Cannondale CAAD10/KTM Strada 3500/Focus Variado 2.0/Scott Speedster 20

Cannondale CAAD10/KTM Strada 3500/Focus Variado 2.0/Scott Speedster 20

• Toplam katılım
    51
  • Anket kapanışı .

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Bisiklet işinde yeni olduğum zamanlar kendimi yol bisikletine uygun bulmayıp Eylül 2011'de bir Scott SUB 45 almıştım. O günden bu güne bisikleti toprakta kullanmadım veya kullanma ihtiyacı hissetmedim, ayrıca işi de biraz öğrendim, dolayısıyla yol bisikleti düşünmeye başladım artık. Para da biriktiriyorum ve aksesuarlar(ışık vb. hariç) 3000 TL civarı bütçem var.
Bu aralar piyasada bisiklet pek yok biliyorum, bunların hiçbirini bulamazsın demeyin. Erken erken başladım araştırmaya sadece.
Gelelim seçeneklere.
(komponentlerden kastım gidon, sele borusu vb. parçalar. Hepsinde Shimano 105 grup var)
1) Cannondale CAAD10
Dünyayı sallayan kadrosu ve renkleri hoşuma gidiyor. Komponentlerin çoğunu Cannondale kendi üretmiş. 9,2 kg. Bir de Cannondale tabii ki. Delta'da 3300 TL, nakit ödersem düşürebilirim. Şimdilik favori.
2) KTM Strada 3500
Ritchey komponentler, içten geçen kablolar. 8.4 kg. Karbon olması hem rijitlik hem ömür açısından dezavantaj. 1600 euro fiyatı bütçemi zorlar. Gerçi bununla ilgili çelişkili şeyler duyuyorum.
3) Focus Variado 2.0
2400 TL, FSA komponentler. Artan parayı upgrade'lere harcayabilirim. Ağırlığını bilmiyorum ama tahminen 9,5'un üzerinde.
4) Scott Speedster 20
Fiyat bulamamış olsam da 3000 TL'nin altında olur diye tahmin ediyorum. Scott olması avantaj. Syncros(ritchey'in scott'a sattığı bir firma) komponentler.

Önerebileceğiniz başka bisiklet varsa bilmek isterim. Özellikle tahminlerde yanılmış olabilirim, düzeltiniz. Yorumlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.
Efe M. Ballı

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Karbon olması hem rijitlik hem ömür açısından dezavantaj.

Nasıl ya?

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Benim bildiğim:
Orta seviye karbon kadrolar sertliği yüksek olmayan karbon liflerden yapılıyor, bu nedenle yumuşaklar, darbe emişi sağlıyorlar ama güç binince esniyorlar. Ayrıca büyük darbelerde (hatta bazı kişilere göre düz yolda giderken) çatlayıp/ kırılıp kullanılmaz hale gelebiliyorlar. Bir tanıdığımın Specialized Tarmac'i düşünce çatladı ve kadrosu çöp oldu.

Yanlışım varsa düzeltin.

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
O zaman sana sadece maşası karbon bir model lazım.Doğru mu ?

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@efeballi

O kadroyu üreten firmaya kalmış biraz. Onlar nasıl isterlerse o şekilde üretiyorlar.
Büyük darbelerde kullanılmaz hale gelmesi ise şu şekilde. Karbon kadroyu kıracak kadar sert düşerseniz eğer, AL kadroyu ezersiniz. O şekildeki bir AL kadroyu kullanabiliyorsanız eğer, karbonu da kullanırsınız :)

Bu bisikletler arasında alınacak tek bisiklet karbon olandır.

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Vallahi KTM diyoruz, tamam kaliteli ama bir Specialized degil :)
Karbon kadronun kullanılmaz hale gelmesi için kırılması gerekmiyor, dışarıdan gözüken küçük bir çatlak içeride büyük deformasyonları saklıyor olabilir(olayın adı delaminasyon). Bir düşmeyle kadroyu bitirme riskini (alüminyumda böyle bir şey yok, tecrübeyle sabit)göze alamıyorum.

Selami53, buradaki bütün bisikletlerin maşası karbon.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Ben 10 yildir bisiklete binmedigim halde karbon kadrolu bir yol bisikleti aldim. Karar verme sureci sikintili oldu tabii. KTM hafife alinacak bir firma degil.

Dusme meselesine gelince. Karbon kadroyu kiracak bir dusme halinde dusuneceginiz ilk sey kadro olmayacaktir. Sanirim yeterince acik konustum. :) Karbon bekledigimden cok daha dayanikli bir malzeme cikti.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@efeballi

Bu konuda sorun yok. Sizin anlamadığınız, karbon kadroya zarar verecek darbe alüminyum kadroyu zaten ikiye katlayacaktır. İki kadro da kullanılamaz hale gelecek her şekilde.

Tepki
68
'Karbon çelikten 5 kat daha güçlüdür.' diye duydum National Geographic Channel' da bir Japon arabasını üretirlerken.

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Konu karbon vs alüminyum konusu gibi oldu da neyse ... :D Tamam anladım, karbondan korkmaya gerek yok. Hadi bakalım.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Eğer sınıflar arası bir karşılaştırma yapıyorsanız türünün doğru temsilcilerini belirleyip aralarında kıyaslama yapmalısınız. kaliteli bir Alüminyum karşısına şüphe ettiğiniz karbon kadroyu getirip kıyaslayamazsınız.
KTM nin karbonuna güvenmiyorsanız listeden zaten çıkartmak lazım .Yani ölü seçenek oluyor.
Ayrıca bence KTM bilerek zayıf ya da 2. kalite karbon kadro yaptığı iddia edilebilecek bir firma değil.
yol bisikleti kararını vermekle bisiklet seçiminde temel olan bir ayrımı kat etmişsiniz . Bence seçiminizi daraltmak için 2. soru karbon mu, alu mu? olmalı. Belki daha sonra sizin için kabul edilebilir markaları listeleyerek bir az daha karar vermeye yaklaşmanız kolay olabilir.

horsepower

Forum Demirbaşı
Tepki
338
Ben caad 10 derim dünyanın en iyi aluminyum kadrosu bildiğim kadarı ile.9,2 kg değildir daha hafiftir gibime geliyo ağırlıktan bir daha emin olmak gerek çünkü kadro 1150 gram

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Karbon kadrolar hafifdir, sağlamdır ve uzun ömürlüdür. Buraya kadar evet, evet ama bir kadronun seyir halindeyken ortadan ya da herhangi bir yerinden kopup ikiye bölünecek olması ihtimali bütün bu olumlu özellikleri maalesef gözardı etmeme sebep oluyor. Bu sadece benim kişisel görüşüm. Bu sporu profesyonel olarak yapmıyorsanız karbon kadroya vereceğiniz bedeli jant, donanım yükseltme ya da güvenlik amaçlı giysi ve aksesuarlara vermek daha mantıklı gibi. Ben caad10 ultegra ya da 105'i öneririm.

• Beğen
Tepkiler: efeballi

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
KTM'nin vasat düzeyde malzeme kullandığını söylemek haksızlık olabilir. En azından 5 yıl garanti veriyor ki ürününün arkasında durduğunu gösterir.
Karbon-alü konusu biz profesyonel olmayan kullanıcılar için bir zevk ve tercih durumudur. Yukarda saymış olduğunuz üreticiler piyasaya yabana atılmaması gereken ürünler süren firmalardır. Ürünlerine güven oluşmuştur. İş kullanıcıya kalmıştır. Şahsen karbon kadrolu bir bisiklette gönlüm olsada (ktm strada 4000-cayo 2.0) kullanım koşulları nedeniyle zihnimde her zaman bir soru işareti kalacaktır. 6 ay önce geçirdiğim kazada alü bisiklet hiç bir şey olmamış gibi yoluna devam ederken-ki o günden bu yana kaç kez düştü o bisiklet-karbon bisiklette acaba bir şey oldumu şüphesi taşıyacağım. (yukardaki bağlantı zaten herşeyi açık seçik anlatmış. Fazla söze gerek bırakmamış) Bisiklette bu düşüp kalkma kaza durumları her kullanıcının başına birden fazla gelebilir. 5000 euroluk karbon scott mtb sini sırf bu yüzden hurdaya çıkaran kişi yanıbaşımdayken en az 2000 euro verilerek alınan bir bisiklet için her zaman bu endişeyi taşıyacağım.
Bisikleti dağ, taş türkiyenin bozuk yollarında kullanacağız, pamuklara sarmayacaksak tercih alüden yana olabilir...

• Beğen
Tepkiler: berki çınar

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Güzel fikirler beyan ediliyor.15-20 km hızla iki defa düştüm Dikkatimi çeken düşerken gidonum yere çarpıyor bornuzdan sargı hasar alıyor. Kadro pedaldan dolayı yere değmiyor. Yinede yukarıdaki açıklamalardan kadrom hasar almış mıdır akşam bakmayı düşünüyorum açıkçası. Ancak bazı firmalar kadroya ömür boyu garanti veriyorlar. Yolda giderken kadronun ayrılması garanti kapsamında değerlendirilir diye düşünüyorum. Sanırım 5 yıl garantili kadro satışta önemli değer kaybedebilir, güvenliği de etkileyebilir. Diğer taraftan komponont elbette ağırlığı etkiler ama yol bisikleti tercihinde 8,5 kg geçilmemeli bence.

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Kadro garantili de kemiklerim garantili mi? :D
Busted Carbon diye bir siteye rastladım, ciddi anlamda gözüm korktu. Sitenin içinde bike rack kazaları ve trafik kazaları da var, ama düz yolda giderken ortadan ayrılanlar da var. Giriniz, bakınız.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf Z. Şipal

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tabiki önce can sonra canan. Aman yeterki sağlınıza birşey gelmesin. Ama bir kazada birşey olmadan ayağa kalkmışsan gözün direkt yerde duran bisikletinde olacaktır. mal canın yongasıdır. 3000-5000 eura verdin sonra kaldır at. Veya kafanda bir şüphe ile yaşa; Kadro veya maşaya birşey oldumu sorusuna cevap verecek bir tamirci veya teknoloji varmı. İllaki diyorum bakın illaki üç tekerlekli bile kulansanız adı bisikletse başına bir iki kaza gelir. Birde kullanıcı hatasına o ömür boyu garanti veren firmaların bir kıyağı olabilirmi. El cevap:hayır.

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Karbon konusunda neden bu kadar korkak bir milletiz bunu çözemedim :) Karbon kadronun dağılacağı noktada,aluminyum kadronuz 2'ye katlanacaktır muhtemelen,üretim hataları sonucu olan olaylar tabi ki olacaktır zaten bunlar için garanti denen durum mevcut. Ktm motorsiklet alanında 1.sınıf olabilir ama bisiklet konusunda daha yeni sayılacak bir firma,bende cannondale caad 10 derim,zaten çoğu karbon kadrodan daha hafif,kaliteli,rijit deniyor forumlarda.

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şimdi karbonun dayanımı belli doğrultuda gelen kuvvetler içindir. Buna göre tasarlanmıştır. Yanal darbeler karbon liflerin kırılımını arttırır