Cannondale & Corratec & Scott

Hangi marka?

• Toplam katılım
    102
  • Anket kapanışı .

ÇağlarT

Üye
Tepki
5
@ali kartal
Mesala "salcano" olacaktı o "salkano" değil .Kullandığınız bütün ürünler yerli markası olduğundan dolayı kullanmayanlara bunun sebebini yada hesabını sorduğunuzu farz ediyorum (öyle birşey imkansız %100 türk olan birşey neredeyse kalmadı ) . Bmw alabilecek birine niye tofaş almıyon demek gibi birşey oluyor bu ( tofaşta türk değilde neyse türk sayalım.). Son olarak bu ülkede isteyen istediğini alır özgürce .

• Beğen
Tepkiler: Gokalp Gokmenler
Scudo

cancaneses

Üye
Tepki
33
Sanırım, %100 Türk, Amerikan ya da Alaman diye birşey yok, Çağlar T'nin de dediği gibi!!!! En az bir parça Çin'de üretiliyor.

Ama %100 Alman, Amerikan ya da İtalyan tasarımlar var!! Zaten asıl katma değer ve asıl parasal kar da tasarımdan geldiği için neredeyse %80 Alman, Amerikan ya da İtalyan markaların var olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun için tercihlerimi bu tür markalarda yoğunlaştırdım. Bütçesi yeten herkes aynı şeyi yapsın bence!!!

Bu arada sportster 40 ile 100kmyi devirdim haftasonu, sanki motor kullanıyormuşum gibi!!!!!

Ön amörtüsörlü "HYBRİD-CYCLO CROSSS", herkese tavsiye ederim!!!!

cancaneses

Üye
Tepki
33
Bu arada neden çoğu insan Scott diyor????

Cannondale'in önde gitmesini beklerdim. Scott'ın satışı da sınırlı sanırım!!!

Koray Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
146
Bisiklet
Specialized
Aynı fiyatlara donanımı daha iyi bir scoot alabiliyorsun veya şöyle söyleyeyim aynı donanıma sahip iki bisiklet arasında cannondale daha pahallıya geliyor diye biliyorum. ayrıca herkes kendi bisikletini tavsiye eder ki scoot kullanıcısı çok daha fazla Türkiye de diye de bir şey olabilir...

Ben azimle Cannondale diyorum...

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu tür anketler satış rakamları ile doğru orantılıdır. Hangi ürünün daha kaliteli veya kalitesiz olduğunu %100 göstermez. Scott ve Cannondale kaliteleri hemen hemen aynıdır, anketteki fark Scott'un nispeten ucuz fiyatı ile satış adetinin yüksek olmasıdır.

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
ha bu arada, kaliteleri aynı derken, eşdeğer modelleri kastediyorum tabi ki, her iki markanın da başlangıç, orta ve profesyonel modelleri var tabiki..

cancaneses

Üye
Tepki
33
İkisi de Amerikan menşeli ürünler, Scott Avrupa piyasasındaki satışlarını arttırmak için adını Scott USA'den Scott-Sports'a çevirmiş ve merkezini İsviçre'ye taşımış. Cannondale ise sanırım Amerika'da faaliyet göstermeye devam ediyor. Corratec ise Alman.

Yarışlar ve detay bilgileri bilemeyeceğim ama katalogları ve internet sitelerini incelediğimde her 3 markanın da alanlarında öncü oldukları ürün çeşitliliklerinden belli.
Ama Corratec'i kimse sorsam pek tavsiye edilmiyor, Scott'ın satışları sınırlı(sadece Erdoğanlar bisiklettte, en azından ben öyle biliyorum), Corratec de aynı şekilde az yerde satılııyor (sanırım sadece Delta).
Hal böyle olunca insan gene aradaki tercih farkının sebebini merak ediyor.

• Beğen
Tepkiler: Oguzhan.Pilgir

Koray Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
146
Bisiklet
Specialized
discovey channel'da sanırım bir program seyretmiş abim. dünyanın en iyi 5 bisiklet markası diye... 5 ten 1'e kadar saymışlar... ilk 5 içinde cannondale'ı görmeyince şaşırmış bizimki... o sırada programı sunan kişi "ve bir de bu beş markanın üstünde apayrı bir bisiklet var ki onu kıyaslamaya bile sokmadık" diye. Cannondale....

yanlış bilmiyorsam kadro malzemeleri diğer bisikletlerden farklı ve carbon bisiklet yapmaya da o yüzden diğer markalardan geç başladılar. kendi kadrolarının hafifliği ve sağlamlığına güvendikleri için... tamamen el yapımı kadrolara sahipler... yanlış olabilirim bilmişlik yapmayayım ama öyle duymuştum...

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Koray Yılmaz

hayır tamamı el yapımı kadro değil, en azından benim SL4 ün el yapımı olduğunu düşünmüyorum. Bazı üst modellerde el yapımı kadro devam ediyor benim bildiğim kadarıyla.

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Ankette seçenekler arasında verilmemiş ve konu başlığı altında da adı anılmamış çok önemli bir marka var; Giant. Ben oy kullanırken, ' Diğer ' seçeneğini onayladım.

' Neden Giant ' derseniz, adı gibi dev bir firma, dünyanın en büyük bisiklet üreticisi ve her seviyede kaliteli ürünleri var.

cancaneses

Üye
Tepki
33
Giant da iyi bir markadır. Ancak hala Scott ve Cannondale daha fazla oy almış durumda ve Giant'dan ilk bahseden kişi de sen oldun!!!
Sanırım yeteri kadar bilinmiyor!!!
Teşekkürler!!

cancaneses

Üye
Tepki
33
Bu arada cannondale de Çin ve Taiwan'da üretim yapıyor.

Wikipedia'dan
"The Cannondale Bicycle Corporation, is an American bicycle manufacturer, headquartered in Bethel, Connecticut with manufacturing and assembly facilities in China and Taichung, Taiwan. Cannondale is a division of Dorel Industries."

cancaneses

Üye
Tepki
33
Pardon,
Montaj yapıyor yazıyor. Ama sadece montaj için malzemeleri oraya göndermek biraz saçma geldi!!!!

Koray Yılmaz

Daimi Üye
Tepki
146
Bisiklet
Specialized
kadro USA diğer parçalar (vites sistemi, frenler vs de) genelde uzak doğuda yapılıyor sanırım... shimano japon ve taiwan üretimi olmalı... haliyle bir tek kadroyu gönderiyorlardır.

cancaneses

Üye
Tepki
33
Adamlar sırf montaj için Uzakdoğuya malzeme gönderip gerisin geriye Amerika'ya (orada sattıkları ürünler için) getirip satıyorlar ve gene de karlı oluyor!!!

Ucuz iş gücünü sömürmede sınır yok!!!!

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bunun sömürü ile alakası yok, bunu bizzat Çin Hükümeti istiyor. İş icabı Çine gidip geliyorum orada işçilikte öyle aman aman ucuz değil. Asgari ücret hemen hemen bizle aynı. Fakat işin püf noktası şurda; Çin Hükümeti ihracatı sübvanse etme adına ihracat yapılan üründe üreticiye maliyetinin %70ini geri ödemektedir. dolayısı ile ihracat yapan bir üreticinin birim maliyeti %70 düşmektedir. Ayrıca Çin Hükümeti Çin'de yatırım/üretim yapan yabancı firmalara da ekstra destekler yapmaktadır. Bu nedenle Dünyada rüştünü ispatlamış 1000 tane markanın 990 tanesinin Çin'de yada Tayvan'da kendi kurdukları yada komple satın aldıkları tesisleri vardır.

Diyelim ki; Vatandaşının sırtına binmiş gül gibi geçinen Türkiye Cumhuriyeti Devletinde üretim yapan bir firmasınız ve mallarınızın büyük kısmını ihracat yapıyorsunuz. Her ne kadar bizde de ihracata destek veriliyorsa da bu kaşıkla ver sapıyla al şeklinde gerçekleşmektedir. Dolayısı ile siz burda üretip atıyorum Mısır'a mal satıp devletimize eşek yüküyle vergi ödemeyi ve elinizde kalanla mı yetinmeyi tercih edersiniz? Yoksa Çinde fabrika kurup, çin'de üretip, Çin Hükümetinden %70 payınızı alıp mı Mısır'a mal satıp para kazanmak istersiniz? Biraz kabaca anlattım detaya insem sayfa yetmez ve ayrıca beni yanlış anlamayın ben de isterim ülkemizde yatırım olsun memleketimiz kazansın elbette ama devletimiz üreticiden maalesef çok ciddi vergiler almaktadır...Buna dikkat çekmek istedim.

Konunun özüne dönersek Cannondale'in veya BMWnin, Bosch'un vs.vs bilimum markaların çinde üretim yapmasının nedeni tamamen aynı sebeplerdendir.

• Beğen
Tepkiler: caner ünsal

cancaneses

Üye
Tepki
33
Doğru noktalara dikkat çekmişsin.Bu dikkat çektiğin noktalar 70'li yılların sonlarına kadar yokluk içerisinde yaşayan Çin'in başarı hikayesinin en önemli unsurlarından bir tanesi ASLINDA!!!
Üretimin nerede olduğunun pek de önemi yok zaten (bizim açımızdan), çünkü en büyük katma değeri tasarım ve ar-ge oluşturuyor; onlar da tamamen üretici firmanın elinde, yani Amerika'da, İngiltere'de, ALmanya'da....!!!! Geri kalan küçük payı da el emeği gösteren Çinliler alıyor!! Ama bu insanlar da aptal değil (bizim gibi değiller yani!!!). Bir ürünün yıllarca montajını yapacaksın ve know-how'ını öğrenip kendin de üretmeye yeltenmeyeceksin!!! Böyle bir organizasyonsuzluk/kendini bilmezlik ve hazırcılık anca bizim topraklarda oluur ve de oluyor da!!!!

Çinlilieri önceleri çok daha kötü şartlarda çok daha düşük ücretler karşılığında çalıştırıan büyük firmaların en büyük savunmaları da bu noktada başlıyor zaten.
"Böylelikle mallarımızı hem daha düşük fiyata satabiliyoruz hem de çöpten yemek toplamaya bile razı olacak durumdaki Çinlileri iş sahibi yapıyoruz, hatta zamanla know-howımızı bile paylaşarak kendileri de marka sahibi olabiliyorlar"
diyorlar!!! Diyorlar ama Apple'ın en büyük tedarikçilerinden "FOXCONN"daki çok çok kötü çalışma koşulları, hatta şirketteki intihar oranları da ortada!!!!

Neyse, birilierinin daha fazla kar etmesi için diğerlerinin çok daha kötü koşullarda çok daha fazlaca çalışması gerekiyor ama Çin bu durumu kendi lehine çevirmeyi başaran bir ülke!!!
Biz (Türkiye) ise hem daha niteliksiz, hem daha az ücretle hem de daha kötü koşullarda çalışmaya devam eden tüketici bir ülke olmaya devam ediyoruz!!! Bu da yetmezmiş gibi aile başına en az 3 çocuk yapmamız isteniyor!!!
Biz (ben de dahilim) daha çook yıllar Alaman, Amerikan, İtalyan selelerine otururuz da yerel yiyicilerimizin kendi ....:Skull-175....leri kadar büyük deliklerden geçerken o selelerin bize hissettirtiklerini konuşuruz!!!!