Cannondale Quick 5 ya da başka mı... Ne dersiniz?

E. Erdi

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Giant
Selamlar bisiklet dostları.

Yeni bir bisiklet alma arifesinde olan bendeniz, bisiklet kararsızlığını sizinle paylaşmak istiyor. Uzun süre dağ bisikleti kulandıktan sonra artık amortisörsüz şehir bisikletine geçmeye karar verdim. Zaten kullanım yerim de İstanbul'da şehir içi. Marka olarak da üst düzey ve kendini kanıtlamış, kadro kalitesi iyi markalar düşünüyorum. Bu anlamda aklımdaki modeller;

- Trek 7.1 - 7.2

- Cannondale Quick 5

- Speciliazed Sirrus

- Scott Sub40

Bunlar arasında gönlümde yatan aslan, yıllardır beyaz bir Speciliazed idi. Fakat 2012 modellerden itibaren kullandıkları kadro geometrisi görünüş olarak hayal kırıklığına uğatıyor beni. O eski şekilli gelen kadro yerine artık kullandıkları düz parça şeklinde gelen kadroya ısınamadım bir türlü.

Yine Scott da bir türlü ısınamadığım bir bisiklet oldu. Yerinde inceledim ama içime sinmedi bir türlü diyelim.

Cannondale hem içime sinmesi hem de hem de fiyat bakımından listemde 2. sırada yer alıyor. Ama 1. sırada ise Trek 7.2 var. Fiyatı biraz yüksek, benim de bütçemi biraz aşıyor ama alırsam da en çok içime sinen o olacak. Ama tabi bütçe meselesi sıkıntı biraz.

Şimdi nacizane sorularıma gelirsek;

- Cannondale Quick 5 nasıl bilirsiniz?

- Trek 7.2 yerine 7.1 düşünsem nasıl olur? Velespit'te konuştuğum arkadaş 7.1 ile 7.2 arasında ciddi ve verilen paraya değecek farklar olduğunu söyledi. Ben de öyle düşünüyorum ama yine de sizin fikirlerinizi duymak isterim.

- Bu modeller dışında öneride bulunulabilcek model var mıdır? Amortisörsüz istediğim için fazla bir model seçeneği yok, ama gözden kaçırdığım ve önerebileceğiniz modelleri duymak isterim.

Bu sorular haricinde 2. el ve 'L' kadro boyunda Trek 7.2 ve muadili bir model de olabilir tabi. Eğer öyle bir ilan bilir, görür yada duyarsanız değerlendirebilirim. Geçen forumda satılmış bir tane siyah 7.2, hem de tertemiz. Gerçi kadro boyu sıkıntı olacaktı galiba ama öyle güzel ilanlar düşebiliyor yani.

Okuyan ve mümkünse cevaplayan, 2 kelime de olsa fikrini paylaşmak isteyen herkese çok teşekkür ederim.

Scudo

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
587
Bisiklet
Cannondale
Merhaba. Güzel, heyecan verici bir süreç. Dilerim gönlünde yatan ve aldıktan sonra da içine sinen bisiklete kavuşursun.
Ama bu bir tatlı süreç ve belli bir yerde durulmuyor. Devamı gelecektir.

İstanbul içinde kullanacaksın, ama ne tür bir performans beklediğini yazmamışsın. Tura çıkmak düşünce. var mı yoksa sadece basit geziler mi? Ve belki şeir için ulaşım amaçlı olacak. Bunlara göre kadro seçimi önemli.Görsel olarak gönlüne yatması da önemli. İlerde yapacağın eklemelere ( bagajlar, sepetler, çantalar, çamurluklar) uygun bağlantı yerleri olması da gerekir.

Seçimlerinin hepsi çok güzeller.Sirius çok beğenilen bir model. Trek 7.1 ve 7.2 turcular tarafından denenmiş ve onaylanmış bisikletler.

Scot Sub serisi firma tarafından hızlı çevik ulaşım aracı (commuter) olarak tamamlanmış. Dağ bisikletimden sonra bir şehir bisikleti düşündüğümde ben de çok araştırmış ve Sub serisi dikkatimi çekmişti. 40 lara bakarken sonunda ciddi araştırma sonucunda kendimi Sub 20 almış olarak bulmuştum. V fren tercihimdi , 28 inç ( sonradan 26 sı da olmuş). 2009 model ( o tarihde almıştım) . Maxis Columbiere lastikle gelmişti ve bu lastik (700. 32) asfalt yolda çok akıcıydı. Bisikletin benİm aldığım modelde kadro siyah ve üst boru hafif köşeli geniş ( yuvarlak değil) altın rengi yazılar ve çizgiler var, Estetik olarak güzel. Vitesler , frenler çok güzel. Donanımı zaten listelerden görmek mümkün.Kadro ciddi güven telkin ediyor, çok sağlam.
Gidon 58 cm di, bana az geldiği için genişlettim 62 cm carbon gidon ( 3cm yükseltili) ve daha kısa karbon boğaz taktım.. Çok atak ve kullanımı zevkli bir bisiklet. SPD pedal (welgo yerine) takmıştım.
Herkes sana kendi kullandığı bisikleti anlatacaktır, doğrusu da bu. Olumsuz yön varsa bu da anlatılacaktır.Selesi çok rahat değil, ben Tchibo sele ile rahat ettim, Brook takılabilir. Uzun tura gidersem bunu düşüneceğim.

Canondale Quick 5 için Birazdan sana kaynak vereceğim. Sanırım bir dostum aldı ve gest izlenimlerini yazdı.

• Beğen
Tepkiler: E. Erdi

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
587
Bisiklet
Cannondale
Şimdi baktım, Cannondale Quick CX 1 imiş kullandığı.

Başka bir konu başlığı var, 1500 TL altı şehir bisikletleri arasında seçim yapmaya çalışan: (link)

Bir seçenek: Corratec 29r şehir-tur bisikleti.

Güzel bir seçim süreci ve mutlu son diliyorum:

• Beğen

E. Erdi

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Giant
Laciverti hocam, ilgi alakan ve güzel dileklerin için çok teşekkür ederim.

Kullanım amacımı yazmamışım haklısınız. Amacım öncelikle şehir içinde kısa turlar. Her iki yakada da bulunan sahil yolları beni idare eder. İlerleyen dönemlerde kendimde o cesareti bulabilirsem uzun ve şehirler arası turlara da çıkabilriim tabi. Yazın Ege sahilinden Antalya'ya inmek süper olur ki aklımda da var ama şimdilik hayal. İyi bir kondisyon depolayıp cesaretimi de toplarsam 2-3 sene içinde yaparım belki ama şimdilik şehir içi turlar için düşünüyorum.

Trek'lerin uzun turlar için uygun olduğunu duymuştum. Diğer 3 modelle karşılaştırdığımda uzun tur performansı Trek daha iyi gibi. Diğer 3'ü uzun turdan ziyade daha çok şehir içinde kullanmaya uygun modeller gibi geldi bana sanki. Ama tabi uzun turları da rahatlıkla kaldırır herhalde.

Bir de aldıktan sonra zamanla yavaş yavaş parça yükseltmelerine başlayabilirim. Donanım konusunda şu anda çok bilgim yok ancak zamanla düşük ekipmanları elimden geldiğince yükseltirim diye düşünüyorum.

Öneriniz üzere Scott ve Corratec'leri tekrardan bir incelemeye alıyorum. Özellikle Sub'ları alıcı gözle tekrardan bir incelemem lazım.

İlginiz için tekrardan teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: laciverti

burak özgüng

Daimi Üye
Tepki
127
Bisiklet
Cannondale
4 bisiklette çok kaliteli.sadece marka seçimi yapıcaksın gibi görünüyor.
cannondale bisikletimi almaya gittiğimde gördüm.gerçekten çook ama çok güzeldii donanımına veya fiyatına bakmadım diyebilirim.
sub 10 sürmüşlüğüm var göbekten vites ve hidrolik fren tabi çok hoştu 40 için bir şey diyemem.
bana göre cannondale

• Beğen
Tepkiler: Triban ve E. Erdi

ender77

Üye
Tepki
27
Merhaba,
Öncelikle, bisiklet seçim süreci gibi zevki bir zaman diliminde olduğunuz için kendinizi şanslı hissetmelisiniz.
Bayramlarda arefe günü ne ise bisiklet seçim süreci de odur.

Gelelim seçeneklere; kendim yaklaşık 1 sene önce uzun bir araştırma sonucunda Spc.Sirrus Elite aldım. Sırf turuncu renge ısınamadığım için Scott Sub30 almaktan vazgeçmiştim. O dönemde Cannnondale Quick CX modellerinin de boyuma uygun olanını bulamamıştım. SSE bisikletimde de son derece memnunum. Henüz 10 gün önce de eşime Delta Bisikletten Cannondale CX 4 aldık. Mat boyalı kadro gerçekten çok şık. Bir kaç tur attım ve bir bayan bisiklet kadrosu olmasına rağmen bana oldukça atak ve tok bir sürüş hissi verdi.
Söylemek istediğim şu, Trek, Specilaized, Scott, Cannondale gibi markaları tercih edecekseniz zaten hatalı seçim yapma şansınız yok. Sürüş tarzları, performansları ve kaliteleri aynı seviyelerde zaten. Seçiminizi gözünüzle beğendiğiniz ve gönül bağı kurduğunuz bisikletten yana kullanın. Çünkü onunla uzu bir zaman yaşayacaksınız.

• Beğen

E. Erdi

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Giant
Bugün 2012 model 7.2 bulmaya çalıştım fakat bulamadım, zaten tahmin de etmiyordum stoklarda kalacağını.

2013 için konuşursam 7.2 bütçemi aşıyor. 7.1 ile Q5 arasında bir karşılaştırma istersem hangisi ağır basar?

Bir de Giant Escape 1 gördüm. Fiyat ve özellikleri benzer. Bunun için ne dersiniz?

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
587
Bisiklet
Cannondale
Giant Escape ' i inceledim, donanımı gayet güzel, narin görünümlü bir bisiklet.Çok şık, Fiyat 530 dolar verilmiş usa Giant sitesinde.

1300 TL civarı şehir ve hibridler için şu başlıkda yazılar var:
(link)

Bu arada 2008 de benim araştırmalarımı bulup linkini vereceğim.

• Beğen

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
laciverti abimizin dediklerine aynen katılıyorum. Piyasada sanki bir sürü markanın bir sürü modeli varmış gibi gözüküyor ama aslına bakarsanız hem şehir içi hızlı ve atik hem şehir dışı sağlam ve güven veren bir bisiklet dersen scott sub öneririm. Dönüp dolaşıp yine yolumuz scott a düşüyor. İnan şu anda sürmekte olduğum sub beni kesmediğinde değiştireyim diye düşünüp tekrar en mantıklısı bu dediğim bisiklet yine sub oldu. Ama kesenin ağzını açtım diyorsan birde corratec shape pro 2013 modeline bir bak derim. yol/yarış bisikletinden aşağı kalmayan bir tur bisikletidir bana göre. Düz maşa dediğin ve bence doğru yolu bulduğun için yaylı modelleri hiç önermiyorum.
Bu arada laciverti abiye haddimiz olmadan bir sorumuz olacak. Bisiklette kısa turları bir yana bırakırsak iki büklüm olmaktan muzdaribim. Açı ayarlı gidin boğazı daha az ihtimalle bir kelebek gidon düşüyorum. Bizim velespitte sub 30 olduğuna göre deneyimleriniz benim için önemlidir.

• Beğen

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
587
Bisiklet
Cannondale
(link)

bu başlıkda tur bisikletleri var.

• Beğen

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
587
Bisiklet
Cannondale
Mehmet, kelebek gidon takıp denedim. 3 gün kullandım. Bunun için bir de amoeba açı ayarlı boğaz aldım. Ancak kelebek gidon 25.4 , oysa bizim sub larda gidon 31.8.Bu yüzden boğaz değişmeli.

Bana gelen kelebek gidon 54 cm. Bu genişlik bana yetmedi, yoksa gidonu 3 değişik açı ile tutabiliyor ve dinlenebiliyorsun.Omuzlar rahatlıyor.

Daha geniş bir gidon aramırken b ir FSK karbon akımı ilanı gördüm.Gidon 62 cm ve 31.8 idi. Beyaz olmasına rağmen aldım ve hemen taktım. Bisikletciddi hafifledi üstelik. Boğaz daha kısa ve 6 defece açılı.Sen daha fazla açılı alabilirsin. Gidon çok güzel ve sağlam örünümlü. 3cm yükselişi var. Ciddi konfor oldu ve kullanımda güven veriyor. ( virajlarda ve hırçın kullanımda kelebek gidondan daha fazla kontrollü)
Bu karbonları (sele borusu da var, çok kalın sub için, spark da kullanacağım ) 225tl ye aldım.Olasılıkla taklit üretim. Ama karbon( ya da -numsu) sağlam.Test ettim çok güçlü.:) Atlama zıplama yapamayacağıma göre sorun da yok.

Bull horn gidon ya da eklenebilir barendtarzı ürünlerle mevcut gidonunu kelebek yapaniliyorsun.Bunları da deneyebilirsin.

Resimler göstereceğim daha sonra.

Sevgiler.

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
587
Bisiklet
Cannondale
(link)

sanırım Sub serisi konuşuldu burada.

(link)

Burda da sportster , sub ve diğer hibridler var.

• Beğen

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Bahsettiğiniz bütün bisikletler hybrid ama şöyle küçük bir fark var: Trek FX ve Specialized Sirrus yol bisikleti geometrisine daha yakın tasarlanmış(hatta bunlara flat bar road bike diyen bile var). Cannondale Quick ve Scott SUB ise dağ bisikleti geometrisine daha yakın.
Uzun turlar ve asfalt kullanımı için Trek ve Spesh, azıcık bozuk yollarda, lastik değiştirip hafif arazide kullanmak içinse Cannondale ve Scott daha uygun.
Geometriyi şöyle açıklayayım Trek ve Spesh'in oturma pozisyonu yere biraz daha yakın, azıcık daha fazla eğiliyorsunuz.
Dağ bisikletini hala satmadıysanız Trek'i tercih edin, ama satmayı planlıyorsanız ve MTB de yapmak istiyorsanız Scott ve Cannondale işinizi daha iyi görecektir.
Scott SUB 45 (hidrolik disk) kullandığımı ve çok memnun olduğumu da ekleyeyim.
Kolay gelsin!

• Beğen

E. Erdi

Üye
Tepki
10
Bisiklet
Giant
Gelen doyurucu cevaplara çok teşekkürler. Birçok konuda bilgilendim ama seçim kararsızlığı halen devam etmekte haliyle :)

Bu kadar tavsiye üzerine Sub 40 üzerine yoğunlaştım. Tasarım ve hoşluk göreceli kavramlar tabi ama bir siyah Trek karizmasını göremedim Sub'da, tek sıkıntılı nokta o şimdilik :)

Yarın bu 4 bisikleti de yerinde incelemeye gideceğim. Önceliğim Trek'te, tabi uygun bir indirim bulabilirsem. 2. sırada Sub 40, onun çok az gerisinden Cannondale geliyor. Giant ise listemin son sırasında şimdilik. Yarın inceledikten sonra liste sırasının değişeceğini ve kafamın daha da karışacağını düşünüyorum aslında da hayırlısı :)

@efeballi hocam, benim Whistle'ı satalı baya bir oldu. Öyle dağa patikaya çıkma gibi bir düşüncem yok şimdilik. Şehir içinde karşılacağım hafif bozuk ve patika yollarda da Trek ve diğerleri de sorun çıkarmaz herhalde?

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
bir miktar daha ödeyerek quick 4, sub 30 daha iyi olur bence, Donanım seviyesi hiç bir değişikliğe ihtiyaç duymadan daha uzun süre kullanmanız için elverişli olur. Fiyat performans olarak baktığımda böyle düşündüm. Yoksa üst sınır belirlemek kolay değil.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
boyum 1.72 ve bacak uzunluğum 83 cm bisikletin selesine oturmadan bisikletin üst borusuna bacak aramın mesafesi 3 parmak boyudur ,bu hesaba göre doğru kadro aldım ama kadro 19 inçtir nedeni sele kilidinden ayna kolun orta noktasına olan uzunluk 49 cm dir kadro boyu 19 inçtir ,,,215 km lik performans turunda hiç bi rahatsızlık olmadığı gibi bu karbonu 5 senedir kullanıyorum yalnış kadro olsa idi sorunlar yaşayacaktım kol uzunluğum ise 71 cm ,,,bel ağrıları asla olmadı diz ağrıları olmadı bende,
pedalı aşağı alırım ve diz asla kırık olmaz seleye oturduğum zaman ,,
doğru kadro almaz isek diz ağrıları olur ve hatta sakatlanma bunuda anca bisikleti almadan önce denemek lazım bisikletin üst borusuna olan apış arası uzaklık 3-4 parmak olmalı bu doğru kadro aldınız demektir ...

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Kudret abi'ye katılıyorum, size uygun kadro olması bisikletin düründen, donanımından vs. daha önemli.

Trek FX'in de hafif arazide problem yaratacağını zannetmiyorum, ama Scott ile daha rahat edersiniz.

• Beğen