Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çanakkale Geçilmez Bisiklet Turu 2.Gün (Bayır-Bafa Gölü)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Serkan Taşdelen tarafından paylaşıldı.

1. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:

12 Mart 2009

Üşüyerek geçirdiğimiz gecenin ardından nihayet sabah oluyor. Donuyoruz… Hava "0" (sıfır) derece dolaylarında. Çadırdan başımı çıkartıp dışarıya bakıyorum. Arabaların camları buz ile kaplı. Ardından üşüye üşüye toplanmaya çalışıyoruz. Oktay Abinin de benden farkı yok. Titriyoruz neredeyse. Toparlandıktan sonra kahvaltıyı Yatağan’da yapmak için hareket ediyoruz. Hava 3 derece, ellerimde uzun ve kışlık eldiven olmasına karşın hissetmiyorum.

Yatağan’a ulaşıyoruz ve sıcak simit alıyoruz, ardından yine sıcak çay ile içimizi ısıtmaya çalışıyoruz.

Güneş yüzünü göstermeye başladı. Kahvaltının ardından Milas’a doğru devam ediyoruz. Termik Santralinin yanından zehir soluyarak geçiyoruz.

Aynı zamanda rampalar başlıyor. Birkaç saat önce soğuktan donan bizler, şimdi ise terliyoruz. Eğim dik ve uzun bir rampa. Yavaş yavaş rampayı çıkıyoruz.

Stratonikeia antik şehrini gezme şansımız olmuyor ama birkaç kalıntısını görerek yolumuza devam ediyoruz.

Yol üstü bir köyde maden suyu molası veriyoruz.

Rampanın yerini şimdi ise düz yol aldı. Ortalama bir hızla ilerliyoruz. Milas'a 25 km yolumuz kalmış...

Sabah aldığımız simitlerden artanları ise yol üstü bir lokantada zeytin ile yemek istiyoruz. Bölgeye has zeytinlerden söylüyoruz bir kâse. Lezzetini unutamadığımız zeytinler hala gözümün önünde. Yemeden önce yapmış olduğumuz pazarlık, bizim bisikletle Çanakkale’ye gittiğimiz gören bir vatandaş tarafından karşılanıyor.

Orman içinde keyifle ilerlemeye devam ediyoruz.

Tur arkadaşım sevgili abim Oktay Tiryakioğlu,

En sevdiğimiz tabelalardan birisi çıkıyor karşımıza. 7 km iniş olduğunu gösteriyor...

Ufukta yamaçta Milas’ı görüyoruz. 7 km’lik bir inişle Milas’a ineceğiz. Yerel seçim dönemine denk geldiğimiz için karşı yönden yaklaşık 500 araçlık konvoy geliyor. Rampa aşağı inerken önümüzdeki kamyonları bile geçmekte güçlük çekiyoruz.

Bisikletlerimiz bu güzel manzaraya karşı...

Milas'a varıyoruz...

Bodrum kavşağından Milas merkeze doğru döndükten sonra müthiş rüzgâr ile karşılaşıyoruz. Ama bu defa arkamızdan esiyor. Pedal çevirmeden 35-40 ortalama ile ilerliyoruz. Milas merkeze varıyoruz ve hemen bir markete girerek içecek bir şeyler alıyoruz. Saat henüz 12 civarlarında. Vakit kaybetmeden yolumuza devam etmek istiyoruz.

Bafa gölü yönüne doğru pedallıyoruz. Rampalar yine bizi zorluyor.

Çok geçmeden yağmur hafif hafif yağmaya başlıyor. Hemen önlemlerimizi alıyoruz.

Yolda giderken bir tabela dikkatimizi çekiyor ve hemen giriyoruz içeri. Euromos Antik şehrini kısaca ziyaret ediyoruz.

Etrafı papatyalar ile çevrili yolda Selimiye’ye ulaşıyoruz. Öğle yemeği seçeneğimizi pideden yana kullanıyoruz. Ayranlarımız ile indiriyoruz mideye. Yağmur sinsi sinsi yağıyor.

Bizde yağmura yakalanmamak için fazla vakit kaybetmiyoruz. Nerede kalacağımız dahi bilmeden yol alıyoruz. Bafa’ya varıyoruz. Belediye’ye giderek yer talebinde bulunmak istiyoruz ama seçim koşuşturmacasından hiç kimseye ulaşamıyoruz. Jandarma’ya gidiyoruz bu defa, bize gösterilen yer 15 km ilerideki Bafa gölü oluyor. Şiddetli yağmurun geçmesini Jandarmalar ile çay içerek bekliyoruz. Ama geçecek gibi görünmüyor. Tekrar donanımları giyinerek basıyoruz pedallara. Çok geçmeden sucuk gibi ıslanıyoruz. İnişli çıkışlı yollarda nihayet varıyoruz Bafa Gölü’ne. Biz sucuk gibi olduktan sonra yağmur şiddetini azalttı. İşletme sahibi ile kalacak yer için konuşuyoruz ve bize eskiden ahır niyetine kullandıkları yeri gösteriyor. Bizde teşekkür ederek şu ağaçların altına çadır kurarız diyoruz.

Bisikletlerimiz ıslanmasın diye uygun bir yere koyuyoruz ardından. Üzerimizi değişip kuru bir şeyler giyindikten sonra çevreyi fotoğraflıyoruz.

Karnımızın acıktığını hissettiğimiz anda tekrar işletmeci ile muhatap olarak pazarlığa tutuşuyoruz. Menü ise kiremitte menemen ve bol soğanlı salata…

Gece yatarken neredeyse geri çıkacaktı soğanlar. Hayatımda yediğim bütün soğanı orada bir akşamda yedim sanki. Yemeğin ardından biraz muhabbet ediyoruz Oktay Abi ile. Yarın aramıza Orhan katılacak Söke’den onu alacağız. Çadırlarımıza doğru yöneliyoruz. Gece saat 12 dolaylarında şimşekler tekrar çakmaya başlıyor. Yan çadırdan bir ses;
    -Serkan benim çadır su geçiriyor. J
    -Abi ayak kokusundan bayılmazsan buyur gel burada ikimize de yer var.

Ne var ne yok toplayıp bir poşete koyduktan sonra Oktay Abi benim çadıra geliyor. Çakan şimşekler altında uyumaya çalışıyoruz, bir yandan da benim midemde çakıyor şimşekler. Soğan alt üst etti midemi. J Bir daha mı töbe…

Gün Toplam: 89.47 Km | Ort.Hız:16.9 | Max.Hız:61.3 | Bisiklet Kullanımı: 05:16:33

2.Gün Harita ve Yükselti Tablosu (Bayır-Bafa Gölü); Haritayı büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız…

Sevgi ve Saygılarımla...

2. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu güzel anlarınızı bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.
    Sağlıcakla kalın...

Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  3. omer yildiz

omer yildiz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Klasik laflar etmek istemiyorum.Banal kacıyor artık.Fakat bir Serkan taşdelen klasiği.

İzlemeye doyamiyacagım bir gezi klasiği...

Tesekkurler yaratıcılarına.

4. ibrahim Kızılkaya

ibrahim Kızılkaya Kıdemli Üye

Seviye:
    Sevgili Serkan
    Tur süper de ben fotolara takıldım kaldım.Sevinerek söylüyorum her turun fotoları bir öncekilerden de daha güzel. Ellerine sağlık.
    Bu arada sevgili Oktay'ın Tırtılına da hasta oldum. GPA'da bir tur deneriz artıkk:D
    Sizleri kutluyorum. Paylaşım için çok teşekkürler. Bundan böyle daha çok fotoğraf talebimiz olacak Serkan haberin olsun..

5. Kemal Faruk Doğan

Kemal Faruk Doğan Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok güzel.. Eğlenceli olduğu kesin :)

6. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    güzel ve maneviyata dokunan bir tur oluyor teşekkür ederim!

7. safir_yusuf

safir_yusuf Üye

Seviye:
    gerçekten çok keyifli olduğu fotolara aynen yansımış....
    Yolunuz hep açık olsun... teşekkürler...

8. Ufuk Şahin

Ufuk Şahin Üye

Seviye:
    güzel bir gezi olmuş fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla,
    sormak istediğim bir şey var son fotoğrafta turunuzun haritası ve yanlış anlamdıysam yolun eğim grafiği var. bu grafiği ve haritayı nasıl çıkarıyorsunuz? bnde kullanmak istiyorum :)

9. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Göl kenarında çektiğiniz resimler gerçekten tablo gibi çok güzel,teşekkürler.

10. Serkan Taşdelen

Seviye:
    Merhaba Sevgili Adaş,
    Yorumun için çok teşekkür ederim. Vakit buldukça devamı gelecek...

Sevgiler...

Merhabalar Sevgili Abicim,
    Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Takibiniz bizleri çok mutlu ediyor. Zamanlar devamı gelecek...

Sevgiler...

Merhaba İbrahim Abicim,
    Beğenmene çok çok sevindim. Tırtıl gerçekten muhteşem bişey... Uzun araç kategorisine giriyor. :) Muhteşem bişey...

En kısa zamanda yazı dizimiz devam edecek...

Sevgiler...

Merhabalar,
    Gerçekten de çok çok eğlenceli... Tavsiye ederim...

Sevgiler...

Turun gelecek günlerinde maneviyatı tam anlamı ile yaşayacağınıza eminim...

Sevgiler...

Çok teşekkür ederiz. Keyifli olduğu şüphesiz...

Sevgiler...

Çok teşekkürler yorumunuz için.
    Haritayı mapmyride.com internet sitesinde yapıyorum. Üyelik aldıktan sonra yapmanız gerekenler çok basit...

Sevgiler...

Merhaba İrfan Abicim,
    Tur tarihi ile yarın sizinle buluşacakmışız gibi geliyor. :) Fotoğrafları beğenmenize çok sevindim...

Sevgiler...

cedrick41 bunu beğendi.
  11. orhantozun

orhantozun Yeni Üye

Seviye:
    Oktay abim çok bahsetmişti o zeytnlerden tadını unutamadım diye:) gerçekten de güzel zeytinler keşke bu güzel güne yetişeblseydim ama bekleyin beni geliyorum:)

12. m.varolfb

m.varolfb Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok güzel, çadır kurduğunuz yerdeki fotolara bayıldım, işletme sahibi için ise bir şey diyemiyorum....

13. Serkan Taşdelen

Seviye:
    Unutmak ne mümkün Orhancım,
    Bizde çok isterdik katılmanı tabi ki... Ama 3.Günümüzde bizimle birlikte oldun... :)

Sevgiler...

Bafa Gölü çok fotojenikmiş demek ki... Bizlere bu güzel fotoğrafları sundu... :D

Sevgiler...

14. ali karagönlü

ali karagönlü Bisikletkolik

Seviye:
    Çok güzel gezi olmuş!Devamı gelecek mi?

15. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    yorum için fazla zaman kaybetmek istemiyor ve hemen 3. güne atlıyorum :D

16. Kenan ARPAÇ

Kenan ARPAÇ Kıdemli Üye

Seviye:
    Süperrr Olmuşşş

17. Serkan Taşdelen

Seviye:
    Çok teşekkür ederim, zamanla devamı tabi ki gelecek...

Sevgiler...

Çok çok teşekkürler sevgili Abdullahcım...

Sevgiler...

Çok teşekkür ederim...

Sevgiler...