Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Centerlock Diş Atıyor..

Konu, 'Tekerlekler' kısmında kdRuNL tarafından paylaşıldı.

1. kdRuNL

kdRuNL Üye

Seviye:
    Öncelikle herkese kolay gelsn. Deore LX HB-M585 Center Lock Ön arka göbek kullanıyorum.. Üzerinde 180 mm Shimano rotorlar takılı..

Hidrolik seti olarakta Shimano Seri Dışı BL M485 Hidrolik Fren Takımı var..

Frenler gayet güzel çalışıyor.. Kilitlemesi felan güzel. Ama bi sorun var.. Mesela arka teker üstünde zıplarken centerlock diş atıyor:S zıplamaya devam ediyorum beni engellemiyor ama o tak tak sesler sinirimi bozuyor..

XTR rotor takıp denedik.. Sonuç yine aynı. İlk zıplama da yaptı sonra ses kesildi ama yine de yaptı :/

Centerlock göbeklerde bu tür diş atmalar doğal mı??

Bunu gidermenin tek yolu 6 vidalı göbek takmak mı??

Bu arada parçalar daha 1 aylık..

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Diş atlama olamaz, imkansız. Centerlock bir defa diş atlasa sanırım bir daha fır fır döner.

Çok büyük ihtimalle balatalar freni anlık bırakıyorlar veya balatalar yerinde az miktarda da olsa ileri geri oynuyor, ki doğaldır.

Bora ve Serden Us bunu beğendi.
  3. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Ben de öyle düşünmüştüm. Peki yerinde oynuyorsa tak tak diye ses çıkarması normal mi?

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bence normal, benim Hayes'lerim de yapıyordu benzer bir sesi, XTR'lar da... Nereye vuruyor tam olarak ben de bilmiyorum, ama büyük ihtimalle balata kaliperin içinde bir yere vuruyor.

Bora, Sinto ve Serden Us bunu beğendi.
  5. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Benzer bir durum bende de var. Ve çok can sıkıyor, özellikle de o ses. Arka frene basıp tekeri ileri geri oynatmaya çalıştığımda hafif bir boşluk olduğunu hissediyorum. Bu arada benim de göbeklerim LX, fren setim 585 serisi. Bir arkadaşım rotordan olduğunu söyledi. Aynı şey oluyormuş, bir süre sonra rotor boşluk yapıyor dedi. Ben ilk defa disk fren kullanığım için acemiyim, acaba sorun rotordan olabilir mi?

6. ujur

ujur Bisikletkolik

Seviye:
    juicy lerde balatalar saga sola hareket ediyo birazcik, fren kolu sonuna kadar sikilmadigi surece juicy lerde o sesi yapiyo ama o ses rahatsiz edicek duzeyde degil. yada beni rahatsiz etmiyo.

7. kdRuNL

kdRuNL Üye

Seviye:
    Gressledik felan..Tekrar iyice sıktık aynı.. Xtr rotoru taktık yine de aynı. Ses sayısı azalıyor ama kesilmiyor işte.
    Tek çare 6 vidalı göbek kullanmak mı acaba??

Ayrıca eğer diş atmıyorsa o zaman sorun fren setinin kaliperlerinde demektir??
    Ve o ses balataların kaydırma sesi olsa tak diye geleceğini sanmıyorum.. Kaydırma sesi belli yani:/

Bugun söküp üzerlerine çizgi koyup tekrar denicem. Ses geldikten sonra söküp bakcam yer değişmişmi diye.. Sorunun kaynağını bulmak lazım.

8. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    6 vidalı tipte de böyle sorunlar var mı acaba? Bana daha güzel bir sistem gibi gelmiştir hep, fakat kullanmadığım için pek bir fikrim yok. Ya da vidalı tipin (daha fazla rotor seçeneği dışında) ne avantajı var diye sorayım...

9. kdRuNL

kdRuNL Üye

Seviye:
    Ya bnide rahatsız etmiyor hareketi yapmak anlamında.. Yani beni engellemiyor kaçırma fln yok denge de bozulmuyor. Ama her zıplayışta kendi sayıyor gibi tak(1) tak(2) tak(3) tak(4)... :D:D Korkuyorum bende ister istemez ne oluyor kırılıyormu felan gibisinden : )