Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çankaya'da Bisiklet Otobanı Projesi; İlginç Bir Vaad...

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

1. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Barış Aydın, Çankaya'ya nefes aldıracak prestij projelerini açıklamaya devam ediyor. Türkiye'de ilk kez uygulanacak Bisiklet Otobanı Projesi ile Çankaya'nın bir ucundan diğerine, tüp yollar sayesinde bisikletle güvenli ulaşım sağlanacak. Yılda ortalama 32 bin kişi tarafından kullanılması öngörülen bisiklet otobanı, gidiş ve geliş ayrı olarak tasarlanacak.

Cebeci'den Konutkent'e uzanacak olan 17 kilometrelik bisiklet otobanı, Çankaya'da işe gitmek isteyenlere ucuz, çevreci ve güvenli bir ulaşım imkanı sunacak. Kapalı tüp sistemi sayesinde bisiklet kullanıcılarının hava şartlarından etkilenmeyeceği sistem, 5 ila 30 metre yüksekten gidecek. Metro ve yan yollarla bağlantılı olacak bisiklet otobanı, Çankaya sınırları içindeki 6 üniversite arasında da ulaşım imkanı sağlayacak.
    Her yaştan bisiklet kullanıcısına sağlıklı yaşam imkanı sunacak bisiklet otobanları, çevreci oluşuyla da dikkati çekiyor. Enerjisinin tamamını güneşten sağlayacak sistem, küresel ısınmaya neden olmayacak ve hava kirliği oluşturmayacak. Daha az aracın trafiğe çıktığı düşünüldüğünde karbon salınımı, gürültü, trafik yoğunluğu gibi olumsuzluklar en aza indirilecek.
    -Belediye denetimleri bisikletle yapılacak

Hava karardıktan sonra iç aydınlatması sayesinde günün her saatinde hizmet verecek sistemin özendirilmesi için giriş ve çıkışlarda bisikletler, yürüyen bant sistemi sayesinde yukarı taşınacak.
    Proje kapsamında, Çankaya sınırları içerisindeki tüm kamu hizmet binalarına bisiklet park alanları yapılması zorunluluk haline getirilecek. 6 kilometreden daha kısa mesafeli ulaşımlarda Çankaya Belediyesi personelinin işe bisikletle gelip gitmesi özendirilecek. Trafiğe kapalı alanlar ile olağanüstü durumlar dışındaki tüm belediye denetimleri sadece bisikletle yapılacak.

Tunahan KORKUT bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Yavaş inşa etsinler de saçları başları dağılmasın.

İlerleyen sayfalardaki iyimser arkadaşlar için şunu da ekleyeyim:

http://www.bbc.com/news/uk-england-london-25549789

Şimdi güzel kardeşim, bak, beraber okuyalım, tamam mı?

Adam başlığı atmış: Ütopya!

Nedir "ütopya"? TDK'den geliyor, tüm okuyup da anlamayanlara: Gerçekleştirilmesi imkânsız tasarı veya düşünce!

Ama Ferhan Şensoy ne diyor? Dinle, seversin:

Devam ediyorum güzel kardeşim.

"SkyCycle is a 136-mile (219 km) route, with the first phase, proposed from east London to Liverpool Street Station, costing more than £200m."

Yani diyor ki, 219 km yapacağız, tutarı 200 milyon sterlinden daha fazla tutacak. Benim hesap makinem hesaplayamıyor. Sen 3.69 ile çarpıp Türk Lirası olarak ne yapıyormuş böyle bir proje, hesaplayıver.

"If approved, the 10 routes would be built above existing rail lines and would take about 20 years to complete."

Eğer onaylanırsa, var olan rayların üzerine 20 yılda inşa edilecek. Benzer bir proje, Türkiye'de ne kadar sürer? Ben 26 yıldır hayattayım. Sabrın varsa bekle.

Oku güzel kardeşim. İngiliz bile "Olmaz lan öyle iş!" diyor.

"Sam Martin and Oli Clark of Exterior Architecture Ltd said: "SkyCycle is an urban cycling solution for London. A cycling utopia, with no buses, no cars and no stress." "

Bak yine ütopya dedi. Tamam kardeşim, destek var, herkes ister ama tartışmalı yanı çok. Olmaz. Olamaz.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  3. ProfessionaL

ProfessionaL Onursal Üye

Adı:
    Hasan Kılınç
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Abi ne içtilerse ondan istiyorum :D

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Mart 2014
  4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Seviyorum sizi geberdim gülmekten.Fazla mı uçmuşlar tam kavrayamadım.Bu proje genellikle tren için yapılıyor dünyada Amerikada örneği çok.Bisiklet için saçma olmuş.Yılda 32 000 kişi tarafından kullanılması düşünülüyormuş.İnanılmaz pahalı bir yatırım olacak ya hiç hesap bilmiyorlar ya da nasılsa kazanamayız diye atıyorlar pes doğrusu.Kişi başına düşen yatırım oranıyla bu proje dünya şampiyonu olur kanımca.

5. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:

Şu görselden anladığım kadarıyla geçit, zeminden aşağı yukarı 300mt yukarıdaki olacak herhalde..

ProfessionaL bunu beğendi.
  6. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Herşeye saçma, olmaz, mantıksız diyerek sonra bisikletin ülkemizde gelişmesini bekliyoruz ! yapmayın demeyin böyle.

enzo, M.A.Y., Nyusha ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Haklısın ama bu hakikaten çok absürd bir şey ciddiye alınır yanı yok.Hesap ortada 32 000 kişi için inanılmaz pahalı bir yatırım dünyada da örneği yok bildiğim kadarıyla hiç havada giden bisiklet yolu görmedim ben.

8. Fatih T.

Fatih T. Deli Hinar

Seviye:
    Parti hangisiyse hangisi canı cehenneme de ben yolu savunuyorum. 'Gereksiz olur' şeklindeki ifadeniz samimi miydi? İnsaf yahu. Karşıt görüşünüz olan bir siyasi parti diye gereksiz olur diyosunuz. Benim görüşüm hangi parti yaparsa eline sağlık, hangi parti projesini sunarsa beynine aklına sağlık.. Objektif olmayı deneyin...

enzo, Berksan ve Murat B. bunu beğendi.
  9. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bunu yapamayan insandan;

bu nasıl beklenebilir?

10. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Ne alakası var parti ile ilgili değil bu söylediğim
    projenin saçmalığı ile ilgili konuyu saptırmayın lütfen.Ben dünyada böyle bir şey görmedim dedim çok pahalı bir proje üzerinde yeteri kadar düşünülmediği kanısındayım
    polemik yaratıp ta konunun kilitlenmesine yardımcı olmayın rica ediyorum.

11. Fatih T.

Fatih T. Deli Hinar

Seviye:
    Hocam olay şu ; Böyle bir yol olsa kullanmak ister misin? Bulunduğun ilde böyle bir yol olmasını ister misin? Gerçek hayata geçirilebilecek olursa bisikletçiler için kullanışlı olur mu? Çevreyi olumsuz etkiler mi? vs.. Biz bisikletçiyiz ne demek gereksiz? Ona birden gerildim...

12. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Tam da demek istediğim buydu sağolun gereksiz polemiğe gerek yok durum ülkemiz açısından budur.

Anladım ne demek istediğini de bu biraz masal oluyor gerçekleşmesi mümkün olmayan şeyler üzerinden birbirimizi kırmayalım.

13. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ankara'nın yazında da o fanus gibi tüplerin içi püfür püfür olur eminim. :p

O nasıl bi proje ya? Yazı kışı fark etmez, adam akıllı havalandırması olmayan tüp şeklinde bisiklet yolu mu olurmuş?

ERTUNGA bunu beğendi.
  14. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sayın Çankaya Başkan adayının bisikletlileri düşünüp bir vaadde bulunması dahi sevindirici... Bu proje gerçekleştirilebilir mi bilemiyorum... Bence çok zor..

Diğer yandan Ankara'da AKP, CHP ve MHP Büyükşehir belediye başkanı adaylarının bisikletle alakalı hiçbir proje ya da vaadlerini duymadım... Seçim beyannamelerine bisiklete yer vermeyen adaylara bizlerinde aynı karşılığı vermesi gerekmiyor mu?

ProfessionaL bunu beğendi.
  15. abdullah keleş

abdullah keleş Aktif Üye

Adı:
    Abdullah Keleş
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bir belediye başkan adayının bisiklet ile ilgili proje geliştirmesi ve vaat etmesi bisiklet sever olarak çok hoşuma gitti. Eleştiren arkadaşlarımı anlamakta güçlük çekiyorum. memleketimizin yolları dar. değil bisiklet yaya yolu yok. yapılırsa Ankara seyahatlerimde bisikletimi de arabanın arkasına eklemeyi unutmayacağım.

Nyusha, M.A.Y. ve Fatih T. bunu beğendi.
  16. Ertunç Öner

Ertunç Öner Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bisikletliler Derneği'nin logosu projeye destek verdiği anlamına mı geliyor ya da proje hazırlama sürecine katkıda bulunduğu mu?
    Tamamen göz boyamak için yapılmış bir proje olduğunu düşünüyorum, konseptten ileri de zaten gitmeyecektir. Hangi bölge olduğunu bilmiyorum ancak mevcut bölgede geliştirilmesi gereken bisiklet yolları varsa ya da daha kolay çözümler bulunabiliyorsa bu tip projelere girmenin manası yok.
    Bisiklet rüzgarı hissetmektir, çevre ve doğa ile iç içe olmak demektir, soyutlamanın manası yok.
    Proje yarışması açılsa ve böyle bir proje gelse üzerinden yorumlar yapılabilir ama belediye başkanı adayı birisinin bu tip projeler üretmesi hayalcilikten öteye geçemez bence.

Sefa, Umut SÜRÜCÜ ve ProfessionaL bunu beğendi.
  17. Ahmet F.ELBİR

Ahmet F.ELBİR Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu proje; ülkemizde gerçekleşebilecek hiç bir ile henüz sahip değil,
    önemli olan bisikletlinin adının geçmesi bile yeter a partisi bunu der b partisi başka bi şey der ama sonunda inanınki bisikletli kazanır ,
    keşke ankaraya herhangi bir bisiklet projesi gerçekleşse de , başka şehirlere de emsal teşkil etse ,
    ben bunu bir önceki seçimde yaşamış biri olarak söylüyorum(Kamu ya geçişim böle gerçekleşti)

18. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bisikletin seçim kampanyasına dahil edilmesi tabi ki güzel bir şey ama bunu yaparken niye abartılmak zorunda ?
    Daha normal bir bisiklet yolu koyup, "Evet bunu yapacağız" denmesi daha doğru olmaz mıydı?

Örneğin şunlar benim hazırladığım bir kaç bisiklet yolu projesi (çalıştığım kurum için);

Böyle şeyler konulması daha inandırıcı olabilirdi bence..

19. Sercan T.

Sercan T. Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:

Bir yanlışınız var burada; Mansur Yavaş bisiklet yollarıyla ilgili projesi olduğunu internet sitesinde bildirdi. Şöyle ki; "... bisiklet yolları ile Ankamall-Kurtuluş Parkı..." ve projeler kısmında "ulaşım" kısmında belirtiliyordu ancak şu an videolar konduğu için kaldırılmış.
    Ek olarak, şu an MHP ve AKP'nin başkan adaylarının projelerini tekrar tekrar inceledim, Mevlüt Karakaya "trafik ve ulaşım çözümleri" demiş ama açıklamamış içeriği; Melih Gökçek'de ise 333 metrelik bina, boğaz saçmalığı (!) ve haybeye para harcanacak projelerden başka (bkz: Ankapark) bir şey yok ya da ben göremiyorum.

ERTUNGA bunu beğendi.
  20. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Abicim ülkede doğru düzgün bisiklet yolu yokken böyle bir proje ortaya atılması... Gerçekten uçmuşlar.