Cannondalemi Trekmi

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Benimde bu dişli sayıları ile ilgili bir sorum var. Bu başlıkta sorsam ayıp olmaz herhalde. Şehir bisikletim var. Aynakolum 48/36/26, ruble 11/32. Yokuşlarda 26 ön, 32 arka çok rahat çıkıyorum.

Yol bisikletine geçmek istiyorum. Ama yokuşlarda sorun yaşamaktan korkuyorum. 26ön/32arka ya yakın bir oran yok. Ne dersiniz?

Scudo

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
@muratcolakoglu

triple aynakollu yol bisikleti tavsiye ederim, her ne kadar yarışçı mantığı ile 3lü aynakol önerilmiyor olsa da. benim bisiklette 30ön/28arka gibi bir oran var, birçok durumda iyiki almışım diyorum ve rahatlıkla çıkıyorum yokuşları.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@muratcolakoglu

Yazımda da belirttiğim üzere,ikili aynakolda çapraz olmaz.Bu sadece ikili aynakol için geçerlidir.Çapraz,üçlü aynakolda zincir ayna dişlinin en küçüğündeyken,rublede de en küçük dişli kullanımıyla ve Önde büyük ayna dişli arkada da büyük ruble seçimiyle olur.Kısaltırsak ,üçlü aynakolda ön-arka Küçük/Küçük ya da Büyük/büyük olmamalıdır Zira üçlü aynakolda Ayna derinliği fazla olduğundan örnekteki gibi bir seçim yapıldığında,önden ya da arkadan bakıldığında zincirin çapraz durduğu görülür.Zaten bu durumda zincir,ön aktarıcının içine ve dışına sürter.Neden? Çünkü küçük ayna dişlisi içeride,küçük ruble dişlisi ise dışarıdadır.Az önce sözettiğim derinlik farkı,zinciri de aynakol dişlilerini de olması gerektiğinden farklı aşındırır.34/50 Compact aynakollarla standart yol yarış modellerde Tüm kombinasyonlar çapraz sorunu olmadan kullanılabilir.Neden? Çünkü ikili aynakolda yaprak derinliği az olduğundan 34/11 de 50/34(R) de kullanılabilir.

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
2'lide yaprak arası genişliği aklıma gelmemişti. dağ bisikletinde ort hız 20 iken şehir bisikletinde kaça çıkıyor merak ediyorum ?

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
@Derya Keçeci

Derya bey merhaba, arkadaşımda 50/34 var, 50-28 yaptığında arka attırıcı şekilden şekile giriyor, zincir biraz kısa geliyor galiba ama zorlandığı belli, en azından rubledeki son 2 dişliye atılmamasından yanayım 2li aynakol olsa bile, belki çok ince ayar ve zincir uzunluğu ile olabilir. Ben olsam zorlamazdım.

özcan yılmaz

Daimi Üye
Tepki
390
Bisiklet
Specialized
Fx 7.5' te 11-34 ruble 50-34 ayna kol var.Yani yokuşta, düzde çok rahat kullanılır.Ancak kondisyon üst seviyelere çıktıkça çok az dişli kullanmaya başlanılıyor,yokuşları ayakta,rublede küçük dişlilere alarak daha hızla eğimi bitirmeye çalışılıyor.Kendi adıma böyle yapıyorum(çok uzun yokuşlar hariç)

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Kendinize alacaksanız, bayan bisikleti tercih etmenizi anatomik olarak tavsiye etmem. Omurga uzunluğu erkekler ve kadınlar arasında farklı. Uzun süreli kullanımda sırt kasları yorulunca ağrı yapabilir.
Ayırdığınız bütçeyle Cannondale alacaksanız, Quick 5 kullandığım için önerebilirim. Daha sağlam birşey arıyorsanız Quick Cx, daha şehirli arıyorsanız Tesoro size çamurluk aratmadan şık bir şehir bisikleti olabilir. Uyumlu çamurluk bulmak üretimin olmadığı ülkemizde sıkıntı olduğu için, baştan kulağınıza su kaçırayım. Trek bisikletlere Lance Armstrong - Greg Lemond arasındaki çekişmede taraf olduğu için biraz soğuk bakmaktayım.

H.ibrahim Erdemir

Daimi Üye
Tepki
120
Bu sene Trek 7.2 aldım, çok harika bir bisikletti ama nedense sattım, bin pişmanım. Ve sattıktan sonra Trek 7.5 aldım, bisiklet hafif, karbon maşa, gidonlarda yumuşak silikon el yerleri mevcut ( elcik yazmaktan neffret ediyorum), Şimdi bu bisikletimide satıyorum ve inşallah DS 8.5 alacağım. Trek FX tam bir şehir/tur + performans bisikleti. Tavsiye ederim.

Tepki
27
DS 8.5 ben aldim cok memnunum. Ister bozuk yolda, isterseniz asfalt'ta rahtlikla kullanabiliyorsunuz (Gidon'dan amortisoru kilitleniyor) . Cok seri bisiklet tavsiye ederim

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
bayan bisikleti dediğiniz sadece üst borunun aşağıda oluşudur. o zaman trek elite 9.8 olan modelde bayan bisikletidir : (link)

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
şuan sadece monitörden bakarak karar kıldığım bisiklette sadece bayan bisikleti olarak algılama olmuş. öyle olduğunu sanmıyorum çünki kadro dizayn açıları aynı sadece sele üst boru biraz daha aşağıdadır. seleyi yükseltiriz olur biter.
tesero modellerini kafadan geçtim. Quick Cx serileride bana uygun değil.

Fiyat olarakta uygun. geçen hafta kadıköy delta bisikleti aradım. benim için sıkıntı olan 12-28 olan rubleyi 11/34 - 11/36 değiştiririz dediler. ruble büyüyeceğinden arka attırıcıda değişirtirecekler. şuan tek bilmediğim ön maşa karbonmu değilmi ? ''Quick Si, carbon blades, 1-1/8" steerer, w/ low rider mounts'' diye yazılmış....

bisikletleri yakından görmem gerek belki şuda olabilir bilmiyorum (link)

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@emrahozkan

Emrah kardeşim öncelikle yanıt çok geç oldu ama temiz olur inşallah.Anlatayım.

Şimdi arkadaşlar bazen bilerek bazen bilmeyerek yanlış "Alıntı" bilgileri ile bir başkasına yardımcı olmaya çalışıyorlar.Compact aynakolda "Çapraza düşmek" tabir edilen durum söz konusu değil.Ha,çok mantıksız oranlar yok mu,var.örneğin aynada 50 rublede ise 34...Bu ne perhiz,bu ne lahana turşusu;haklısınız.Yani sen önde, yüksek hızlara çıkacak bir dişli oranı seçerken,rubledeki en küçük vitesi kullanıyorsun.Ancak,bazen bu duruma düşüyoruz.Nasıl mı,anlatayım:

Dümdüz yolda 18 kombinasyonuyla gidiyorsun.Bastın bastın...Allah allah,neden gidemiyorum?Dur 16 ya düşeyim;I ıh,olmadı 14 e düşeyim.N oluyor yahu? Olan şu.Senin düz olarak gördüğün yol aslında çevresel faktörler sebebiyle farkedemediğin % 3-4 lük bir rampa.Hatta iniyorum zannediyorsun,oysa dursan geri geri gidiyorsun.İşte uzun yollarda bunlardan çok ve buraları önceden farkedemediğin için,yolun orta yerinde Aynakolda 1 e düşemiyorsun.Compact aynakollarda aralık yüksek olduğundan kamçı gibi şraklıyor vites;zincir elinde kalacak zannediyorsun.Yani,zorlu şartlarda arka vitesi 22-24-26-28...... diye düşüre düşüre gidiyorsun.Bu noktada yaşanan sürtünmenin nasıl engelleneceğini ayrıntısıyla anlattım.Bu 34/11 oranında başka, 50/34 oranında başka.

İşte;yollarda,kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde zincirinin elinde kalmaması için,çok tercih edilmese de,bu oranları bir süre kullanıyoruz.Kullanıyoruz,zira değiştiricilerimizde bu sürtünmeyi önleyecek "Tık" lar mevcut.Evet çok ince ayarları yapıyoruz ve bu çok ince ayarlar çok da zor değil.Zinciri bir bakla olsun uzun tutmanın ise,zorlu inişlerde rubleye dolanma olasılığını arttırarak büyük tehlike yaratacağını hesap etmek lazım.

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
@İskender Şerit
Sadece borunun uzunluğu ile bayan bisikleti olduğunu siz söylüyorsunuz. Benzeterek söylersem, terzi farklı beden boyuyla dikmiş olabilir.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@İskender Şerit

Maşanın üst yatağından, sele borusuna doğru hayali bir çizgi çizin, kafanızı hafifçe sola yatırarak resme bakın. Hayali çizgi-ortaboru-altçizgi üçgeni ikizkenar mı değilmi bakın! Eğer hayali çizgi ortaboru(+seleborusunun bir kısmı) dan kısa ise, bacakları vücudunun üst tarafına göre uzun olanlar( genellikle kadınlar) içindir.
Belirleyici olan ortaborunun kısalığı değildir. Bu geometride kadro küçüldükçe, jantların ebadı değişmediğinden orta boru çok kısalmak, yani aşağıya inmek zorundadır.
Seçtiğiniz bisiklete sadece kadınlara reklam olsun diye "women" yazmamışlar.
Ama herkesin en rahat ettiği şekil, doğru olanıdır.

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
ihtiyar öncelikle yorumun için teşekkürler. Sizin yazdıklarınız o zaman Trek Elite 9.8 bisikletinide kapsıyor. Biri bana Trek Elite Yada Scott Scale bisikletletinin ne için kimler için tasarlandığını yazabilirmi. Cannondaleyle trek elite bisikletlerini monitörden yanyana koyup elinde cetvelle kadro açılarına bakan oldumu ? Öyle başımızı sola yatırıp üçgenle aklımızı yormamak gerek.