Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çaydaki şeker

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında omerrrr tarafından paylaşıldı.

1. omerrrr

omerrrr Aktif Üye

Seviye:
    Son zamanlarda çaya attığım küp şekerini 2 den 1 e düşürdüm. Ama zannedersem bunu daha sonra çikolata yada herhangi bir tatlı yiyerek dengeliyorum. Peki bu yaptığımın bir faydası var mı? Toz şekerle diğer ürünlerdeki karbonhidrat aynı mı ?

Ali AKTAŞ bunu beğendi.
  2. M.Burcu Cebesoy

M.Burcu Cebesoy Forum Bağımlısı

Seviye:
    şekerin faydaları da var zararları da var , ki birçok besinden şeker ihtiyacımızı giderebiliriz , mesela yediğin ekmek de şekerdir zaten , bence hiç gerek yok ekstradan çaya şeker atmaya , eskiden 3 kaşık atardım , şu an hiç kullanmıyorum .

serkkan, Ömer Osman YAVUZ ve omerrrr bunu beğendi.
  3. omerrrr

omerrrr Aktif Üye

Seviye:
    3 kaşık atsaydım çok kötü olurdu heralde. En iyisi şekersiz..!

4. Sefa Yıldız

Sefa Yıldız Onursal Üye

Seviye:
    Bir küp şeker 17 kaloridir. Hesap edin günde kaç bardak çay'a kaçtane şeker atıpya boş yere kaç kalori alıyorsunuz ?

Şekerin tuzun ekmeğin bir faydası yok , doktorlar bağıra bağıra söylüyorda bizim milettimiz alışkanlık haline getirmiş.

Benim yaşım 20 çay'a şeker kullanmıyorum günde 5 bardak çay içiyorum bazen şekersiz bazende tatlandırıcılı kalorisi olmayan şeker kullanıyorum göbek yapıyor çünkü :D

Bir spor salonunda 200 dakika tempolu yürüyüpte yakabildiğiniz kalori taş çatlasın 100 dür .

5. serisonu

serisonu Forum Bağımlısı

Seviye:
    avuç avuç şeker yemektense, en iyisini yapıyorsunuz.

6. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    200 dakikada çok fazla kalori yakılabilir, kimse 200 dakika cardio yapmaz zaten spor salonunda, 45 dakikada koşu bantında tempolu yürüyerek çok rahat 300 küsür kalori yakılabilir :) . Diğer cardio aletlerinde çok daha fazlasıda yakılabilir.

7. serisonu

serisonu Forum Bağımlısı

Seviye:
    20 dk yazacaktı sanırım.

8. ahmet enes kasapoglu

ahmet enes kasapoglu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Üç şeyin fazlasından kaçının:un, şeker, tuz :) (benden küçük bir söz)

Ömer Osman YAVUZ bunu beğendi.
  9. emre ceyhan

emre ceyhan Üye

Seviye:
    şeker almak için tatlı yada ekstra bişey yemek zorunda değilsin. meyvelerde yeterince şeker var.

10. a.rezak inal

a.rezak inal Üye

Seviye:
    şeker ve tuz tamam da ekmeğin faydası yok demek ekmeğe haksızlık olmuş.ekmek kompleks bir karbonhidrattır.basit şeker ve yağ içermez.hem kaliteli enerji hem b grubu vitamin içerir.miktarına dikkat etmek şartıyla herhangi bir zararı olamadığı gibi gereklidir de.

Sefa Yıldız bunu beğendi.
  11. Sefa Yıldız

Sefa Yıldız Onursal Üye

Seviye:
    20 dakika diyecektim özür dilerim .

Karbonhidrati ekmek dışında bir çok besin zicirinden'de alabilirsiniz ama :)

12. BAHADIR ALEV

BAHADIR ALEV Üye

Seviye:
    Karbonhidratın alım şeklinden çok miktarı önemli. Ekmekten almak isteyen ordan alabilir ama fazlası yağ olarak depolanacaktır. Bu durumda herşeyden fakat az yemek kesinlikle kilo kontrolü sağlar. Ben bu şekilde kilo verebiliyorum.

13. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Şekerlerin türleri farklıdır. Çay şekeri (basit şeker) bileşik şekerler farklı görevleri görürler ya da gereksizdirler. Özelliklerini araştırırsanız uygulamaya dönük daha uygun bilgiler edinebilirsiniz.

omerrrr bunu beğendi.
  14. Taner Rona

Taner Rona Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    günde 15-16 fincan çay içtiğim için mecburen şekeri azalttım hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan :) öğrenci bütçesi şeker dayanmıyordu ama şu an eskisinden daha iyiyim ne kadar bilimsel verilerle örtüşüyor bilmiyorum ama günde bu kadar çok şeker aldığım için üstelik genellikle pc başında hareketsi kaldığımdan aşırı derecede halsislzik ve baş dönmesine sebeb oluyordu.Şu an ya 1 çay kaşığı yada hiç şeker atamadan içiyorum ve ne halsizlik ne de baş dönmesi var...

omerrrr bunu beğendi.
  15. Ayhan Cihangir

Ayhan Cihangir Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben sık çay içen birisi değilim ama, canderal diye bi tatlandırıcı kullanıyorum, içinde 300 tane var 3 ay filan gidiyor. Çay gibi şeyler içeceğim zaman bir iki tane katıyorum baya tatlı oluyor. Ben 17 yıllık amatör sporcuyum. 11 yıldır bodybuilding yapıyorum yemeklerde tuz kullanmıyorum, yağ kullanmıyorum. un kullanmıyorum. Arkadaşlarım bana ot gibi yaşıyorsun diyor ama insan alışıyor böyle yaşamaya. Anlatmak istediğim Çok araştırma yaptım un, tuz ve rafine şekerin insan vücuduna bir yararı olmadığını gördüm. Aslında çiklatayıda çok severim ve haftada bir çikolata yemenin ve kendini ödüllendirmenin de kimseye zararı olmaz bence :)

Sefa Yıldız bunu beğendi.
  16. europeseko

europeseko Aktif Üye

Seviye:
    arkadaslar esmer seker hakkinda ne dusunuyorsunuz?

17. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    gün içinde çok fazla çay, kahve tüketiyorum... eskiden doldururdum şekeri içine. sonra duydum ki esmeri daha az zararlıymış, esmere terfi ettim...
    ama sonuçta şeker şekermiş işte...

artık (baya uzun süredir) hiç şeker kullanmıyorum. arada canımın çektiği oluyo ama kale almıyorum, nasılsa geçiyo. tatlandırıcılara da karşıyım...

zaten bir sürü zararlı şey tüketiyoruz, en azından engel olabildiklerimize engel olalım, di mi ama :rolleyes:

18. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    esmer seker beyaz sekerle farki çok az: sadece kimyasal madde ile daha az temizlendi ve biraz daha fazla vitamin vesayre içeriyor;Bal daha faydali yada Peroudan yeni gelen bir yaprak: STAVIA; dogal,0 kalori.

omerrrr bunu beğendi.