Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çanakkale - Dardanos, Çınarlı, Salihler, Çamlıca, İntepe Turu (07.03.2010)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Kamil Yıldız tarafından paylaşıldı.

1. Kamil Yıldız

Kamil Yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, uzunca bir süredir malum hava şartlarından dolayı herhangi bir organizasyon yapamadık. Ama boş geçen bu iki ayın acısını 2 haftada sanırım iyi çıkardık. Önce geçen haftaki turumuzu yayınlıyorum, bu kadar geç kalmamın sebebi de bilgisayarımdaki problemler yüzünden foruma 1 hafta – 10 gündür neredeyse hiç girememem ve fotoğrafları da internete yükleyememem. Bu gecikme için tura katılan arkadaşlarımdan bir kez daha özür dilerim.

Geçen hafta Pazar sabahı Murat abinin dükkanın (Varol Bisiklet) önünde toplandık. Çoğu zaman olduğu gibi önceden güzergah planı yapmamıştık ve Çınarlı, Salihler, Çamlıca istikametine gitmeye karar verdik. Aşağıdaki haritadan da görüleceği üzere; Kepez – Dardanos – Çınarlı – Denizgöründü – Salihler – Çamlıca – Derbentbaşı – Taştepe – Gökçalı – Yenimahalle – İntepe – Güzelyalı ve yine Kepez üzerinden Çanakkale’ ye varış şeklindeturumuzu tamamladık. Hava uzun zamandır olmadığı kadar güzeldi, ilk defa güneşli bir havaya denk geldi Pazar günü. Google Earth 90 diyor ama günün sonunda km. saatlerimiz yaklaşık olarak 100 km. yi gösteriyordu…

Bu turumuzda aramıza yeni katılan Erol ve aslen Çanakkale’ li olan fakat İstanbul’ da yaşayan sevgili Hüseyin bey de yer aldılar. Onların dışında Murat abi, İrfan abi ve tabi bir de ben vardım. İrfan abi hemen bizi sıraya dizdi ve yoldan geçen birinin eline makinesini tutuşturarak ilk pozumuzu verdik;

Soldan sağa: Hüseyin Suda, İrfan Aşıroğlu, Murat Varol, Kamil Yıldız, Erol Kolas

Kepez girişinde makinemi çantamdan çıkarıyorum ve selamlayarak geçen şu asil pedalşörleri kadraja alıyorum…

Burası Kepez Limanının hemen arkasından geçen dere üzerindeki köprü, ve derenin boğazla birleştiği yerde kayıklar için ufak bir liman yapılmış…

Yol kenarında geçişimizi pür dikkat izleyen kediyi son anda zar zor çekebiliyorum;

İlk küçük molamızı Dardanos sahilinde veriyoruz ve bu karede Erol’ un bisikleti tripod görevini üstleniyor…

Önceki karede yerde yatan ufaklığı farkettiniz mi bilmiyorum ama, bize hemen ısınıveren bu Karaburunu ayrıca fotoğraflıyoruz;

Son olarak bisikletimle birlikte bir poz veriyor ve bu sevimli dostumuzun yanından ayrılıyoruz…

Dardanos’ tan yukarıya İzmir yoluna doğru sapıyoruz ve ilerliyoruz;

İzmir yolundan karşıya geçmeden önce burada bulunan akaryakıt istasyonuna uğruyoruz. İçerisinde ufak bir hayvanat bahçesi bulunuyor ve onlara da merhaba demeden geçmek istemiyoruz;

Bizi ilk karşılayan birbirinden sevimli iki Husky oluyor…

Siyah olan İrfan abiye bayağı ilgi gösteriyor, Murat abi de sanırım maymunla diyalog kurmaya çalışıyor;

İşte bununla… Ha bu arada ismi de Kamil’ miş, kafeste yazıyordu… :D

Husky lerle aynı kafeste bir de Midilli bulunuyor, ilginç…

Tavuskuşu ve kaz, poz vermekte oldukça inatçıydılar fazla ısrar etmedim;

Ben daha önce burada Geyik olduğunu bilmiyordum, o yüzden ilk gördüğümde bayağı şaşırdım…

Ve iki yaramaz oğlak…

Bence burada bulunan en sevimli çift bunlar;

Geyik de çok canayakınmış, elimi uzattığımda tellere yaklaşıp kendisini bildiğimiz kedi gibi sevdirdi…

Büyük bir merakla objektifimi takip eden bir başka maymun (cinsi yzaıyordu ama hatırlamıyorum..)

Fazla yaklaşınca ürküp, bağırmaya başladı.. :D

Restorana bir şeyler içmek için giriyoruz ve masada topluca bir poz daha veriyoruz;

Bunlar da sanırım işletmeci veya çalışanlardı, hanımefendi İrfan abinin kask ve gözlüğünü çok beğendi; kendilerini de en kısa zamanda aramızda görmeyi umuyoruz…

Bu molanın da ardından Çınarlı’ ya doğru hareket ediyoruz;

Yol kenarında yemyeşil buğday tarlaları…

Ve rengarenk çiçekler açmış, baharın müjdeleyicisi ağaçlar…

Sağdaki çiçek saksısını andıran badem ağacını görünce öndekilere durmaları için sesleniyorum…

Ve hemen bu harika iki kareyi çekiyorum…

Bu da az önceki karede arka tarafım, Çınarlı köyünün görünüşü…

Az sonra köye varıyoruz ve İrfan abi hemen Ulu Önderin büstünün önünde bir poz veriyor;

Murat abi de ona eşlik ediyor…

Köyün çıkışına yakın bizim gibi bisikletsever bir delikanlıyla karşılaşıyoruz ve Murat abi hemen yanımıza çağırıyor…

Derken ablası da yanımızda bitiveriyor, onu da çekmezsek ayıp olur…

Sanırım bunlar Çınarlı’ nın meşhur çınarları, ve eski bir çeşme…

Çanakkale’ yi bir hayli arkamızda bıraktık ve bu noktadan itibaren rakım yavaş yavaş yükseliyor…

Murat abi bu manzarayı bulmuş hiç kaçırır mı..?

Artık rüzgar gülleri görünüyor ve onları arka fona koyarak ilk karemizi çekiyoruz…

Hüseyin abi ilk defa bize katılıyor, bundan sonra her Çanakkale’ ye gelişinde bizimle birlikte pedallayacağını umuyoruz…

İrfan abinin gözü direk sağdaki yeşilliğe takılıyor…

Dayanamayıp atıyor kendini buğday tarlasına, tabi o sıra telefonu çalıyor ve ona bakıyor;

Ardından da Trek’ iyle veriyor pozunu…

Murat abi hiç durur mu, tabi ki hayır… O da Scott ıyla son pozlarını veriyor…

Biz de özenip sırayla geçiyoruz objektif karşısına…

...

Devamı aşağıda...

2. Kamil Yıldız

Kamil Yıldız Kıdemli Üye

Seviye:

Oldukça oyalandık, yola devam…

Keçilerini otlatan bir amcaya rastlıyoruz ve birlikte fotoğraf çekilmek için rica ediyoruz…

O da sürüyü yolun karşısına, güvenli yere geçiriyor…

Ve grubumuzun arasına katılıyor…

Burada çam ormanları başlıyor bizi selamlamaya…

Biz de onları…

Rampalar gittikçe dikleşip uzamaya başlıyor…

Rüzgar güllerinin olduğu yere varıyoruz…

Rüzgar burada oldukça kuvvetli esiyor ve güller için çok doğru bir mevki seçildiğine karar veriyoruz…

Biraz yemek molası; simit ve meyve ile ses çıkarmaya başlayan midelerimizi susturuyoruz…

Bu Hüseyin abinin canavar…

Bu güzel manzara da Okçular köyü, ve sanırım aynı ismi taşıyan barajı…

Bu manzarayı da es geçmek olmaz;

İrfan abi her zamanki gibi yokuşlarda en önde gidiyor, hızına yetişmek mümkün değil…

Hüseyin abi de sağolsun, video kamerasıyla bol bol videomuzu çekiyor; kendisinin iznini alıp videoları da ilerleyen zamanda paylaşabiliriz…

Burası Denizgöründü köyü camii;

Yol üzerindeki bir köprüde daha duraklıyoruz ve İrfan abi foto için hazırlık yapıyor…

Bir baraj kıyısına daha varıyoruz ve İrfan abi klasik pozlarından birini veriyor;

Az sonra Salihler köyüne varıyoruz ve elinde su bidonlarıyla görünen teyzeye Çamlıca’ ya hangi yoldan gidebileceğimizi soruyoruz…

Tarifi aldıktan sonra dalıyoruz orman yoluna ve rengarenk çiçekler açmış meyve ağaçları arasında ilerliyoruz…

Toprak yolu görünce Murat abinin de benim gibi neşesi yerine geliyor;

Erol İrfan abinin makinesiyle bir kare çekiyor…

Taşlarla kaplı bu orman yolunda oldukça eğleniyoruz…

Murat abiyi ateş basmaya başlamış belli, kask çıkmış… :D

Çamlıca için Salihler’ den 5 km. demişlerdi ama neredeyse 10 km. oldu hala görünürde köy yok…

Acaba yanlış yolda mı ilerliyoruz diye düşünmeye başlıyoruz;

Derken nihayet köy görünüyor;

Rakım yaklaşık 450 m. bu köy civarında ve rampalar oldukça zorlu geçti…

Köy kahvesine çay ve bir şeyler atıştırmak için giriyoruz, hesabı öderken biraz şaşırıyoruz tabi; 10 çay + 2 su = 2,5 TL… :eek:

Köyün çıkışında yola koyulmaya hazırlanırken 3 tane ufaklıkla karşılaşıyoruz, kısa bir sohbetten sonra onlarla da fotoğraf çekilip köyden ayrılıyoruz…

4-5 saatte çıktığımız yokuşları birkaç dakikaya iniyoruz, tabi aynı yoldan değil... Arka taraftan İzmir yoluna çıkıyoruz;

Geyikli-Bozcaada sapağında ufak bir mola daha…

İrfan abi Murat abiye şakayla karışık hadi bir de ada yapalım diyor, Murat abinin aşağıdaki halinden verdiği cevap zaten anlaşılıyordur… :D

Havanın kararmasına az kaldı ve hala 30 km. yolumuz var…

Truva sapağını da geçtik, kaldı 25…

Yenimahalle’ ye varıyoruz güneş batalı yarım saat kadar oldu;

İntepe ufukta göründü ama hava karardı kararacak; sabah çıkmak için biraz geç kalıp planı da tutturamayınca biraz böyle oldu ama her şeye rağmen harika bir turdu…

Bu da çektiğim son kare, artık iyice karanlık bastığı ve biraz daha hızlanmamız gerektiği için İntepe’ de makinemi çantama koyuyorum…

Kesinlikle harika vakit geçirdiğim turlarımızdan biriydi. Uzun, yorucu ve bir o kadar da güzel bir etap oldu. Katılan tüm arkadaşlara sonsuz sevgi ve teşekkürlerimle…

Bu haftaki turumuzun paylaşımı da en kısa sürede geliyor, bizi izlemeye devam edin. Herkese bol pedallı günler, sağlıcakla kalın..!

3. CEM ATEŞ

CEM ATEŞ Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık. Güzel bir tur olmuş.

4. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bisikletlerle köylerden geçmenin tadı hiçbirşeyde yok.çok güzel bir tur olmuş.benim için en zevkli an köy kahvesinde kısa bir mola verip ince belli bardakta sıcak çayı yudumlamak.ayaklarınıza sağlık.nice keyifli pedallar...

5. haluk akalın

haluk akalın Kıdemli Üye

Seviye:
    Tebrikler güzel bir tur olmuş.

6. Ümit Arabacı

Ümit Arabacı Kıdemli Üye

Seviye:
    ayaklarınıza pedalınıza sağlık güzel tur olmuş :)

7. Erol KOLAS

Erol KOLAS Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Eline sağlık Kamil, güzel anlatım olmuş, teşekkür ederim.

Fotolar da ayrı güzel, eğlenceli bir geziydi. Dönüşte iyi yoruldum ama İntepe'den Çanakkale'ye inişte kendime geldim. :) Bundan sonraki tur daha da güzeldi. Nice eğlenceli turlara diyelim.

8. Kamil Tabak

Kamil Tabak Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çanakkaleeee, nihayet göründünüz :in:. İrfan bey o ne karizma yahuuu :) .
    Kamil paylaşımının kalitesi içinde ayrı bir teşekkür sana:D. Varol beyde scoot ı baya bir bakıma almış anlaşılan;). Özletmeyin bu kadar kendinizi
    Selamlar sevgiler

9. haceli yılmaz

haceli yılmaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    oh oh ne güzel yerler paylaşım için teşekkürler

10. Aydın Akyokus

Aydın Akyokus Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    paylaşım için teşekkürler ayağınıza sağlık ...

11. İrfan Aşıroğlu

İrfan Aşıroğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Kamil kardeşim turun zevkini beraber çıkardık unutamıyacagım bir gündü.:in: Katılımlarından dolayı tüm arkadaşlara ve bizi takip eden tüm forumdaki arkadaşlarada sonsuz sevgiler.:)

12. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Harika bir tur olmuş, dolu dolu ve rengarenk.
    Manzaralar ve çekimler çok güzel.
    Keyifli ve akıcı bir anlatım ile bizler de bu öykünün içinde kendimizi buluverdik bir anda. Bu turda adeta "yok yok..."

Bir süredir forumda yokluğunuz hissediliyordu.
    Hemşehrim Kamil Yıldız, sıkı bir şekilde foruma döndü.
    İrfan Aşıroğlu ve Murat Varol da özletmişlerdi kendilerini.

İlkbahar oralara gelmeye başlamış ve baharın keyfi yüzlerinize yayılmış çoktan.
    Kısmet olursa hafta sonu bu keyfe katılmak istiyoruz "Keşanlılar" olarak.
    Bu güzel turu, sımsıcak bir anlatım ile paylaştığınızdan dolayı tekrar teşekkür ediyoruz.

13. Kamil Yıldız

Kamil Yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Teşekkür ederiz Cem bey, sağolun..!

Kesinlikle haklısınız, daha keşfedilmeyi bekleyen o kadar çok köy var ki buralarda...

Sağol Haluk abi, çok teşekkürler..!

Teşekkür ederiz..!

Rica ederim Erol, sen de sağol. Evet bu turda ben bile yoruldum, İrfan abi sağolsun iyi antrenman yaptırdı bize.. :D Ama her şeye rağmen harikaydı, bu haftakileri de en kısa zamanda paylaşıyorum. Görüşmek üzere..!

Sağol Kamil abi, haklısın valla biraz açtık arayı bu sefer. Ama bundan sonra böyle olmaz söz.. :D

İrfan abinin her zamanki karizması o, ne yapsak değiştiremiyoruz.. :D

Murat abinin de Scott' ıyla son turuydu o maalesef, kendisine veda ettik geçen hafta, ama yenisinin de ondan pek aşağı kalır yanı yok hani.. Yakında hep birlikte göreceğiz... :rolleyes:

Çok teşekkürler abi, sağlıcakla kal..!

Rica ederiz, siz de sağolun..!

Biz teşekkür ederiz, Isparta' ya selamlar..!

Aynen öyleydi abi, bu keyifli tur için ben de sana teşekkür ederim, görüşmek üzere..!

Biz de bu güzel yorumların için minnettarız Hakan abi, sağol, varol...

İlkbahar bir hayli göstermeye başladı kendini, biz de bu güzelliklerden mümkün mertebe istifade etmeye çabalıyoruz...

Umarım bu haftasonu Keşan' lı hemşehrilerimle bir araya gelme fırsatı bulabiliriz, ne kadar mutlu olacağımızı tahmin edemezsiniz! Görüşmek dileğiyle, herkese selamlar, hoşçakalın..!

İrfan Aşıroğlu ve Hakan Eşme bunu beğendi.
  14. m.varolfb

m.varolfb Forum Bağımlısı

Seviye:
    baharı müjdeleyen bir tur olmuş ve çok güzel olmuş, ayaklarınıza sağlık... bisikletleriniz de hakikaten canavarlar...

15. Mehmet Karaçam

Mehmet Karaçam Bisikletkolik

Seviye:
    tek kelimeyle muhteşem bir tur olmuş.Hüseyin abi Mtb dehşet Tarmac yanında solgun kalır...

16. ramazankurucay

ramazankurucay Forum Bağımlısı

Seviye:
    İyi bir tur.. Tebrikler.. Hüseyin Suda için de memleketinde yol almak çok iyi olmuştur eminim.Biz de turdayken imrenmişti ne kadar güzel gerçekleştirme imkanı bulmuş.. Sevgiler...

17. Yener ER

Yener ER Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Cok guzel bir tur olmus. Huseyin abi demek bu nedenle ortaliklarda gorunmuyordu...:)

Abi bir dahaki turda haber ver de Tekirdag kontenjanindan katilayim.....

Paylasim icin tesekkurler.