Çekiş sistemindeki sesler

Ömer Yüzgeç

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar bisikletimin çekiş sisteminden sesler geliyor. Anlatacak olursa hızlanmam gerektiğinde pedala bastığımda aynakoldan tık diye ses geliyor sanki bir pedalı sabitleyip diğerini oynatmaya çalışsam tık tık diye oynayacakmış gibi onun dışında zincirden de sıyırma sesi gibi birazda sanki dişlilerden diş atlıyormuş gibi ses geliyor.

Benim tahminim zincirden gelen ses zincirin eskidiğinden geliyor. (değiştireceğim sanırım)
Pedaldan gelen ses ise pedal gevşediği için.

Sizin yorumlarınızı bekliyorum. ;)

Scudo

numanstein

Aktif Üye
Tepki
31
Bisiklet
Sedona
Öncelikle diş atlıyormuş gibi ses geliyorsa bisikleti ters çevirip, o sesin geldiği vitese alıp(ya da viteslere) arka aktarıcının ayar vidası ile aktarıcıyı yavaş yavaş ileri geri ayarlayın bakalım ses gidecek mi

Aynakoldan gelen sese gelirsek, göbekten de geliyor olabilir, pedal bilyalarından da geliyor olabilir, pedalları elinizle çevirin sallayın belli olur o

Ömer Yüzgeç

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
zincirden gelen ses vites ayarından değil yani dişlinin yanına sürtmüyor zincir eskiyip uzadığı için dişlilere tam oturmuyor bu seferde dişliye boylamasına sürtüyor.
Ama pedaldan gelen sesi nasıl çözeceğimi anlayamadım.
Bu arada teşekkür ederim :D

Birtan Kolburan

Daimi Üye
Tepki
235
Bisiklet
Specialized
o ses pedaldan değil seleden geliyor olabilir. seleni cıkarıp borusunu temizle ve hafifce gres yağıyla yağla.eğer geçmezse ayna kol pedal içindeki bilyalardandir açıp yağlaman lazım.bunu anlamak içinde bisiklete ayakta bin eğer ses hala geliyorsa göbektendir gelmiyorsa seledendir

Ömer Yüzgeç

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
Tabi canım seleden olsa anlatım bide zaten hızlanmam gerektiğinde ayağa kalkıyorum.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Ben tarif edecektim ama işe başladığın geldi aklıma.. :):)