Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Cep telefonunun zararları..

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:

Uzun zamandır yakından ilgilendiğim bir konuyu Sayın Mine Kalkan güzel özetlemiş ve görselleştirmiş.

Sizlerle paylaşmak istedim.

Slayt sunumu için tam buraya tıklayın lütfen.
    not: Sayfa açılınca farenin okuyla ekrana tıklamanız slayt sayfalarının ilerlemesi için yeterli olacaktır.

İyi seyirler..

foto

2. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Bir teknik ekleme yapayım ki taraf tuttuğum anlaşılmasın... :)

Blue tooth lu kulaklıklar kullanılmak suretiyle telefonun kafadan(beyinden) uzak tutulması sinir sistemi zararlarını bir nebze azaltabilirmiş ;)

3. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Cep telefonu elbetteki çok zararlı.

Ama biz hergün egzoz dumanı soluyoruz, yanımızda sigara içiyorlar,fastfood tüketiyoruz,içerisinde birçok koruyucu madde içeren ve bu maddelerin çoğu kansorejen olan yiyecekler tüketiyoruz,saatlerce bilgisayarın karşısında yada televizyonun karşısında oturuyoruz,çoğumuz hijyen kurallarını tam olarak yerine getirmiyor, biz telefon kullanmasak bile çevremizdeki tüm insanlar telefon kullanıyor,onların telefon kullanmaları için kurulan baz istasyonlarının zararlı etkisine maaruz kalıyoruz. Yani bunları düşündükçe bizim telefon kullanmamız çok masum kalmıyormu??? Ne kadar kötü birşey aslında telefon kullanmasak bile yinede etkileniyoruz. kurunun yanında yaşında yanması gibi...

4. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    paylasım ıcın tesekkurler
    mesut abi sız sağlıkçı falan mısınız nereden de buluyorsunuz bu kadar haberı:)
    ben telefonu cebımde tasıyorum ve gecelerı calısır vazıyette yastıgımın altına koyuyorum ee bu durumda benım sınır vs sıstemler bıraz kaydı sanırım :D

5. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Oksal dediklerinin hepsi zararlı ama dediklerin daha zararlı diye ceptel'in suçunu hafifletmez ki :)
    Cep telefonlarının en çok zararı sık sık ve kulağına yapıştırarak yapılan 2-3 dakikadan daha uzun süreli konuşmalarda ortaya çıkıyor. Hatta benim çok yakınımdaki bir doktor arkadaş uzun süreli bir cep telefon konuşmasından sonra(15 dk dan uzun) ciddi bir baygınlık nöbeti geçirdi nörolojik destek tedavisiyle eski sağlığına kavuşabildi.

Korkarım ki fazla uzak olmayan bir gelecekte cep telefonlarının üzerinde bugün aynen sigara paketlerinin üzerinde yazan uyarılar yazmaya başlayacak.

Sen de hava, gıda vd kirliliğiyle ilgili topikler açabilirsin. Tüm zararlı şeyler konusunda birbirimizi bilgilendirelim, aydınlatalım. Bu sayede hayatımızdaki en faydalı şeylerden biri olan spora ve bisiklete daha çok sarılalım.

6. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Tuninger sen daha çok gençsin. Şimdiden sokma cep teli bu kadar hayatına...
    Zaten ilerde sen istesen de istemesen de o hayatından çıkmak isteyemecek.. :)

tuninger_haa bunu beğendi.
  7. msd_57

msd_57 Bisikletkolik

Seviye:
    Mesut Abi gene guzel bi konuya deginmissin,

Cep telefon sektorunde bir sure bulundugum icin zararlarini biliyorum ve bu zararlari anlatman cok guzel.

Sektorde bulundugum sure icinde bende ara ara bobrek cesitli kasilma vs gibi etklier yaptiki ben bunu calistigim binanin yaninda bulunan BAZ ISTASYONUNA baglamaktayim

Son sozum sudurki Teknolojiden Mumkun Oldugu Kadar Uzak Durmak Insana Ayri Bir Ic Huzur ve Rahatlik Verir

Mesut Girgiç bunu beğendi.
  8. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    Çok teşekkür ederim. slaytta da belirtilmiş konuşma sonrası kulakta ısınma olayını biraz dikkat eden herkes anlar ve buda aslında fiziksel etkinin nekadar önemli boyutlarda olduğunun fark edilebilir kanıtı gibi geliyor bana.

9. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Sakın yanlış anlaşılmasın.

Teknolojiden, bilimden fenden uzak yaşayalım demiyorum. Zaten böyle desem de birşey değişmez zira bir bakıma mecburuz iç içe yaşamaya.
    Maksadım sadece BF camiasını herkonuda bilgilendirmek, ve her konuda bilinçli tüketim felsefesini yerleştirmek. :) :) :)

Cep tele çok bağlıysanız bluetooth kulaklık kullanabilir ve cepteli beyninize çok yaklaştırmamış olursunuz. ;)

Ama yine de ev-iş telefonunuz varken ceptelinizi kullanmayın derim. ;)

10. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    gunduzlerı dersane vs gecelerı de alarm(gerı sayım sayacı vs) için acık kalıyor:) aslında tel.u cok kullanan bırı degılımdır

11. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    selamlar,
    slaytlarda verilen teknik bilgilere katılmakla beraber bazı konularda uzun süreli araştırmalar yapılmışmı yoksa teorik bilgiye dayalımı sadece.
    mesela bir arkadasım üni bitirme tezinde bu konuyu ele almıştı. bahsedildiği gibi RF ve mikrodalga sinyaller hücrelerde ısınmaya sebep olabiliyor ama 0,05 derece değerlerinde. ve kafatası bu sıcaklıgın hücreleri etkilemesine engel oluyor.

12. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Bu konuda insanlar üzerinde prostpektif randomize çift kör klinik deneyler yapılması etik olarak ve teknik olarak mümkün değil. Amerikada şüpheli ölüm vakaları üzerindeki otopsi sonuçları, ayrıca bu konuda hukuki platforma intikal etmiş tazminat davalarının resmi sonuçları ve benzeri diğer olgular yol gösterici olmuş.
    Bildiğim kadarıyla uzun süreli retrospektif taramalar yapılmış. Ayrıca hayvan deyenleri de yapılıyor. Her ne kadar metaanaliz sonuçları Amerikada açıklanmış ise de dünyanın diğer ülkelesinde cep telefonu firmalarının baskılarından dolayı bu sonuçlar kesinleşmeden yayınlamak pek mümkün gözükmüyor.

Size şöyle bir örnekle cevabımı bitireyim.

Sigara bundan 50-60 sene önce anksiyeteli ve depresif hastalara doktorlar tarafından ilaç niyetine tavsiye ediliyordu. Şimdi ise sigara paketlerinin üzerinde neler yazdığını hepimiz biliyoruz.

Şu anda ise hiç bir doktor cep telefonu hastasına herhangi bir sebeple tavsiye ediyor değil. Varın bundan 50-60 sene sonrasını cep telefonlarınn üzerinde uyarı anlamında neler yazabileceğini siz tahmin edin.

msd_57 bunu beğendi.
  13. msd_57

msd_57 Bisikletkolik

Seviye:
    sigara konusunda dusunulen uyarinin cep telefonu icinde uygulanmasi sonderece dogru olmus.

bakalim seneler neyi gosterecek ve bizler 30 - 40 sene omrumuz olur ise ne halde olacagiz

bakalim hayirlisi

14. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Bugün okuduğum bir literatürü sizlerle paylaşmak istedim

Dünyanın en prestijli tıp dergilerinden British Medicaj Journal'in Türkiye basımının 12. cildinin 9. sayısının Eylül-2007 tarihli nüshasında Londrada yaşayan bir doktor ve yazar Mr. Ben Goldacre diyor ki;

Yazının başlığı: Gazeteciler neden verilerden söz etmiyorlar?
    ......
    İki yıldır İngiliz haber medyası elektroduyarlılık yada elektromanyetik aşırı duyarlılık denilen yeni bir tıbbi durumun varlığını desteklemektedir. Tıbbi açıdan hipotez semptomların büyük bir bölümüne elektromanyetik sinyallere akut maruz kalış neden olduğu ve bu semptomların kaldırılan sinyal ile iyileştiğidir.
    Özelliklerin çoğunlukla geleneksel olarak yorgunluk, konsatrasyon güçlüğü, baş ağrıları, mide bulantısı, bağırsak şikeyetleri, bacaklarda ağrı ve deride dokunma hassasiyeti veya ağrı vb.. olduğu...
    .......
    Yedi çalışma elektromanyetik sinyaller ile bazı istatistik olarak anlamlı etkiler bulmuştur.
    Sempomlar bir elektromanyetik sinyal kaynağına maruz kalmaktan dolayı meydana gelmektedir ve kaynak kaldırıldığında kesilmektedir.
    Yakın zaman önce BBC1 deki panorama belgeseli wi-fi bailgasayar ağının olası tehlikelerini ele almıştır ve programın sunduğu az kanıt bazı yönlerden hatalıydı.
    .........
    Programın büyük bir bölümü elektroduyarlılığa ayrılmıştır. Çift kör bir çalışmada fenomenin test edilmesi sorusunu ele almışlardı. Hatta program yayımcıları bir provokasyon çalışmasına katıldıkalrı Essex üniversitesindeki bir laboratuvarda birisini izlemişlerdir. Bize bu deneğin bilimsel bir donatımın görsel zeminine göre sinyalin ne zaman olduğunu veya olmadığını zamanınüçteikisinde saptadığı söylenmiştir...
    .........

Yazı çeviri olduğu için hataları olabilir kusura bakmayın...
    İlginize sunulur..

15. abdullahabdullah

abdullahabdullah Forum Bağımlısı

Adı:
    Abdullah YEŞİLTAŞ
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu teknoloji 1 iyilik, kolaylık getiriyorsa hayata, 3-5 de sağlıktan götürüyor.

Cep telefonu için epey resim de gönderdim. Babam 6 sene önce demişti çoğu şeyi, kendisi TV tamircisi ve alayı radyo ışınlarına maruz kalıyor.

İki cep telofonu arasında konulan yumurta, telefonların birbiri ile bağlandığı andan itibaren ısınmaya ve en sonunda da katı hale geliyor. Varın siz anlayın zararı. Donmuş bir beyin yani.

Mikrodalga fırınından çıkan besinler değerini kaybediyor. Mikrodalga ile ısıtılıp ve odada bekletilen su, çiçeğe döküldüğünde maalesef çiçek kurumaya başlıyor;ancak demlikte kaynatılan ve odada bekletilen su, çiçeği taze tutuyor. 1 dakikada kaynattığımız sütlerin ne vitamini kalıyor onu merak ediyorum.

Bisikletin de güzel yanı bu. Elektronik yönden müdahele etmeden insan gücüyle çalışan makina. Teknoloji sadece dizaynı, hafifliği için var.

Çin malı oyuncaklar da kurşun içeriyormuş bu arada. O çocuklar nasıl da zehirleniyor. 10 YTL az daha vereyim derken misli misli harcama yapıyoruz ama telafisi olmuyor. İnsan hayatıyla çok kolay oynuyorlar maalesef.