Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Carraro Flexi 106 mı 121 mi?

Konu, 'Carraro' kısmında turgayiskeceli tarafından paylaşıldı.

1. turgayiskeceli

turgayiskeceli Yeni Üye

Adı:
    Turgay İskeçeli
    Bisiklet:
    Carraro
    Herkese merhabalar arkadaşlar, ben de bugün siz bisiklet tutkunu arkadaşların arasına katıldım. Bugün taşıma ve yer sorunu nedeni ile katlanabilir bisiklet alacağım, uzunca araştırdım ve bu iki model arasında kararsız kaldım, Flexi 121 hakkında konularda 21 vites olmasına rağmen vitesi çok hafif, sadece isim olsun diye 21 vites koyulmuş gibi yorumlar mevcut, 106 hakkında pek fazla yorum bulamadım, gideceğim yol günlük 10-12 km. Yokuş yok. Sizce hangi bisikleti tercih etmeliyim, şimdiden teşekkürler.

2. antika

antika Yeni Üye

Gerçi siz soralı 3 ay olmuş, koca yaz geçmiş, muhtemelen çoktan birşeyler alıp yola koyuldunuz ama kayda geçmesi için cevap vereyim:

20 inçlik tekerle 21 vitesin, hele sizin gibi düz yola gidecekler için hiçbir anlamı yok.

Flexi 121'de benim gördüğüm en büyük kusur katlandığında sele borusunun ucunu alttan çıkmayacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Boru kadronun içinde kalıyor, dolayısıyla katlanmış bisikleti ayakta tutacak bir ayak vazifesi görememektedir. Bisiklet katlandığında (özel bir aparat takmazsanız) aynakol dişlisini üzerinde gayet iğreti bir şekilde durmaktadır. Anlayacağınız ağır bir tasarım hatası vardır.

Carraro tasarımcıları da aynı sorunu görmüş olmalılar ki Flexi 103 ve 106'da tasarımı değiştirmişler.

3. Trekkie

Trekkie Aktif Üye

Adı:
    Türker
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Flexi 121 sahibiyim. Ön aynakolu ve ön vites takımını söktürdüm, öne tekli aynakol taktırdım. Bu teker çapına sadece arka vites takımı fazlası ile yeterli. Flexi121'in malesef kadrosu da problemli. Elinizle tutup taşımak için yere paralel bir kadro parçası yok, Ya sele borusundan iki büklüm tutacaksınız, ya da daha da eğilip, kadronun alt köşesinden, ki hiç bir şekilde rahat ve sağlam bir şekile tutamıyorsunuz bisikleti katlanmış haldeyken. Tüm yük bir iki parmağınıza yükleniyor. İlla Carraro alınacaksa 106 alınmalı.

4. Togursamsun

Togursamsun Kıdemli Üye

Adı:
    Emin
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Flexi 103

5. Fixy

Fixy Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Trekkie

Öne kaçlık aynakol takdırdınız hocam? Ücreti ne kadar tuttu ve modelini öğrenebilir miyim?

6. Trekkie

Trekkie Aktif Üye

Adı:
    Türker
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Fixy Öne 46'lık aynakol taktırdım (orijinal halinin en büyük dişlisi 48'lik). Bir de orta göbeği değiştirttim. Aslında şart değildi ancak aynakol en uçtaki ruble dişlisi ile paralel kalınca ben istedim biraz daha içeri girsin ortalasın rubleyi diye. Aynakol için 30 TL, orta göbek için 35 TL toplamda 65 TL verdim.

Fixy bunu beğendi.
  7. Fixy

Fixy Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bu arada ben de Hoptown 300'den Flexi 121'e geçtim. Kıyaslama yapmam gerekirse, Hoptown taşıma olarak daha avantajlı. Katlanınca daha küçük oluyor ama Carraro Flexi 121 kadrosu diğer 20" katlanır bisikletlere göre de daha farklı. Giant Expressway ve Fuji Origami modelleri de Carraro Flexi 121 tasarımına çok yakın ve katlandığında onların da boyutu oldukça büyük.

121'in tek sıkıntısı katlı haldeyken açılmaması için bir mandal/mıknatıs olmaması ve yere sağlıklı bir şekilde sbitlenmesi için bir ayak olmaması. Onu da çift bacakla çözebiliyorsunuz.

8. Trekkie

Trekkie Aktif Üye

Adı:
    Türker
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Fixy O çift bacak çözümünü bisikleti aldığım gün yaptım ;)

Fixy bunu beğendi.
  9. Fixy

Fixy Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Valla on numara olmuş hocam. Bir de gözüme direkt aynakol çarptı aslında ben bu değişimi hafifletmek ve sadeleştirmek için yapmak istiyorum.

Çok dik yokuş çıkılmayacaksa ki bu bisikletlerle bence tehlikeli, 3'lü aynakolun gereği yok. Ben zaten çoğunlukla orta dişlide kullanıyorum, küçük dişlide hiç kullanmadım daha çünkü çok hafif kalıyor.

10. Trekkie

Trekkie Aktif Üye

Adı:
    Türker
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Fixy Teşekkürler. Bir başka yerde de yazdım, bu bisikletlerde 20 küsür 30 küsür aynakol dişlisi olması son derece saçma. Bunlar dağa çıkmak, ormanda gezmek için değil. Bisiklette fark edilir bir hafifleme olduysa da ben hissetmedim açıkçası. Ama bu şekilde sürmek çok daha keyifli ve kolay. Bunlar bence şehir bisikleti.