Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çatıya Ev Yapmak

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında demiralatalay tarafından paylaşıldı.

1. demiralatalay

demiralatalay Aktif Üye

Seviye:
    Selam arkadaşlar,
    direk konuya gireyim; bizim üst katta çatı var kapalı bi mekan. Büyükte bir yer fakat nasıl kullanıcağımı bilemedim. Boya yapılması gerekiyor vs. gibi tavsiyelerde bulunursanız süper olur 35-40m2 alan var en azından. Benim fikrim olmayan konu tavan. Tavanda çatının krişleri var orayı kapatmak gerekir diye düşünüyorum. Bana yapabileceğim şeyleri söylerseniz çok memnun olurum.
    kapıdan - cama doğru:
    Bu da camdan kapıya doğru resim:

Cem Unden bunu beğendi.
  2. alp güven

alp güven Üye

Seviye:
    yalıtım,boya,ısıtma yapılırsa güzel bir oda olabilir,yok masraf yapamam dersenizde güzel bir ardiye olur :)

3. demiralatalay

demiralatalay Aktif Üye

Seviye:
    teşekkürler, tavan olarak önerilerinizi bekliyorum.

4. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Güzel mekanmış, tam atölyelik. :in:

Tavan kaplama malzemeleri var piyasada, işinizi görebilir (google amca çeşitlerini gösterir size;)). Kışın da ısıtmayı düşünüyorsanız araya yalıtım malzemesi konabilir. Daha ucuz olur mu bilmiyorum ama ince kontraplaklar da işinizi görebilir tavan kaplaması açısından. Yalnız tavana bisiklet falan asmayı düşünürseniz, çatı kirişinin olduğu yeri baştan işaretleyin. Diğer bölümler vida falan tutup da ağırlık taşıyamaz çünkü.

Tek camlı gibi görünüyor. Dolayısıyla açık renk boya içerisini daha aydınlık tutacaktır.

Duvara alet-edevat için mesela tahtadan bir panel de yapabilirsiniz. Üzerine çiviler çakarsanız, aletlerinizi (pense, çekiç, akord anahtarı, vs.) düzenli şekilde oraya asabilirsiniz. Kullanışlı oluyor, tavsiye ederim.

5. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Hayalim şöyle kendime ait çatı arası bir yerim olsun . buraya bir trainer koyacan , antreman yapacan ; birde güzel müzik sistemi . Allah be

6. orkun tulu

orkun tulu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çatının su alma problemi yoksa kirişlerin aralarına strafor döşeyip sonra tüm çatıyı OSB denen suya dayanıklı sunta benzeri malzemeyle döşeyebilirsiniz.

7. demiralatalay

demiralatalay Aktif Üye

Seviye:
    Şu ikinci resimdeki ana kiriş yani yatay(tek olan)'ın üstünden geçecek bir şey düşünüyorum ama mantığım almadı hala. Kontraplak alsam ufak ufak oluyor, hepsini birbirine çak sonra kirişlere çak falan uzun iş :( nasıl yapsam

8. murat ırmak

murat ırmak Forum Demirbaşı

Seviye:
    tavana alçıpan yapabilir , birleşim yerlerinide alçıpan sıvasıyla kapatabilirsiniz.
    yada suntalam şeklinde ucuz fiyata artık suntaların pres haldeki tabakalrı var aynı alçıpan boyutlarında onlardan kullanabilirsiniz. basit bir yalıtım isterseniz tavana boydan boya ip çekip köpükleri aralarına yerleştirebilirsiniz yada bir yandan tavana seçtiğiniz malzemeyi montelerken aralarına yerleştirebilirsiniz.
    eğer tavana birşeyler asacaksanız bi kaç yerden zincir vidalayıp aşağıya sallandırıp ilerde kullanabilirsiniz. duvarlarada yine preslenmiş tahta parçalarından oluşan kompozitleri kullanıp aynı tavanda yapacağınız gibi aralarına yalıtım köpüğü koyarak yalıtım sağlamış olursunuz yada badana yapacaksanız beyaz veya açık tonlar kullanmanızı tavsiye ederim.
    içeride daha az elektrik kullanmak isterseniz , kiremitlerden işinize yarayacak yerdeki kısmını kaldırıp cam tuğla yardımıyla şık bir aydınlatma sağlayabilirsiniz ve bu parçayı menteşeli bir kalıp üstüne oturtursanız yazın açıp ferahlayabilirsiniz.

cam tuğla
    http://www.tekzen.com.tr/newsite/category2-11260-ic_yapi_elemanlari.aspx

kartonpiyer (tavan kaplama)
    http://www.tekzen.com.tr/newsite/category2-10970-kartonpiyer_-_tavan_kaplama_-_tavan_gobekleri.aspx

tavan ve çatı kaplama (pres sunta osb)
    http://www.modesanyapi.com/osb.html

umarım yardımcı olabilmişimdir.

9. demiralatalay

demiralatalay Aktif Üye

Seviye:
    Çok özenli cevap vermişsiniz. Öm attım cevap verirseniz çok sevinirim.

murat ırmak bunu beğendi.
  10. murat ırmak

murat ırmak Forum Demirbaşı

Seviye:
    cevap verdim. ne demek ben teşekkür ederim...