Çamurluk kesmek

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
(link)
(link)
(link)
(link)

maşa amortisörü yaylandıkça ön çamurluk yamulduğundan, hatta tekerleğe sürtüp dengeyi bozmasına sebep olduğundan çıkartmıştım. yeni çamurluk alacaktım, ancak bir de böyle deneyeyim dedim. ön kısmını kesip atarak bağlantı parçasını üste çektim, böylece maşanın çarpıp yamultamayacağı kadar alçaldı ve tekerleği de daha iyi kapattı.

eski hali:
(link)

not:fotoğrafların üzerine tıklayarak daha büyük boyutlu görebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: ihsangencer
Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Benim anlamadığım nokta şu.
Teker, üst kısımda arkadan öne doğru bir hareket yapıyor. Ek olarak montaj noktası maşanın sabit kısmında olduğu için tekerlek ile arasındaki mesafe hiç değişmiyor.
Sert darbeler alıp tekere takılsa bile ileri doğru giden teker çok rahat bir biçimde çamurluktan kurtulacaktır. Çünkü hareket yönü çamurluğu kasacak değil, tam tersi serbest bırakacak yönde.

• Beğen
Tepkiler: Mert C.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Gökhan Toros

hareket edemeyecek kadar kısıtlamıyor ancak çamurluk öne doğru eğilip dişlerin arasında kaldığında ciddi bir sürtme söz konusu oluyor... bir kez kaldırımdan indiğimde maşa neredeyse dibe kadar yaylandığında çamurluk komple tekerlekteki dişlerin arasına girdi. haliyle yavaşken ve düşük vitesteyken bu durum yaşanınca da ani yavaşlama sonrası istediğim gibi hızlanamadım. bu arada denge kaybı da yaşandı normal olarak...

çamurluk eğildikten sonra düzelmiyor, durup el ile düzeltene kadar eğik kalıyordu. ve neredeyse her gün yaşıyordum bu sorunu...
ön çamurluğun ön kısmındaki küçük parçanın freni ve kadronun önündeki küçük bir kısmı korumaktan başka işlevi yok neredeyse zaten, bu sayede hafifledi de (10 gram 10 gramdır :p )

söylemeyi unutmuşum, genelde öne doğru eğiliyordu ancak arkaya doğru eğildiği de oluyordu, bu durumda kurtulması da daha zor haliyle tekerleğin.