Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çanakkale-İzmir

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında gezginrocker tarafından paylaşıldı.

1. gezginrocker

gezginrocker Üye

Seviye:
    Merhabalar,

Uzun süredir hayalini kurduğum bisikletle Çanakkale-İzmir turu projesini sonbaharında gelmesiyle artık hayata geçirmeyi düşünüyorum.

Kafamdaki gezi Çanakkale'den tura başlamak ve kıyıdan giderek yol boyunca Truva, Bozcada, Assos, Burhaniye, Ayvalık, Bergama, Foça gibi yerlerde konaklamak şeklinde.

Bu yol hakkında pek bir bilgim yok ve en büyük korkum yokuşlarla ilgili. Şu an malesef oldukça kilolu durumdayım ve yokuşlar beni ziyadesiyle zorluyor.

Bu güzergahtaki yolların durumu ile ilgili bilgisi olan var mı acaba? Sizce bu yollar beni zorlar mı, biraz kilo verdikten sonra mı yapmayı düşünmeliyim yoksa altından kalkar mıyım?

Bir de mola verdiğim yerlerde çadırda kalmayı planlıyorum, buralarda kamping vb durumları nedir acaba? Bu konuda bir problem yaşar mıyım?

Teşekkürler

Kerem

http://gezginrocker.com

furkan şenel bunu beğendi.
  2. eYa

eYa Bisikletkolik

Seviye:
    Forumda bahsettiğiniz rotaya yakın (aynı da olabilir) rotalardan yapılan gezilerin bir kaç tanesinin anlatımı olması lazım. :in:

Bildiğim kadarı ile yollar genellikle 2 şerit. Sürekli inişli çıkışlı, yorucu bir rota. Kilodan çok performansınız önemli. Aşırı zorlanıp zevk alamayıp üstüne belki bıkıp yarıda bırakacağınız bir tur yerine performans ve kilonuzun daha uygun olduğu bir zamanda gidin derim ben

3. makara

makara Üye

Adı:
    Mustafa Ahmet KARA
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhabalar,

İstanbul-Çanakkale-İzmir rotasını izleyerek bizde Eylülün başında sizin izlediğiniz rotadan geçtik. Yollar gerçekten inanılmaz derecede güzel, sadece Gömeç (Edremit-Ayvalık) arasında tek şeride düşüyor ve emniyet şeridi olmadan gitmek gerekiyor. Ama bu kısımdada yol kenarında toprak olarak bisikletin geçebileceği kadar bir alan mevcut.

Yokuş konusuna gelince bu rotada sizi zorlayacak alanlar Bozcaada dan sonra Asossa kadar kısım(sahil yolundan gideceğinizi varsayıyorum, bu kısım çok zorluyor, bu günün mesafesini kısa tutarsanız çok iyi olur),birde Eski Foça-Yeni Foça arası(22 km toplam yarısı iniş yarısı çıkış, uzun yokuşlar mevcut). Onun haricinde bu yolda rampa olarak belirtilen standart yokuşlardan ibaret.

Kamping konusunda gerçekten sorun yaşamazsınız, biz turlarken dikilide kamp alanı bulamadık ama oldukça uygun bir fiyata (neredeyse çadır alanı parasına) kahvaltı+oda ile bir motel de kaldık. Olmadı herhangi bir sahilde çadırınızı açabilirsiniz.(http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=30677 )

Cevaplayamadığım sorularınız hala kaldı ise bana mustafa.ahmet.kara@hotmail.com msn veya eposta adresinden de ulaşabilirsiniz.

Bol pedallı günler, Merak etmeyin yola koyulduktan sonra turu bitirirsiniz, bu rota gerçekten çok rahat.

4. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Öncelikle merhabalar. Kararınız hayırlı olsun diyorum, güzel bir rota.

Çanakkale'den çıkıp Kepez'e vardığınızda sizi oldukça uzun rampalar bekliyor olacak. (Edremit'e kadar bu yokuşlar inişli çıkışlı olarak devam etmekte ne yazık ki) Tavsiyem mümkün olduğunca yükünüzü hafif tutmanız olur. Ayrıca İntepe'yi geçtikten sonra yol çok daralacak ve virajlı hale gelecek, araç trafiği biraz can sıkabilir, dolayısıyla buralarda çok çok dikkat etmeniz ve her daim arkanızı kollamanız lazım. Ayvalık- Foça arasında yer yer sert rüzgarlar eser, buna da hazırlıklı olun.

Bu söylediklerim ışığında kendinizi ölçün, biçin, kararınızı sonra verin derim. Eğer zaman probleminiz yoksa dura kalka azimle bitirebilirsiniz. Ama ben 2 gün sonra orda olacağım derseniz işte bu durumda kendinizi çok zorlayıp ilk rampalardan dönme ihtimaliniz yüksek.

Kamping olayına gelince, o güzergah zaten tatil yöreleri ile dolu, konaklamayla ilgili her türlü imkanı bulabilirsiniz. Bunu dert etmeyin.

Şimdiden hayırlı olsun.

-Aydın

www.120399.com

5. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhabalar,

Turunuz için oldukça güzel bir güzergah seçmişsiniz, umarım en kısa zamanda kazasız belasız olarak hayata geçirebilirsiniz..

Ben şu anda Edremit'te kalıyorum. Buralarda bahsettiğiniz güzergahların bir kısmında turladım. Bu gezilerimi incelerseniz bir nebze olsun fikir edinebilirsiniz.

Balıkesir/Edremit - Çanakkale/Behramkale(Assos) turum için;
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=29473

Balıkesir/Edremit - Balıkesir/Ayvalık turum için;
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=30132

Assos'tan Çanakkale tarafına doğru bisikletle geçmedim ama arabayla bildiğim kadarıyla yol biraz dar ve yokuşlar var. Ama çok da zorlayacak uzunlukta değiller. Tabii bu yine de sizin kondisyonunuza bağlı..

Assos sonrasında İzmir'e kadar yolların büyük çoğunluğu çift şeritli ve yeterli derecede emniyet şeridi de mevcut.

Konaklama konusuna gelince de hiç sıkıntı çekmezsiniz. Assos turumda ben yanımda çadır vs. olmamasına rağmen çok cüzi miktara çadırkentlerde kalmıştım. Resimlerde görebilirsiniz. Bunun haricinde Altınoluk ve Ayvalık civarında da konaklayabileceğiniz çadır kurma yerleri mevcut.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sevgiler :)

AydınGünaydın bunu beğendi.
  6. gezginrocker

gezginrocker Üye

Seviye:
    Merhabalar,

Tüm cevaplarınız için gerçekten çok teşekkürler, hepsi de çok faydalı bilgiler içeriyor.

Sizlerin yazdıklarını okuduktan ve geçmişte yaptığınız turları da inceledikten sonra iyice şevkim arttı, sanırım son hazırlıkları yapıp bir kaç gün sonra yola çıkacağım.

Ne diyelim, umarım bir sonraki konu başlığımın içeriği bu müstakbel turda çektiğim fotoğraflardan ve anılarımdan oluşur. :)

Herkese tekrar teşekkürler ve sevgiler...

Kerem

http://gezginrocker.com