Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Cep telefonlarında yaşayan YARATIKLAR!!!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Turan Babacan tarafından paylaşıldı.

1. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

Akıllı telefonlara yakından bakan bilim insanları bazı bakterilerin yaşadığını farketti. Bu bakterilerden gıda zehri içerenler de var. Tuvaletlere oranla daha fazla bakteri taşıyan akıllı telefonlar için temizlik çözümleri de var.

Bilim insanlarının "akıllı telefon bakterileri" olarak adlandırdığı bu canlılar, bizimle sürekli içiçe.

İngiltere'deki Surrey Üniversitesi Mikrobiyoloji bölümü öğrencileri cep telefonlarına yakından bakmaya karar verince bakterileri farkettiler.

İnanması zor ama cep telefonlarında tuvaletin 18 katı daha fazla bakteri bulundu.

Üniversiteden Doktor Simon Park, cep telefonlarının sadece iletişim aracı olmadığını, bizim kişisel izlerimizi de taşıdığını söylüyor.

Tabii aynı zamanda yediklerimizi, içtiklerimizi de telefonlara bir şekilde bulaştırıyoruz.

Üniversitede süren çalışmalar sırasında bakteriler fotograflandı ve bu görüntüler büyütüldü.

Bu bakterilerin tümü, iğrenç görünmelerine karşın zararlı değil. Ancak, Staphylococcus aureusgibi tehlikeli bazı bakteriler de telefonlarda görülebiliyor.

Bu bakteri, "Hastane infeksiyonu" olarak adlandırılıyor. Akıllı telefonların klavye ve benzeri bir dizi tuşa sahip olması, daha çok bakteri taşımalarına neden oluyor. Eski tip telefonlar bu nedenle daha az pis olabilir.

Bu bakterilerden kurtulmanın yolu var mı? En iyi yöntem telefonları temiz tutmak ve mümkün olduğu kadar sık silmek. Cep telefonlarında tuvaletlere oranla 18 kat daha fazla bakteri olduğunu belirten uzmanlar, ıslak mendillerin kullanılmasını öneriyor.

Cep telefonlarına bakteri bulaştırmamanın yollarından birisi de, tuvalete giderken, telefonu dışarda bırakmak.

Bakterilerin çoğu elden telefonlara geçtiği için, ellerin temizliği, telefona yabancı kişilerin dokunmamasına izin vermemek de çözüm olabilir.

kaynak : http://fotogaleri.haberler.com/cep-telefonunda-yasayan-yaratiklar/

Mesut Girgiç, Tahir Keskin ve BFOkuru bunu beğendi.
  2. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bu araştırmayı yapan gevurlar heladan çıkınca elini yıkamadıkları için bu sonuç gayet normal. :)

Remzi YOL, enes savaş ve Alper Yılmaz bunu beğendi.
  3. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bu nasıl bir önyargıdır?

Mert C. ve Tahir Keskin bunu beğendi.
  4. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Gerçek bu. Ne onyargisi :)

Remzi YOL bunu beğendi.
  5. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Öncelikle gevur denmez, hocaya danis bak dogrusu nedir ve tuvaletden cikinca ellerini yikayan tek sen degilsin. Böyle ön yargili olma lutfen, gercek oldugunu nerden bilyorsunda böyle kesin konusabiliyorsun. Ben sana tuvaletden cikinca ellerini yikamayan türk de göstere bilirim.

6. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

Otelle girilen sıkı bir pazarlık sonrası kişi başı 20 Lari'ye anlaşıyoruz. Ben bu gezgin Arapla aynı odada kalacağım. Bu arada otel parasını bana verdirtmiyorlar. Sen de bizim din kardeşimizsin diyip olayı bitiriyorlar. Odalara yerleşiyoruz. Sonrada arabaya atlayıp akşam yemeği için alan arıyoruz. Alan arıyoruz diyorum, çünkü bu adamlar yemekleri kendileri yapacaklarmış. Nehrin kenarında salaş bir yer buluyoruz. Yere hemen kocaman bir kilim seriliyor, onun üstüne bir halı, yer sofrası hazır! Yiyecekler çıkıyor dışarı bana sadece geç otur diyorlar. Bu arada sohbet de ediyoruz. Türkiye'de gezmediği il kalmamış bu herifin. Dağ bayır çıkmış gezmiş. Her sene bir ayını Türkiye'de gezerek geçiriyormuş. Bu arada gözüm donmuş tavuğa ilişiyor.. O tavuğu 4 kişi parçalamaya ayırmaya çalışıyorlar ama mıncıklaya mıncıklaya içine ettiler. Dur kardeşim çekilin hele dedim. Önce ateşteki sıcak sudan biraz koydum sonra da çakının testeresi ile kestim. Lan elleri temiz miydi acaba diye düşünürken sen kalk diğeri tepsiyi git nehirde yıka. Len o nehrin bir ucu ta Türkiye'de! Sıçtığını o nehre akıtmayan vilayet yok yakınlarda. Rengi olmuş bok rengi. Pis herif gitmiş orda yıkıyor. Eee dedim orası pis.. Bir şey olmaz diyip geçiştirdi. Baba biz zaten pis milletiz diyemedi tabi. Len size olmazsa bana hiçbir halt olmaz.

Neyse menü tavuklu pilav, düdüklüde yapılıyor. Ha düdüklü de bu orda orda yıkandı. Biraz benim turdan biraz onların hayatından konuştuk. Hepsi öğretmen, tatillerinde geziniyorlarmış. Sıkıntıları gittikleri ülkelerde kız arkadaş yapamamaları. Paraları için geliyormuş kızlar yanlarına. Eee yani şimdi yukarda Allah var yalan mı konuşayım din kardeşim. Bir şeyler demem lazım ya, sıkıntı sakaldan kaynaklanıyor diyip geçiştirdim. Sende de var demez mi. Len zibidi sendeki ile bendekinin şekli şemali aynı mı? : )

Neyse bu arada yemek oldu da muhabbet yarıda kaldı. Tertemiz olmuş tepsimize düdüklüdeki tavuklu pilavımız dökülüyor, üstüne domates ve soğan doğranıyor. Ortaya konuyor. Ulan ulaaaaaaann hayıırrrrrrr hepsi birden ellerini daldırıyor. Sıcak pilav önce bir ele alınıp çiğ köfte ebadına sokuluyor. Hafif hafif sıkıp bırakacaksın ki havalansın, sıcaklığı gitsin ağzın yanmasın haha! Len elnizi ne zaman yıkadınız? Benim elim yüzüm zaten yağ ve kir içinde, temizleyecek bir ortam olmadı ki henüz. Benim duraksadığımı görünce özür dilediler, bana tabak kaşık verdiler. Hemen önümdeki mıncıklanmamış bölümden alacağımı aldım yemeğe başladım bu zamana kadar da o tepsideki tüm pilav mıncıklanıp havalandırıldı. :D

http://www.gurkangenc.com/tr/turkiye-japonya-yazi/gurcistan/11

Ben konuyu görünce klavye mouse için, telefon, bisikletin gidonu için nasıl bir temizleme daha iyi ve ne kadar aralıklarla yapılması gerekir diye araştırırken. Valla sağlık için yapılmış bir araştırma konusunu hemen ırkçılığa çevirdin ya helal olsun.

Erhan B. ve Mert C. bunu beğendi.
  7. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Katılıyorum size. Dediklerinizi ben de düşündüm ama uyku arasında bu kadar yazabildim :)
    Böyle çalışmalar örnekleme ile yapıldığı için dediğim gibi davranan birine ait telefondan bu mikroplar çıkmıs olabilir.
    Tabi asıl mesele bu değil, bana uymayın da konu başka tarafa kaymasın.

Cebimizdeki aletler evimizin bireyi gibi bizden oldular ama aslında çok da temiz değiller. Daha çok dikkat edeceğiz demek ki.

8. ismail eren

ismail eren Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Telefonlar elbiselerimiz dış yüzeylerinden sonra en çok hava ile temas eden eşyalarımız.
    bu yüzden havayla taşınan her türlü bakteri ile karşılaşması normal.
    bu tip makaleler doktorun birisinin hadi benimde bir makalem olsun diye oturup yazdığı makalelerden olduğu için bu tip çalışmaları çok fazla ciddiye almayın.
    zira ağzımız ve yüzümüz o telefonlardan çok daha fazla dış ortamla temas halindeler ve o telefondan çok daha fazla bakteri&mikrop topluyorlar.
    vücudumuzun harika bağışıklık sistemi bunlarla çok rahat başederken elimize ve kulağımıza temas eden cep telefonlarındaki bakteriler çerez gibi gelir onun için.
    gerçekten cep telefonlarının üzerindeki bakterilerin insanı yenecek bir tarafı olsaydı dünya üzerinde sağlam insan kalmazdı :in:

9. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aynen katılıyorum, bu tür haberleri hep yaparlar, canları sıkılınca.

Sebep sonuç ilişkisi yok, hangi bakteri ne yapıyor ve ne zarar veriyor. Vücudumuza günde giren ve yok edilen bakteri sayısı.
    Bu gibi net bilgiler ve bilimsel değerlendimeler olmadan gereksiz bir haber bence.

10. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Su an tapatalk ile yaziyorum. Mesajimi alinti yapip cevaplayabilir mi biri ?

11. Erdem Musab

Erdem Musab Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    güzel cevap. :) ayrıca toplu taşıma araçlarındaki tutacaklar olsun, internet kafelerdeki klavye, fare olsun, hastane ve devlet dairelerindeki kapı kolları ve düşününce çoğaltabileceğimiz benzer örnekler olsun, bunları değerlendirdiğimizde telefondaki bakterilerden o kadar da korkmamamız gerektiğini düşünüyorum :) hijyene çok dikkat edilmeli ve gerisi bağışıklık sistemimize bırakılmalı bence :)

12. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Alıntı... :)

enes savaş bunu beğendi.
  13. Caner Kartalgöz

Caner Kartalgöz Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Birde parayı düşünün...

ismail eren bunu beğendi.
  14. ismail eren

ismail eren Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    onu kimse düşünmez, zira "paradan gelecek bakteri başımla gözüm üstüne" diyecek kadar parayı çok seven bir toplumuz :)

Turan Babacan ve Tahir Keskin bunu beğendi.
  15. Caner Kartalgöz

Caner Kartalgöz Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye: