Campognolo Khamsin ve Shimano R500

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Yücel Demirkılıç tarafından paylaşıldı.

1. Yücel Demirkılıç

Yücel Demirkılıç Forum Bağımlısı

Adı:
    Yücel Demirkılıç
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
  2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Campagnolo jant ile shimano ve sram sistem kullanamazsin o yuzden cevap gelmiyordur belki.

Campagnolo kendi hub kismini kullanir ve sadece kendi rublesi aktaricisi vites kolu ile.hepsini degistirdiginde alacagin sonucun da seni elitlerde birinci yapmayacagi kesin.

Emrah Demirci ve Ömer KARAN bunu beğendi.
  3. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    R500'ün ağırlığı 822+1078=1900gr
    Khamsin'in ağırlığı 828+1045=1873gr

Ağırlık olarak pek bir farkları yok. Ama Khamsin kapalı rulman sistemi kullanıyor. Bu yüzden akıcılık açısından çok daha iyi.
    Shimano ise Cup and Cone sistemi kullanıyor. Yani uzun süreli kullanımlarda (bakımı düzenli yapılırsa) daha sağlam ama akıcılık olarak rulman tabi ki daha iyi.

Khamsin'in rulmanı bittiğinde yeni rulman almanız gerekiyor. Orijinalini almak isterseniz fiyatı Türkiye'de 50€ civarı. Yok SKF'den alırım derseniz 20TL gibi bir fiyata bulabilirsiniz.
    Shimano için senede (çok km yapıyorsanız) 2-3 kere bakım yeterlidir. Biraz uğraştırır ama evde kendiniz dahi yapabilirsiniz. Ücretsiz. Eğer içindeki bilyelerde sıkıntı çıkarsa setini 10€ gibi bir fiyata alabiliyorsunuz.
    Rulmana daha az bakım (veya değiştirme) gerekiyor.

Çok bir fark yaratmaz ama yanal kuvvetlerde (çok dönüş, viraj yapıyorsanız) cup and cone, kapalı rulmana göre daha iyi.

Abi geçen gün Aktif Pedal ile konuştum, Türkiye'ye getirirken artık hem Campy hem de Shimano freehub'lı getiriyorlarmış.
    O konuda artık sıkıntı kalmamış :)

4. Mert S.

Mert S. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    konuyla alakam yok biraz atlamış oldum ama, sitede shimano uyumlu seçeneği de var.

Yücel Demirkılıç bunu beğendi.
  5. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Ogrenmis olduk tesekkurler Edip.muhtemelen fulcrum hub larini takip shimano uyumlu yapiyorlardir.

Gelelim o zaman ana mevzuya r500 yerine bu janti takarsan hissedecegin buyuk bir fark olmaz benim tecrubelerime gore

6. Gökhan Toros

Gökhan Toros Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ben Khamsin alırdım.
    Ağır olmasına rağmen oldukça rijit bir set.

Yücel Demirkılıç ve Murat B. bunu beğendi.
  7. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Emrah Demirci bunu beğendi.
  8. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    http://www.campagnolo.com/jsp/en/wheelsdetail/item_khamsin12_catid_10.jsp
    Ben de buradan baktım. Sizin baktığınız Asymmetric olanı. Aktif Pedal'daki hangisi bilemiyorum tabi ki :).
    Tam model öğrenilince doğru ağırlık ortaya çıkar :)

Ekleme: Aktif Pedal'daki görsele göre sanırım sizin baktığınız doğru ağırlık. O zaman bayağı bir fark yaratır tabi 1900gr'dan 1750'ye düşmek..

Murat B. bunu beğendi.
  9. Mert-Demir

Mert-Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yücel Demirkılıç

Adı:
    Yücel Demirkılıç
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Öncelikle uyum konusunda shimano uyumluları da mevcut hocam . Ağırlık açısından pek önemsemiyorum daha çok serilik durumu önemli benim için ;
    http://www.aktifpedal.com/campagnolo/jant-seti-khamsin/khamsin,campagnolo,jant,wheel,cx#.U1bG6Pl_uN1
    Bu siteden bu jantın aynısını düşünüyorum saatte 1km bile etki etse elitlerde yarısacagım için benim için önemli.
    Aktif Pedal 'dan alış-veriş yapan arkadaşlar
    http://www.aktifpedal.com/campagnolo/jant-seti-khamsin?product_id=3874 Peşin alımda ne kadar bir indirim var ( eğer varsa) .Yorumlarınız için tesekkürler.

11. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    yazmayim yazmayim dedim dayanamadim yaziyorum.jant setinden kazanacagin 100-150 gr hissedilecek bir etki yapmaz.ayni hafifletmeyi ic dis lastik ile de kazanabilirsin.Ayrica ulkemizdeki yol yarislari rampali yarislar degil ve duz yolda agir jant hafife gore daha avantajlidir hizi koruma konusunda.

antreman durumunu bilmiyorum elindeki diger donanimlari bilmiyorum ama pek cok gencin dustugu hataya dusmek uzeresin fark ediyorum.yatirimi bisiklete degil kendine yap.senin soyledigin hesap ile 100-150 gr ile 1 km fark ediliyorsa hepimiz 1300 gr lik set takalim ortalama hizimiz 2-3 km artsin bisiklet sporunda boyle bir hesap yok.
    son olarak yine tekrar ediyorum ulkemizde yarislar duz yol agirlikli ve duz yolda cok hafif bisiklet avantajli degildir.kriteryum yarisinda avantaji vardir o da 100-150 gr ile fark edilecek birsey degildir.

dersen ki amacim gorsellik fliper sesi markanin psikolojisi sonuna kadar saygi duyarim desteklerim ama dersen ki performans icin o zaman parani bosa harcama derim bu konuda son olarak.

ekleme:agirlik takintin olmadigini yazmissin o yuzden agirlik ile ilgili yazdiklarim senin icin gecerli degil kusura bakma :) ama okuyan agirlik takintili arkadaslara ornek olacaktir.

eger iyi bir antreman saatin yoksa nabiz kadans bilgilerini iceren birinci onceligin o olsun derim.iyi bir antreman programi edinmeni tavsiye ederim.trainerin rollerin yoksa edinelisin derim kisaca birinci onceligin kendin ve antremanlarin olsun bisiklet ve donanimlari yukseltmek en kolay olani.once kendine calis derim kisaca...

12. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Yarış koşmayı düşünüyorsan, heleki elite düşünüyorsan çıtayı zonda dan aşağı çekmemek gerekir. Khamsin, R500 e göre fersah fersah üstün bir settir bana göre, kıyaslamak komik ancak bütçe açısından imkanın varsa daha üst modellere yönelmelisin yarışmak için. En nihayetinde Campagnolo'un tamamen giriş seviyesi bir seti Khamsin.

Murat B. ve Yücel Demirkılıç bunu beğendi.
    Yücel Demirkılıç

Adı:
    Yücel Demirkılıç
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hocam şöyle anlatayım benim için 100-150 gram değil 1 kilo bile çok önemli değil . Benim amacım bisikletimi biraz daha akıcı yapmak ve bisikletime yatırım yapmak kendim için. Antrenman seviyem ise her gün antrenörüm ile düzenli bisiklet sürüyorum ve antrenman seviyemle elitlerde yarış bitirmeyi düşünüyorum. Daha önce 3 yıl profesyonel yarıs kostugum ıcın yarıs bılgım var. Ben sadece jantımı rulmanlı seviyeye ve bir üst kademeye atmak istiyorum amacım bu yoksa 100-150 gram hikaye :)

14. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    bunu sonradan fark edip mesaja ekleme yaptim bende.orada yazdiklarim tavsiye ettigim urunler var onlara sahipsen merak ettigin set rulmanlari bilya yataklari fiyatina gore cok guzel bir set Aytacin da soyledigi gibi r500 ile kiyaslanmaz bariz ustundur.

Yücel Demirkılıç

Adı:
    Yücel Demirkılıç
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Değerli yorumlarınız için tesekkür ederim :) Roller , trainer , nabız ve kadans saatim mevcut ve antrenörümün antrenman programına göre çalışıyorum. Jant seti mi yükseltmek istiyorum ve bunu ''Campagnolo Khamsin'' ya da olabilirse ''Campagnolo Scirocco 35MM'' düşünüyorum, boşuna mı uğrasıyorum onu merak ediyordum fakat geliştirmem gerektiği kanısını aldım . Herkese tesekkür ederim :)

Ferhat Köse bunu beğendi.
  16. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    o zaman bekleyip yine Aytacin yazdigi gibi citayi yukseltmek daha mantikli bana gore de.bu alacaginiz da seneye yetmeyebilir duruma gore.

Yücel Demirkılıç

Adı:
    Yücel Demirkılıç
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Peki hocam çıtayı Campagnolo Scirocco 35mm koymak en mantıklısı, son bir sorum olacak elitlerin yarışında rampalar çok mu fazla ?

18. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    uzun zamandir rampasi cok yaris yok.ben master kostugum icin en yakin yaris haziran turkiye sampiyonasi oda yuksek ihtimal corum da olacakmis rampa pletonu koparacak kadar yok dediler.senin hedefin zaten torku lassa ve bizim karamansporun elitlerinin temposuna uymak olacaktir ve bir iki yilin klasigi kopan birkac torkulu ve lassalinin ardinda ana gurupta kalirsan gayet guzel basaridir bana gore.Mersinde 100 km yi 44-45 ortalama bitirdi ana gurup.biz 42-43 bitirdik 60 kmyi

Yücel Demirkılıç

Adı:
    Yücel Demirkılıç
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Amacım grupla bir bitirmek hocam zaten :) Yardımlarınız ıcın cok tesekkür ederim

Ferhat Köse bunu beğendi.
  20. SilentBob

SilentBob Yeni Üye

Adı:
    Egemen
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Jant setlerli ile ilgili bir sorum olduğu için konuyu canlandırmak istedim.

1 ay önce aldığım giriş seviye yol/yarış bisikletime yeni bir jant seti almak istiyorum.
    Başlangıç ve alt seviyelerden tavsiyeleriniz neler olur.

Kullanım amacım haftada 3-4 gün normal tempoda 50+ km yapmak.