Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

cep telefonu kullanırken kısırlık tehtidi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında nuriaktürk tarafından paylaşıldı.

1. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    Cep telefonu kullananlarda kısırlık tehdidi
    ANTALYA (İHA) - Cep telefonuyla uzun süre konuşmanın spermlerin azalmasına neden olduğu bildirildi.

Antalya Tüp Bebek Merkezi Kadın Doğum Uzmanı Opr. Dr. Murat Berkkanoğlu, uzun süreli cep telefonu kullanımının spermler üzerinde olumsuz etkisi olduğunu ve sperm hücrelerinin hareketliliğini azalttığını belirtti. Berkkanoğlu, bu durumun çocuk sahibi olmakta güçlük çeken ailelerin yaklaşık yüzde 10'unda görüldüğünü ifade ederek, "Bu durumun nedenleri araştırıldığında sigara, alkol ve diğer çevresel faktörlerin de önemli etkileri olduğu gözlenmiştir. Günlük hayatımıza giren ve her geçen gün daha da yaygınlaşan cep telefonu kullanımı ile insan sağlığı arasındaki ilişkiler yeni araştırmalarla daha da belirginleşmeye başlamıştır. Bu araştırmalardan biri, uzun süreli cep telefonu kullanımının spermler üzerinde olumsuz etkisi olduğunu ve sperm hücrelerinin hareketliliğini azalttığını göstermiştir. Başka bir araştırma da, cep telefonlarında açığa çıkan elektromanyetik dalgaların sperm hareketliliğini azalttığını göstermiştir. Uzun süreli elektromanyetik dalgalara maruz kalma aynı zamanda erkek sperm hücrelerinde yapısal değişiklikler yapabilir ve bu durum daha da ciddi sonuçlar doğurabilir" dedi.

Teknolojik aletlerin günlük hayatı kolaylaştırdığını ancak bu buluşların tamamen zararsız olmayabileceğini kaydeden Berkkanoğlu, "İlk röntgen bulunduğunda olduğu gibi beklenmeyen zararlı etkiler, uzun yıllar sonra karşımıza çıkabilir. Tabi ki bunları daha önceden tespit etmek her zaman mümkün olmayabilir. Fakat zararlı etkilere sebep verebilecek noktalarda bu aletler yeniden geliştirilebilir veya en azından uyarılar ve bilgilendirmeler yapılabilir" diye

bisikletci ve Ozge Deniz bunu beğendi.
  2. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Nuri abi, bizi bilgilendirdiğin için teşekkürler. Ancak panik olmadan önce şunu bildirmekte yarar var: Cep telefonunun bu tarz hasara sebep olduğu bütün çabalara rağmen bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Cep telefonu (GSM) teknolojisi keşfedileli 35 yıl oldu. Hala bu tazr zararı kanıtlanmış değil. Röntgen bulunduktan 35 yıl sonra zararı kat'i olarak sabitti.

3. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:
    bu haber çok zamandan beridir var yanılmıyorsam ama cep telefonunun zararı olduguda bir gercek ben çok konuşuyorum bundan sonra az konuşuyum o zaman :-(

4. Ozge Deniz

Ozge Deniz Bisikletkolik

Seviye:
    zararlıysa bile kulak asan pek olmaz ben başta olmak üzre.sigarada zararlı ama hala herkes kullanıyo gibi bişey buda.teşekkürler genede..

nuriaktürk bunu beğendi.
  5. bedo

bedo Bisikletkolik

Seviye:
    bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler teknoloji ne kadar kolaylık sağlıyorsa zararlarıda olacak elbette amam derya.k de dediği gibi pek fazla kulak asan olmaz

6. abdullahabdullah

abdullahabdullah Forum Bağımlısı

Adı:
    Abdullah YEŞİLTAŞ
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    amerikan polislerinin motorola telsizleri bile zararlı ise ( omza koyulan mıknatıslı telsizleri kullanan emekli polislerde sıkça lenf kanseri görülmüş) cep telefonu ne yapmaz.

bir deney yapılmıştı forum da belki işlenmiştir:
    iki gsm telefon arasına 1 yumurta konuyor ve iki telefon birbirleri ile sürekli konuşma halinde bu arada ve 1 saat sonra telefonların yaydığı manyetik dalgalar yumurtayı katı katı hale getiriyordu.

1 saat konuşmuştum telfonla ve beynimde yanma vardı, tansiyonum düşmüştü.

şimdi telefonu akşamdan akşama açıyorum.

uyurken de sakın kafanızın yakınına koymayım. Alarmlı saat alın 5 ytl verip, ömrünüzü kurtarın.

bir deney daha vardı, mikrodalganın zararı üzerine.

2 çiçek üzerine deney yapmışlar: 1 hafta süre ile mikro dalga fırında ilk önce kaynatılıp sonradan oda ortamında soğutulan suyu çiçeğe döküyorlar ve çiçek sulanmasına rağmen kururken; normal musluk suyu ile sulanan öbür çiçek yeşilliğini koruyordu.

manyetik alandan kaçış yok. Az etkilenen, çok etkilenen. Bizde ki anlayış şu, kanımca:
    bir şey anında öldürürse zararlı, birşey olmazsa zararlı değil. Bana bir şey yapmaz olur.

Küçükçekmece'de uranyum muydu, plutonyum muydu neydi, hademe tarafından alelade itiliyordu, radyo aktivite maddeye adam eliyle dokunuyor. Cahilden korkacaksın diye boşuna dememişler. Sigarasını yanan kömür öcağında yakmaya çalışan ve sigarayla yanan insanları duymuşsunuzdur herhalde.

7. murattaner

murattaner Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Cep telefonunun icadı,onun zararlarını görebileceğimiz kadar eski değil kanımca.93-94 yılı gibi idi ilk kullanım.GSM teknolojisi 35 yıl önce icad edilmiş olabilir.35 yıldır dünya üzerinde kaç kişi,ne kadar yakından bu sinyallere maruz kalıyor?önemli olan bu.Unutmayın Çernobil faciasının etkileri yeni yeni ortaya çıkmaya başladı.Kabul edersinizki 10 sene 20 sene sonra cep telefonlarının canlılar üzerindeki etkisi ne olur bunu şu anda hiçbirimiz söyleyemeyiz.Ben cep telefonu icadının halen sürmekte olduğunu düşünüyorum.Neden diyeceksiniz.Düşünsenize falanca markalı otobüslerde kullanmak,benzin istasyonlarında kullanmak,kalp pili kullananların yanında kullanmak sakıncalı olabiliyor.Hatta bu liste uğraşılsa dahada uzatılabilir.Peki bu sakıncalar giderilemezmiydi,giderilene kadar üretilmesi engellenemezmiydi?

8. güray

güray Kıdemli Üye

Seviye:
    cep telefonuyla konuşurken biraz paraya kıyıpta bir kulaklık kullanmak çok fark ediyor.bazı telefonlar çok kounşunca bazı insanların başını dahi ağrıtabiliyor.kulaklık bir nebze etkiyi beyinden uzak tutuyor.ama ben kısırlığın cinsel bölgeye yakın tutulan cihazlarla daha da artacağı kanısındayım.

9. gunay.

gunay. Kıdemli Üye

Seviye:
    SAR değeri 0.1 w tan küçük olan cep telefonlarını kullanmak bir önlem.Günde 6 dakikadan fazla konuşulması önerilmiyor.

Nokia nın bir çok modelinde bu değer yukarıdakinin 2 katı !

güray ve Ercan Bayram bunu beğendi.
  10. hulyaars

hulyaars Forum Demirbaşı

Seviye:
    bazen 2 saate yakın konuştuğum oluyor telefonda ve kimi zamanda telefonumu yastığımın altına koyuyorum.Mecbur kalmadıkça uzak durmalı telefonlardan aslında.Paylaşım için teşekkürler...

11. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    Çok doğru

Eskiden T28 vardı en çok sar yayan oydu ama tarihe gömüldü sanırım uzun zamandır kullanan görmüyorum...

En düşük sar yayan V3 diye hatırlıyorum bu yönde reklamları vardı:in:

kalbinize uzak tutmanızı öneririm...
    ve çok konuşuyorsanız
    kablolu/kablosuz kit ;)