Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çanakkale - Karacaören, Özbek Turu (10.01.2010)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Kamil Yıldız tarafından paylaşıldı.

1. Kamil Yıldız

Kamil Yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, geçen haftasonu gerçekleştirdiğimiz tur organizasyonunu biraz gecikmeli de olsa siz değerli forum üyeleriyle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle tura katılan arkadaşlarımdan gecikme için özür dilemek istiyorum. Özellikle Murat abinin sabırsızlıkla beklediğini biliyorum; çünkü fotoğrafları dahi hiç kimse görmedi! Sınavların yoğunluğundan 1 haftadır resmen kafamı kaldıramadım. 2-3 gündür de sağolsun bilgisayarım yarı yolda bırakınca 1 hafta kadar rötarlı oldu...

Geçen Pazar sabahı hava yine kapalıydı, bizim grubun çoğu da gelmekte tereddüt etmiş sanırım. Ben hazırlandığım gibi soluğu Murat abinin dükkanda (Varol Bisiklet) aldım. Baktım Murat abi camda gelen giden varmı diye bakıyor. Beni görünce aşağı indi, ne yapalım ne edelim derken tam da bize uyan atasözümüz aklımıza geldi: "Yolcu yolunda gerek!" Bu turumuzda grubun büyük çoğunluğu yoktu ama yeni bir üyemiz vardı. Kendisiyle birazdan tanışacaksınız...

Güzergah olarak Karacaören köyü etrafından sahil boyunca kafamıza göre gidip, Lapseki yolundan da Ç.kale' ye geri dönmeye karar verdik. Aşağıdaki haritadan da detaylı olarak rotamızı görebilirsiniz. Bu kez de hava şartları dolayısıyla tahmin ettiğimizden çok daha kısa bir mesafeden geri dönmek zorunda kaldık...

Fazla uzatmadan fotoğraflara geçmek istiyorum. Önce bu tura kimler katılmış bir bakalım; öndeki yeni, yakışıklı üyemiz Bora Varol (Murat abinin oğlu), ortadaki Murat Varol ve arkadaki Gürkan Atar. Tabi bir de ben varım, ama şimdilik kendimi sansürledim… :D

Çanakkale’ den çıkışta Karacaören köyüne varmadan sola sapıyoruz, yol toprak; ve yağmur sonrası yer yer çamurlu;

Güneş kendini gösteriyor ve yüzümüz gülüyor…

Az daha ilerlediğimizde boğazın maviliğiyle karşılaşıyoruz;

Bora da uzun zamandır bizimle gelmek istiyordu, bu Pazar dayanamayıp dersaneden de birazcık firar ederek :D aramıza katıldı…

Sararmış ağaçlar ve otlar, yemyeşil buğday tarlaları ve masmavi deniz…

Yol bir müddet boğaza paralel gidiyor;

Boğaz Lapseki’ ye doğru ilerledikçe irili ufaklı koylar eşliğinde genişliyor…

Ve biz de boğaz manzarasından uzaklaşmadan ilk molamızı veriyoruz;

Biraz daltonlara benzemişiz sanki… :D

Objektifim daha fazla yakınlaşmama izin vermiyor; karşıdaki koyun ucunda çok güzel bir çiftlik evi görünüyor. Önünde ufak bir kayık iskelesi, tepesinde rüzgar gülü, kocaman bahçesi…

Bu mevsimde tarla ne için sürülür bilmiyorum; ya amcam biraz geç kaldı, ya da var bir bildiği…

Murat abinin düz yolda canı sıkıldı sanırım, atraksiyona başladı bile;

Hava bir kapanıp bir açılıyor…

Yol da sık sık küçük kıvrımlarla ilerliyor…

Lapseki’ ye yaklaştığımız meyve ağaçlarından belli oluyor, başta Kiraz’ ı olmak üzere meyveleriyle ünlü ilçemiz;

Kim sorsa dağ bisikletine biniyoruz ama, lastiklerimize bir damla çamur bulaştıracağız diye de korkuyoruz… :)

Murat abi atını şaha kaldırıyor;

Hava tekrar kapanıyor, ve hatta yavaş yavaş yağmur atıştırmaya başlıyor…

Islanacak mıyız diye telaşlanırken 5 dakika sürmeden kesiliyor, ve bence turumuzun en güzel karesini çekme fırsatı sunuyor;

Her ne kadar biraz aralansa da, rüzgar yavaş yavaş hızını arttırıyor ve güneyden yükselen koyu renkli bulutlar merkezden daha fazla uzaklaşmamamız gerektiğini söylüyor…

Mecburen geri dönmek zorunda kalıyoruz, aynı yoldan dönsek şiddetli rüzgar tam karşımızdan eseceği için asfalta çıkıp biraz da yolu kısaltmaya karar veriyoruz;

Bora henüz başına geleceklerden habersiz, kollarını açmış esen rüzgarı ve çiseleyen yağmuru kucaklıyor;

Tam asfalta çıkacağımız sırada yağmur hızını arttırıyor ve sulama kanalının kuytusuna sığınıp kalıyoruz. Hem bir şeyler atıştırıyor hem de son molamızı veriyoruz; yarım saat duraklamamıza rağmen burada pek fotoğraf çekemiyorum…

Mahsullerin yetişmesi, yaşamın devam etmesi için yağmur şart, su bereket; yola devam…

Küçük de olsa bir gökkuşağı daha yakalıyorum;

Ve artık asfalta çıkıyoruz (Lapseki – Ç.kale karayolu)

Gürkan hava durumu için pek önlem almamış ama her zamanki gibi halinden memnun görünüyor…

Bora çabuk pes ediyor, ama haksız da değil; rüzgar tam karşımızdan o kadar sert esiyor ki yer yer pedal çevirmekte zorlanıyoruz…

Buradan Karacaören’ e sapıyoruz, hem kestirme hem de anayolun trafiğinden uzaklaşıyoruz;

Ağaçlığın arkasında görünen köy de Özbek, yolun karşı tarafında kaldığından içinden geçmiyoruz…

Bora’ nın uykusu gelmiş sanki…

Yok yok, biraz yorgunluktan olsa gerek…

Boğazdan en uzak mesafedeyiz;

Gürkan’ ın en sevmediği yol, yokuş..!

Çanakkale burada daha fazla yağmur var, gelmeyin dercesine ufukta görünüyor…

Ama sanırım hepimiz bir an önce eve kapağı atmak istiyoruz;

Çok geçmeden Karacaören köyüne varıyoruz. Yolun dışında gezindiğim için Gürkan bana “Dikkat et Kamil abi, lastiğini patlatacaksın diyor.” Sonuç; düz yolda giden kendisinin lastiği patlıyor… :D

Köyün hemen çıkışında müsait bir yerde mecburi mola veriyoruz. İnşallah hepimiz bir gün oğlumuzla birlikte pedallayabilir, böyle pozlar verebiliriz…

Köydeki bir koyun sürüsünün de bir pozunu alıyoruz ve Gürkan da patlak lastiğiyle bize yetişiyor…

Ve yağmurun altında ıslanırken hala sanki benim lastiğim patlamış gibi sırıtıyor.. :D Bu aynı zamanda çektiğim son kare oluyor, yağmur tekrar bastırdığı için ve yol buradan sonra az kaldığı ve yokuş aşağı olduğu için makineyi çantama koyuyorum.

Şaka bir yana, olumsuz hava şartlarına ve bu kadar kısa olmasına rağmen çok zevkli bir tur daha gerçekleştirdik. Umarım sizler de beğenirsiniz, şimdiden izleyen, yorum yapan herkese teşekkürler…

Bir sonraki turumuzda buluşana dek, sağlıcakla kalın… Bol pedallı günler..!

2. Gürkan ATAR

Gürkan ATAR Yeni Üye

Seviye:
    Kamil abi ellerine sağlık yorumun ve fotoğraf çekimin muteşem bu arada turda da biraz alay konusu olmuştum tayt konusunda galiba haklısınız bir dahaki turda taytımın üstüne birşeyler giyicem gerçekten kötü duruyor :D tura katılan herkese kucak dolusu sevgiler ve yorum yapan herkese teşekkürler. Pedallamaya devammm :D:D

3. mehmet sevinc

mehmet sevinc Kıdemli Üye

Seviye:
    Tebrikler güzel gezi olmuş ayaklarınıza sağlık...

4. Kamil Tabak

Kamil Tabak Forum Demirbaşı

Seviye:
    Hemşehrim ve Çanakkaleli dostlar güzel bir tur ve güzel resimleri paylaşmışsınız. En çok hangi foto derseniz Varollardan Bora Varol beyefendiye bayıldım. Diğer yandan bir sözünüze ilave edeyim, Bir gün bir evladınız ile pedal basmak kısmet olur inşallah, evledınız diyorum zira kızınız yada oğlunuz olabilir. Kızınızla binmeyecekmisiniz, onla o anları paylaşmayacakmısınız ? Scubadada Bisiklettede ben kızlarım ile inanılmaz zevkli zamanlar geçirdiğim için bu kadar rahat yazıyorum. Ha sevmez ise o zaman zaten zorlamanın alemide yok.
    Paylaşımınız için bir kez daha teşekkür ediyorum, sevgilerimle.
    Hoşçakalın Dostçakalın:)

5. Kamil Yıldız

Kamil Yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Sen de sağol Gürkan' cığım. Tayt olayına ben girmeyeyim, o yorumu Murat abiye bırakıyorum! :D Görüşmek üzere..!

Teşekkür ederiz, çok sağolun..!

Biz teşekkür ederiz Kamil abi, ne demek. İnşallah bizler de o günleri görürüz, evladın ayrımı olamaz tabi ki; ha kız ha erkek. Bu konuda sizi takdir ediyorum. Çok teşekkürler, sağlıcakla kalın..!

6. haluk akalın

haluk akalın Kıdemli Üye

Seviye:
    Manzaralı güzel bir tur olmuş.Hepinize teşekkürler.

7. m.varolfb

m.varolfb Forum Bağımlısı

Seviye:
    ayaklarınıza sağlık çok güzel bir tur olmuş, küçük kardeşimiz de şimdiden sıkı bir bisikletçi olmuş....

8. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    fotoğraflar gezinizin ne kadar güzel geçtiğinin bir göstergesi gibi. ayaklarınıza sağlık, paylaşım içinde tşkler

RECEP İŞLEK, Kamil Yıldız ve Asmirk bunu beğendi.
  9. Eren AYDIN

Eren AYDIN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Valla tek tek okuyup güzel memleketimin güzel manzaralarına doya doya baktım. Çok güzel tur olmuş ayaklarınıza emeklerinize sağlık. Az daha ilerleseymişsiniz heralde bigaya varırdınız:) gerçi 70 km gitmeklede bitmez:) Çanakkalede bu tür etkinlikleri görmek beni çook mutlu ediyor.
    Yaza kısmet olursa çanakkaleye otobüsle gelip çanakkaleden lapseki-biga istikametinden ailemin yanına çana gideceğim. Birbaşka turdada bandırmaya denizotobüsüyle gidip bandırmadan çana pedallayacağım hayırlısıyla:)
    Bence o çocuk babasının bisikletini yakın zamanda alır :) Paylaşımınız için teşekkürler.

RECEP İŞLEK, Kamil Yıldız ve Asmirk bunu beğendi.
  10. Asmirk

Asmirk Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ah Ah Çanakkalem benim ah ne kadar özlemişim oraları valla. Az da olsa özlemlerimi giderdiğiniz için kucak dolusu teşekkürler valla. Çanakkale'nini benim hayatındaki yeri çok önemli hem tarihin yazıldığı bir yer olarak hem de özel olarak. Yurdumun en çok sevdiğim köşelerindendir.(Yurdumun her yanı ayrı bir güzelik tabiki) ayaklarınıza sağlık bende ekibimle bir tur programımız olabilir yaza doğru Çanakkale'ye. Bu arada boğazın rüzgarı da meşhurdur yani onu bile özledim. Resimlerden de rüzgarın şiddeti denizin üstünden belli oluyor zaten. Ayaklarınıza sağlık :)

11. Kamil Yıldız

Kamil Yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Biz teşekkür ederiz Haluk abi, hoşçakal..!

Teşekkürler, Bora' ya kalsa her tur bizimle gelecek ama; haftaiçi okul, haftasonu dersane olunca pek vakit bulamıyor maalesef...

Teşekkür ederiz, çok sağolun..!

Teşekkürler, Ç.kale' ye geleceğiniz zaman haber vermeyi unutmayın! Uygun olursa birlikte pedallamayı çok isteriz, selamlar..!

Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Ç.kale gerçekten şahane bir şehir; tarihiyle, doğasıyla, kültürüyle bambaşka bir yer... Sizleri de bu güzel memlekette ağırlamaktan mutluluk duyarız. Sağlıcakla kalın..!

12. cihan aksoy

cihan aksoy Kıdemli Üye

Seviye:
    Öncelikle Bora'ya aramıza hoşgeldin der yanaklarından öperim sonra bu tura katılan arkadaşlara ve bizlerle paylaşan Kamil Yıldız'a sonsuz teşekkürler,sevgiler.

13. MURAT ERFINDIK

MURAT ERFINDIK Üye

Seviye:
    merhaba,

gezinin güzelliği yüzlerinizden okunuyor,
    çok güzel fotoğraflar yakalmışsınız

paylaşım için teşekkürler

Kamil Yıldız ve RECEP İŞLEK bunu beğendi.
  14. İbrahim Yurtseven

İbrahim Yurtseven Köylü

Adı:
    İbrahim YURTSEVEN
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Güzel geziniz ve paylaşımınız için teşekkürler ve tebrikler. Turunuzu takip edip yorumları okurken odak noktam BORA oldu. O benim idolüm oldu. Onun azmine hayran kaldım. Bora biraz yorulmuş, birazda ıslanmışındır. Ama kesinlikle Babanın peşini bırakma. O sensiz sıkılır. Bir an önce babanın bisikletini almaya bak. Onu hak ediyorsun. Selamlar, sevgiler.

15. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Tüm geziye katılan arkadaşlara merhaba :)

Çok güzel bir gün geçirmişsiniz. Yazın bizler de Çanakkale, Lapseki karayolunda pedallamıştık. 16-17 kişi. Biz geçerken şeridin biri daha, ham mıcır haldeydi, Tek şeritte zorluk çektiğimiz için bizde, boş olan sıkıştırılmış mıcırlı yolu tercih etmişitik. Şimdi görüyorum, yollar yapılmış çift şerit olmuş.

Gezinin güzelliği hepinizin yüzlerine yansımış. Hepinize ayrı, ayrı, tabi Kamil kardeşime de özel olarak, konuyu buraya attığı için çok teşekkür ediyorum.;)

Sevgi ve selamlarımla.

16. Bora Varol

Bora Varol Yeni Üye

Gerçekten güzel bir turdu.Çok eğlendik.Fakat hava şartları nedeniyle biraz zor ilerledik ve yorucuydu:rolleyes: Herkese yorumları için teşekkür ederim.Kamil abinin dediği gibi gelebilsen her hafta gelirim.Tekrar başka turlarda görüşmek üzere hoşçakalın :vroam:

17. RECEP İŞLEK

RECEP İŞLEK Forum Bağımlısı

Seviye:
    güzel tur olmuş ayaklarınıza sağlık arkadaşlar.

18. Hasan 16

Hasan 16 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çok güzel olay budur hocam.Şartlarımıza göre en iyisini yapmalıyız.Bizim gibi muteşem tur hayalleri kurup olduğun yerde çakılacağına, uzun kısa çıkacaksın yola .Selamlar

Kamil Yıldız bunu beğendi.
  19. varol bisiklet

varol bisiklet Kıdemli Üye

Seviye:
    bukadar güzel yorumları okuduktan sonra bende birşeyler yazmadan duramadım valla ,oğlum boranın benide baba artık turlara götür ısrarınla bu yola cıktık ama gercekten hava şartları çok kötüydü ,ama ne olursa olsun oğlum ben ve gürüp arkadaşlarımız bu turu yapacaktık başta kamil kardeşimin yorumlarında yazdığı gibi ilk gelen kamil daha sonra ben ve oğlum bora iş yerime yani varol bisiklete indik ,arkadanda gürkan kardeşim geldi ,diğer arkadaşlardan bir haber cıkmayınca kısada olsa bir tur yapalım dedik ,oğlumun ilk turu olduğu için çok fazla onu yormak istemedik ama yinede çok güzel ve zevkli bir tur oldu kendisine ve tura katılan diyer arkadaşlarıma çok teşekkür ederim kısmet olursa bundan sonraki turlarda oğlum BORAYI bu turlarda dersleri izin verdiği mütdetce göreceksiniz (ayrıca bu siteye ve diğer abilerinin yorumlarını görmek ve bu camiaya katılmak için gönülen üye olmuştur )Ayrıca bisikletimi vermemmmmmmmmmmmmmmmmmmmm -))ama yorum yapan herkeze sonsuz sevgi ve saygılarımı sunuyorum (kamil kardeşiminde yaptığı yorumlar ve resimler için sonsuz sevgilerimi sunuyorum )başka bir turda buluşmak üzere bol bedallı günler

20. Kadir Yılmaz

Kadir Yılmaz Forum Bağımlısı

Seviye:
    küçük arkadaşımızı gönülden tebrik ediyorum.
    saygılar..