Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

çekiş sisteminde ses ve boşluk el ele

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında GoMMeS tarafından paylaşıldı.

1. GoMMeS

GoMMeS xrs040 2015

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    selam arkadaşlar, elimde salcano 241 sv modeli var. 2011 mayıstan beri kullanıyorum. sanırım 3500-4000 km oldu. Geçen hafta sonu turum sırasında birden bire pedalın 3-5 turda bir tık diye ses çıkardığını ya da çok çok hafif bir boşluğa düştüğünü fark ettim. Özellikle daha ağır viteslerde... Hal böyle olunca uzun zamandır ertelediğim bakım olayını da yaptırayım dedim. Halen göbekleri filan açıp greslemeye filan cesaret edemiyorum. Bisikletçinin yolunu tuttum bugün öğlen. Tüm göbeklerin açılıp temizlenmesi greslenmesi gerekiyorsa bilya değişimleri vs. işlemleri yapılacak ve ekstradan yukarıda bahsettiğim problemin çözümü aranacaktı. Açıkçası ben forumda biraz okuduktan sonra sorunun aynakol göbeğinden kaynaklandığını ve bakımdan sonra açılıp temizlenip greslenip ve yeniden sıkılacağını düşünerek sorun hallolur diyordum. Usta ise aynakol ve kaset dişlilerinin ve zincirin eskimiş olabileceğinden dolayı değişim gerekedebilir filan dedi.
    Akşam almaya gittiğimde sorunun aynakol göbeğinden kaynaklanmadığını öğrendim. Usta zincirden kaynaklı diyor. Başka bir zincirle denemiş ancak o da sıfır değilmiş. Bana sormadan da sıfır zincir takmak istememiş. eyvallah dedim. Bana genelde en ağır dişlilerde kullanıyorsun değil mi dedi. Onlar bayağı bir yıpranmış dedi. Neyse ben bir deneyeyim sonra bakarız dedim.
    Şimdi önceden devam eden sorun, bakımla birlikte sök-tak yeniden sık yine de geçmeyince usta haklı galiba diyorum. Sizin yorumunuz ne olur bu konuda. Bir kaç fotoğraf paylaşayım.

Ne dersiniz sizce de sorun zincir midir?

2. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Casette-Crankset-Chain-Shifters hepsi olabilir ?

Özellikle de arka veya orta göbek...

3. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sıfır zincir takarsa arka ruble kesinlikle değişecek.Hatta yeni zinciri taktığında arka dişlilerin hangisini fazla kullandıysan o dişlilerde atlama yapacak.Ben 50 liraya kurtarmıştım(zincir+kaset).6000 km'de Kmc zincirimi değiştirdim,şuan yeni taktırdığımda 4800 km'de.6 7 bin km'de bir değiştiriyorum kendi hesaplarıma göre daha karlı.Çünkü bir zincir şuan 25 30 kaset 30 40 arası zinciri 2 bin km'de değiştirirsek ohooo.Aynakolun'da hemen eskiyeceğini sanmıyorum 10 15 bin km gider diye tahmin ediyorum en azından benim ki 11 bin'e yaklaştı hafif yamuk onun dışında bir sıkıntı yok zincir atlaması vs...

4. GoMMeS

GoMMeS xrs040 2015

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Fotoğraflardan da böyle mi anlaşılıyor? Zincir ve kaset mi değişecek?

5. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Peki can sana birşey soracağım, benim zincirim koptu geçen hafta. Kmc zincirdi şu resimdeki ; [​IMG] aynısını alıp taktırdım ve adam 2 bakla söktü üstünden. 9 lu sistem tabi. Bazen pedala abandıkça sanki zincir atıyor gibi his veriyor ancak atmıyor boşa dönüyor gibi... Sonra kendi toparlıyor.

6. can akıncılar

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Son taktırdığım zincirden 4 5 bakla söküldü,belli bir ayarı var galiba bisikletçi önü 2'ye arkayı 8'e alıyor salınmasına göre bakla çıkartıyor.Boşa dönmesini anlamadım ama demek istediğin şu her halde mesela arka dişlide vitesi 7'ye aldın zincir 8'e geçti yada o dişlide atlama yaptı o zaman rublede'de bir sıkıntı vardır.Hatta bir bisikletçi ilk önce zincir aldı eskidiği için zincir rublede atlama yaptı,yeni rubleyi aldı yine atlama oldu bu sefer aynakolu değiştirdi soru çözüldü.Eğer bu 3'ü dışında bir sorun varsa;Aynakol,Ruble,Zincir bilin ki uyumsuzluk yada ayarsızlık vardır.

3500-4000 km kullanmışımdır demişsiniz muhakkak değişmesi lazım ruble+zincirin.Adam eski zincir takmış yine aynı sorun olacak yada zincir kopacak tecrübeyle sabit dediklerim.İsterseniz zinciri değiştirin atlama yaparsa rubleyi'de değiştirin.

7. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çalışmayan bakla denen sorun olabilir. Zincir de bir bakla iyi çalışmazsa ağır bastığınız zaman bakla her dişliye geldiği zaman tık diye atar. Sanki zincir atmış gibi. Sorun zincir den olabilir.

8. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    evet bunu kastetmeye çalışıyodum :) ve çok nadir yapıyor bu sorunu. Misal 1 saat sürüşümde sorun yok, ancak dağa bayıra çıkarken aşırı pedala abandığımda 30 dakikada bir yapıyor.

9. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    hafif giderken genelde sorun olmuyor zaten nedense. Ama yokuşu çıkmaya başlayınca tak diye atar. hatta spd pedal değilse ayağınız birden pedal dan fırlayıp düşebilirisniz. iyi bir bisikletçi çalışmayan baklayı bulur düzeltir. Tabi inşallah sadece dediğimiz sorundur. Umarız vites te orta göbek te bir sorun yoktur.

10. can akıncılar

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bir zincir yüzünden öğrenmediğim kazanmadığım tecrübe kalmadı,hatta değiştirdiğim vakitlerde bir kaç arkadaşın zincir ve rubleleride değişmişti hepsini test ettim eski zincir olduğunda vites sistemi nasıl tepki veriyor vs... Sizin anlattığınız problemi bende zinciri yeni taktırdığımda yaşamıştım ya durmadan bir ses geliyor pedala abandığımda.Çok hassasım kullandığım bisiklette lastik sesinden başkasını hazzetmiyorum:D.Neyse evde bisikleti ters-düz ettim pedalı çeviriyorum baktım zincir bir noktada rublenin dişlisine çarpıyor öyle bir sorun ki vites ayarları tam ruble'de yeni ama hafif bir yalpalık söz konusu.Neyse vites kumandasını biraz kurcaladım geçmedi,ses yapan zincir baklasının yerini bi 10 15 cm dişli üzerinde kaydırayım dedim yine yemedi:D En sonunda bıraktım kendi yoluna bir ayda 1000 km'yi dönünce aklı başına geldi:D ses kesildi.

11. GoMMeS

GoMMeS xrs040 2015

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Eve geçince çalışmayan bakla kontrolü yapayım ilk önce eğer onda bir sıkıntı yoksa yeni zincir alırım. sonra olmadı ruble vs. gider böyle herhalde.

12. GoMMeS

GoMMeS xrs040 2015

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    arkadaşlar uzun zaman oldu dönüş yapamadım sorunumla ilgili. Tespitlerimi anlatayım. Çalışmayan bakla yok. Ancak pim ağzı yalama olan bir baklam varmış. Pimin girdiği noktada daha önce düzgün şekilde yapamamışım ki pim ağzı biraz yamulmuş. Dışarı doğru çıkıntı yapmış. O çıkıntı da kasette sürtme yaptıkça ben rahatsız oluyormuşum. Pimi dikkatli şekilde oturttuğum zaman sıkıntı olmuyor ancak geçen gün pedala basmamla zincirin komple yere düşmesi bir oldu. artık o bakladan çok rahat bir şekilde kopar hale geldi zincirim. Çözüm sadece o baklanın değişmesi mi? yoksa zincirin tümden değişmesi mi?

http://www.mtbtr.com/gezi_yayin/yayin.asp?kayitno=483

ilgili linkten okuduğum kadarıyla zincir uzaması denen olayın ben de ileri aşamada olmadığı aşikar. Ordaki ikinci yöntemi uygulayarak mesafeyi ölçtüm ve bendeki 255 mm çıktı. Çok kötü sayılmaz bu nedenle aynakol ve kaset dişlilerimin henüz iyi durumda olduğunu düşünüyorum.

benim zincirim kmc z narrow 8'li sistem. saydığım kadarıyla üzerinde 55 bakla var. bana zincir önerisinde bulunabilir misiniz?

13. GoMMeS

GoMMeS xrs040 2015

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    tespitlerim doğru mudur? Yorum ve yardım rica etsem.

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

14. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    Zincirin ömrü fazla olmuyor. 2000-3000 km geçince değişmesi gerekebiliyor. Rulmanlı orta göbeklerde ortalama 35000 km ömür bayi servisinden edindiğim bilgidir. Sizin zincirin artık değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Rublenizin aşınma durumunu kontrol edebilirsin. Çapraz vites kullanımı da aşınmayı fazlasıyla tetikler.Shimano hg zinciri tavsiye edebilirim.Vites geçişleri iyi oluyor.

15. GoMMeS

GoMMeS xrs040 2015

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Zincirin sisteme uyumu konusunda sıkıntı yaşamam değil mi? shimano hg sekizli sistem diye mi aramalıyım?

16. GoMMeS

GoMMeS xrs040 2015

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Günaydın arkadaşlar yorum yapacak hayırsever arkadaşlar aranıyor :)

17. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    Rublenin hg zincirine uyumu hakkında bilgi bulabilirsin. Rublenin özellikleri bölümünden bakabilirsin. Sorun olacağını sanmıyorum ama yine de araştırmanda fayda var. Hg zincirlerde vites geçişleri iyi oluyor. Shimano hg40 6-7-8 uyumludur. Hg 50 de olsa bakla çıkararak 8 uyumlu olur. Yeter ki zincir kısa olmasın.Zincirin uzun olmasına çare vardır.

18. GoMMeS

GoMMeS xrs040 2015

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    teşekkür ederim. benim kaset cs-hg30-8I 11-32 dişli aralığı var. IG/HG uyumlu görünüyor bu nedenle sıkıntı olmayacaktır sanırım.