Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çatı Katına Atölye Kurulumu

Konu, 'Kendin Yap' kısmında murty tarafından paylaşıldı.

1. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Herkese Merhaba.

Sonunda bismillah deyip 20 yıl sonraki mesleğim için referans olabilecek çatı katı atölye projeme başlamış bulunmaktayım.Süreç aslında 3 ay öncesine dayanmakta.Yaklaşık 3 aydır yeni taşındığım Büyükçekmece İstanbul da karşıma çıkan teknik problemlere profesyonel çözüm üretemeyen bisikletçiler sebebi ile kendi yedek parça -alet tamir setleri almam la başladı .

Bugün alt komşumun getirdiği bir adet çelik masa ve bisiklet standı olarak çevirebileceğim bir elbise askısı düzeneği ile ilk kurulumlara başlamış bulunmaktayım.

Değerli arkadaşlar aranızda eğer bu konuda bana yardımcı olabilecek tecrübe sahibi arkadaşlar var ise minnettar olurum .Bu hafta için planım masa üstüne kestirilecek olan ahşap vb bir materyal ve devamında masa üzerinde kullanacağım mengene ile devam edicek inşallah.

Hedef olarak uzun vadede link te yer alan bicycle workshop - Google'da Ara kuruluma yakın bir çalışma yapmak.

İlerleyen günlerde edinmiş olduğum alet tamir setleri ,kurulum çalışmaları ve tecrübeleri paylaşmaya çalışacağım.

Pedallı günler olsun .

2. trainspotting35

trainspotting35 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Bir Büyükçekmece'li olarak takipteyim. Makina üreten bir firmada makina mühendisi olarak çalışıyorum. Teknik destek verebildiğim kadar teknik destek vermeye hazırım. Bisiklet tamirinden pek anlamam yaklaşık 2 senedir bu hobiyle uğraşıyorum. Herhangi birşey sormak isterseniz özelden yazabilirsiniz.

Birhan K. ve murty bunu beğendi.
  3. fadıl pala

fadıl pala Aktif Üye

Adı:
    karahindiba2
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    murty bunu beğendi.
  4. ziyainal

ziyainal Forum Demirbaşı

Adı:
    Ziya
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    çok güzel bir proje umarım daha da gelişir benim de pek teknik olarak bilgim yok ama konunun takipcisiyim alet edevat varsa elimizde göndeririz :)

murty ve Yusuf'san bunu beğendi.
  5. Samet Horasan

Samet Horasan Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bir Dremel şimdiden şart.:)

murty bunu beğendi.
  6. Tuguj

Tuguj Kıdemli Üye

Adı:
    Aykut Baykurt
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Benimde oyle projemvar ardiyeyi bosaltip bisiklet yeri yapmayi planliyorum konuyu merakla takip ediyorum ☺

murty bunu beğendi.
  7. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
  8. Birhan K.

Birhan K. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bu sanırım pek çok kişi gibi benim de aklımda olan ama bir türlü cesaret edemediğim bir şey. Çünkü dediğiniz gibi böyle bir atölye oluşturmak cidden pahalıya patlayacak bir şey. Ama bir yandan da içim gidiyor, acaba bu işe mi girişsem diyorum.

Başarılar dilerim, ilgiyle takip edeceğim bu başlığı.

Samet Horasan ve murty bunu beğendi.
  9. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @murty
    Kiradan kurtulup kendime ait bir evim olursa, bende kendime atolye-hobi kosesi yapmayi hayal edip duruyorum hep! Darisi isteyen herkesin basina :)
    Simdiden hayirli ugurlu ve basarili olmasini dilerim :)

Hamit.Ç ve murty bunu beğendi.
  10. trainspotting35

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    @murty Yaparız ama biraz amatörce olur. Uygun bir Zamanda bir iki prototip yapıp resim gönderirim.

ziyainal ve murty bunu beğendi.
  11. Samet Horasan

Samet Horasan Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Birhan K. Hocam atölyeyi kuracağın fiziksel alanın varsa düşünme derim. İlla her şeyi bir anda alacaksın diye bir şey yok. Bir şeylerle uğraşmak insana huzur veriyor. Fırsatınız varsa kaçırmayın derim. :)

murty ve Birhan K. bunu beğendi.
  12. Ömer Murat

Ömer Murat Onursal Üye

Seviye:
    @murty Ne güzelmiş, "keşke benim de olsa!" kolay gele şimdiden, merakla süreci takip ediyorum :harika:

murty bunu beğendi.
  13. HakanMaktav

HakanMaktav Aktif Üye

Adı:
    Hakan
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Sağolsun dedem alet edevat adına bir çok şeye sahip, bana kalansa bisiklet adına gerekli olan takımları almak :) konunun takipçisiyim, bir an önce kurman dileğiyle, başarılar :)

Samet Horasan ve murty bunu beğendi.
  14. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Evet süreci paylaşmak için tekrar buradayım.

66-166 cm uzunluğunda masamız oluşturuldu.Bunun için alt komşumun getirmiş olduğu metal iskelet ve eve ilk girdiğimde mutfak dolabından sökmek zorunda kaldığımız sunta ile masayı oluşturdum.Altaki fotoğrafta ilk ve son halini görmekteseniz.

Devamında yine alt komşumun bisiklet standı olarak kullanabileceğim aslı elbise askılığı olan parçayı görüyorsunuz .Bunu bir şekilde tak çıkar bisiklete monte edilecek yardımcı bir aparatla kullanıcam .
    [​IMG] [​IMG]

İçeride priz ve lambamın olması büyük kolaylık sağladı hemen alt katta oturmam da internet için süper oldu .Şimdi promlem havalandırma ve içeriye giren günışığı problemim.[​IMG]

Bu nokta çatıya bağlanan tek çıkış .Küçük ve üstünde bağımsız ağır bir kapağı var .Ne yapmayı düşünüyorum ? Tahta kapağı bir pimapenciye götürüp üstüne 7 gün 24 saat aydınlık sağlayacak bir kapak dizayn etmesini rica edeceğim.İçerdeki var olan toz içinse iki alternatif oluştu.Birincisi toz üfleme makinesi .Yılın belli dönemlerinde içerideki tozu kenarlardan dışarı atmamı sağlayabilir yada ikinci yöntem olan bir hava kompresörü almak .Düşünüyorum ve fikri olan varsa yardım lütfen ?

:)

Son olarak [​IMG]

Bu parça aslında apartman çevresine yapılan çitten arta kalan parçalar.Normalde masa arkasına oto tamircilerinde görmüşsünüzdür '' delikli sac '' '' takım asma panosu'' adı verilen levha yerleştirmekti ama şimdilik bunlarda işimi görür diye düşünmekteyim .

Tecrübeleri aktarmaya devam edeceğim .İlerleyen günlerde elimdeki ve yolda siparii verdiğim takımları paylaşacağım .

Pedallı günler dilerim.

Arka planda ki bahçe çitinden vazgeçtim :D olmuyor yani alet asmak için uygun kısım oluşturamadım .
    Ne yaptım ?

Yanda ki inşaatta ustalar kalıp üzerine çaktıkları birşey dikkatimi çekti .Sunta gibi çok ta ağır olmayan bir tahta parçasını masa ölçülerin de kolonlara çaktım.

Dekupaj testere ile son rötüşlar yapıldı.Çatı içerisindeki ayak altındaki fazla tahta parçalarını da kestikten sonra ortaya çıkan görüntü aşağıda oldu .Bir de stoktaki alet setimin fotoğrafları yer alıyor .

Sıradaki proje daha önce konu olarak paylaşmış olduğum Bisiklet Standı DIY: How to Build Your Own Bike Work Stand..

Pedallı güzel günler olsun .

15. trainspotting35

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    @murty Ellerinize sağlık desteği unutmadım iş seyahatlerinden fırsatım olmadı kusura bakmayın ama aklımda ilk fırsatta bisiklet standı ile ilgili deneme yapacağım.

murty bunu beğendi.
  16. fadıl pala

fadıl pala Aktif Üye

Adı:
    karahindiba2
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @murty güzel olmuş,güle güle kullan
    alet çantasını bende düşünüyorum link atma şansın var mı

murty bunu beğendi.
  17. Cem Ö.

Cem Ö. Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Benimde böyle bir odam var ne zaman birşeyleri tamir edecek olsam 10 dakkalık işi 1 saatte yapıyorum:D Bu sırf orda vakit geçirmekten mutlu olduğum için..

murty bunu beğendi.
  18. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Emeğinize sağlık bende çok hevesliyim ama imkan yok. Hayalimde müstakil ev var. İnşallah bir gün olur benimde bir atolyem olur sizin gibi

19. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @fadıl pala Merhaba ben Taiwan dan aldım bu ay değil de gelecek ay yardımcı olurum almak istersen.

@soneryen Ertelemeyin hayallerinizi ;)

@Cem Ö. Saatte koydum içeriye zamanın farkında olmak için :D

fadıl pala ve soneryen bunu beğendi.
  20. cezmi özdemir

cezmi özdemir Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Saat onemli saat 4 te zinciritemizliyim iyorum saat 8de zincir bisiklete takaren uluyorum kendimi

murty bunu beğendi.