Çelik kadro kullanmanın faydaları nelerdir? :)

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
Çelik kadro kullanmanın faydaları nedir? Valla günümüzde pek bir faydası yok, hatta dezavantajları var. Çünkü top kalitede çelik kadro yapımcıları günümüzde çok azaldı ve iyi bir cr-moly kadro bulmak oldukça zor. Çelik kadrolar yerini daha hafif malzemelerin kullanıldığı carbon ve aluminium kadrolara bıraktı.

Tabii şuda var çelik kadro tanımlaması bizde biraz yanlış anlaşılıyor, hi-ten ( high tensile) çelik borulardan yapılan düşük kaliteli ( namı diğer "su borusu") kadrolar tüm çelik kadrolarla özdeştiriliyorki bu yanlış.

Yüksek kaliteli cr-moly soğuk çekme çelik borularla imal edilen çelik kadrolar carbon,aluminium veya titanium kadrolar kadar üstün ve gerçekten çok uzun ömürlüler. Sürüş kaliteleri ise halen bütün malzemelere mihenk taşı olarak kabul edililir. Rijitlikleri, şok emiş nitelikleri ve yeterli esneklikleri her zaman kadro yapımcıları için kıstas kabul edilmiştir.
Bir önceki sayfada Gürol'un örneğini verdiği Colnago Master Light üstün çelik kadrolara çok iyi bir örnek. Bu kadro Colnago tarafından 20 yılı aşkın bir süredir hala üretiliyor ve fiyatında bir değişme olmadı.

Çelik kadroların en çok göze çarpan dezavantajları ise diğer malzemelerden yapılan kadrolardan 500-700gr. daha ağır olmaları ve her köşe başında satılmamaları.:D

Eğer uzun ömürlülüklerine bir örnek olacaksa, ben aşağıdaki kadroyu yaklaşık
12 yıldır kullanıyorum ve hala mükemmel kondüsyonda ( 70000 km. yi geçti).
Kadro+maşa hala üretiliyor ve 1300$ civarı, Dedacciai cr-moly borudan yapılma. Ağırlığı 1750gr. ( sadece kadro ve 53 size).

Çelik kadrolarla ilgili derinlemesine detayları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.
(link)

(link)

Scudo

Selçuk Çilek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.258
Ben bu olaya biraz farklı bir boyuttan bakmaya çalıştım.
Çünkü ÇELİK sözcüğüne ya fena halde "takmış" bir ulusa ya da sert bir metal zaten ÇELİK tir diye düşünen bir ulusa ait insanlarız sonucuna varıyorum.

Neden mi?
Soyadımı bir yere kaydettirirken,neden üstüne basa basa "meyve,yenilebilir cinsten olan" açıklamasını yapmak zorunda kalıyorum?
Evet doğru bildiniz. Soyadım %50 Çelik olarak(telefon rehberine bir bakın ltf ) % 30 Çiçek ve %20 doğru yazıldığından.

Başka bir yerde değinmiştim...Neden ÇELİK jantlı otolar? Yani resmen sonradan takılan ve çok daha hafif metal ve alaşımlarından olan daha pahalı jantlar dilimizde ÇELİK olmuş çıkmış. Halbuki ÇELİK olan,o jantları takmak için çıkardığımız "ucuz" jantlar.

Bursa ya hiç gittiniz mi? Kaplıcalarıyla ünlü Çekirge semtinde iki tür sıcak su vardır. Halka sorunuz! Kükürtlü ve ÇELİK banyolar. Yahu Çelik bir alaşımdır. Sıcak suyun içinde element olarak hiç bulunur mu? Hayır ille de ÇELİK banyolar.Halbuki doğrusu DEMİR (li) banyolardır ve kaplıcalarda suların çıktığı yerde eğer yeşil/sarı bir renk varsa o su kükürtlüdür veya PAS tutmuş gibi bir görüntü varsa..o su demir içerir.

Çelik gibiyim.Çelik gibi iradesi var.Çelik gibi güçlü.
Haydi bakalım "sıkıysa" NASILSIN? sorusuna karbon gibiyim yanıtını veriniz.

Tüm bu ÇELİK mania nın içinde kim takar Columbus CroMO boruyu?
Tabiiki kadronun hiç şansı yoktur.ÇELİK olur çıkar.

Çelik gibi bacaklarınız, karbon gibi ciğerleriniz olsun diliyorum,her ne kadar sigara içenler için ikinci dileğim acı bir anımsatma olsada .

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
Konu başlığını görünce ilk akla gelen
Merdimen altında üretilen dandik şekilde kaynatılarak yapılan kadrolardan bahsettiğini anlıyorum...

Konu başlığında ":)" gülümseme ifadesi bana bunu çağrıştırıyor

yanılıyorsam özür dilerim...

Halbuki Çelik kadroların uzun ömrü ve kalitesi dünyaca bilinen bir gerçekki yukarda tonla örneği mevcut :)

ufak bir örneği de ben canlı olarak vereyim hemen

birçoğunun hayallerini süsleyen eski bir çelik kadronun diriltildiği bisiklet...

bu da benim çeliğim
Colnago'm

(link)
(link)