Bahçelievler-Çalışlar / Büyükçekmece -
    Seviye:
    Oldukça keyifli bir tur olmuş, fotoğraflar herşeyi anlatıyor, araba ya da başka bir imkanla bu güzergahlara gidilse bu keyif alınmaz :D

15. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    çok keyifli bir tur olmuş.
    turu gerçekleştiren arkadaşların ayaklarına sağlık...