Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Cannondale Trail SL5 mi M4 kadrolu Specialized Rockhooper mi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında H.Sages tarafından paylaşıldı.

1. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba, şu an bana kesinlikle yeterli gelmeyen (heyecandan aceleyle aldığım ) Bianchi hero kullanıyorum. Ancak ara vermiş olmama karşın uzun yıllardır bisiklete bindiğim (şu aralar her sabah ve ara sıra turlara katılıyorum ) için hemen yaptığım hatayı telafi edip bütçeme ve göz zevkime göre daha iyi bir bisiklet almaya karar verdim. Ancak teknolojiyi takip etmek çok zorlaşmış. İki marka arasında kaldım. Biri Cannondale Trail SL 5 ( donanımı gayet yeterli görünüyor, kadro durumu ve ağırlığını sitesinde bulamadım) diğeri ise Specialized Rockhooper ( M4 alışımlı V frenli). Specialized'ın bu modeli kadro olarak daha mı iyi ve ileride yapılabilecek muhtemel iyileştirmeler düşünülürse daha akıllıca bir yatırım olur mu? Yoksa hiç bunları düşünmeyip direk Cannondale mi almalıyım? Specialized te ön artırıcının Shimano Altus olması biraz beni şüpheye düşürdü , arkada kullanılan Sram X-5 'in Shimano daki tam karşılığını bilmiyorum açıkçası. Cannondale de Shimano Deore ön arka takım kullanılması beni nedense şu an için cezbediyor.Fiyatları çok yakın birbirine.Yorumlarınızı bekliyorum

2. Karşıyakalı_351/2

Karşıyakalı_351/2 Üye

Seviye:
    Resim koyarsan daha iyi olur

3. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

cannondale trail sl 5

bence cannondale
    benimde çok beğendim ve keşke alabilsem dediğim bir bisiklet

TÜRKER ÜNAL ve Okan Bozkurt bunu beğendi.
  4. Okan Bozkurt

Okan Bozkurt Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben de uzun bir dönemdir Cannondale Trail SL 5 almayı düşünüyordum fakat son günlerde Scott Scale 80' i de düşünmeye başladım, sizce hangi model daha iyidir?
    Scott' ı düşünmemin sebebi fiyatlarının birbirine yakın olması ve kadrosunun Scott markasının ürettiği en üst model alüminyum kadro olması ve yarışlarda vs. yoğun olarak kullanılan kendini ispatlamış bir kadrosunun olması. Scott Scale, Cannondale Trail, Specialized Rockhopper sizce bu modellerin kadrolarını karşılaştırırsak hangi model daha öndedir?

5. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Fiyatlar nasil? Trail SL 5'le Specialized Rockhopper yerine Rockhopper Comp Disc karsilastirilsa daha iyi olur gibi geliyor bana. Bu donanimla fiyati dusuk degilse Trail SL 5'le biraz zor rekabet eder Rockhopper.

Scale 80'e de biraz baktim ve fiyatlar yakinsa mekanik disk frenle ugrasmadan hidrolik frenli Scale almak gayet mantikli bence de. Ayrica kadro konusunda Scale Scott'in en iyi aluminyum xc hardtail kadrosuyken, Cannondale'de Flash ve Specialized'de Stumpjumper bu gorevi ustleniyor. Bu acidan bakinca Scale biraz daha avantajli gibi.

Ote yandan isin icine bir de zevk giriyor, mesela ben Cannondale'in kullandigi 1.5" alin borusu ve biraz daha buyuk alt boru kombinasyonunu gorunce kendimden gectigimden Cannondale'i secerdim. Ayrica geometrilerde de ufak farkliliklar olur illaki, bisiklet dukkaninin park yeri filan varsa bi deneme surusu yapip nasil hissettirdiklerine bakmaniz faydali olur. Bisiklet dukkanlari bu talebe nasil yaklasir bilemiyorum ama...

Okan Bozkurt bunu beğendi.
  6. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bu üçünün arasında Cannondale Trail SL5 ve Scott Scale 80 daha öne çıkmış durumda bence. Amortisörü saymazsan, Scale 80 donanım olarak daha iyi. Cannondale'de de mekanik disk fren olması hoşuma gitmedi. Ben olsam Cannondale Trail SL5 alır, ileride de frenleri değiştirirdim. Onun dışında donanım olarak yeterli sayılır.

7. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Cannondale derim, bu bisiklet sadece kadrosu için bile alınır.

8. Okan Bozkurt

Okan Bozkurt Kıdemli Üye

Seviye:
    Scott Scale 80 ile Cannondale Trail SL 5 arasında 150 € fiyat farkı var Scott daha pahalı. Cannondale Trail SL 4 modeli var, amortisör ve aynakol daha üst model ve üzerinde Tektro hidrolik disk var. Bu modeli mi önerirsiniz? Scott Scale ile Cannondale Trail kadrolar arasında farklar nelerdir bunu merak ediyorum. Scott Scale Scott' ın ürettiği en üst alü model ama Cannondale' de Flash alüminyum da var acaba Scale' i bu model ile mi karşılaştırmalıyım?

9. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:

SL 5 1.431 TL, Rockhooper 1.349 TL . Donanım olarak SL 5 daha iyi görünüyor ama forumlardan anladığım kadarıyla Specialized'in kadrosu hem daha hafif hem de teknolojik olarak daha gelişmiş. Şu an Specialized 'e kaymış durumdayım aslında ama tam bilemiyorum. Arada kaldım.Comp disc 1.928 TL ile bütçemin üzerinde üstelik kadrosu V frenli olandan ağır. Açıkçası illa disc fren olsun diye bir tercihim yok. Hem gerekli müdahaleleri daha rahat yapmak adına ( patlak lastik değişimi vs) hem de camianın disc fren ve v fren arasında ikiye bölünmesinden dolayı V fren tercih edeceğim. Fikri olan var mı?

10. djayo

djayo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Benim size önerim

Rockhopper Comp Disc

Buna alternatif olarak Hardrock Pro Disc ( Ben 1.5 yıldır kullanıyorum. Kesinlikle mükemmel bir kadro, aktarma sistemi biraz düşükte olsa. Bu kadroya hertürlü yatırım yapılabilir. )

Hüseyin Kaynak bunu beğendi.
  11. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Hangi forumlarda Rockhopper kadrosu teknolojik olarak daha gelismis deniliyor bilemiyorum, ama Cannondale, Scott, Trek, Speci, Giant gibi buyuk markalarin esdeger orta sinif hardtail kadrolarinda genelde onemli bir teknolojik farklilik yoktur. Hatta Cannondale bu durumda herkesten farkli olarak double oversized alin borusu kullandigi icin benim daha sempatiyle yaklastigim bir marka.

Comp Disc ile Rockhopper arasinda farkli yil kadrolari degillerse agirlik farki olmamasi lazim, cunku ikisi de ayni Rockhopper kadrosu.

Mekanik disk pek tercih edilmiyor, ama patlak lastik degisimi gibi konularda disk fren daha pratiktir fren pabuclariyla ugrasmak zorunda olmadiginiz icin.

H.Sages bunu beğendi.
  12. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    Yorumlarınız için teşekkürler. Cannondale SL3 alarak son noktayı koymuş bulunuyorum. Yarın ilk sürüşümü yapacağım.

KULLANICI TIPI : MTB, SPORCU
    KADRO : new Trail SL S.A.V.E. w/ 1.5" head tube, disc only
    ÖN AMORTİSÖR : RST Deuce Air 100mm w/ 1.5" alloy steerer
    ARKA AKTARICI : Shimano SLX shadow
    ÖN AKTARICI : new Shimano Deore
    VİTES KOLLARI : new Shimano Deore
    RUBLE : Shimano HG50 11-32t 9sp
    ZİNCİR : Shimano HG53 9sp
    AYNAKOL : Shimano M442 Octalink 44/32/22t
    ORTA GÖBEK : Shimano ES25 Octalink
    FREN ÖN / ARKA : Shimano M486
    FREN KOLLARI : Shimano M486
    ARKA GÖBEK : Shimano M475
    ÖN GÖBEK : Shimano M475
    PEDALLAR : Wellgo flat w/ alloy cage, clip and straps
    GİDON : Cannondale C4 riser
    BOYUN : Cannondale C4 1.5"
    FURÇ TAKIMI : Cane Creek 1.5" semi-integrated
    SELE : new Cannondale Stage w/ steel rails
    SELE BORUSU : Cannondale C4 31.6mm w/ zero offset
    JANT : new Maddux DC 3.0 Disc
    JANT TELLERİ : CN
    LASTİK : Hutchinson Iguana 2.0" 33tpi wb
    DİGER : S,M,L,X,J

13. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
  14. Karşıyakalı_351/2

Karşıyakalı_351/2 Üye

Seviye:
    ama şunuda düşün allah korsun düştün kadroya bişi oldu scotta 1 ay spezieled de
    3 ay cannondale'de 6 ay sürer servisleri onlarıda düşün bence :) karar senn tabii ki ;)

15. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    Artık çok geç. Amış bulundum, yedek bisikletle idare ederim öyle birşey olursa. Gerçi neden o kadar süreceğini anlamadım ama uyarın için teşekkürler

16. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet bu günkü yaklaşık 120 dakikalık ilk flörtümüz neticesinde yeni SL3'ümle ilgili ilk duygularımı sizinle paylaşayım.

Sabah heyecanla bisikletlerimin bulunduğu garaja indim.(insan maddi değeri ne olursa olsun birşeyi ilk aldığında başına birşey geleceğinden nedense çok çekiniyor. İlk heves ne de olsa " ya biri bakarken düşürmüşse , ya kıskanan biri kadroyu dün akşam çizmişse " tadındaki psikopat duygularla (ben halimden memnunum henüz tedavi olmayı düşünmüyorum :) yanına geldiğimde bir de ne göreyim? Güzelim kırmızı beyaz renkleriyle (siyah yeşil F2 hala favorim ama bie iki sene beklemem gerekecek) yeni oyuncağım beni bekliyor.

Usulca kilidini açtıktan sonra bir hamlede üzerine zıpladım ve kendimi dışarı attım. Dün yağan yağmurdan sonra burnuma gelen nefis toprak kokuları eşliğinde (çocukluğumdan beri bayılırım bu kokuya, herkes gibi herhalde)
    önce Feneryolundan Modaya doğru yöneldim.Radyoda kendime uygun bir kanal ayarladım, ve henüz uykusu açılmamış halde etraftaki cafelerde kahvaltı eden ahaliye sessizce ve hiç belli etmeden bir selam verip ( küçük yerleşim bölgelerinde herkesin birbirini tanıdığı " mehmet aabi günaydın, selma abla naber kızın üniversiteyi kazandımı?" tadındaki ortamı biraz da olsa özleyerek (istanbulda da bu ortamı yakalamak bazı semtlerde mümkün , birazda kişiyle alakalı herhalde ama gittikçe mecburen bireyselleştiğimizi de kabul etmek gerek.O yüzden topluca aktivite imkanı da sunan bisiklet sporuna tekrar döndüğüm için ayrıca mutluyum) turuma başladım.

Önce Moda sahiline doğru yöneldim. Buraya taşınalı henüz birkaç ay olduğundan ve olası aksiliklerden (parkurun ve ortamın uygunsuzluğu vs.) dolayı antremanlarımı aksatmak istemememden dolayı (uzun yıllardır her sabah koşarım, artık 5 km koşu ardından 20 km civarı tempolu bisikleti ekledim antremanıma , tabiki hem daha verimli hem de daha heyecanlı oldu) Moda tarafına daha önce gitmemiştim , feneryolu-maltepe rotasında dolanıyordum.

Bisikletin iki ay önce heyecanla düşünmeden aldığım Bianchi Hero dan farkedilir ilk farkı tabiki bana uyan ölçüdeki kadrosu. (bu insanda şahinden inip mercedese binmiş gibi bir duygu uyandırıyor, e bir de cannondale farkı var tabi) Cannondale oturma borusunun nispeten daha uzun olması (yahu büyük mü bu bisiklet bana )duygusu da uyandırıyor insanda . Tabi ki değil. 183 cm boyundaki ve bacakları oldukça uzun olan benim gibi biri için L size (18") karo gayet ideal. Gençlik yıllarımda bolca BMX kullanmamdan dolayı altımda kıvrak oynak aletlerin olamasına daha çok alışığım aslında ama bunun rahatlığı da anlatılır gibi değil. Moda dan vazgeçip bi Bursa yapıp döneyim diyesi geliyor insanın.

Her ne kadar artık XC merakıyla bu tarz bisikletlere yönelmiş olsam da, hem arazide hem de sokaklarda eski teknik bilgilerime dayanarak ufaktan bunny hop ve drop off denemeleri eşliğinde hoplaya zıplaya Moda'ya vardım
    (ilk görüşlerim ya oturma borusunun uzunluğundan ya da hidrolik frenin ön tarafa verdiği ağırlıktan dolayı ilk anlarda bisikletin dengesini pek bulamadım. Hatta ön tarafta doğru gereğinden fazla bir ağırlık merkezi kayması olmuş olabilirmi bu donanımda diye de düşünüp bir an moralim bozuldu açıkçası, ama 15 dakika geçmeden bisiklete alıştım ve ağırlık dengesini buldum, evet artık hızlanmanın zamanı geldi.)

Moda sahilinde ufak çaplı Trial bir zemin varmış meğer, evden çıkarken kilitlediğim ön amörtisörü (Lock olduğunu da buradan duyurmuş oldum :) açmamla pedela basmam bir oldu, denge ve zemine uyum inanılmaz. Hala ileride kısa gidon alabilirim diye düşünüyorum ama şu an üzerindeki eğimli uzun gidon da kesinlikle sıkıntı yaratmıyor.

Vites geçişleri harika, sadece arka 6-7 arasında bir sıkıntı var, orada nedense geç tepki veriyor vites, ilk fırsatta baktıracağım. Deore vites kolları
    herhalde ileride bir numaram olmayacak ister inanın ister inanmayın Altus'un kolları daha iyi, ama alışırım sanıyorum. O kadar kusur da nazar boncuğu olsun.Sıkıntım vites koluna basma mesafesinin uzun olması. Daha kısa bir mesafeyle tepki vermesi çok daha hoş olurdu ancak belki de ayarlanabiliyordur. Henüz incelemedim, forumda da aramadım bu konuyu. Bilen varsa yorumlarını bekliyorum.

Sele Cannondale Stage w/ steel rails, oldukça rahat 1-2 saatlik antremanlar için pedli tayta falan hiç luzum yok. Bu gün de giymemiştim zaten. Elcikler eldivensiz kullanamayacak kadar çok çıkıntılı, eldivensizken oldukça rahatsız ediyor ama zorlu patikalarda eldivenli kullanım için çok uygun ve rahat kavranacak bir yapısı var.Önemli olan da bu zaten.

Modada ki turlamalarımın ardından tekrar bostancıya doğru yöneldim, yolumun üzerinde karşıma çıkan eğimli ama kısa beton setlerde (Modadakiler süper) wallride lar yaparak ilerledim. Caddebostan sahili Flugtag'ında etkisiyle daha da dolu, bu gün haliylen bu saatlerde insanlar spordan çok Flugtag'la ilgileniyor. Oysa ki benim kafam başka yerde. Seneye izlerim Flugtag'ı. Caddebostandan geçerken mecburen yavaşladım ve Flugtagda yarışacak komik ama başarılı bulduğum , biraz da hayran kaldığım
    değişik uçuş aletlerinide süzmeyi ihmal etmedim.Bendeki heyecan yarışacak takımlarda da var. Onlarda bu gün ilk defa kullanacaklar yeni araçlarını.

Dönüşte cadde tarafından geçmeye karar vererek stabil bir hıza ulaştım ve bostancıya kadar vardım. Oyalanmalarımla birlikte yaklaşık 90 dakika geçirmiş olduğumu anladığım için dönüş yoluna geçmeye karar verdim.

Saat gibi geçişleri olan sessiz vitesi, rahat selesi, dengeli kadrosu, konforlu ön amortisörü (rebound ayarı dahil olmak üzere tüm ayarları tam bana göre hazırlanmış durumda ilk arazi turumuzu bekliyor.Ne çok yumuşak ne çok sert, ama serte yakın, konfordan çok zemindeki değişimleri rahat algılayabileceğim ve gerektiğinde lazım olan müdahaleyi yapabileceğim şekilde ayarlanmış.Fazla konfor sporcuya yaramaz, biraz eziyet herzaman iyidir felsefesini daha çok benimsemişimdir) ile yeni Cannondale SL 3 ümle ilgili ilk duygularım bunlar.

Herkese arzu ettiği bisikleti ( ya da mutlu edecek her ne ise onu ) alabilmesi dileği ile...

ulas ve Güvenç Terzierol bunu beğendi.
  17. aso2

aso2 Freedom way with Giant

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Öncelikle iyi günler de kullanın bu cannondale markası izmir satışı var mı acaba , bide fiyatını öğrenebilirmiyim?

18. H.Sages

H.Sages Kıdemli Üye

Seviye:
    İzmirde de muhakkak vardır. Daha detaylı bilgiyi Delta bisikletten öğrenebilirsiniz. http://www.deltabisiklet.com/

19. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    sizin anlattılarınızı yeni bisikletini alan herkesde olan şeyler :D bir an kendim yazmışım gibi hissettim :D
    ama ben kondisyonsuzdum bir an gözlerim kararıp yere yığılmıştım :D:D

güle güle kullanmanız dileğiyle...

H.Sages bunu beğendi.
  20. binRR

binRR Onursal Üye

Seviye:
    Dileğinize katılıyorum, keyifle kullanmanızı dilerim:)

H.Sages bunu beğendi.