Carraro 227 kadrosu biraz büyük mü?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Geçen gün carraro 227 aldım denemeden, boyum 177 bisiklet 51 kadro, seleyi epey aşağı, gidondan baya aşağı indirince ancak rahat binebiliyorum ve bisikletin borusu inanılmaz yukarıda geldi bana, ayakta dururken sıkıntı yaşıyorum. daha önce gittiğim bir bisikletçi size 51 kadro olur demişti, internette de benim boyum için (175-180) 51 kadro tavsiye ediliyordu, acaba modelden modele bir farklılık mı sözkonusu, bu boyda olup da yorum yapabilecek var mı?

Scudo

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Bisiklet satın alırken sadece toplam boyunuz değil, bacak içi boyunuzu da dikkate almalısınız. Hatta ikinci madde daha önemli.

Ben sizinle hemen hemen aynı boydayım ve 76 cm bacak içi boyuyla 20" kadro boyu beni de rahatsız etmişti.

Bu nedenle ilk şehir bisikletim olan Salcano City Fun 70 i hemen hiç kullanamadan satmak durumunda kalmış, sonrasında ikinci el aldığım 18" kadro Sedona 301 ile çok rahat etmiştim.

İmkanınız varsa bisikletinizi bir ufak kadro ile değiştirme yoluna gidin. Yoksa satmak zorunda kalabilirsiniz. Bisiklet satın almadan evvel gerekli araştırmayı yapmanız çok önemli.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
hay allah, binerken sorun yokmuş gibi gözüküyor halbuki, çok problem yaratır mı?

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Kullandığınız kadro esasen üst limit. Yani çok ciddi sıkıntı yaratmayacaktır. Bununla beraber kısa mesafelerde (~50km) çok etkisini görmeseniz de uzun mesafelerde çeşitli anatomik sorunlar, ağrılar ortaya çıkabilir. Daha kısa gidon boynu kullanılarak bu sorun bir nebze ortadan kaldırılabilir, lakin en ergonomik sürüş için vücut ölçülerinize tam uyan bir kadro tercih etmelisiniz.

Kara Kartal

Daimi Üye
Tepki
276
İsim
Mehmet
Bisiklet
Merida
Boyunuza göre normal bacak boyunuzun olduğunu düşünürsek, Sadettin Bey'in de söylediği gibi 18'' olması gerekir sizin hibrit bisiklette. Bir boy küçük gelse bir nebze sele borusu gidon boğazı gibi parçalarda değişikliğe gidilerek uygun hale getirilebilmesi mümkün sayılabilir. Ama büyük gelmesi sıkıntı tabi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yani daha sadece aldığım gün kullandım 10 km kadar, bisiklet üzerindeyken ayakta durmadan kullanınca sıkıntısızca kullanabildim seleyi epey aşağı indirince çok memnunum o açıdan, tek sorun ayakta durmaya çalışınca borunun rahatsız etmesiydi bildiğin değiyor, rahatsız ediyor yani illa bisikleti yana yatırmam gerekiyor dururken, daha uzun süreli binişlerde sıkıntı yaratabileceğini bilmiyordum

Quatro16

Daimi Üye
Tepki
79
İsim
Alfa Romeo
Başlangıç
1963—64
Bisiklet
Salcano
İlk aldığında alisamayabilirsin zamanla kendin daha yukarı çekmek isteyeceksin seleyi performans için :) yani bana bu şekil olmuştu....