Çanakkale - Atikhisar Barajı Turu (27.12.2009)

Kamil Yıldız

Daimi Üye
Tepki
457
Merhaba arkadaşlar, Çanakkale’ li bisikletseverler olarak bu haftasonu da son derece zevkli ve eğlenceli bir tur daha gerçekleştirdik. Birkaç haftadır hava şartlarından dolayı çıkamadığımız için neredeyse çatlamıştık; ama Cumartesi günü, günlük güneşlik havayı görünce birden heyecanlandık. Bu aynı zamanda yılın son turuydu…

Hava durumu belirsiz olduğu için önceden detaylı bir plan ve güzergah seçimi yapmamıştık. Ama Pazar sabahı havanın güzelliğini (daha doğrusu yağışlı olmadığını) görünce hiçbirimiz tereddüt etmeden; her zamanki gibi Murat abinin dükkanda (Varol Bisiklet) buluştuk. Ekip tamamlandıktan sonra, yiyecek alışverişimizi yapıp Atikhisar barajı çevresini dolaşmaya karar verdik.

Güzergahımız aşağıda, Google Earth’ te çizdiğim haritadan da görüleceği üzere;
Ç.kale Merkez – Dörtyol – Kurşunlu – Atikhisar Barajı – Belen – Çiftlikdere – Atikhisar – Kayadere – Kurşunlu – Dörtyol Köyü ve tekrar Ç.kale’ ye dönüş şeklinde oldu…

(link)

Google Earth ne hikmetse bu kez bayağı yakın tutturdu yolu; 49,5 km ölçtü ve turun sonunda İrfan abinin kilometre saati de 50 yi gösteriyordu...

Hava, gün boyunca tamamen kapalı olduğu için fotoğraflar yine çok soluk ama yapacak bir şey yok. Makinemi de her zamanki gibi biraz geç çıkardım. :eek: Merkezden çıkmış, hatta Dörtyol köyüne varmıştık...

İlk fotoğraflar bunlar değil ama, öncelikle bu tura kimler katılmış bir bakalım...
Soldan sağa; Fettah Uyanık, Murat Kılıç, Murat Yılmazer, İrfan Aşırıoğlu, Murat Varol ve Gürkan Atar (Maşallah ekibin yarısının adı da Murat :D)

(link)

Bu karede de soldan 3. sıradaki benim; Kamil Yıldız...

(link)

Normalde çektiğim ilk kare bu; Dörtyol köyüne, iki tarafında da Çınar ağaçları bulunan yoldan giriyoruz;

(link)

İçecek bir şeyler almayı unuttuğumuz aklımıza geliyor ve köyde gördüğümüz ilk bakkala uğruyoruz;

(link)

Kurşunlu köyüne varıyoruz ama yolun kenarındaki Çınar ağaçları bizi selamlamaya devam ediyor...

(link)

İlgimi çeken bu binanın durup fotoğrafını çekiyorum, sonra bilgisayarda büyütüp bakınca camı kapısı olmayan ve ön duvarında Kurşunlu İlkokulu yazan bir tabelası olduğunu görüyorum...

(link)

Çınar ağaçları da Kurşunlu köyü ile birlikte burada sona eriyor;

(link)

Murat (Varol) abi bu haftasonunu es geçmediğimiz için oldukça neşeli görünüyor;

(link)

Yol kenarındaki yüksek bir kayalığın yanında duraklıyoruz;

(link)

İrfan abi kayaların arasında bulduğu arı kovanını bize gösteriyor, her ne kadar boş da olsa şeytan falan doldurur diyerek uzak duruyorum… :D

(link)

O da ne? Süleyman! Murat (Yılmazer) abiyle birlikte, bulduğu salyangozu fotoğraflıyoruz;

(link)

Çok enteresan bir hayvan; lenste kendini gördü galiba, burnunu uzatıyor...

(link)

Burada anayoldan ayrılıp baraj yoluna sapıyoruz;

(link)

Ufak bir köprüden ve DSİ görevlisinin bulunduğu bir kapıdan geçerek ilerliyoruz;

(link)

Barajın kapakları karşımızda, tam sete doğru yol alacağız ama o da ne?

(link)

Aniden yağmur bastırıyor, mecburen geri dönüp bu binanın kuytusunda dinmesini bekliyoruz;

(link)

Hazır oturmuşken şöyle topluca bir fotoğraf daha alalım;

(link)

Güzelim Scott yeşilliğin arasında, yağmurun altında nasıl da asil görünüyor;

(link)

Neyse ki geçen ufak bir bulutmuş ve yağış durunca hemen yol alıyoruz...

(link)

(link)

Barajın setinden aşağısının görünüşü;

(link)

Ve Atikhisar barajı... Mesajın başında koyduğum ilk iki kareyi burada çekilmiştik;

(link)

Barajın yanındaki tali yoldan ilerliyoruz...

(link)

Bir üstteki karede sol tarafta görünen çıkıntıya dalıp, bir mola da burada veriyoruz;

(link)

Tam Gürkan nerede diyecekken koskoca kayanın tepesine çıktığını görüyoruz;

(link)

Maşallah deyip başarılarının devamını diliyoruz...

(link)

Karizmaya bakar mısınız?

(link)

Ve beklenen an, İrfan abinin meşhur incirleri; tam da yorulmaya başlamışken ilaç gibi geliyor...

(link)

Enerjiyi aldık, yola devam...

(link)

İrfan abinin bugün biraz telaşı varmış; ne Trek' ini, ne de kaskını alabilmiş; aceleyle üstüne giydiğiyle, kolaydaki eski bisikletiyle atlamış gelmiş sağolsun;

(link)

Gölün kıyısında oldukça güzel manzaralar var, bu da onlardan biri. Bu noktadan sonra yol gölden biraz uzaklaşıyor;

(link)

Ve Belen köyü karşımızda görünüyor...

(link)

Küçük bir köprüden geçerek 3-5 köpek uğultusunun eşliğinde köye giriş yapıyoruz;

(link)

Köyün, şifalı olup olmadığından şu an emin olmadığım çeşmesinden su içiyoruz. (Böyle bir muhabbet geçmişti ama bu köy ve bu çeşme için mi söylenmişti hatırlamıyorum.)

(link)

Suyumuzu aldıktan sonra köy kahvesinde oturup birer çay içiyoruz...

(link)

Köyden sonra uzunca bir yokuş tırmanıp inişe geçiyoruz, bu sırada önden ilerleyen İrfan abiyle Murat (Yılmazer) abiyi fotoğraflıyorum;

(link)

Yollar o kadar sakin ve güzel ki...

(link)

Hala keşfedilmeyi bekleyen onlarca yol ve güzergah var bizim için; en azından benim için...

(link)

(link)

Ufak bir mola ve ekibin kalanını beklemek için sağa çekiyoruz, bunlar da bizim atlar;

(link)

Murat abi de 2 dak. sonra geliyor;

(link)

Toparlanıp sonraki hedefe doğru ilerliyoruz...

(link)

Yine uzun yokuşlar tırmanıyoruz;

(link)

Yaklaştığımız köyün bahçelerinden birinde otlayan inek ve koyunlar şaşkınla bize bakıyor...

(link)

Ve adını bilmediğimiz, hatta içinde pek canlı örneği de göremediğimiz bir köy; herhalde 8-10 tane ev vardı...

(link)

Arkamızda bıraktığımız baraj ve tırmandığımız yokuşlar;

(link)

...

Scudo

Kamil Yıldız

Daimi Üye
Tepki
457
...

Yokuşlar çık çık bitmiyor, karnımız da acıktı; uygun bir yer arıyoruz;

(link)

Bahardan kalma yemyeşil çimenlerde otlayan hayvanlar için oldukça garip görünüyoruz sanırım...

(link)

Tepede görünen Çiftlikdere köyü; yol hemen dibinden aşağıya doğru kıvrılıyor, duraklamadan geçiyoruz;

(link)

Şu tepeyi de aşalım orada yemek yiyecek bir yer buluruz derken cennete düşüyoruz...

(link)

Önce Gürkan, sonra da Murat (Kılıç) abi dayanamayıp hemen birer kare fotoğraf istiyorlar...

(link)

Diyorum ya cennete düştük diye; şelale ve hemen altındaki çınarın kuytusunda bulunan masa - sandalye yetmiyor gibi bir de kulübe vardı...
İçinde un yapılan değirmeni olan;

(link)

Ve mangalı yapabileceğimiz hazır ocağı ve ızgarası olan; Murat (Varol) abi hemen ocağın başına geçip ateşi yakıyor, İrfan abi de ona yardım ediyor...

(link)

Tabi ben de boş durmuyorum, hep bu şekilde akan bir suyun fotoğrafını çekmek isterdim;

(link)

Üstteki 1/40 bu da 1/10 sn. pozlanmış birer kare, yorum sizin...

(link)

Murat abi ateşi iyice harlamış;

(link)

Doldur odunları İrfan abi, sucuklar geliyor...

(link)

Ateşin daha 10-15 dak. işi var tekrar suyun başına gidiyorum;

(link)

Yukarıya çıkmak aklıma gelmemişti doğrusu, arkadan çıkış varmış. İrfan abiyi kayalığın tepesinde görünce dayanamadım. Hemen ben de koştum, ilk başta doğal sanmıştık ama şelalemizin yapay olduğunu öğrendik daha sonra. Meğer buranın sahibi tepenin daha yukarılarında derenin bir miktar suyunu yandan bu kayalığa saptırmış ve hem bu şelale oluşmuş hem de gerektiğinde değirmenin türbinini çevirmek için gerekli hareket enerjisini sağlamış...

(link)

Şu suyun akışına bakar mısınız? Ne de güzel kıvrılıyor...

(link)

İrfan abimi bu de hemen bu kadraja yerleştiriyorum;

(link)

Ateş hazır galiba, Murat abim ellerini yıkıyor;

(link)

Bir de yandan alalım şu suyun güzelliğini...

(link)

Allah allah... Nasıl da acıkmışım, mis gibi koktu...

(link)

Sucuklarımız artık yemeye hazır gibi görünüyor, ya da ben daha fazla dayanamıyorum;

(link)

Hemen ekmekleri ve sofrayı hazırlıyoruz;

(link)

Murat abi teli boşaltıyor...

(link)

Ekmeği o güzelim sucuğun yağına bandırmadan olur mu hiç? Murat abim bu işi biliyor...

(link)

İşte mutlu bir bisikletçi... İnsan daha ne ister ki?

(link)

Karnımızı afiyetle doyuruyoruz, ellerine sağlık Murat abicim; tadı hala damağımda...

(link)

Bu güzel kareleri fazlasıyla haketti Murat abim;

(link)

Karnımızı doyurduktan sonra ortalığı toplayıp yavaş yavaş ayrılıyoruz, gitmeden ben de bir hatıra fotoğrafı alayım bu güzelliğin önünde...

(link)

Öyle yedik ki, o şişkinlikle o yokuşta bisiklete binmeyi kimse istemedi... :D

(link)

Pedallara basmadan önce arka fonda Çiftlikdere köyü, ve bir kare daha alıyoruz;

(link)

Az ilerideki çeşmeyi ve önündeki yeşilliği gören İrfan abim dayanamayıp atıyor kendini yere...

(link)

Son yokuşu tırmanıyoruz artık, yemeğin üstüne biraz zor oluyor ama...

(link)

Bir kare daha alıp inişe geçiyorum ben, tutmayın beni;

(link)

2-3 km. lik harika bir inişin ardından Terziler köyü sapağından tekrar Çan yoluna çıkıyoruz...

(link)

Ekip hemen toparlanıyor ve devam ediyoruz;

(link)

Gürkan bugün hiç yorulmadı, hep en önde gidiyor...

(link)

Murat abi ve Kırmızı şimşeği...

(link)

İrfan abi Trek' ten sonra bu bisiketiyle bugün biraz zorlanır dedik ama maşallahı var yine bize toz yutturdu; yolun sonunda sanırım henüz ısınamamıştı bile...

(link)

Fettah abi aslında aramıza yeni katıldı, bundan sonraki tüm turlarımızda birlikte olmayı umuyoruz;

(link)

Murat (Varol) abi bu yollar bize göre değil diyor, ama çare yok...

(link)

Her çıkışın bir inişi var değil mi? Tam tersi miydi yoksa...

(link)

Baraj yavaş yavaş ardımızda kalıyor;

(link)

Bu da Atikhisar kalesiymiş, bu yoldan en az 20 defa geçtim; bırakın görmeyi duymamıştım bile..! Gitmek, yakından görmek istiyoruz ama yanına giden bir yol olmadığından başka bir zaman, özellikle buraya gelmeye karar vererek uzaklaşıyoruz...

(link)

Kale hakkında şöyle ufak bir bilgiye ulaştım;
"Çanakkale’ye 10 Km. uzaklıkta Çan yolu üzerinde yüksek ve sarp bir tepenin üzerinde kurulmuştur. Osmanlı yapı tekniğini taşıyan gözetleme kuleleri, surlar ve sarnıçlar bulunmaktadır. Bugün sur ve kulelerin büyük bir kısmı ayaktadır. Halk dilinde buraya Gavurhisar’da denilmektedir."

(link)

Yeşilliği gören kendini yere atıyor, anlamadım gitti...

(link)

Yolun %80 i bitmiş, burdan sonrası genelde yokuş aşağı olduğu için çabuk geçiyor...

(link)

Tekrar Kurşunlu' dan geçiyoruz, radara dikkat;

(link)

Çınarlara da veda ederek Çanakkale' ye yaklaşıyoruz...

(link)

Bir de Lapseki mi yapsak ne? Daha vakit vardı aslında... Şaka bir yana kimsede bir yorgunluk belirtisi yok. Herkesin yüzünde bu harika günün tebessümü, bir parça mutluluk...

(link)

Çanakkale' ye giriyoruz, bu da benim son karem oluyor. İzleyen, okuyan, yorum yapan herkese şimdiden kucak dolusu sevgiler, saygılar...

(link)

Ayrıca bu harika günü geçirmemi sağlayan tüm abilerime arkadaşlarıma canı gönülden teşekkürü borç bilirim, hepsi sağolsun, varolsun... Keşke her hafta yapabilsek şöyle organizasyonları, ama hava elverdiği sürece yapmaya devam edeceğiz...

Çok teşekkür ederim, herkese bol pedallı günler, sağlıcakla kalın..!

Kamil Tabak

Forum Demirbaşı
Tepki
1.764
Kamil kardeşim, takım olarak güzel bir tur gerçekleştirmişsiniz. Bu arada o şelale görüntüleri beni Marmaris'in Çetibeli köyüne götürüverdi. İnanılmaz güzel bir yer olduğunu ve doyumsuz olduğunu görür gibiyim.
Yaz olsa sanırım İrfan bey suyun altında verirdi pozunu :)). Zira bende aynısını yapardım ya. Zevkli neşeli bol sucuklu gezinizde sizi taşıyan yürek ve bacaklarınıza sağlık.

Hakan Eşme

Forum Bağımlısı
Tepki
5.778
İsim
Hakan EŞME
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Soluk soluğa okudum, harika bir tur olmuş, anlatım, fotoğraflar ve elbette sucuklar...
Sanki olayın içinde sizinle pedallamış kadar oldum. Geçtiğiniz yerler de apayrı güzellikte.
"Akar Su" fotoğraflarının ikincisi 1/10 olan daha bir estetik gözüküyor -bence-
İrfan Bey'e sakalları da yakışmış hani...

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Merhaba arkadaşlar

Ama çok ayıp oluyor, bu tip turlar yapıp sonra da forumda bu şekilde paylaşmanız. :eek:
Bana yetki versinler, ben de Çanakkale ve çevresi dolaşan, şölen gibi geziler yapan bisikletçilerin forumda paylaşımını yasaklayım.:eek: Olmaz böyle birşey. :D :D

Bizi bu kadar imrendirmeniz biraz ayıp oluyor ya,:rolleyes: hadi neyse diyelim.
Hepinizin ayklarına sağlık.

Ben de İrfan hocam nerelerde diyordum. Baktı forumla internetle uğraşmak zor oldu, resim yüklemeler falan , filan, bıraktı bu işleri Kamil arkadaşımın üstüne. :D

Elerinize , ayaklarınıza sağlık. Tabi bunları bize göstermek için nette uğraş veren Kamil arkadaşımızın da el ve gözlerine sağlık olsun diyeyim. ;)

Nice gezilere derken hepinizin yeni yılını da kutlayayım. :)

Sevgi ve selamlarımla.

Tepki
49
Kamil abi öncelikle sana çok teşekkür ederiz gerçekten kendin hiç bir karede çıkmadın ve hep bizi çektin hiç hayır yada yeter demedin.Fotoğraf anlatımın geçen turlarda sölediğim gibi çok güzel olduça açıklayıcı.Gruptaki abilerime ve yorum yapan herkese teşekkür ederim,tura katılan herkese kucak dolusu sevgiler inşallah daha çok yerlere beraber pedallarız bir dahaki turda görüşmek dileğiyle hoşçakalın.
Bu arada kamil abi ben tepeye çıktım zaman ben tepede grup aşağıda bi kare foto çekilmiştik ben aslında onu beklemiştim ama sen tam ben inerken grubu çektiğin fotoyu koymuşsun olsun bu da güzel çıkmış :D:D

Kamil Yıldız

Daimi Üye
Tepki
457
@KAMİL TABAK

Çok teşekkürler Kamil abi, bahsettiğiniz köyü bilmiyorum ama bu barajın kıyılarını ben de Marmaris, Datça ve özellikle Gökova kıyılarına benzetiyorum...

İrfan abi kendini suyun altına atmamak için zor tuttu zaten, yaz değil biraz güneş olsa girmişti kesin. :D Çok teşekkürler..!

@Hakan Eşme

Çok teşekkürler Hakan abi, buraları ve Keşan' ı en kısa sürede birlikte pedallamak kısmet olur inşallah...

İrfan abinin sakallarını hepimiz beğendik, bundan sonra kestirtmiyoruz zaten; 40 sene sinek kaydı gezmiş daha hergün ne tıraşı canım? Nerde emekliliğin tadı değil mi? :D Görüşmek üzere abi, sağlıcakla kal..!

@Ender Alıcıoğlu

Değerli yorumlarınız için biz teşekkür ederiz Ender abi. Elimizden geldiğince bu güzellikleri sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz ve inanın bundan çok zevk alıyoruz.

Evet, İrfan abi bu göreve beni atadı sağolsun! :D Elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum...

Çok teşekkürler abi, size ve bu vesileyle tüm bisikletforum ailesine de mutlu yıllar; saygılar..!

Kamil Yıldız

Daimi Üye
Tepki
457
@Gürkan ATAR

Ben teşekkür ederim Gürkan' cığım ne demek... Bahsettiğin fotoğrafa tekrar baktım ama göremedim, ya başka bir makine ile çekilmişti ya da fotoğraf çok kötüydü ki silmişim. Aklıma başka bir şey gelmiyor, kendine iyi bak..!

@thevisit

Ben teşekkür ederim Murat abi, sen de katıldığın tüm turlara ayrı renk katıyorsun; aramızdan eksik olmaman dileğiyle, hoşçakal..!

@Dinçer ÜNSAL

Teşekkür ederiz, Bursa çok uzak değil :); her zaman bekleriz..!

varol bisiklet

Daimi Üye
Tepki
297
kamil kardeşim ellerine sağlık valla çok güzel olmuş ,gerci artık teşekkür bile etmek yetmiyor ama napalım bir şekilde kafile olarak sana olan borcumuzu ödiyeceğiz ,ama şuna inan o suçukların tadını hala unutamıyorum tadı hala damağımda ,neyse kardeşim bizi pazar turumuzda yanlız bırakmayan başta sen ve diyer kardeşlerime ve abilerime sonsuz sevgi ve saygılarımı yolluyorum ve bizi yorumlarıylada destekleyen tüm bisiklet dostlarimızada saygılarımı gönderiyorum .tekrar eline ve pedallarına sağlık MURAT VAROL -VAROL BİSİKLET

Kamil Yıldız

Daimi Üye
Tepki
457
@CEM ATEŞ

Çok teşekkür ederiz; Ç.kale' li misiniz, yoksa okul - iş için falan mı burada bulundunuz? Gelmeniz mümkünse her zaman bekleriz, hoşçakalın..!

@Ahmet Bolgi

Çok sağolun Ahmet bey, Kayseri sucuğu muhakkak başkadır ama inanın, dediğiniz gibi o ortamda ne olsa tadı aynı gelirdi. Teşekkürler..!

@varol bisiklet

Asıl biz teşekkür ederiz Murat abi, benim yaptığım ne ki? Sen olmasan bu güzel insanlarla, bu arkadaşlık ortamıyla nasıl tanışacaktım?

O sucukların tadını yıllar geçse de unutmayacağım emin ol, tekrar ellerine sağlık...

Varol Bisiklet sponsorluğunda nice güzel turlara inşallah! ;)

cihan aksoy

Hayallerini erteleme
Tepki
446
İsim
Cihan Aksoy
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@varol bisiklet

Moda - Tuzla arasında yalnız başıma dolanıp duruyorum.İstanbul trafiği iyice keşmekeş olmuş Bağdat caddesinden eve dönerken araçların arasından bisikletle bile gidilemiyor.Biz orada cennette imişiz arkadaşlar.Keyfini çıkarın.Hepinizi çok özledim.
Sevgiler.

İrfan Aşıroğlu

Daimi Üye
Tepki
579
Bisiklet
Whistle
Degerli Kamil kardeşim

Bu kadar güzel Fotograflar:eek:

Harika yorumun:eek:

Güzel iltifatın içinde teşekkürler:in:

Yapmış oldugumuz bu güzel turun tadı damagımda kaldı.:eek: