Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

çanakkale turu yardım ve önerileniz

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Hasan Bildik tarafından paylaşıldı.

1. Hasan Bildik

Hasan Bildik Üye

Seviye:
    hekese selamlar

Temmuz ayı sonlarında babamla beraber balıkesir-Çanakkale 5-6 günlük bir tur düşünüyoruz.
    yalnız hiç uzun yol tecrübemiz hiç yok
    yolları da hiç bilmiyoruz.
    maksadımız Balıkesir'den Çanakkale'ye gezerek gitmek. Assos, Truva ve Şehitliğimizi de görmek istiyoruz.
    Nasıl bir rota belirlemeliyiz (trafik yogunlugunun az olması tercihimizdir).
    yol öneri ve yardımlarınızı bekliyorum.
    şimdiden herkese teşekkürler..

2. Hasan Bildik

Hasan Bildik Üye

Seviye:
    yardımlarınızı bekliyorum..

3. mtsemiz

mtsemiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Balıkesir - Edremit arası yol çok iniş çıkışlı, dar, trafiği yoğun ve tehlikeli. Bence tura Edremit-Akçay gibi bir yerden başlayın. Enerjinizin çoğunu işin Çanakkale ili sınırları içindeki kısmına saklayın. ;)

Hasan Bildik bunu beğendi.
  4. Hasan Bildik

Hasan Bildik Üye

Seviye:
    bu bilgi cok faydali oldu tesekkur ederim. Tura edremitten baslamamiz daha iyi olur.

ali selman bunu beğendi.
  5. ali albut

ali albut Aktif Üye

Seviye:
    Yarım ada nın haritasına ihtiyacınız varsa size yollarm bana e mail atmanız ve adresinizi belirtmeniz yeterli
    saygılar
    ali baba

6. Hasan Bildik

Hasan Bildik Üye

Seviye:
    ağabey çok iyi olur bende ayrıntılı bir harita arıyordum zaten.
    adresimi yolladım.
    teşekkür ederim ali baba

7. Hasan Bildik

Hasan Bildik Üye

Seviye:
    her şey tamam. Pazar sabahı yola çıkıyorum. Yollar, rota ve dikkat etmem gerekenler hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

8. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    İlk olarak, günlük 100-150km limit belirlemeyin kendinize. Yorulduğunuz yerde çadır kuracak şekilde çıkın. Bu sayede keyif alırsınız turdan.

9. Hasan Bildik

Hasan Bildik Üye

Seviye:
    tesekkur ederim yol alacagımız gunluk limit 60 km civarı olacak. Peki yol tercihi olarak çevre yollarından mı, yoksa alternatif yollardan mı gitmeliyiz?

10. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çanakkale-Gelibolu Yolları dar inişli çıkışlı...Birde çok kalabalık oluyor Otobüslerden dolayı aklınızda bulunsun.

11. mtsemiz

mtsemiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Hasan kardeşim,

Madem Çanakkale'ye yolun düşecek, ve anladığım kadarıyla şehitlerimizi de ziyaret edeceksin, sana acizane tavsiyem,

Çanakkale Savaşlarının kronolojisini, hangi bölgede hangi muharebelerin olduğu, hangi bölgeleri nasıl savunduğumuzu, nerelerde hücum ettik, nerelerde düşmanı kırdık, nerelerde mevzi kaybettik gibi konularda biraz detay bilgi ile donanıp gitmek, sana daha bilinçli bir gezi imkanı sunar. Ne yazık ki, yabancıların bilgi arşivi, bizimkilerden kat kat üstün, kendi toprağımızda geçmiş savaşın bir dolu detayını onların kaynaklarından öğreniyoruz.

Örneğin, Zığındere diye bir vadi var, orada 28 Haziran 1915 te hücuma geçen ingilizler, çok önemli bir mevzimizi ele geçirmişler. Enver Paşa İstanbul'dan gürlemiş, "mevziyi derhal geri alın" diye. O küçük tepeyi geri almak için yapılan hücumlarda 5 günde 15 bin asker şehit vermişiz. Avustralyalı bir yazar, kitabında hala dere yatağında kemikler görüldüğünü, "90 yıl sonra bile buranın neden bu kadar ürkütücü olduğunu anladığını" yazıyor.

Söylemek istediğim, milletimizin büyük bölümü, Çanakkale'yi, Şehitler Abidesi ve 57. Alay Şehitliği'nden ibaret sanıyor. Halbuki orada ayak basılmadık birçok tepe, vadi, siper mevcut. Vaktin var ise buraları elinde detaylı haritalarla tek tek dolaş. Kireçtepe Jandarma şehitliğine çık ve orada sadece kuş seslerinden ibaret sessizliği dinle...Bu geziyi ömrün boyunca hatırlarsın ve en kısa zamanda tekrarını yapmak istersin. O tepelerin bir büyüsü var.

Hayırlı yolculuklar... Resimlerini görmeyi sabırsızlıkla bekleyeceğim.

12. Hasan Bildik

Hasan Bildik Üye

Seviye:
    güzel temennilerin ve önerilerin için çok teşekkür ederim abi..
    önerilerin dogrultusunda savaşla ilgili detaylı bilgi ve rehber alıp tura çıkacagım. Çanakkale'den ayrıntılı şehitlik haritası bulursam daha da güzel olur.
    insallah ziyaretimiz güzel, verimli geçer. dediğin yerlerede ugrarız insallah..

mtsemiz bunu beğendi.
  13. Hasan Bildik

Hasan Bildik Üye

Seviye:
    planladıgımız turu tamamladık. 4 gün önce eve döndük.
    edremit'ten çıkıp Ayvacık-Ezine-Çanakkale-Gelibolu ve Eceabat'a gidip Geyikli- Gülpınar Behramkale sahil istikametinden döndük. toplam 350-400 km yol yaptık. fotografları düzenleyip koyacagım ancak fotograf makinesi arıza yaptı telefondada şarj sıkıntısı vardı. Yinede olan fotoları düzenlkeyip koyacagım. Yardımı olan herkese tesekkür ederim. Bir daha ki rotam dogu karadeniz :)

14. chari

chari Üye

Seviye:
    Herkese merhaba,
    Bu rotayı yapmış olanlar vardır diye düşünüyorum. İstanbul Yenikapı-Bandırma ve sonrasında Biga-Lapseki üzerinden Çanakkale'yi planlıyorum. Yol durumları hakkında bilgi sahibi arkadaşların paylaşımını rica ediyorum. En fazla 60-70 Km yapıyorum genelde ama biraz hazırlanıp bu 180 km kadar yolu aynı gün bitirmeyi düşünüyorum.

15. murat aluçlu

murat aluçlu Aktif Üye

Seviye:
    yolda karar ver .daha harika olur :D zaten illaki rotada değişiklik olucakyol boyuncA

16. kostebek

kostebek Yeni Üye

Seviye: