Carraro 417 Turner 21 V hakkında

Tepki
35
@Volkan AYAZ

Siz MTB kullanacağınıza göre mtb için olan hesabı kullanacaksınız. Oradaki 10 cm farkın konumuzla alakası yok. Oradaki formüle kendi bacak boyunuzu koyun ve uygun kadro boyu çıksın. Benim için 20+ kadro boyu çıkmıştı mesela ama 18,5" bende sıkıntı yaratmadı. Siz de hesaplayın ona göre yorumda bulunalım diyorum ;)

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru
Scudo
Tepki
35
@Volkan AYAZ

Hesap sizin amacınıza göre değil, bisikletin türüne yönelik yapılıyor. Eğer ki kullandığınız bir MTB ise MTB hesabı yapmalısınız. Yol bisikleti hesabı yaparak MTB almamalısınız.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
:) işime gelmediği için hesaplamıyorum. Oradaki hesaba göre 17 inç çıkıyor fakat bu bisikletin 17 inç ürünü yok.

ya 15,5 ya 18,5 t4rcih edeceğiz.

Bende diyorumki, dağlarda tepelerde atlayıp zıplamayacağımız için 18,5 inç çok büyük soun yaratırmı?

Dip Not : Bisiklet üzerinde iken ayaklarım rahatca yere basıyor.

Tepki
35
Büyük kadro alırsanız yolda bir miktar gittikten sonra vücudunuzun çeşitli yerlerinde ağrı yapabilir. Nitekim bende küçük kadro boyundan dolayı belde 4-5 km sonunda ağrılar oluyor. Siz de böyle sorunlar yaşamayın diye olur veremiyorum. İş şu an sipariş halindeyse iptal edip başka bisiklet bakmalısınız. Ama aldıysanız da iade etmeye çalışın derim.

Dipnot: Ben de yokuşu olmayan düz bir yolu (14 km) günlük gidip geliyorum. Amaç dışı kullanıma giriyor ama ağrı yapabiliyor ;)

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ürünü aldım, iade de edebilirim ama şimdi gidip 15,5 inç olanı alırsam oda gerçekten komik duruyor. Maalesef başka ölçüde yok. 15,5 veya 18,5 ?

Ben bu yaştan sonra boyum uzasın diye bol bol süt içeyim :)

Tepki
35
Bence Carrarodan vazgeçip diğer markalara bakmalısınız. 17" bisiklet bulmak ne derece mümkün bilmiyorum, belki vardır. Kron xc500'ü tavsiye edebilirim. Bütçem elverseydi onu alacaktım çünkü. 18" kadrolu olanı var bence sıkıntı yaratmaz size.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Emre Bey işinizi gücünüzü bırakıp benimle ilgilendiğiniz için gerçekten teşekkür ederim.

Birden fazla markanın bisikletine baktım fakat carraro dışında hiçbiri beni cezbetmedi. Açıkçası başka bir markaya yönelme düşüncem yok :)

O arada bana 18 inç uyuyorda neden 18,5 inç uymuyor :) bu kadar kavga 1,25 cm içinmi? :)

• Beğen
Tepkiler: Emre Akyıl
Tepki
35
Ben siz sıkıntı çekmeyesiniz diye mümkün olduğunca size en yakın kadro boyunu tavsiye etmeye çalışıyorum. Tabiki 1-2 cm sıkıntı yaratmaz gibi görünüyor ama hesaba bağlı kalmak da önemli. Size uygun kadro boyu tam da 16 ve 18'in arasında kaldığından küçüğünü veya büyüğünü almak size kalıyor. Yardımım dokuabildiyse ne mutlu :)

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Gerçekten yardımınız dokunuyor. Peki sizce de enteresan değilmi?

15,5" den direk 18,5" e geçiliyor. Arada başka boyda yok. Bence çok saçma. Araba bir beden yapmaları gerekliydi.

Yani bir insan ya 1,60 olacak yada 1,80 :) Bu mantık bunu gerektiriyor.

Bisikletin üzerinde iken, iki ayağımı yere koyduğumda düz durabiliyorum, en azından trafikde ani durmam gerekitiğinde ciddi bir sıkıntı yaşamam gibi geliyor.

Tepki
35
Açıkçası mantıklı bi gerekçesi vardır mutlaka. Bisikletlerin satışa sunulduğu pazarlara göre kadro boyları belirleniyor olabilir. Amerika'da ve Avrupa'da ortalama cüsseler büyük olduğundan kadro boyu büyük bisikletler satılıyor oralarda. Türkiye'de ise farklı bir pazarlama mantığı var. Genelde bisiklet sürücülerimiz karne hediyesi olarak bisiklet alan çocuklar veya lise düzeyi gençler olunca hep küçük kadrolular bulunuyor stoklarda. Ben 20" kadro bulamadım mesela istediğim bisikletlerde :) Dediğim gibi tamamen pazar stratejisi.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Aslında senelerece (küçüklüğümden bahsediyorum) tek boy kadroları kullandık durduk, kimsenin sesi çıkmadı :)

Orta okulda kullandığım bisiklet, şu anki bisikletimden eminim daha büyüktü ve umrumuzda değildi.

Ben ısrarıma devam edeceğim. MTB de olsa, dağ tepe atlayıp zıplamayacaksak yüksek kadro, ani duruşları sağlayabildiğimiz sürece sorun değil :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Emre Bey sizi dinledim ve arabanın arkasına bisikleti atıp, doğru satıcıya gittim. Durumu anlattım "s" beden vermelerinin sorun olmadığını hemen değiştireceklerini söylediler.

Eski bisikletimi verdim ve "s" beden bisikletimi teslim aldım. Satıcıya "bir kez daha deneyeyim" dedim ve "m" beden ile eve geri döndüm :)

S bedenin üzerine biner binmez, eski bisikletimi geri istedim. Yok taktım bir kere "s" beden gözüme çok ufak geliyor. :) "m" ile biraz turaldım şu an aramızdaki ilişki gayet yerinde. :)

• Beğen
Tepkiler: Emre Akyıl
Tepki
35
Çok sevindim :) Bence biniş açısından değil de kafa olarak M bedene terfi ettiniz. Güle güle binin bol pedallamalar :D ;)