Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çaylıoğlu – Karadeniz Ereğli (5. Gün: 11 Ağustos 2009)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Süleyman Şatır tarafından paylaşıldı.

1. Süleyman Şatır

Süleyman Şatır Bisikletkolik

Seviye:
    Orta Karadeniz’den Batı Karadeniz’e…
    5. Gün (11 Ağustos 2009) : Çaylıoğlu (Güneşli) – Karadeniz Ereğli

Tur arkadaşım Ramazan Kuruçay ile birlikte gerçekleştirdiğimiz 7 Ağustos 2009’da Kastamonu'dan başlayan turumuzun beşinci günündeyiz… Yazı serisinin ilk bölümünde Kastamonu-Daday, ikinci bölümünde Daday-Azdavay-Pınarbaşı-Eflani, üçüncü gününde Eflani-Safranbolu-Karabük, dördüncü gününde Karabük-Yenice-Devrek-Çaylıoğlu (Güneşli) etaplarını anlatmıştık…

Bir evvelki bölümde Çaylıoğlu’nda kamp kurduğumuzu, Çaylıoğlu’nda Jandarma komutanının bizimle ilgili kısa ama detaylı bir kimlik araştırması yaptığını yazmıştık... Bize gösterdiği ilgiden galiba koğuşta yatacağız gibi bir umuda kapılmıştık. Ancak ‘misafir umduğunu değil bulduğunu yer’ sözü burada da geçerli oldu ve o gece Belediye garajının sert zeminine kurduğumuz çadırlarımızda uyuduk… Bu arada köyün tüm köpeklerini rahatsız etmiş olacağız ki, sabaha kadar çadırımızın etrafında havlamalarıyla bizi protesto ettiler…

Ramazan her zaman olduğu gibi yine oldukça erkenci… Ben de çadırımdan çıkıyorum ve toplanmaya başlıyorum… Çadırların dış yüzeyleri ıslak… Gece çiğ yağmış olmalı… Islak çadırlara, zeminin tozu, toprağı yapışıyor… Ardından köyün kahvesine gidiyoruz ve yanımızda getirdiğimiz yiyeceklerle kahvaltımızı yapıyoruz…

Saat 08:30’da Çaylıoğlu’ndan Ereğli’ye doğru yola çıkıyoruz…

Çaylıoğlu’ndan tırmanarak ayrılacağız. Bu tırmanışlar bizim Devrek’ten sonra 12 km’lik tırmanışlar gibi değil, en fazla 2-3 km’lik kısa tırmanışlar… Hemen ardından da inişler yapıyoruz… Genelde ise hep iniş… Çaylıoğlu’nun hemen çıkışındaki tırmanış yapacağımızı gösteren bu tabelanın fotoğrafını çekmeyi Ramazan ihmal etmemiş…

Fotoğraf makinası Ramazan’da… Dolayısıyla benim daha çok resmim çekilmiş oluyor… İşte yola çıkar çıkmaz tırmandığımız kısa ama hız kesen tırmanışlardan biri daha…

Yol bizi yukarıda görülen köyden geçirecek gibi görünüyor… Bu arada bahçe içindeki meyve ağaçları Ramazan’ın gözünden kaçmıyor…

Ramazanlı ve Çevlik köylerini gösteren tabela… İstanbul’a döndükten sonra harita üzerinde Süleymanbeyler köyünün de yolumuz üstünde olduğunu görüyorum… Ama biz bu köyü gösteren bir tabelaya rastlamadık…

Tırmanışımızın sonunda hızlı bir iniş yapacağımızı gösteren bu tabelayı da es geçmiyoruz… Saat 09:08

Bu fotoğraf da Ramazan’ın 70’li kilometrelerde yokuş inerken gözlüğünü düşürmesi sonucu durmasını ve mütevazi hızlarda iniş yapan beni fotoğraflamasını konu alıyor…

Kızılcapınar Barajı…

Bu fotoğraf da Ereğli’ye pedal pedal yaklaştığımızı gösteriyor… Saat 09:40

Yollardan ilginç görüntüler…

Şimdi bu resme bakarken, arka planda görünen dağlar gözüme çarpıyor… Bu dağları bir gün önce Devrek’ten sonra 720 metre yükseklikteki Babadağ kesiminden aşmış olduğumuzu hatırlıyorum…

Saat 10:00... Süleymanbeyler köyü Subaşı beldesi...

20. km’de Delihakkı’dan geçiyoruz… 10 km sonra Ereğli’deyiz… Saat 10:23…

Yola devam ediyoruz...

Kısa bir süre sonra geldiğimiz yol, Ereğli-Zonguldak yolu ile birleşiyor… Saat 10:34…

Biz Ereğli-İstanbul yönüne dönüyoruz…

Ereğli yönüne döndükten sonra bu tabelayı da görüntülüyoruz... İkimizin de bulunduğu fotoğrafları çekerken hiç üşenmeden tripotu çantadan çıkartıyoruz, makinayı kuruyoruz ve çekiyoruz... Tabii tüm bunları Ramazan yapıyor.... Bana da sadece makinaya poz vermek kalıyor...

Bizim geldiğimiz son derece sakin yoldan sonra Zonguldak-Ereğli yolunun yoğun trafiği bizi bunaltıyor… Yanımızdan sürtünürcesine son hızla geçen, birbirlerini sollamaya çalışan araçlar tehlike yaratıyor… Zonguldak’tan gelen bu yol biz bisikletliler için hiç de uygun değil… Umarım bu yol da duble yol programına alınmıştır… Bu yolu gördükten sonra Yenice’den sonra Zonguldak üzerinden Ereğli yerine Devrek üzerinden Ereğli rotası kararını verdiğimiz için oldukça şanslı olduğumuzu düşünüyorum…

Karadeniz Ereğli tabelasına rastlıyamıyor, bu tabela ile yetiniyoruz… Saat 10:50…

Ereğli girişi…

Karadeniz Ereğli gerçekten güzel bir şehir… Geniş yolları, çok katlı binaları ile modern bir şehir görünümünde… Biz şehir merkezine doğru dönüyoruz ve Otogar’a doğru yöneliyoruz…

Evet bugün benim bu turdaki son günüm… Haftanın üç günü çalışıyorum ama, biz beş gündür yollardayız… Benim bir an önce bir otobüse binerek İstanbul’a dönmem gerek… Bütün gece çalışarak, geç kaldığım süreyi telafi etmek zorundayım… Turumuzun Ereğli’den sonraki bölümünü Ramazan tek başına devam etti ve Alaplı, Akçakoca, Karasu üzerinden Adapazarı’na gitti… Dolayısıyla Ereğli’den sonraki bölümünü de Ramazan anlatacak…

Otogar’a girdiğimizde hareket etmek üzere olan Metro’nun otobüsünü görüyoruz… Başka da otobüs yok… Bu otobüs Ereğli girişinde yanımızdan geçmişti… Saat 11:00… Bir sonraki otobüsle gitmek istiyorum… Çantamda Devrek’ten aldığımız bir sürü yiyecek ve içecek var… Onları Ramazan’a bırakacağım. Bir sonraki otobüsle gitmek istiyorum, ama 14:00’de diyorlar…

Bisikletten haberi olmayan Metro’nun muavini gitmek istiyorsan hemen binmelisin deyince kararımı veriyorum, bu arabaya binmeliyim… Hemen bisikletin yanına koşuyorum… Ramazan’a çantamdaki yiyecekleri almasını söylüyorum… İkimiz birlikte bir koşuşturma içine giriyoruz… Muavin bisikleti görünce beni çağırdığına pişman oluyor ama, yine de çabucak dolu bagajda yer açıyor… Ben ön tekeri çıkarıyorum, Ramazan çantaları boşaltıyor… Son anda Ramazan’a bel çantamdaki fotoğraf makinasını veriyorum… Ama şarj cihazı bende kalıyor…

3 dakika içinde bisiklet yüklenmiş, kendimi en arkada 55 numarada camdan Ramazan’a el sallarken buluyorum… Beş gündür selenin üstünde oturduktan sonra koltuk bana o kadar rahat geliyor ki anlatamam… Otobüs Karadeniz sahilinden Akçakoca’ya, Akçakoca’dan Düzce’ye doğru yol alırken dışarıyı izliyorum ve Düzce’den Akçakoca’ya doğru yeni bir turun planlarını yapmaya koyuluyorum…

Ben İstanbul'a doğru giderken Ramazan da, benim çantamdan çıkan yiyecekleri küçücük bagaj çantasına koyabilmek için oldukça uğraşmış... Evet Ramazan tura küçücük bagaj çantalarıyla gelip bütün yükü tur boyunca benim gibi bir ihtiyara taşıtmak nasılmış gör bakalım... Şaka şaka...

Fotoğraf makinasının şarj cihazının bende kaldığını söylemiştim... Ramazan ucuz Çin malı bir şarj cihazı almış ve bu sorunu da çözmüş... İşte Ramazan'ın benden sonra Ereğli'den çıkıncaya kadar çektiği fotoğraflar...

Bu resimlere bakarken gerçekten turu bırakmak zorunda kaldığım için çok üzüldüğümü hatırladım.

Evet turun Ereğli'den sonra Akçakoca, Alaplı, Karasu, Adapazarı etabı için anlatma sırası Ramazan'da...

Orta Karadeniz’den Batı Karadeniz’e…
    5. Gün (11 Ağustos 2009) : Çaylıoğlu (Güneşli) – Karadeniz Ereğli

Çaylıoğlu'dan çıkış: 08:30
    Ereğli'ye Varış: 11:00
    Yapılan km: 32,54
    Sürüş süresi: 2:09:54
    Ortalama Hız: 18:03
    En Yüksek Hız: 48,75

2. Timukan Karaca

Timukan Karaca Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba Suleyman Bey,
    Turlarinizi izlemek gercekten buyuk keyif ama bu daha da zevk verdi nede olsa 21 yil yasadigim Kdz.Eregli'yi tur sirasinda sizin karelerinizden gormek baska bir heyecan yasatti bana.
    Bu nasil bir yasam bicimidir ki insani yollara dusurur,taslarda yatirir,yokuslari tirmandirir ama siz bundan anlatilamaz zevk alirsiniz.Iste bu bir bisiklet sevdalisinin hayata bakisidir.Daha birini bitirmeden digerine baslamayi hayal eden.
    Tesekkurler sizinle seyahate cikmamizi sagladiginiz icin.

3. Cihan A.

Cihan A. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Güzel bir tur yapmışsınız.Ayrıca güzel bir ikili olmuşsunuz:):):)Süleyman beyi ayrıca tebrik ediyorum...Sizin yaşıtlarınız kahve köşelerinde ülkeyi kurtarırken,sigara içereken,boş boş dururken siz harika bir gezi yapmışsınız.Forumda gördüğüm bu 3. geziniz.Allah uzun ömür versin Size Süleyman Bey.Vee helal olsun...Siz bu hareketli yaşamla nice 18'lik delikanlıları cebinizden çıkarırsınız.Paylaşımınız için teşekkür ederim...

Süleyman Şatır bunu beğendi.
  4. ramazankurucay

ramazankurucay Forum Bağımlısı

Seviye:

Merhaba Timukan hanım..Ereğli gerçekten güzel bir yerleşim yeri...Hele ki tersanelerden sonrası.. Çok güzel manzaralar var ve merkeze bu kadar yakın olması çok hoş..Zevk konusunda ise söylemlerinize katılıyorum.Evet eziyet zaman zaman var ama.Büyük şehirde nefessiz kalmaktan çok ama çok daha keyifli... Sevgiler...

Cihan bey teşekkürler.. Süleyman abinin birçok gezisi var diğerlerine de göz atarsanız diğerlerini de görebilirsiniz.Bir kısmında da bende katıldım.
    Süleyman abiye yollarda dahi herkes hayret ediyor..Şu bi gerçek O yaştaki vatandaşlarımızın imrendiği bir yerde..
    Sevgiler ..

Cihan A. bunu beğendi.
  5. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yollarda olmak pek çoğumuzun isteği ancak çalışmak zorunluluğu ve sorumluluklar ne yazıkki buna çok az izin veriyor,Süleyman bey ve Ramazan bey gezilerini bizlerle paylaşarak bizleri çok mutlu ediyorlar,her ikisinede çok teşekkür ediyorum.

Süleyman Şatır ve ramazankurucay bunu beğendi.
  6. necod

necod Kıdemli Üye

Seviye:
    :in: :in: slm arkadaşlar sizleri kutluyorum çok güzel tur yapmışsınız bir an kendimi yanınızda hissettim ayanıza pedalınıza sağlık

7. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Abi, Resimler de anlatım da çok güzel. Rampalar göz korkutuyor. :) Bu aylarda da turlar daha ayrı bir güzel olur. Tadını çıkarmışsınız. Elinize, Emeğinize sağlık.
    Sağlıklı bir yaşam diliyorum abi. İyi Forumlar.

Süleyman Şatır ve Murat İçlek bunu beğendi.
  8. Süleyman Şatır

Seviye:
    Çok teşekkürler…

9. Süleyman Şatır

Seviye:
    Çok teşekkürler… Bu arada Avatar’ınızdaki Çubuk Beli tabelasının Burdur-Antalya arasında olduğunu biliyorum… Babam Burdurlu… En son 1970 yılında gördüğüm Burdur ve çevresini bisikletle turlamak, Burdur-Antalya rotası yol planlarım arasında yer alıyor… Umarım görüşebiliriz... Tekrar teşekkürler…

ramazankurucay bunu beğendi.
  10. Süleyman Şatır

Seviye:
    İrfan Bey teşekkürler… Çalışma zorunluluğu ve sorumluluklar konusunda çok haklısınız… Ben de ancak haftanın belirli günlerinde yollarda olabiliyorum ve en küçük boşlukları bile değerlendirmeye çalışıyorum… Keşke uzun soluklu gezileri yapmak için daha fazla zaman ve imkan olabilse… Görüşebilmek dileğiyle, tekrar teşekkürler…

11. Süleyman Şatır

Seviye:
    Cihan Bey teşekkürler… Gezilecek, görülecek o kadar çok yer var ki... Baharın gelmesiyle yeniden yollarda olacağız… Sağlığım müsaade ettikçe de devam edeceğim… Bu gezilerin öyküsünü yazmak da büyük keyif… Aslında yazılmayı bekleyen pek çok gezi yazısı var… Zaman buldukça yazmaya çalışıyorum… Beni genç hissettiren yorumlarınız için tekrar teşekkürler…

Cihan A. bunu beğendi.
  12. Süleyman Şatır

Seviye:
    Timukan Hanım merhaba…
    İlginiz için çok teşekkür ederim… Ereğli benim de çok beğendiğim şehirlerden biri oldu… Sanırım önümüzdeki günlerde Zonguldak’tan geçecek yeni bir rotada Ereğli’ye yolumuz bir kez daha düşecek… Bisiklet turları sırasında onca yaşadığımız meşakkatli anlar, döndükten sonra çevremizdekilere anlatacağımız hoş anılara dönüşüyor… Bu zorluklara katlanmak zorunda olmadığımız aklımıza bile gelmiyor… Bunun da yıllarca kapalı ortamlarda çalıştıktan sonra, doğada özgürlüğün keyfini çıkarma isteğimizden kaynaklandığını düşünüyorum… Ayrıca tur yazılarımızın okunduğunu bilmek de güzel…
    Sizin de iyi bir turcu olduğunuzu, uzun turlara çıktığınızı artık biliyoruz… Umarım günün birinde yollarda karşılaşırız…
    Görüşebilmek dileğiyle, tekrar teşekkürler…

13. Cihan A.

Cihan A. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Cihan bey teşekkürler.. Süleyman abinin birçok gezisi var diğerlerine de göz atarsanız diğerlerini de görebilirsiniz.Bir kısmında da bende katıldım.
    Süleyman abiye yollarda dahi herkes hayret ediyor..Şu bi gerçek O yaştaki vatandaşlarımızın imrendiği bir yerde..
    Sevgiler ..[/QUOTE]

Rica ederim Ramazan Bey...Ben 4 tanesini gördüm şimdilik sizde vardınız o gezilerde...Süleyman beyin maaşallahı var...Helal olsun...Ben kendilerini takdir ediyorum...Kilosuda yok..Göbeksiz:):):)Gayet sportif kendileri:)En önemlisi tank gibi:):):)Çok sağlıklı...Tekradan paylaşım için teşekkürler...

14. Cihan A.

Cihan A. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Rica ederim Süleyman Bey...Ne mutlu size yeni planlar yapıyorsunuz...Çok sağlıklı görünüyorsunuz...Bu hareketli yaşamınızla genç delikanlı gibisiniz...Bir çok insana örnek teşkil ediyorsunuz.Allah korusun ve size yardım etsin...Ayrıca ben teşekkür ederim size...Güzel paylaşımlarınız için.Sağlıcakla kalın hep sporla kalın:)

15. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    paylaşım için teşekkürler.

16. muharrem gündüz

muharrem gündüz Üye

Seviye:
    harika yol, güzel hava, bitmeyen pedallar..
    nefis olmuş..
    pedalınız kuvvetli olsun..

ramazankurucay ve Süleyman Şatır bunu beğendi.